kristina6312 kristina6312 komentáře u knih

Nelám mi krídla Nelám mi krídla Kristína Ježovičová

Nelám mi krídla je druhou časťou série Nelám mi.
Skôr ako prejdem k samotnej rezencii zdôrazním, že knihu si môžete prečítať bez toho, aby ste čítali tú predchádzajúcu - Nelám mi srdce. Ja však odporúčam, aby ste si prečítali obe, a neprišli tak o nič.

Nie je novinkou, že Kristína Ježovičová píše knihy, ktoré sa vyznačujú ťažšími témami. Ani jej najnovšia kniha nedbočuje od zaužívaného. V prvom rade v nej nájdeme dvoch silných hlavných hrdinov - Dafné a Dominika. Kapitoly sú zostavané striedaním ich pohľadu. Kým Dafné je rebelka, ktorá miluje tanec, Dominik je ten „iný", ktorý potrebuje poriadok. Prostredníctvom nich autorka rieši tému vplyvu zanedbania rodičovskej výchovy, dáva do povedomia duševné ochorenie a pozornosť nenútene sústreďuje na potreby tínedžerov. Každý je iní, ale každý z nich potrebuje to isté - pochopenie a lásku.

Veľmi sa ma dotkli životné osudy postáv. Vnímala som každú ich surovú a hĺbavú myšlienku, pri ktorých som sa nie raz pozastavila. Neviem, ako to autorka robí, ale dokáže sa do svojich postáv vcítiť tak, akoby s nimi pravidelne sedávala v škole (kde už musia absolvovať telocvik tri hodiny týždenne) a niečím si sama prechádzala. Prežívanie hlavných hrdinov je skutočné a citeľné natoľko, že je ťažké uveriť faktu, že svojmu životnému osudu čelia len v knihe.
Prajem si, aby si túto knihu (a všeobecne, túto autorku) prečítali všetci tínedžeri, a dospelý, ktorí majú možnosť prostredníctvom nej nazrieť do ich vnútorného sveta. Aj takýmto spôsobom prichádza empatia, porozumenie, súcit a následná pomoc v reálnom živote.

Nakoniec musím vyzdvihnúť aj postavu Dominikovho dedka. Bol síce väčšinu času zatrpknutým a možno aj starým bláznom, ale veľmi osviežil celý príbeh.

03.12.2023 5 z 5

Pod pohrebným mesiacom Pod pohrebným mesiacom Barbora Bernátová

Najnovšia detektívka od Barbory Bernátovej, je rovnako výborná ako jej predchodkyne. So zaujímavým prípadom, plná napätia a prekvapujúceho .
Celý čas som si myslela, že pozná. vraha, ale nakoniec mi autorka vytrela zrak svojou premyslenosťou. Sklamalo ma to a potešilo zároveň, pretože práve to, v týchto knihách hľadám - nepredvídateľnosť.

V tejto časti sa okrem detektíva Dávida s triezvym pohľadom na svet, angažuje viac aj jeho spolupracovník Dominik. Dokonca, určitým spôsobom je prepojený s prípadom...

Toto bolo pre mňa majstrovské dielo. Nielenže som odcudzovala každého podozrivého a neskôr páchateľa, ale ja som si vytvorila puto k obeti vraždy, ktorým bol Klárin spolužiak z gympla. Po celý čas, kedy sme bližšie spoznávali jeho a situáciu pred vraždou, som sa nevedela vyrovnať s jeho smrťou. Nezaslúžil si to...

Autorka využila aj tzv. fyziodetekčnú metódu vyšetrovania - kognitívne interview. V skutočnosti ide o málo využívanú, ale zato veľmi efektívnu metódu s úspešným výsledkom.
Okrem toho, že jej využitie bolo originálne (doposiaľ som sa s ním v žiadnej detektívke nestretla), priebeh je dostatočne autentický, dokonca natoľko, že som všetkému do bodky uverila. Dúfam, že autorka nabudúce príde, napríklad, s takým polygrafom.

V závere nájdeme načrtnutie ďalšieho prípadu, a ja sa o to viac už teraz teším na jeho čítanie.

30.11.2023 5 z 5

Búrka Búrka Iveta Klemanová

Vydavateľstvo Venupress naozaj vie pozitívne zhodnotiť diela, ktoré vydá. Búrka je ďalšou úžasnou knihou, ktorá vďaka nim uzrela svetlo sveta.

