kusma kusma komentáře u knih

Matylda Matylda Leonhard Frank

Kniha mě trochu zklamala. Děj zachycuje vývoj mladé dívky v ženu, manželku a matku, kdy do jejího života zasáhne nevydařené manželství, následně velká láska a nakonec válka. Krásné téma na zpracování, které bylo chvílemi využito výborně (zejména válka) a chvílemi mě děj moc nebavil.

12.02.2011 3 z 5

Tři kamarádi Tři kamarádi Erich Maria Remarque (p)

Podle mě nejlepší kniha od Remarqua. Kniha o lásce a o přátelství - co je víc? Krásná kniha, která mě přivedla k tomuto spisovateli a vlastně i k lásce ke knihám. Kdysi v anketě Kniha mého srdce byla tato pro mě jasnou volbou.

"Nikdy nezapomenu na tuto tvář - nikdy nezapomenu na to, jak se ke mně potom naklonila, jak změnila výraz, jak se tiše naplnila něžností a jemností, zářivým tichem, jako by rozkvetla - nikdy nezapomenu na to, jak mi její rty vyšly vstříc, jak se její oči přiblížily k mým, jak byly těsně přede mnou a dívaly se na mne, tázavě, vážně, veliké a lesknoucí se - jak se pak pomalu zavřely, jako by se vzdávaly."

08.02.2011 5 z 5

Ragtime Ragtime E. L. Doctorow

Chvílemi se kniha čte krásně, chvílemi se člověk zasekne, ale vítězí ta čtivá část. Některé postavy jakoby do příběhu nepatřily, nemají tam důvod, k vykreslení ale doby jako takové (atmosféra, rozdíly) bylo jejich zapojení do děje opravdu výborný nápad. Kniha je složená jakoby z mikropříběhů, které do sebe zapadají a vytváří ucelený pohled na jedno zlomové období.

03.02.2011 3 z 5

Čekání na Lina Čekání na Lina Cha Ťin

Román je hezky napsaný, ukazuje neuvěřitelné poměry v Číně, ale hlavně je zde krásné popsán jistý milostný trojúhelník (lze-li to tak vůbec popsat). Kdy člověka zaráží nejen tlak na lidské soukromí v Číně, ale i jednání samotných postav - bláznivě zamilované Many, sobeckého, slabošského Lina (nemůžu si pomoci, musím ho tak nazvat) a oddané Linovy ženy.

03.02.2011 3 z 5

Nadechnout se Nadechnout se George Orwell (p)

Je to zajímavá studie muže, který se dostal do věku, či stádia, kdy hodnotí svůj život. Je to o to však složitější, že je všude cítit hrozba blížící se války. Orwell se mi dobře čte, mám ráda jeho styl. Je v tom cítit protiválečné a protitotalitní cítění (bohužel tím ale vyobrazuje skutečný či hrozící stav světa). Líbily se mi popisy lidí a jejich osudů, popis jeho života a pohled na něj (krátká pasáž o jeho úředničině v průběhu 1. světová války mi trochu připomněla Jak jsem vyhrál válku), či jeho příjezd do rodného města a jeho pocity z něho. Není to kniha pro každého (ne každého nadchne vyprávění tlustého staršího chlápka, které ještě k tomu začíná v koupelně při prohlížení vlastního pupku). Mě se ale líbilo.

03.02.2011 4 z 5

Hvězda moří Hvězda moří Joseph O'Connor

Mám ráda knihy, kde se člověk postupně dovídá minulost hlavních postav, kde se objevují překvapivá zjištění a propojenost lidí a osudů. Musím říci, že kniha mě nadchla a opravdu se mi líbila. Byla čtivá, zajímavá. Neměla vyloženě kladnou postavu a i záporné hrdiny člověk občas litoval. Navíc popisovala pro mě doposud neznámou oblast - tragický hladomor v Irsku a neuvěřitelné osudy lidí, kteří se rozhodli utéct před touto hrozbou a přitom riskovali svůj život. Utíkali totiž především nejchudší, jejichž podmínky k životu v Irsku byli neuvěřitelné, a na lodi to neměli o moc jednodušší…
Knihu určitě doporučuji.

03.02.2011 5 z 5

Výhra Výhra Patricia Wood

Perry je takový Forrest Gump, hodný, milý, nikomu nechce ublížit. A přestože (nebo právě proto), že má nižší IQ, jsou jeho úvahy zajímavé, chytré a hlavně čisté. Sleduje svět svýma pozornýma očima, kouzelně vše komentuje a hlavně - poslouchá, což si většina neuvědomuje. Člověk si ho rychle oblíbí, jeho neposkvrněné přímé myšlení - žádná přetvářka, žádná faleš, tu ani nevidí v druhých - o to je asi šťastnější.. Výhra mu změní život, lidé se ho snaží zneužívat, ale také mu umožní posunout se dál.
Kniha je to příjemná, hezky se čte, určitě jí doporučuji.

03.02.2011 4 z 5

Krásná, milá knížka. Kniha je psána v dopisech, to jí dává jisté kouzlo. Pisatele si zamilujete a budete se vždy těšit na nový dopis. Je to jedna z nejlepších knih, kterou jsem četla a každému ji mohu jen doporučit.

03.02.2011 5 z 5

Historička Historička Elizabeth Kostova

Knihu nelze ani doporučit ani nedoporučit, je to jedna z těch, kterou odložíte do knihovny a při opětovném pohledu na ni si na nic nevzpomenete, nic nepocítíte (ani v dobrém, ani ve zlém) - tak to je aspoň u mě.

03.02.2011 2 z 5