knihomolka_eli knihomolka_eli komentáře u knih

Hana Hana Alena Mornštajnová

Knihu urcite odporucam. Precitala som ju za jedno doobedie...tak ma vtiahla do deja. Pribeh bol v podstate o niekolkych silnych zenach, ale aj muzoch. Hana,jej mama,sestra a Mira...kazda si zazila svoje aj ked nie uplne rovnakym sposobom. Hanu vojnove udalosti velmi poznacili,comu sa ani niet preco cudovat...zaver ma ale prekvapil, podla mna tie venceky boli az prilis. Neviem si ani predstavit, zit taky strasny zivot ako Hana, niest taku tarchu samych vycitiek svedomia,hoc sama bola obet. Na zaver som si poplakala. Ale pri knihe nastali aj usmevne momenty, napr.ked dvoril Mire jej mily a ako vzdy ma fascinovali ludia,ktori pomahali ako sa dalo,aj ked sami ohrozovali svoj zivot a zivot svojich rodin. Urcite precitam od autorky aj viac knih.

09.06.2021 5 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Knižka ma zaujala hneď na začiatku, bola veľmi dobre napísaná. Odhalila mi kus českej histórie a dejín, o ktorých som nemala ani poňatia.
Okrem samotnej histórie ma zaujali aj osudy hlavných hrdinov.
Knižka bola miestami veľmi smutná a depresívna, popisuje ťažký život tej doby, život baníkov, ich rodín a neskôr aj vojnové roky.
Barbora mi zo začiatku veľmi sadla a klobúk dole nad jej silou pasovať sa s ťažkým osudom. Časom sa však môj názor na ňu menil, bolo to samozrejme ovplyvnené tým, že sa sama zmenila. Jej ťažký život si vypýtal svoju daň a ona zatrpkla, nemala z neho radosť a odišiel aj elán a chuť doň. Jej priateľka tiež hľadala svoje šťastie. A veľmi som jej držala palce.
Barborine deti boli úžasné, hlavne Barborka. Dúfala som, že sa ešte dozvieme, čo bolo s Fankou a potešilo ma,že sa na ňu nezabudlo. Celá rodina bola osudom niekoľkokrát ťažko skúšaná, ale na záver sa všetko trochu utriaslo. Už teraz sa teším na druhý diel a na odhalenie ďalších tajomstiev z histórie. Veľmi oceňujem autorkin záverečný doslov plný historických faktov a vysvetlení. Odporúčam :)

28.07.2022 5 z 5

A neostal ani jeden A neostal ani jeden Agatha Christie

Moja prvá detektívka od Agathy Christie - kráľovnej detektívok a musím uznať, že tento titul získala právom.
Krátka kniha, plná napätia, nevedela som ju pustiť z ruky .
10 ľudí na 1 ostrove, ktorých postupne niekto vraždí...kto je šialeným vrahom? Celý čas som netušila, každú chvíľu pripadal do úvahy niekto iný. Každý ním mohol byť, v jeden moment som bola presvedčená, že toto bude on a v druhom momente mi to autorka absolútne vyvrátila.
V závere prekvapivé rozuzlenie, ktoré všetko vyjasnilo.
Odporúčam a teším sa na ďalšie knižky, ktoré plánujem od Agathy Christie určite prečítať.

29.07.2022 5 z 5

Gaštanko Gaštanko Søren Sveistrup

Brutálne zavraždená žena a na mieste činu sa nájde gaštanový panáčik, na ktorom je odtlačok prsta už rok nezvestného dievčaťa, ktoré podľa vtedajšieho vyšetrovania bolo zavraždené, páchateľ sa priznal a bol odsúdený.

Naia vyšetruje tento prípad a netuší, akým smerom sa vydať. Vie len, že ho chce vyriešiť, čím skôr, aby mohla začať svoju vytúženú kariéru na inom oddelení. Jej partnerom pri vyšetrovaní má byť Hess, ktorý je v Kodani len dočasne.

K prvej obeti rýchlo pribudne druhá, znovu je pri nej gaštanový panáčik a znovu má na sebe odtlačok prsta nezvestnej dievčiny. Nadriadení ale nemajú záujem otvárať starý prípad, pretože sa jednalo o dcéru ministerky sociálnych vecí, ktorá sa práve vrátila späť k svojej funkcii.

Kto je za brutálnymi vraždami žien? Čo tieto ženy spája? Súvisia tieto vraždy s rok starým prípadom? Aký je motív vraha?

Tieto otázky mi šli hlavou celý čas, až kým neprišlo k rozuzleniu. Knižke dávam veľké plus, pretože vraha som neuhádla ani náhodou a ani by som týmto smerom netipovala.