Je to kniha o láske, ale najmä je to kniha, ktorá sa snaží povedať viac ako by ste si mohli myslieť. Autorka nám prostredníctvom nej chce niečo povedať, ukázať odvrátenejšiu stránku životov, a to častokrát nielen v prenesenom význame, ale aj pravdivo, bez zbytočných príkras a milosrdných lží.
Postavy, ktoré do príbehu vložila tento cieľ len znásobujú. Sú skutočne vyzreté, často s triezvym pohľadom na situácie a rozhodnutia, a sú silnejšie, než si myslia.

Pri tejto knihe sa objavili názory, že jej (jediným) negatívom je, že nemá väčší rozsah. Tento pohľad plne chápem. Keď sa do nej začítate, chcete viac a viac, a postavy, ktoré sa svojimi charaktermi vryjú do pamäte a srdce, nechcete opustiť.

Pocity, ktoré čítanie vyvoláva sú tu naozaj dôležité. Vďaka nim máte z knihy ohromujúci zážitok.
Gradovanie diela mi spôsobilo v poslednej tretine neustále sa opakujúce zimomriavky na pokožke. Je to emocionálna búrka, a som šťastná, že som mohla byť jej súčasťou.

Hoci je kniha kratšia, akoby ste si mohli priať, ponúka všetko potrebné pre uspokojenie čitateľskej duše. Nie je rozhodujúci rozsah, ale výsledok. A ten je veľkolepý.

21.06.2023 5 z 5

Zlodej tulipánu Zlodej tulipánu Majka Danihelová

Bola som veľmi zvedavá na druhú časť tejto trilógie, hoci očakávania tu neboli také veľké ako pri prvej časti, mohli byť. Som úplne nadšená z pokračovania náročnej cesty Violet!

Niekoľko kapitol mi ale trvalo kým som sa začítala. Chýbalo mi nejaké lepšie zhrnutie deja. Preto pomôže opätovné prečítanie prvej časti, alebo aspoň nejakého väčšieho úseku.

Zlodej tulipánu je poriadne temný. Oprávnene obsahuje upozornenie, že je určený osobám nad 18 rokov. Autorka ešte viac posunula hranice a vytvorila tak niečo, čo by v zahraničí nosilo podtitul NEW YORK TIMES BESTSELLER. Preto odporúčam nie len milovníkom/čkam domácej tvorby, ale aj tým, ktorí preferujú tu zahraničnú. Nebudete sklamaný.

Pripravte sa na poriadne horúce scény. Autorka ma svojím podaním tak dostala, že som každú čítala opakovane. Bravúrne intímne! Romantická linka za ňou nezaostáva, je bolestivá a zároveň taká úprimná, ako niektoré autorkine myšlienky v knihe.

Prekvapil ma vývin postavy Logana. Na ňom vidieť fakt, že všetko má svoje dve stránky. Ale ani Violet nie je stále rovnaká, a pomaly odkrýva svoju dušutú skutočnú.

Pri tejto knihe je dýchanie povolené, ale neodporúčam to, pretože vám dych aj tak vezme. Akcia, postavy, temnota, vášeň, láska, humor, tajomstvá a nebezpečenstvá priam na každom kroku sú len výsledkom vynikajúcej práce. Tlieskam, Majka a teším sa na poslednú časť!

03.06.2023 5 z 5

Ak budeš môj Ak budeš môj Barbora Astor

Ak budeš môj je pokračovaním knihy Tak trochu môj. Ide však o voľné pokračovanie, pretože po knihe môžete siahnuť aj bez toho, aby ste čítali jej predchádzajúcu časť. Čo by však bola škoda…

Začiatok je hneď intenzívny, ale stojí za to, pretože upúta už prvými stranami. Avšak, ďalej akoby príbeh strácal stupňovanie, pretože sa v prvej polovici poriadne nič nedeje.

Na túto časť som sa nesmierne tešila kvôli Nealovmu príbehu, pretože jeho postavu som si obľúbila už predtým. Ale tu ma veľmi neočaril… Nechápte ma zle…áno, príbeh mal určite prvky, ktoré ma nadchli, ale po nich vždy stratili svoje čaro a ja som sa opätovne nudila. Kniha pre mňa nebola vyvážená a skôr mi pripomínala horskú dráhu.

