Kyri Online Kyri komentáře u knih

Láska je příběh - Nová teorie vztahů Láska je příběh - Nová teorie vztahů Robert J. Sternberg

Kniha mě příjemně překvapila. V první řadě autor dokázal reflektovat, že trojúhelníkový model lásky nelze prokázat. A udělal další krok, začal přemýšlet o tom, že máme určité mentální modely, které ovlivňují naše vztahy. Dal si práci s dotazníky, zkusil to nějak seskupit a dal tomu typologickou formu. Každý druh příběhu je popsaný, uvedl k němu otázky, které ho popisují, uvedl výhody a nevýhody a také několik velmi vhodných a pěkných kazuistik.
Čtenář s tím může pracovat tak, že si odpoví otázky, což by mu mohlo pomoct odhadnout příběh, ke kterému tíhne. Celé je do dotažené, domyšlené. Autor si s tím dal práci. Po té teorii lásky úžasný posun a schopnost sebereflexe.
Jediné, co je trochu slabší, je provázení knihou. Tohle všechno Vám dojde až na konci. Možná by pomohlo dát čtenáři návod, jak je možné s knihou zacházet už na začátku. Např.: Pokud knihu čtete kvůli seberozvoji, přečtěte úvod a pak poslední kapitolu. Následně si odpovězte na otázky a studujte jen ty typy, kde výrazně skórujete.

23.09.2023 5 z 5

Preferovaný příběh Preferovaný příběh Markéta Závěrková

Nebudu hodnotit body, protože jsem knihu nepřečetla. Odradil mě úvod. Autorka popisuje, jak si těsně před Covidem užívala s rodinou na lyžích v Itálii. Pravdou je, že v té době jsem si říkala, že každý za sebe může riskovat, jak chce, ale riskovat za ostatní se mi tak nějak nelíbí. Covid by se sem stejně dostal, ale zároveň přesně tahle skupina ho sem přivezla o něco dřív.
Použít zrovna tohle jako úvod knihy mi přijde nevhodné a pro mě svým chováním autorka ztratila kredit. Nechci se od ní učit.

05.09.2023

Královská spravedlnost Královská spravedlnost Richard Swan

Celkově se mi kniha poměrně líbila. Je to čtivý fantasy detektivní příběh. Jen mi přišlo zbytečné si vymýšlet nový svět a pak tam kopírovat prvky současného (opakované vysvětlování pojištění mi přišlo opravdu mimo). Politické souvislosti otravovaly, zřejmě si autor zakládá na nějakou ságu.

06.08.2023 3 z 5

Motivační rozhovory v praxi Motivační rozhovory v praxi Jan Soukup

Velmi strukturovaná a srozumitelná kniha. Překvapilo mě, z čeho prý vychází (Rogers), přičemž mi přišlo, že většina technik je převzatá z SFBT. Souhlasila bych s autorem, že výcvik nutný a že vycházet z knihy pro praxi není dostatečné. Nicméně je to pěkně shrnuté opakování ilustrované ukázkami rozhovorů, které jsou kvalitně komentované. Díky.

24.07.2023 4 z 5

Psychoanalytická diagnóza Psychoanalytická diagnóza Nancy McWilliams

Pro mě velmi náročné čtení, četla jsem to dlouho a po částech. A asi se budu muset průběžně ještě vracet.
Autorka má načtenou a ocitovanou relevantní literaturu a velmi fundovaně ji prezentuje. Kromě toho má vlastní zkušenosti, které srozumitelně předává.
Pokud jste z oboru, doporučuji přečíst, přijde mi užitečnější, než ICD nebo jiné diagnostické věci.

07.07.2023 4 z 5

Legenda o Ulenspieglovi Legenda o Ulenspieglovi Charles de Coster

Kniha o Enšpíglovi a částečně i o Filipu II. a jeho působení v Nizozemsku. Je to velmi zajímavé čtení, jako historická sonda do určitého období. Poměrně dost naturalistický popis, originální jazyk. Je to ale kniha z 19. století, která se rozhodně nečte rychle.

