knihveru knihveru komentáře u knih

Dominika na cestě Japonskem Dominika na cestě Japonskem Dominika Gawliczková

Po knize jsem sáhla kvůli destinaci. Je to moje první kniha od autorky a byla jsem příjemně překvapena. Čtivé, dobrý poměr textu a fotek, styl mi seděl. Co bych uvítala, je popis toho, co se autorce v Japonsku nelíbilo. Několikrát to téma naťukne, ale nerozvede to. Škoda.

26.01.2023 4 z 5

Lvi na výsluní Lvi na výsluní Stefania Auci

Autorka má velký vypravěčský talent. Druhý díl ságy opět skvělý, přesto se mi více líbila jednička. Těším se však na pokračování!

16.11.2022 5 z 5

Marie Curie-Skłodowská: Odvaha snít Marie Curie-Skłodowská: Odvaha snít Susanna Leonard

V první půlce knihy jsem mnohé pasáže přeskakovala a v druhé půli se nutila do čtení. Za sebe říkám ne. Autorku neznám, ale přišlo mi, jako by neměla vypsanou ruku, styl jednoduchý, až naivní. Asi k mému názoru přispívá i to, že jsem toho o M. C. Sklodowské již přečetla hodně a jsem tématem přesycena. Dají se o ní najít lepší knihy.

09.11.2022 2 z 5

Sicilští lvi Sicilští lvi Stefania Auci

Velké potěšení číst. Půjdu hned na druhý díl. Vřele doporučuji.

02.11.2022 5 z 5

Útěk do Toskánska Útěk do Toskánska Eva Rýznerová

Pro mě úplně zbytečná kniha. Malý rozsah, na kterém najdete něco o toskánském víně, něco o jídle a především spoustu depresivních myšlenek nejen o neplodnosti. Možná bych měla větší pochopení, kdybych věděla, že se jedná o autobiografickou zpověď, ale to jsem se nedozvěděla.

02.06.2022 2 z 5

Balonem k severní točně Balonem k severní točně Salomon August Andrée

Povinná četba pro fanoušky knihy Expedice: můj milostný příběh. Kniha obsahuje faktický souhrn událostí spojených s nalezením ostatků Andréeho expedice. Kniha vyšla velmi brzy po objevu, což může být výhoda i nevýhoda. Přestože rozebírá expedici ze všech stran (přírodní poměry, technické vybavení, šatstvo, jídelníček, zápisky a fotografie členů expedice, převoz ostatků aj.), rozhodně není nudná a i v dnešní době se čte dobře.

12.04.2022 5 z 5

Sejdeme se na piazzetě Sejdeme se na piazzetě Frances Mayes

Nehodnotím hvězdičkami, protože jsem knihu nečetla. Měla jsem ji v ruce a chystala se na čtení, ale protože je dost objemná, mrkla jsem napřed na recenze, zda má cenu vůbec začínat. Chci tady jen potvrdit to, co už zaznělo v jiných recenzích: kdykoli jsem knihu otevřela (a to několikrát a na různých místech), byla tam řeč o jídle a o pití. Jelikož jsem takto koncipované knihy četla už dvě a bylo to utrpení (jiní autoři), nakonec jsem tento titul odložila.

01.02.2022

Léto v Itálii Léto v Itálii Sue Moorcroft

Itálie je zde jen v pozadí. Místo toho je to celé o vztazích, často už od začátku maximálně průhledných. Zajímavé je to až ke konci, kdy spád děje člověka trochu probudí. Do té doby se děj táhne a je to takové nijaké. Nevyužitý potenciál.

24.11.2021 3 z 5

Alžběta - Rudá vévodkyně Alžběta - Rudá vévodkyně Ghislaine Windisch-Graetz

Přečteno z jisté nostalgie ke korunnímu princi Rudolfovi, otci Alžběty. Zajímavější je tedy pro mě ta část, kdy byla ještě u dvora, zbytek už vyprávěn zrychleně a samozřejmě to tolik netáhne. Její osobnost byla rozporuplná a tak nemohu říci, že bych jí v některé části života litovala.

12.11.2021 3 z 5

Poslední věta Poslední věta Lisa Genova

Chtěla jsem si přečíst, protože o ALS ještě tolik literatury není a jedná se o opravdu hroznou nemoc. Z knihy mám však rozporuplné pocity. Hlavní hrdinové nejsou příliš sympatičtí, ale třeba to byl záměr, vždyť kdo je v životě vysloveně klaďas?

