Kutcho Kutcho komentáře u knih

Anomália Anomália Hervé Le Tellier

Nápad bol výborný a ani prevedenie nebolo v žiadnom prípade zlé, takže sa dá povedať, že ide o kvalitnú knihu. Napriek tomu, že ma celkom bavila, ma až tak nezaujala.

11.06.2022 4 z 5

Kórejské halušky Kórejské halušky Dominika Sakmárová

Pokračovanie od Dominiky Sakmárovej je v podstate ako prvý diel, no napriek tomu iné. Nie je také zábavné, ale zasa je písané organizovanejším spôsobom, a stále je veľmi poučné a udivujúce, ako rozdielne žijú a aká je odlišná mentalita ľudí východne od nás. Odkaz na fotky opäť potešil a páčili sa mi aj bonusové príbehy. Táto kniha nie je nutnosť, ale stále sa jedná o príjemné čítanie, a možno pre mamičky ešte o to väčšie.

19.05.2022 4 z 5

Porucha na kraji galaxie Porucha na kraji galaxie Etgar Keret

Vypointované, miestami zábavné, občas trochu tragické a najmä skvele napísane poviedky.

19.04.2022 5 z 5

Krása bolí Krása bolí Eka Kurniawan

Nie je to na 100% plné hodnotenie, pretože napriek všetkému by som možno uvítal, keby bola kniha aspoň o pár strán kratšia, aby sa tým dej ešte viac zosvižnil.
Inak som bol touto knihou prekvapený a veľmi potešený. Keďže som ju kúpil vo výpredaji ako niečo, čo by mohlo byť za tu cenu fajn, nečakal som, že v nej nájdem pútavý príbeh rodinnej ságy s prvkami nadprirodzena, krvi a iných tekutín, násilia a indonézskej histórie a kultúry.
Skutočne klobúk dole pred autorom, ktorý dokázal niečo takéto napísať.
Tak ako život nie je vždy ľahký a je drsný, aj umenie by malo byť verné tomuto vzoru, preto som bol rád, že sa spisovateľ nebál pomenovať a opísať veci viac explicitne.
Ešte som nečítal Sto rokov samoty, takže možno by som túto knihu hodnotil horšie, keby som to už mal za sebou, ale aj napriek tomu si myslím, že je to pozoruhodná kniha, ktorá stojí za prečítanie.

10.04.2022 5 z 5

Píseční červi Duny Píseční červi Duny Kevin J. Anderson

Podobne ako Lovci duny, aj tento diel mňa osobne bavil a mal pre mňa význam. Aj keď je zo všetkých dielov asi najslabší, pomerne uspokojivo ukončil celé to niekoľko tisíc rokov trvajúce putovanie. Veľmi sa mi páčil projekt oživovania starých postáv a ich interakcia s postavami novými. Vďaka tomu celá táto séria mala význam, a to aj napriek veľkým časovým rozdielom medzi jednotlivými dielmi. Čo sa týka štýlu, akým bola kniha písaná, ten mi vyhovoval a vôbec by som nepostrehol, že ju nenapísal Frank Herbert. Celú sériu hodnotím pozitívne a myslím si, že aj fanúšikovia pôvodnej Duny nezostanú výrazne sklamaní, napriek tomu, že prvý diel bol iná liga a v súčasnosti je už literárnou klasikou.

23.02.2022 4 z 5

Mačací kožuch a ťava pri Čínskom múre Mačací kožuch a ťava pri Čínskom múre Dominika Sakmárová

Vtipné, zábavné, poučné, skvelé. Neviem ale odhadnúť, nakoľko by sa kniha páčila ľuďom, ktorý nemajú vzťah k východu, alebo sa im vyslovene prieči, no myslím si, že táto kniha pobaví a poteší každého s otvorenou mysľou a srdcom. Veľmi pekná a ja len dúfam, že bude aj pokračovanie.

29.12.2021 5 z 5

Probudím se na Šibuji Probudím se na Šibuji Anna Cima

Vplyv Haruki Murakamiho, prípadne aj iných japonských autorov a japonskej kultúry to bol citeľný. Je zaujímavé čítať takéto veci z pera mimojaponskeho autora.
Je však vidieť, že autorka má tamojšiu kultúru, literatúru a reálie naštudované.
Páčilo sa mi rozdelenie príbehu na viacero dejovych línii, pričom mňa najviac bavili úryvky z diel autora Kawašity.
Duchovná časť v Japonsku bola zvláštna, podľa mňa nedotiahnutá, nelogická a najslabšou časťou knihu, pričom práve tá mala byť asi najviac "japonská".
Inak fajn, celé to pátranie po autorovi a odkrývanie jeho minulosti bolo zaujímavé a pútavé.