Od začiatku (ktorý nebol veľmi ,,pekný") som ju nevedela pustiť z rúk, napínavá bola až do konca. Tiež sa mi páčili krátke kapitoly, ktoré rýchlo ubiehali.
Autor v knihe rieši veľmi citlivú tému domáceho násilia na deťoch a je až neuveriteľné a veľmi smutné, čoho všetkého sa dospelí ľudia dokážu na deťoch dopustiť. Niektoré pasáže sú naozaj čitateľné len pre silnejšie povahy.

Čo sa týka vyšetrovateľov, Naia a Hess mi boli veľmi sympatickí, super sa dopĺňali a obom to myslelo. Určite by ma nesklamali ani ďalšie knihy s touto dvojicou. Autor by rozhodne mal v písaní tohto žánru pokračovať, pretože píše naozaj dobre.

14.08.2022 5 z 5

Keď sadá súmrak Keď sadá súmrak Robert Bryndza

Zas a znova úplne super knižka. Duo Kate a Tristan ma neskutočne baví. A potešila aj správa, že s touto sériou autor ešte neskončil.

Kate a Tristan pomaly rozbiehajú svoju detektívnu agentúru, no prípady sa im až tak nesypú. Kate zavolá matka stratenej novinárky Joanny Duncanovej, ktorá zmizla pred 12timi rokmi. Všetci pátranie po nej vzdali, polícia tiež a tak sa rozhodne objednať si detektívne služby Kate a Tristana. Tí študujú spis, staré výpovede a znovu preverujú stopy, ktoré už raz preverovala polícia, akurát, že prídu na jednu zásadnú vec, na ktorú polícia neprišla. Prečo zmizla Joanna? Narazila pri svojej novinárskej práci na niečo, čo sa stalo pre ňu nebezpečné alebo ide o niečo iné?

Opäť raz napínavý prípad, skvelé zvraty a kniha až šialene rýchlo prečítaná, pretože sa od nej proste nedá odtrhnúť. Momentálne mám prečítané obe krimi série od autora a zúfalo potrebujem ďalšie knižky :)

16.09.2022 5 z 5

Krv elfov Krv elfov Andrzej Sapkowski

Tento diel ma velmi bavil. Pri prvych dvoch knihach som si postupne privykla na caro kratkych poviedok, v tejto knihe slo uz o uceleny pribeh. Nakoniec som poviedkovym kniham vdacna, hoci som najskor bola voci nim skepticka, prave vdaka nim sa citatel vie orientovat medzi postavami, ktorych je v tejto knihe vela a zaroven vie potrebne info o Geraltovi a Ciri. Pribeh sa cital lahko, rychlo,posledna kapitola s Ciri a Yennefer sa mi pacila asi najviac, a som zvedava, ake vztahy a zavery pri tejto trojici vzidu a ci vobec. Velmi zaujimave,napinave a tesim sa na dalsiu cast.

04.02.2021 5 z 5

Matkin hrob Matkin hrob Lisa Regan

Detektívna séria s Josie Quinnovou sa radí k mojim najobľubenejším. Matkin hrob bol pre mňa jednoznačne zatiaľ najlepšou knihou série. Hoci je to celé trochu pritiahnuté za vlasy a uznávam, že dosť nereálne (najmä v tom, že sa prípady veľmi točia okolo Jossie a jej okolia), tieto knihy ma bavia. Sadol mi autorkin štýl písania a aj Jossie so svojim vyšetrovacím tímom.
Knihy som mala pôvodne požičané z knižnice, ale musela som si ich aj zakúpiť, určite sa k nim po pár rokoch vrátim. Teším sa na ďalší diel v slovenčine a tak nejak dúfam, že preložia rýchlo aj ďalšie, keďže autorka ich napísala už neúrekom.

Josie vyšetruje vraždu ženy, ktorej kosti nájdu chlapci zakopané v lese. Josie tento les dôverne pozná. Sama sa v ňom hrávala, keď sa snažila utiecť preč od svojej matky. Vo vyšetrovani dôjde k prekvapivému záveru, mŕtva žena sa volá rovnako ako matka Josie. Josie sa s tou ženou už nikdy nechcela stretnúť. Teraz ju však čaká náročná úloha. Odhaliť vraha mŕtvej ženy a zistiť, kto je v skutočnosti jej matka. Josie sa bude musieť popasovať s démonmi svojej minulosti a zároveň riešiť súčasné problémy.

Knižka nie je úplne pre citlivé povahy. Prečítala som už veľa kníh, no aj tak sa mi veľmi ťažko čítali kapitoly z Jossienho detstva.

