Knišíl Knišíl komentáře u knih

Leviatan Leviatan Paul Auster

V pořadí osmá kniha od P. Austera a znovu musím napsat, že je pro mě Auster jeden z nejlepších "vypravěčů". V ČR však moc známý není, což mě mrzí, určitě by si jeho knihy zasloužily větší pozornost. Teď už k samotné knize. Leviatan je podle mě jedna z jeho nesrozumitelnějších knih s autobiografickým podtextem. (Hlavní vypravěč spisovatel Peter Aaron neboli Paul Auster?). I v této knize Auster dokázal popsat život v jeho paradoxech, náhodách a tragédiích. Kniha oplývá mírně detektivních nádechem, ale určitě se nejedná o detektivní žánr, nakonec Austerovi knihy se nedají zařadit pod jediný žánr stejně jako život samotný jsou rozmanitým mixem dobrodružství, romantiky, záhad, nudného nedělního dopoledne, vzrušujícího pátečního večera atd.

22.06.2017 5 z 5

Iluze Iluze Richard David Bach

Přečteno za jedno odpoledne. To asi není žádné překvapení vzhledem k počtu stran a čtivé formě, ale pochopeno? To asi ne. Možná je potřeba číst knihu postupně, každý den jenom pár stránek a přemýšlet nad nimi. Osobně nemám příliš v lásce tento typ literatury (New Age), raději čtu román, kde pochopení přichází z interpretace děje, chování postav apd. Tady je na každé stránce moudro, je jich hodně a jsou víceméně vždy vyřčeny v dialogu či citátu, nedochází tady k pochopení pomocí narace jako takové. Možná však v budoucnu změním názor, do té doby se zdržím hodnocení.

06.02.2017

Bílý Den Bílý Den Jack London

Četl jsem od Londona už lepší knihy, ať už po obsahové nebo formální stránce. Vyzdvihuji především hlavní myšlenku díla i přesto, že děj není moc uvěřitelný (viz. super muž Bílý den) a sloužil jen jako jakýsi prostředek k hlavnímu tématu.

19.09.2016 3 z 5

Ztracený obzor Ztracený obzor James Hilton

Mysteriózní dobrodružství.

17.08.2016 5 z 5

Velké a tajné show Velké a tajné show Clive Barker

Na mě z dnešního pohledu kniha oplývá asi až mocnou dávku "devadesátkových" stereotypů. Barker odvedl skvělou řemeslnou práci, takže se kniha čte sama. Je také třeba vystihnout Barkerovu představivost, a jak dokázal sesmolit tento epický příběh do srozumitelné podoby, ale za mě to na maximum není.

16.06.2016 4 z 5

Motolice a plankton Motolice a plankton Boris Vian

Po Pěně dní další mnou přelouskané dílo od Viana, pořád dost šílené, originální forma textu dělá z knihy nevšední zážitek. Boris Vian psal proti proudu a možná proto, někteří čtenáři knihu nedočtou, proud je ztrhne a Viana zatratí.

03.12.2015

Věčné zatracení Věčné zatracení Clive Barker

První románové seznámení s panem Barkerem dopadlo dobře. Bohužel musím konstatovat, že jsem se u knihy nebál, ale to je tím, že se knižní horor nemůže plně vyrovnat tomu filmovému (a to že jsem viděl spoustu hororů). Nebo jsem ještě alespoň nečetl hororovou knihu, která by mě vyděsila. Jenže to je to poslední, co bych knize vyčítal, prostě člověk mého ražení asi nemůže očekávat, že se bude bát u čtení knihy. Každopádně hnus a znechucení v knize najdete a ani příběh není špatný. Imaginace, které na vás Clive Barker spustí už od začátku knihu jsou velice dobře popsány a ve výsledku se jedná o knihu, kterou bych doporučil s tím, že si nemusíte brát náhradní plenky :-)

20.02.2015 4 z 5

Škola dobrých mravů Škola dobrých mravů Nelson DeMille

Zajímavý nápad a dobře vykreslená atmosféra studené války konce 80.let, dělají z této knihy o pozornost stojící dílo. Také se mi líbilo, že ač knihu napsal Američan, nebylo vše černobílé.

26.09.2013 4 z 5

Poslední Yankee z Bostonu Poslední Yankee z Bostonu Anton Myrer

Tuto knihu nelze srovnávat s Posledním kabrioletem (*****), těžko bych tuto knihu zařadil do konkrétního žánru, ale styl kterým píše Anton Myrer jsem si oblíbil. Pro někoho můžou být nějaké pasáže knihy nudné, já hlavně oceňuji hlavní myšlenku knihy, s kterou v podstatě souhlasím.

27.07.2013 4 z 5

Přehlídka kostí Přehlídka kostí Mark Nykanen

Oceňuji, že autor umožnil čtenáři sledovat děj i z pohledu samotného vraha, každopádně od posledních stran jsem čekal více, proto "jen" čtyři hvězdičky.

01.06.2013 4 z 5

Muž pod schody Muž pod schody Marie Hermanson

Kniha se mi velice lehce četla a námět knihy je originální, ale na pět hvězdiček mi v ní něco chybělo. Doporučuji pro toho, kdo si chce přečíst dobrou mysteriózní knihu.

15.05.2013 4 z 5

Příliš mnoho darebáků Příliš mnoho darebáků Lawrence Block

Jedná se o kvalitní soubor povídek, pro toho kdo si chce odpočinou od sáhodlouhých románů, sám bych dal 70% ale zde jdou dát pouze hvězdičky takže proto ***

26.07.2012 3 z 5