05.10.2021 4 z 5

Môj rodný cintorín Môj rodný cintorín Dušan Mitana

Môj rodný cintorín je pre mňa trochu orieškom. Keďže časť mojej rodiny pochádza z dediny kúsok od rodiska pána Mitanu, s daným nárečím som v dostatočnej miere oboznámený.
Musím povedať, že mi v tejto knihe nevadilo, ale stále si myslím, že to je tvrdé a nepekné nárečie, nelahodiace uchu ani oku.
Čo sa týka nejakého deja, skôr išlo o úseky, zápisky života, niečo sa tam udialo, nie mnoho, a skôr to bol výsek zo života ako nejaké ucelené dielo.
Kniha sa mi páčila, bola veselá, celkom zábavná, hlavne postava deda si nebrala servítku pred ústa a celkovo mal pán Mitana zaujímavú rodinu.
Ako ale vravím, s podobnou náturou, aj keď nie až v takej miere, mám vďaka rodine skúsenosti, preto to nebolo pre mňa až také jedinečné a originálne.
Kniha fajn, má príjemnú dĺžku, niektoré rozhovory o náboženstve boli zaujímavé, iné mi prišli ako krčmové mudrovanie.
Skutočne neviem, určite má kniha svoje kvality, ale nie je pre každého.

02.08.2021 4 z 5

Hrabě Monte Cristo. Díl 3 a 4 (třísvazkové vydání) Hrabě Monte Cristo. Díl 3 a 4 (třísvazkové vydání) Alexandre Dumas, st.

Opäť excelentný príbeh, ktorý pôsobil dosť odlišne oproti prvému dielu. Prvá kniha pojednáva o záležitostiach, ktoré väčšina ludí pozná, ako väzenie a útek, pričom táto mi skôr pripadala ako od Dostojevského alebo Tolstoja, kedy sa tu riešili predovšetkým spoločenské pomery.
Skvele napísané, úžasné postavy, jedinečné dielo, ktoré stojí za prečítanie.

30.06.2021 5 z 5

Assail Assail Ian Cameron Esslemont

Celkom uspokojujúci záver Esslemontovej série, pričom sa viacero vecí vyjasnilo. Skončilo to síce tak, že by mohol byť ešte aj ďalší diel, čiže podobne ako aj predchádzajúce knihy, a stále tvrdím, že Esslemontové knihy nemali takú epickosť a zapamätania hodné momenty ako Eriksonová pôvodná séria Malazskej knihy padlých. Ak by som mal odporúčiť jednu, tak je to rozhodne tá od Eriksona. Esslemontové knihy sú skôr pre extra vášnivých fanúšikov, ktorí nemajú čo iné čítať.

14.04.2021 4 z 5

Dve veže Dve veže J. R. R. Tolkien

Dve veže boli napísané rovnako dobre a pútavo ako Spoločenstvo prsteňa, avšak pri tejto knihe bolo až moc očividné, že sa jedná o časť celku, pretože kniha nemala ani začiatok a ani koniec. Iba niekde začala a niekde skončila. Samozrejme Pán prsteňov ako príbeh je výborný, ale táto kniha sama o sebe nemá takú silu, a nie sú v nej ani také silné emócie, príbeh a dobrodružstvo, ako napríklad aj pri už spomínanom Spoločenstve prsteňa. Najmä v prvej polovici knihy pri Gandalfovi a spol. mi pripadalo, že sa tam udiali 2 väčšie veci, inak to bol iba slabší odvar. Príbeh Sama a Froda bol trochu pestrejší, ale tomu tiež dopomohol záver a samozrejme postava Glocha. Pri čítaní som taktiež rozmýšľal nad tým, prečo je Frodo hlavná postava. Pripadalo mi, že viac prestoru tu dostáva Sam, a rozhodne je aj zaujímavejšou postavou s väčšou hĺbkou. Frodo by sa dal ospravedlniť ťarchou prsteňa, ktorý so sebou nosí ako aj pár zraneniam, ale aj tam nepríde, že by toho veľa urobil. Stále mu pomáhajú ostatní, najmä Sam.
Kniha bola ale fajn a som zvedavý, aký bude záverečný diel.