Bavili ma krátke kapitoly a tiež to, že sa striedali kapitoly zo súčasnosti s Josienou minulosťou. Josie mala otrasné detstvo. Prekvapilo ma aj záverečné zistenie o detstve Belindy. Záver bol skoro taký, ako som si predstavovala. Dúfam, že v ďalších knihách bude mať trochu viac priestoru aj Noah, ktorý ma veľmi baví a tiež Gretchen, ktorá je veľmi zaujímavou postavou a tiež má svoje tajomstvá z minulosti.

04.01.2023 5 z 5

Svetlo, ktoré nevidíme Svetlo, ktoré nevidíme Anthony Doerr

Pribeh o dvoch mladych ludoch na opacnych stranach, ktori sa spolu stretnu uprostred bombardovania, oslobodzovania Francuzska. Kniha ma kratke kapitoly, cita sa dobre a rychlo. Je plna postav, z ktorych kazda ma svoj osud a pasuje sa so svojimi problemami. Werner, Marie Laure mi prirastli k srdcu. Bolo zaujimave vidiet aj pohlad nemeckeho vojaka, a to ako si napriek vsetkemu musel vybrat to spravne rozhodnutie. Zaver knihy a kapitola o Fredericovi ma dojali. Rezim tej doby bol neskutocne kruty, treba si ho pripominat a uz nikdy ho nedopustit

08.06.2021 5 z 5

Hotelík na Islande Hotelík na Islande Julie Caplin

Túto sériu milujem. Julie Caplin píše úžasne! Pri jej knihách si čitateľ zrelaxuje, oddýchne, zabaví sa a za každým spozná kus z ďalšej krajiny, v ktorej sa odohráva dej. Autorka veľa cestuje a cítiť to z každého riadku jej kníh.

Julie Caplin nás tentokrát zavedie na Island, do krajiny gejzírov a ľadu.
Lucy mala prácu snov, no po neskutočne zahanbujúcej situácii, ju prepustia z práce. Keďže nemá žiadne referencie od predchádzajúceho zamestnávateľa, musí vziať akúkoľvek prácu, ktorá sa jej naskytne. Preto prijíme miesto manažérky v hotelíku Polárna žiara na Islande. Hotel má neskutočne zlé recenzie a Lucy má čo robiť, aby z neho spravila lepšie miesto. Veľkú oporu má v kolegovi, barmanovi Alexovi, ale aj v niektorých ďalších kolegoch (Hekla, Elin, Brynja, Kristián). Nadväzuje nové priateľstvá. V hoteli sa začnú diať čudné veci. Očividne mu chce niekto uškodiť a Lucy musí prísť na to, kto a prečo to robí.
Lucy okrem toho prenasledujú aj démoni minulosti, odhodlá sa podeliť o svoje tajomstvá so svojím okolím? A čo pred ňou tají Alex?

Knižka sa mi veľmi páčila. Hotelík na Islande predstavoval pre Lucy nový štart do života a ja som jej držala palce. Stretla sa s mnohými situáciami, na ktoré reagovala rôzne a veľakrát ma jej riešenia pobavili. Veľmi pekné boli samozrejme aj opisy Islandu a páčili sa mi Lucyne výlety do okolia. Záver ma trochu prekvapil. Čakala som happy end v trošku inej verzii. Ale ani táto nebola zlá. Veď pocit domova nevytvára miesto, ale ľudia v ňom :)
Teším sa na ďalšie knižky zo série.

19.01.2023 5 z 5

Temné piesky Temné piesky Robert Bryndza

Kate Marshallová pri potápaní so svojím synom objaví telo mladého chlapca. Je očividné,že umrel násilnou smrťou. Polícia je nečinná, prípad rýchlo uzavrie ako nehodu, s čím Kate nie je spokojná. S Tristanom sa pustí do vyšetrovania tohto prípadu. Pri vyšetrovaní narazia aj na záhadu Hmlového fantóma, ktorý vraj unáša a zabíja ľudí. Je Hmlový fantóm iba miestnym mýtusom? Kate odhalí viacero tajomstiev, ktoré ľudia z okolia Temných pieskov skrývajú.

Dvojka Kate a Tristan ma veľmi baví. Obaja sú sympatickí. Občas sa ale fakt vrhajú do takých nebezpečných situácií, do ktorých by bez zbrane zrejme veľa ľudí nešlo (a sprej nepovažujem za nejaké extra bezpečnostné opatrenie).

V knihe sa vyskytne aj Peter. A Kate sa zas otvoria staré rany z minulosti. Okrem toho nás čaká viac info z Tristanovho života.

