Lartie Lartie komentáře u knih

Filip II. - Španělský král z rodu Habsburků, nejmocnější křesťanský vládce Filip II. - Španělský král z rodu Habsburků, nejmocnější křesťanský vládce Geoffrey Parker

Skvělý životopis katolického krále Španělska. Publikaci nechybí nic - osobní život, společenské klima, vzpoury. A to vše opředené o osobní korespondenci krále. Knihu moc doporučuji, i laik by její propracovanost a detailnost ocenil.

06.08.2021 5 z 5

Karel V. – Císař a reformace Karel V. – Císař a reformace Ferdinand Seibt

Publikace o Karlu V. je obecně vzácností už jen kvůli tomu, že moc publikací týkajících se španělské větvě Habsburků není. Autor zná osobnost, o které píše - tudíž ačkoliv se může stát, že staví na polemikách, všemu dává faktický rámec, opřený o reálné důkazy a prameny. Zároveň je zde skvěle popsán tehdejší chod říše a počátky reformace (troufnu si říct, že výborně popsáno). Osobně jsem byl zklamaný spíš z minimálního popsání španělské vlády a bojů s Osmanskou říší. Každopádně se mi kniha skvěle četla a mohu vřele doporučit.

05.08.2021 5 z 5

Eleonora Akvitánská. Vzpurná královna Eleonora Akvitánská. Vzpurná královna Jean Flori

Velmi dobrá kniha. Líbí se mi autorovo demontování předchozích, někdy až demonizačních děl. Zcela bych vynechal část knihy věnovanou artušovským legendám - přišla mi nadbytečná.

25.05.2021 5 z 5

Třicetiletá válka 1618–1648, II. díl Pod taktovkou kardinála Richelieu: II. díl 1630-1648 Třicetiletá válka 1618–1648, II. díl Pod taktovkou kardinála Richelieu: II. díl 1630-1648 Radek Fukala

Jako u prvního dílu - velmi dobře napsáno i popsáno. Určitě kladně hodnotím podrobnější popis švédské války a sporů na italském území. Vřele doporučuji.

19.04.2021 5 z 5

Třicetiletá válka 1618–1648, I. díl: Pod vítězným praporem habsburské moci Třicetiletá válka 1618–1648, I. díl: Pod vítězným praporem habsburské moci Radek Fukala

Velmi pěkný vstup do problematiky. Čekal jsem více podrobnější popis bitev i politického postavení. Třeba menších států a knížectví v SŘŘ, to by byl zajímavý pohled na jejich politiku v této době. Zaměření na říšské kurfiřty aj.
Každopádně dobře napsáno a popsáno. Určitě doporučuji.

19.04.2021 5 z 5

Baskové Baskové Roger Collins

Velmi hezky zpracovaná a čtivá kniha. Vybral jsem si ji kvůli bližšímu přiblížení se k tématu Baskicka, které dosti ovlivňovalo španělské dějiny. Jsem rád, že autor značně využívá nejen dobových dokumentů a literatury, ale že se opírá i o tehdy nejnovější studie. Autor v díle sleduje nejen národ jako takový, ale i silnou nacionální stránku národa - což jsem velmi vítal. Velmi doporučuji pro čtenáře se zájmem o historii/ národní politiku.

23.02.2020 5 z 5

Non Angli sed Angeli: Kult svatých v latinské literatuře raně středověké Anglie Non Angli sed Angeli: Kult svatých v latinské literatuře raně středověké Anglie Petr Polehla

Velmi pěkné a zajímavé čtení. Ke knize jsem se dostal náhodou, zaujalo mě téma raně středověkého anglického křesťanství. Čtenáři kniha přibližuje blíže počátky raně středověkého šíření křesťanství, nejdůležitější osobnosti a světce. Každá kapitola, věnovaná dané osobnosti, je zakončena i úryvky z raně středověkých děl, což přidává práci na preciznosti. Rozhodně doporučuji. :-)

23.02.2020 5 z 5

Utrpení mladého Werthera Utrpení mladého Werthera Johann Wolfgang Goethe

Kniha velmi zajímavá, čtivá.
Četl jsem to tedy kvůli maturitě, ale i tak - celkově zaujalo. :)

08.09.2017 5 z 5

Dvorní šašek a čarodějnice Dvorní šašek a čarodějnice Siegfried Obermeier

Pro mě ta kniha byla celkem zklamáním.
Historický kontext od toho opravdu nečekejte, to ta kniha nejspíš viděla pouze z rychlíku. Je také škoda, že celou tu knihu jsem prostě věděl, co se stane.
Jediné, co bych ohodnotil kladně, je asi styl psaní. Na tom není co vytknout, bylo to dobře napsané.

26.07.2017 3 z 5