13.04.2021 4 z 5

Meč z kamene Meč z kamene Ian Cameron Esslemont

Chválim, že táto kniha bola konečne napísaná jednoduchšie a zrozumiteľnejšie. Postáv síce bolo stále dosť, ale boli prehľadnejšie zoskupené a prezentované. Príbeh si stále udržiava kvalitu malazského sveta, no zatiaľ mi tieto Esslemontove knihy nepripadajú epické a zapamätania hodné, ako tomu bolo v pôvodnej sérii od Eriksona.

23.12.2020 4 z 5

Oslovení z tmy - Svědectví o vítězství tvora Arjeha Oslovení z tmy - Svědectví o vítězství tvora Arjeha Ladislav Fuks

Opäť zaujímavé čítanie od Fuksa plné skvelých obrazov a myšlienok. Nemôžem povedať, že je to moja najobľúbenejšia kniha od neho, ale opäť je iná a predsa tam rukopis pána Fuksa cítiť je. Dĺžka mi prišla primeraná a nenudil som sa.

30.11.2020 5 z 5

Noc nožů Noc nožů Ian Cameron Esslemont

Kniha má síce oproti hlavnej sérii omnoho menej strán a aj postáv, ale aj napriek tomu mi to štýlom pripomínalo Eriksona. Prvá polovica bola trochu chaotická, ale najmä vďaka menšiemu počtu postáv sa to v tej druhej ustálilo a aj dej mi prišiel prehľadnejší. Kniha podľa môjho názoru slúži ako vstup do rozšírenia hlavnej ságy veľmi dobre a som zvedavý na ďalšie diely.

28.08.2020 4 z 5

Môj boj 6. Môj boj 6. Karl Ove Knausgård

(SPOILER) Zo začiatku som tento diel považoval za najlepší zo série. Karl trochu skočil v čase a riešil vydanie svojej prvej knihy zo série Môj boj a problémy s tým spojené. Do toho sa občas objavili filozofické pasáže, zväčša literárnej povahy, a celkovo kniha pôsobila veľmi vyzretým dojmom a bolo cítiť, že Karl prešiel od detstva a aj vydania prvej knihy kus cesty.
Síce sa tu toho nedeje nejako veľa a svojim spôsobom sa Karlove dni opakujú, no je to Karl a všetko čo píše je napísané úžasne pútavo, takže čítate a čítate a jednoducho vás to zaujíma.
No po nejakom čase sa filozofické pasáže začali kopiť a predlžovať, pričom Karlov život sa začal strácať, až prišla pasáž nazývaná ako Esej o Hitlerovi.
Kniha má v slovenskom preklade 973 strán, takže keby tejto eseji autor obetoval 100 strán, dalo by sa to nejako prežiť, ale podľa môjho odhadu to bolo strán 450, ak nie aj viac.
V podstate išlo o môj boj na Knausgardov štýl, akurát že s Adolfom Hitlerom ako hlavnou postavou. Uznávam, bolo zaujímavé dozvedieť sa o detstve a živote Hitlera a sledovať paralely medzi jeho a Knausgardovým životom, no nie každého to zaujíma a nie každý chce o takom niečom čítať. Najmä keď si kúpil knihu o niečom a niekom inom. Určite bola chyba aj vo mne, pretože som nečakal taký odklon od témy a najmä taký masívny rozsah tejto odbočky.
Druhá vec, čo mi vadila, že to nebolo iba o Hitlerovi, ale aj o nemcoch, nacizme, Hitlových kamarátoch, dve či tri vety o živote Karla Oveho, ktoré, keď už to malo byť o Hitlerovi, tu nemali čo robiť, ale najmä aj dosť strán venujúcim sa viere a náboženstvu.
Celkovo mi prišla táto časť nesúrodá a úplne sa nehodiaca do celého konceptu knihy. Navyše sa tu stráca Knausgardové čaro, ide tu iba o holé fakty pozbierané z rôznych iných publikácií a pôsobí to umelo a ako niečo, čo by dokázal napísať ktorýkoľvek spisovateľ či novinár.
V záverečnej tretine alebo skôr v druhej polovici skutočnej knihy sa už Karl venuje opäť sebe a svojej rodine.
Opäť je to Knausgard akého čítať chceme a máme radi. Síce opäť skáče hore dole v čase, a podľa mňa trochu chaoticky, ale predsa len je tu jedna téma, ktorá bola opäť zaujímavá a ktorej sa venuje precízne. Neveril som tomu, ale touto knihou dokázal ukončiť celú sériu ako tak zmysluplne, no musím povedať, že po dočítaní knihy vo mne zostalo také prázdno a nie úplne uspokojenie.
Buď mohla mať kniha o tých 400 strán menej, alebo mohol autor využiť tých skoro 1000 strán lepšie.
Mám pocit, ako keby už nemal čo písať, ako keby už zo seba všetko dostal a napriek tomu je ešte veľa toho, čo čitateľom nepovedal a minimálne mohol.
Oceňujem však odvahu písať o Hitlerovi, čím určite mnohých šokoval a jazyk, ktorý bol opäť pútavý.
Táto kniha je však skutočný boj, a to najmä pre čitateľov.