12.11.2021 3 z 5

Let inženýra Andréeho Let inženýra Andréeho Per Olof Sundman

Velmi dobré čtení. Trochu mi vadil rozvleklý začátek, než se dostanete k hlavní akci, je 150 stran pryč. Ten konec je pak zrychlený. Ale chápu, že je to pravděpodobně kvůli dostupnosti materiálů, z kterých bylo čerpáno. Každopádně pro ty tři to musela být hrozná bezmoc, bojovat proti driftujícímu ledu.

12.11.2021 4 z 5

Skica dvou dívek Skica dvou dívek Jiří Hájíček

Není moc co hodnotit, textu je tam tak málo, že to má člověk za 15 minut přečtené. Beru to tak, že povídka vznikla za nějakým účelem a ten splnila.

Dáma ve zlatém Dáma ve zlatém Anne-Marie O'Connor

Tu knihu miluju. Pokud váháte mezi filmem a knihou, tak kniha je mnohem lepší. Zase jsem si rozšířila obzory. Kdo preferuje literaturu vycházející z reálných skutečností, bude spokojen.

02.09.2021 5 z 5

1913: Léto jednoho století 1913: Léto jednoho století Florian Illies

Knihy, které vypráví o životě na přelomu 19. a 20. stol., jsou mi blízké. Takže palec nahoru, zajímavé čtení.

02.09.2021 4 z 5

1913: Co jsem ještě chtěl vyprávět 1913: Co jsem ještě chtěl vyprávět Florian Illies

Tento typ literatury mě baví. Je třeba si zvyknout na roztříštěnost.

Řád Řád Daniel Silva

Nečtu tuto literaturu často, ale ta obálka prostě přitáhla mé oko. Dočteno do konce, ale žádný velký dojem se nekonal. Nepřišlo mi to reálné. Zápletka ohledně hledané knihy nijaká. Myslela jsem, že to bude více na způsob Dana Browna, ale v tomto směru zklamání.

Jakubův cestovní deník 2 Jakubův cestovní deník 2 Jakub Čech

Tentokráte méně známé CDT, což kvituji. Příjemné čtení.

09.08.2021 4 z 5

Jakubův cestovní deník 3 - Pěšky po hranici ČR Jakubův cestovní deník 3 - Pěšky po hranici ČR Jakub Čech

Za mě tentokrát mnohem méně záživné než předchozí dva díly. Ten cizí prvek prostě chyběl. Navíc to byl pro autora o dost pohodlnější trail. Každopádně třetí kniha psaná stejným stylem mi už vadila.

09.08.2021 3 z 5

Velké lásky Velké lásky kolektiv autorů

Kniha obsahuje kratinké příběhy dvojic, které spojila láska. Od starověku až po současnost, známé i téměř neznámé dvojice. Je tam větší zastoupení homosexuálních párů, než bych čekala. A trochu se obávám o faktografické údaje (ale není důvod to kontrolovat).

25.03.2024 3 z 5

Tajemství smrti polárníka R. F. Scotta Tajemství smrti polárníka R. F. Scotta Josef Dvořák

Kniha je nastavovaná vším možným, já ocenila průběh cesty Amundsena. Očekávala jsem od ní vědecké bádání, chyba. Autor jen skáče z tématu na téma, celou dobu se tváří, že se na konci dozvíme nějaké převratné zjištění, ale reálně nepřináší nic zásadního. Ani nemůže. Nikdo už asi nezjistí, co se tenkrát v posledních dnech stalo. Konec, ke kterému autor došel, může být pravda, ale taky nemusí. Dokážu si představit 10 jiných scénářů. Jsou to jen dohady. Je pravda, že ve Scottových denících některé věci chybí, je pravda, že Scott asi nebyl nejlepší organizátor a znalec prostředí, pravděpodobně dost věcí podcenil. Ale kdo dnes ví, čím byl limitován, co ho k určitým rozhodnutím vedlo? Zemřelo tam 5 mužů ve strašných podmínkách, včetně Scotta. Jistě se mu neumíralo s lehkým srdcem.

14.03.2024 2 z 5