29.06.2023 4 z 5

Konverzace, jazyk a jejich možnosti: Postmoderní přístup k terapii Konverzace, jazyk a jejich možnosti: Postmoderní přístup k terapii Harlene Anderson

No, taky jsem vděčná za český překlad, protože se s tímhle mořit a pak zjistit, o co jde, by mě mrzelo.
Napadla mě taková metafora. Autorka vymyslela nový, úplně jiný cheesecake. Začne tím, že z tvarohu do formy připraví tu bílou část a nechá ji zapéct. Pak odděleně připraví "těsto" a zapeče ho. Pak kydne tu bílou část na těsto. Vypadá to jako úplně obyčejný cheesecake, chutná to jako úplně obyčejný cheesecake, jen je tou bláznivou manipulací trochu pomačkaný, nesourodý....
Nevím, jestli je víc vtipná nebo smutná snaha superliberální, neboli postmoderní autorky dokázat, že ona má tu jedinou pravdu a nikdo jiný ji nemá.
Nedokázala jsem to dočíst. Ukázkové sezení skončí tím, že klientka má pocit soupeření ze strany terapeutky? V otevřeném dialogu ? Čím to asi bude? :)

20.05.2023 2 z 5

Mindfulness pro každého Mindfulness pro každého Marcela Roflíková

Kniha je užitečná pro toho, kdo se chce sám trochu seznámit s mindfulness. Přijde mi, že některá cvičení jsou na začátečníka trochu moc složitá, ale pokud si dotyčný úkoly trochu zkrátí (stačí si zpočátku vyměřit třeba jen 5 minut), nebo některé vynechá, dá se to zvládnout. Rozhodně je to pěkně vysvětlené a nevidím tam nic škodlivého. Pro nahlédnutí a ozkoušení je to fajn.

16.05.2023 4 z 5

Když duše mluví řečí těla Když duše mluví řečí těla Hans Morschitzky

Nějak nemůžu přijít na to, k čemu by kniha měla být.
Velmi nesrozumitelné členění kategorií psychosomatiky v úvodu. Pak autor probírá laickým jazykem nemoci, o kterých se domnívá (není jasné, z jakého zdroje vychází), že jde o psychosomatické choroby. Menierova choroba je tu prezentována jako Menicrova (vzhledem k tomu, že nejsem lékař, neumím odhadnout, jestli jsou tam další faktické chyby, nebo je tohle jediná).
Zdá se, že úvod a závěr se víceméně opakují, i s telefonním seznamem možných terapií.
Přijde mi, že pro laika je to moc složité a pro odborníka to jde zcela po povrchu.

07.05.2023 2 z 5

Vykročte z úzkosti - Trénink pro dospělé Vykročte z úzkosti - Trénink pro dospělé Jarmila Tolimatová

Autorka komplexně provádí problematikou úzkosti. Bohužel nemohu říct "zvládáním úzkosti". Přijde mi, že některé části nabízejí inspiraci, co ještě by mohlo čtenáře chytit za potíž. Jiné zas nabízejí sugestivní líčení, jak věci špatně dopadají a jak vznikají bludné kruhy. Naštěstí jsou tu i části, které podporují úzdravné kroky. I když má autorka pocit, že napsala knihu laicky (to asi ano), tak mi přijde pro člověka trpícího úzkostí pořád ještě moc zatěžující, protože zřejmě bylo těžké se tomu vysvětlování, jak to špatně dopadá, vyhnout. I přesto silně vnímám autorčinu odbornost a dobrou vůli.

30.04.2023 3 z 5

Jeskyně a kosmos: Šamanská setkání s jinou realitou Jeskyně a kosmos: Šamanská setkání s jinou realitou Michael Harner

Výborná kniha shrnující zkušenosti, které autor získal při pobytu v prostředí, kde praktikují šamani. Snaží se nacházet jeden rámec všech různých přístupů. Je znát, že už to není jen odborník, ale zároveň velmi zapálený věřící (za to ta hvězda dolů). Kniha obsahuje návody a postupy pro ty, kteří chtějí šamanské cesty také praktikovat.

09.03.2023 4 z 5

Techniky snění v bdělém stavu / Šamanismus v praxi Techniky snění v bdělém stavu / Šamanismus v praxi Arnold Mindell

Kniha mi přijde jako blábol. Autor se tak usilovně snaží racionálně vysvětlit to, o čem říká, že se to racionálně pojmout nedá, až je z toho nesmyslný guláš. Složité je to proto, že autor neví, co chce vlastně říct. Navíc mě děsí kontext s jeho psychoterapeutickou praxí. Zavádí si vlastní pojmy na pojmech už existujících psychologických teorií (v sotva středoškolském podání), přimatlá do toho budhismus s kvantovou fyzikou (!) a pak se v tom definitivně ztratí. .. Tak navrhne nějaké celkem povrchní a nicneříkající duchovní cvičení, které nemá nic společného se šamanismem, fyzikou ani budhismem. A uzavře to moudrem typu: "jestli si myslíte, že nejste závislí, tak se zamyslete znovu"

18.02.2023 odpad!