02.08.2020 4 z 5

Suché a vlhké Suché a vlhké Jonathan Littell

Laskavé bohyně považujem za jednu z najlepších kníh, ako som čítal, takže aj ďalšiu knihu od pána Littella som si chcel prečítať a trvalo mi vyše 6 rokov, kým som ju konečne našiel niekde dostupnú. Čo sa týka knihy, ako štúdia psychiky fašistu je to skvelé, no mne najviac vadila forma, ktorá bola pre mňa mierne rušivá. Viac menej išlo o zhrnutie poznatkov, ktoré autor nadobudol štúdiom inej literatúry. Pre úplných fanúšikov 2. svetovej vojny táto kniha je, ale inak myslím, že nie je tragédia preskočiť ju. Ale svoju hodnotu má a fotky sú skvelým doplnkom.

17.06.2020 4 z 5

Samota Samota Hubert Klimko-Dobrzaniecki

Prvých 60 strán ma hlavný hrdina veľmi otravoval, bol mi nesympatický a dej mi prišiel nezáživný. Potom som si však zvykol, Brunovo neustále nadávanie ma začalo neskutočne baviť a dokonca som s ním aj v niektorých veciach súhlasil, a aj príbeh sa začal aspoň trochu zamotávať. Síce jednoducho, ale k Brunovej životnej filozófii to perfektne sadlo. Knížka určite nebude vyhovovať každému, ale zasa iní v nej nájdu výdatnú zábavu a taký malý klenot.

28.05.2020 5 z 5

Potoky krve Potoky krve Steven Erikson (p)

Zábavná knižka obsahujúca množstvo čierneho humoru. Taká skôr oddychovka v porovnaní s hlavou ságou.

16.05.2020 4 z 5

Daň pro ohaře Daň pro ohaře Steven Erikson (p)

Pre mňa bolo toto akýmsi skutočným pokračovaním, a to z dôvodu, že po prvej knihe, kde príbeh začal sa opäť ocitáme v Darúdžistáne. Musím ale povedať, že hoci bolo fajn čítať opäť o postavách, ktoré dlho v sérii neboli, bolo to celé také plané a ani záver nebol taký prevratný a dynamický ako v predchádzajúcich dieloch, navyše celý príbeh nebol ani tak dobrodružný. Inak je to klasický diel série, len trochu slabší.

16.03.2020 4 z 5

Vzpomínky ledu Vzpomínky ledu Steven Erikson (p)

Výborné, avšak to najmä vďaka prvým dvom dielom, kedy sa už čitateľ trochu orientuje v Malazskom svete a v jeho postavách. Napriek tomu mi zatiaľ tento diel prišiel ako najslabší. Asi to bolo spôsobené jednotvárnosťou príbehu, kedže cela kniha bola o jednom konflikte a dej obsahoval iba malé odbočky. Pribudlo opäť veľa postáv, avšak mnohé boli iba priemerné. Potešili ale tie staré. Koniec bol napísaný pekne a celkom dojemne. Až by som povedal, že už je záver serie. Som zvedavý, čo sa ešte bude diať.

31.10.2019 5 z 5