Pozdvihla by som tému bývalého vzťahu Jess a jej fotografické schopnosti, pomalé a prirodzené vzplanutie lásky hlavných hrdinov, jedno malé-veľké nedorozumenie či dokonalé hudobné prostredie plné koncertov. Pridala by som však viac prekvapivých zvratov, momentov a akcie, tak ako sme od autorky zvyknutí.

Kniha je ale určite stále príjemným čítaním s ľahkým štýlom, ktorý sa len stráca pred očami. Len mi tu chýbal ten povestný „Astorský” šmrnc…

03.01.2023 5 z 5

Candy Candy Baja Dolce

Svätý Candybože! Držím v rukách knihu, ktorá je dôkazom toho, že dokonalosť existuje!

Klub LocalX, v ktorom sa dej orientuje, poznáme už z predchádzajúcej Bajinej knihy Habibi. V tejto knihe pod rukami nového majiteľa Candyho a spoluvlastníčky Virgínii s menšinovým podielom ožíva, mení sa a stáva sa miestom na akékoľvek odviazanie sa. Okrem toho, v tomto svete medzi postavami, ktoré klub spája existuje silná spolupatričnosť.

Candy je niekto, kto neurobí najlepší prvý dojem, vďaka svojmu sebavedomiu. Keď ho však bližšie spoznáte a pomaly odhaľujete jeho osobnosť, odpustíte mu naozaj všetko. Ako zamestnávateľ si svoje podriadené nadmieru váži. A keď začne ovoniavať Giu so svojimi prirovnaniami viete, že je číslom 1.
Virgínia je sladkou do momentu, kým nevytiahne svoje krav maga schopnosti. Spolu s Candym, ako dvaja zlomení ľudia svojou minulosťou sa skvelo dopĺňajú.

Táto novinka nadobúda úplne iný rozmer s pojmom 'horúca’. Každá strana v tejto knihe je zmyselná a intenzívne hriešna. K svojej hriešnosti používa 7 smrteľných hriechov. A aj napriek všetkému kniha v žiadnom zmysle nemôže uraziť. Môžem objektívne vyhlásiť, že Candy je Bajiným najlepším počinom a vidieť, že je odrazom jej vedomia a svedomia.

Konverzácie sú chytľavé a mnohokrát som sa z chuti zasmiala. Baja svoje poznatky prostredníctvom nich a myšlienkových pochodov postáv nenútene podsúva svojím čitateľom. Rovnako ako tému rovnoprávnosti a tolerancie.
Vety či slová použité v cudzom jazyku dotvárajú atmosféru a navyše sú priamo v texte preložené.

Dámy a páni, je načase zložiť svoju masku a nechať sa viac viesť častou vašej duše, ktorá je hriešna. Candy vás privíta s drzými pohľadom, ale o to vrúcnejšia bude jeho otvorená náruč. A netvárte sa, že LocalX nie je pre vás…

…Musím ešte dodať, že v závere knihy v rubrike “O autorovi”, ktorá je súčasťou každej Venupress knihy sa píše o pravidle, ktorým sa Baja riadi. Dovolím si ju sem uviesť: „Kniha bez hlbšej myšlienky je ako človek bez duše.” A toto sa Baji podarilo. Vytvoriť knihu s hlbšou myšlienkou a zároveň vás zabaviť, vzrušiť, nechať priestor na oddych a akékoľvek i tie najtajnejšie sny. Candy je TOP TOPOV vo svojom žánri. Je to zážitok. Nepochybujte…