Kráčím ve světle - Každodenní podpora šamanského života Kráčím ve světle - Každodenní podpora šamanského života Sandra Ingerman

Kniha mi přijde velmi kvalitní. Je pozitivní, rozumná, podložená praxí. Řekla bych, že je to spíš svépomocná šamanská psychoterapie - ale v nejlepším významu toho slova. Autorka má evidentně zkušenosti s prací sama se sebou i se svými klienty. Nechává prostor pro vlastní přístup a zkušenost. Ten název mě odrazoval, ale kniha stojí za přečtení a pro někoho i za následování.

18.02.2023 5 z 5

Pro hrst amuletů Pro hrst amuletů Kim Harrison

Po delší době knížka, kterou jsem nedočetla. Ty románky, kdy hlavní hrdinky chodí s upírem a je to hrozně sexy, mě opravdu otravují. Je to celé na mě moc emocionální, všechno se točí kolem hlavní hrdinky, která je hrozně cool. Tohle je na mě moc.

30.01.2023 2 z 5

Zajatci Pána bouří: Zločin v kraji šamanů Zajatci Pána bouří: Zločin v kraji šamanů Jindřich Vacek

Knížka je čtivá, lehká a zároveň obsahuje spoustu informací o životě konkrétního indiánského kmene - Kwakiutlech. Je to vlastně detektivka o kulturních rozdílech. Rozuzlení vtipné. Vážně stojí za to.

19.01.2023 4 z 5

Osudová cesta, Vážná tajemství, Divoké kosti Osudová cesta, Vážná tajemství, Divoké kosti Kathy Reichs

Jsou to tři pěkné detektivky.
Občas mě moc nebaví informace, jak to má koroner v Kanadě s procesy a návaznými úřady.
Četla jsem to papírově. Celou dobu mi šlo hlavou, koho napadlo to dát do jedné knihy. Můžete to číst leda doma, protože je to těžké (nějakých 700 stran) a nikam se nevejde. Navíc trpí vazba, protože je to moc tlusté a vázané v paperbacku.

07.01.2023 4 z 5

Zpráva o systemické terapii Zpráva o systemické terapii Soňa Pecháčková

Velmi užitečná, shrnující publikace. Pokud se s tématem potřebujete obecně seznámit, autorka už za Vás velmi slušně udělala rešerše a Vy to díky ní zvládnete v kratším čase.

30.12.2022 4 z 5

Zázrak tří květin Zázrak tří květin Leoš Zatloukal

Tahle knížka je velmi užitečná pro lidi, kteří dělají výcvik v na řešení orientované terapii. Shrnuje to všechny informace, odpovídá to na mnohé otázky. Je to lehce psané a dobře srozumitelné. Ty různé "přehledné" tabulky mi moc užitečné nepřišly. Naopak ukázky různých techniky pro děti jsou skvělé a kazuistiky velmi zajímavé.

28.12.2022 4 z 5

Poprava Poprava Yrsa Sigurðardóttir

Úvod, na to že je docela drastický, se i přesto dobře čte. Šéfová stále protivná a šikanuje, koho může. Jeden policajt se pořád znechucuje, jak někdo může zveřejnit porno bez souhlasu obou aktérů. To, že oběť někdo prošpikoval hřebíkem, než ho zavraždil, mu morálně pochybné nepřijde... Pak je tam ještě jeden protivný kolega a další, který se bojí, že praskne, že je homosexuál. Pak další hrdinka ze sociálky - proč tam ta straší, ani moc nechápu, snad proto, aby vysvětlovala, že úřad, který rozhoduje o svěření dětí do péče, to myslí dobře, a ta zas hlídá věčně protivnou holčičku. Je na tom Islandu někdo milý a dobře naložený? A na závěr docela zajímavé rozuzlení. Bohužel ten začátek a konec dají dokupy tak 10% knihy, zbytek jsou lidé protivní, řeší něco, co se zločinem nemá co dělat, a co je bohužel zcela nezajímavé.
Nějaké autorčiny knihy se mi líbily, ale tahle to tedy není.

21.11.2022 1 z 5

O duši a sexu O duši a sexu Marie Těthalová

Hodně základní informace, populárně naučné. Ale chápu, je to rozhovor.

03.11.2022 3 z 5