03.01.2023 5 z 5

Kráľ z ulice Kráľ z ulice Ivica Ďuricová

Keďže ide o moju prvú autorkinu knihu z edície Zet (a vlastne prvú knihu vôbec) musím pochváliť krásne spracovanie obálky a rovnako aj formát, ktorý mi ulahodil. Už len vďaka nemu je kniha výborným spoločníkom, nech sa už nachádzate hocikde. Autorka vytvorila nezvyčajný, priam originálny príbeh lásky. Pretože… Anthony, zdanlivo charizmatický milionár je v skutočnosti bezdomovec. Do súčasného stavu svojej ekonomickej situácie sa nedostal vlastnou vinou, ale podvodom učineným voči nemu. Týmto autorka vytvára úplne iné nazeranie na ľudí bez domova, o čosi hlbšie a to z viacerých hľadísk. Človek si pritom uvedomí, že hocikedy môže skončiť na hranici chudoby. Nespravodlivosť je síce relatívny pojem, avšak je súčasťou každodenného života a môže mať negatívny dopad na život. To dáva vo svojej knihe do pozornosti aj autorka. Anthony je ale pokorný muž s dobrým srdcom a je vykreslený naozaj geniálne. Neviem si predstaviť lepšiu postavu na jeho mieste. Môže sa zdať, že Eszter je stelesnením anjela. Napriek tomu, že ma niekoľko prác, nežistne pomáha a zaujímajú ju osudy iných ľudí. Jej dokonalosť však miestami môže pôsobiť umelo. Budapešť je miesto, kde sa dej odohráva. Preto ak milujete toto mesto, kniha by vám nemala ujsť. Ja som v ňom ešte nebola a tak som nadšená, že som mohla na toto mesto nazrieť cez autentické opisy. V príbehu sú zakomponované viaceré prvky akými sú súdny proces, práca klenotníka, tarotové karty a ich schopnosti, alebo aj ťažká choroba - Alzheimer. Vďaka týmto prvkom a tomu, že ich autorka rozumne navzájom pospájala je príbeh každou kapitolou zaujímavejší a nič nie je nadbytočné. Dokonca, pri knihe si môžete uvedomiť aký silný môže byť prvý dojem a hlboko zakorenené predsudky. Stačí len čítať medzi riadkami… Vďaka tejto knihe som objavila krásu písania spisovateľky Ivici Ďuricovej :)

28.11.2022 5 z 5

Zloděj duší Zloděj duší Martina Hohenberger

Dnes vám prinášam tip na hallowenske čítanie. Kniha je však ideálnou voľbou vždy keď máte chuť na niečo temné.

Spojením viacerých prvkov autorka vytvorila z tejto knihy obdivuhodnú fantasy. Vyskytujú sa tu detektívne služby, nadprirodzené bytosti a schopnosti, či samotná čierna mágia. Dej je dynamický, stále sa v ňom niečo nové deje a rieši. Miestami mi to prišlo až príliš, keďže jedna vec nebola ešte vyriešená a už sa išlo na ďalšiu, pri ktorej som mala pocit, že sa zabudlo ešte na tú predchádzajúcu, nevyriešenú. Nudiť sa ale určite nebudete.

Hlavná hrdinka Veronika so svojou sestrou Eliškou sú čarodejnice. Veronika ako staršia sestra nahrádza aj matku a peniaze sa asi žiaľ nedajú vyčarovať, preto má dve práce aby seba aj Elišku uživila. Nepatrne sa dej zameriava na problémy s rodičmi, ale pri všetkých tých bojoch, ktoré Veronika musí riešiť neostal priestor dostať viac odpovedí. Verím, že to autorka v druhej časti vynahradí.

Obzvlášť by som pozdvihla nápad domu, ktorý v skutočnosti je akoby živý. Toto miesto sa mi veľmi páčilo, dej odvtedy napredoval závratnou rýchlosťou a začalo to byť pre mňa to pravé, pretože mi to pripomínalo kvalitný hororový film.

Dialógy v knihe ma bavili a Veronikina odhodlanosť ísť proti všetkým pre dobro mi bola blízka.

Začiatok knihy ma ihneď zaujal a dokonca som sa pri počiatočnej scéne aj zasmiala, preto som očakávala, že koniec mi vyrazí dych. Nie som s ním ale spokojná, a vkladám veľké nádeje do pokračovania. Verím, že autorka využije aj potenciál lásky, ktorá v knihe vznikla, ale ešte nestihla splanúť.

Aj napriek všetkému uvedenému som z knihy naozaj nadšená a odporúčam ju.
Pozor! Môžete si ju kúpiť len ako e-knihu, ale je dostupná napr. aj na stránke Martinusu. Určite by si zaslúžila aj svoju tlačenú podobu a u mňa v knižnici by si našla svoje čestné miesto.

31.10.2022 4 z 5

Nelám mi srdce Nelám mi srdce Kristína Ježovičová

Ťažko sa mi hľadajú slová, ktoré by vystihovali silu tejto knihy. Je určená pre mladšie ročníky, ale dotkne sa úplne každého, kto ju vezme do rúk. A ja nie som výnimkou…

V prvom rade ma upútalo grafické spracovanie knihy, ktoré je dokonalé, tak ako vždy pri knihách od tohto vydavateľstva.
Vo vnútri nájdete fotku všetkých hlavných hrdinov a niekoľko vystihujúcich faktov o nich, čo zobrazuje akoby ich profil na instagrame. To napomôže spoznať knižné postavy skôr, ako vôbec začnete čítať a predchádza akémukoľvek chaosu. Ja som si vďaka tomu vytvorila vzťah k postavám už po prvých kapitolách, hoci som ich nepoznala z predchádzajúcich autorkiných kníh.

Kapitoly sú krátke a písané striedavo z pohľadu piatich postáv. Úprimne, mala som pocit, že identita postáv je reálna a nie je len výplodom autorkinej fantázie. Navyše, pohľad každej postavy je podaný tak autenticky, že ak by mi niekto povedal, že to písali skutočne oni, bez pochybností by som tomu uverila.
Ich myslenie, prežívanie a charakter sú vyformované dôkladne, čo vytvára poriadny čitateľský zážitok.

Kniha je zameraná na náročné, citlivé témy. Sú usmernené tak, aby čitateľ mal priestor na premýšľanie či prehodnocovanie a to aj dlho po dočítaní…
Kus seba, ktorý autorka vložila do príbehu si ma úplne podmanil.

Táto kniha je majstrovské dielo.
Emócie, ktoré vyžaruje som cítila až kde si na hrudi a moje osudné stretnutie s postavami si nechávam hlboko v srdci.

Spútaná životom Spútaná životom Martina Kováčiková

Neočakávajte plno prekvapujúcich zvratov, ale nechajte sa unášať životom spolu s hlavnou hrdinkou Mariannou.
Autorka totiž poukazuje na monotónnosť života, ktorá môže uväzniť každého z nás. Nefunkčné manželstvo, dlhý pracovný čas a starostlivosť o dieťa môže dokonca viesť k zanedbávaniu seba samého.

Autorka tu rozpracovala aj šikanu, dokonca v dvoch formách - na pracovisku ako bossing a v škole. Obe sú veľmi nebezpečné s ohľadom na psychiku obete šikany a preto som veľmi rada, že táto téma je súčasťou knihy.

Aby som však neostala len negatívna, táto kniha poukazuje na krásu kníh a nenútene dáva do pozornosti rôzne tipy na čítanie (ja som si tak kúpila Kvety pre Algernona). Spolu s hlavnou hrdinkou máme možnosť navštíviť Berlín a pokochať sa jeho krásami.
A v neposlednom rade príbeh otvára v mysli čitateľa úvahu: “Čo je dôležitejšie? Láska alebo priateľstvo?” Aj odpoveď nájdete práve v tejto knihe.

Bonusom je čtivý štýl písania autorky a jej sarkastický humor, ktorý naozaj zbožňujem a ktorý mi mnohokrát vyčaril úškrn na tvári… :)

Líška jedna hrdzavá Líška jedna hrdzavá Lukáš Viglaš

Milujem knihy od Venupress!

Líška jedna hrdzavá je ďalšia kniha od vydavateľstva, ktorej nebudem venovať kritiku, pretože sa mi naozaj páčila.

Občas sa dostaneme do bodu, kedy potrebujeme zmenu, či už vnútornú, vonkajšiu alebo oboje. Podvedome si to uvedomujeme, avšak z nejakého dôvodu si to nechceme pripustiť. V takomto bode uviazol aj hlavný hrdina Michal, ktorý si žije vo svojom idylickom svete, a pritom…to, čo tvorí jeho svet ho ťahá dole. Autor venoval časť aj Michalových snom, ktoré zobrazujú spomínané podvedomie. Podvedomie je nielen zaujímavý duševný obsah človeka, ale aj mocný. Preto veľmi oceňujem to zobrazenie v snoch.

Postavy sú vyfabulované precízne. Nie je ich veľa, každá má svoju charakteristickú črtu, a tak sú ľahko zapamätovateľné, aj v dlhšej dobe po dočítaní.
Ja osobne by som do popredia dala Ester, pretože je úplne originálna! Samozrejme aj líška v ľudskom tele Vám učaruje. :)

Autor má čtivý štýl písania, rozhovory sú autentické, najmä tie medzi kamarátmi ich doťahovačkami.
Preto je kniha dobrým výberom nielen pre ženu, ale aj pre muža.

Koniec príbehu Michala je ukončený, ale autor načrtol možnosť voľného pokračovania o živote Ester. A úprimne? To chceme!