Mne sa táto séria páči a dokonca možno aj trošku viac ako tá s Erikou. Určite obe série odoporúčam.

08.09.2022 5 z 5

Smrtiace tajnosti Smrtiace tajnosti Robert Bryndza

Ďalšia dobrá knižka tejto série. Erika ako vyšetrovateľka ma veľmi baví. Páči sa mi aj smer, akým sa uberá jej súkromný život a ako sa postupne vysporiadava s nešťastím, ktoré ju v minulosti postretlo. V tejto knižke autor venuje priestor jej svokrovi a Erika musí spraviť rozhodnutia aj ohľadom jeho života.

Čo sa týka samotného prípadu, je iný než na aký sme zvyknutý. O to viac zaujímavejšie to bolo. Celý čas som si myslela, že viem, kto je páchateľ a mala som aj niekoľko tipov na motív, ale netrafila som sa ani náhodou. Páchateľ a aj jeho motív absolútne prekvapil.

Páči sa mi, že členovia tímu ostávajú, až na pár výnimiek, tí istí. A sedia mi všetci.
Mossová si vyskúša aj pozíciu šéfky, prípad chvíľu povedie a dostane sa aj do veľmi náročných situácii.
Peterson a jeho vzťah s Erikou tiež prekvapil. Čakala som niečo úplne iné...toto by mi určite nenapadlo.

Verím, že pribudne ešte pár častí so zaujímavými prípadmi a hlavne so šťastným koncom pre Eriku. Prešla samými ťažkými, smutnými a zlými obdobiami, už by som jej naozaj dopriala spokojný život.

Celú sériu určite odporúčam a teším sa na ďalšie autorove knižky.

22.08.2022 5 z 5

Dievča v ľade Dievča v ľade Robert Bryndza

Detektív šéfinšpektor Erika Fosterová je pridelená na vyšetrovanie vraždy dievčaťa z bohatej rodiny, ktoré ma naoko úžasný a dokonalý život. Vyšetrovanie jej sťažuje vplyvné postanie otca mrťveho dievčaťa, ktorý nestojí o neželanú publicitu, ťahá za nitky, kde môže a tým marí celé vyšetrovanie. Erika je z prípadu neskôr aj odvolaná a zastúpi ju kolega. Erika ale vyšetruje ďalej na vlastnú päsť a postupne odhaľuje Andreine temné tajomstvá. Až neskôr si jej nadriadený uvedomí, že práve jej smerovanie vyšetrovania môže byť tým správnym a dovolí jej opätovne viesť vyšetrovanie. Erika zistí, že v minulosti boli podobne zavraždené dievčatá - imigrantky, ktoré sa živili prostitúciou. Čo mali tieto dievčatá spoločené s dcérou aristokrata? Prečo boli zavraždené? Stihne Erika vyšetriť prípad, kým sa k nej vrah dostane?

Za mňa veľmi dobrá kriminálka. Bavila ma od začiatku po koniec. Vraha som neuhádla, mala som úplne iné tipy. V knižke neboli žiadne hluché miesta, bola napínavá a čítala sa rýchlo.
Erika mi bola sympatická a taktiež jej kolegovia Mossová a Peterson. Teším sa na ďalšie pokračovanie s týmto vyšetrovacím tímom.

27.03.2022 5 z 5

Pekáreň v Brooklyne Pekáreň v Brooklyne Julie Caplin

Ďalší ,,romantický útek", rovnako ako predchádzajúci, splnil moje očakávania. Julie Caplinová je proste autorka, ktorá písať skutočne vie. Jej knižky sú príjemné oddychovky, nielenže sa stávame svedkami rôznych romantických príbehov, ale tiež nás za každým zavedie do inej krajiny, ukáže nám niečo z jej kultúry, zvykov a tradícii...a mňa táto kombinácia romantiky a cestovania neskutočne baví.

Sophie uteká pred svojím životným sklamaním do New Yorku. Najskôr okúsi to ako ľahko sa v takom veľkom meste plnom ľudí dá byť totálne opustený a sám. No tento stav netrvá dlho. Spriatelí sa s Bellou, majiteľkou pekárničky, nad ktorou Sophie býva a vo svojom voľnom čase jej v nej začne pomáhať. A netreba zabudnúť ani na Bellinho sexi bratranca Todda, ktorý je zhodou okolností aj kolega Sophie. On a ani Sophie žiaden vzťah nehľadajú a preto nič nebráni v tom, aby sa z nich stali dobrí priatelia.
Pravá láska však zvykne prísť vtedy, kedy ju najmenej čakáme.

Áno, dej bol predvídateľný, a áno, bolo jasné ako to skončí a dokonca aj menšia zápletka s Jamesom bola predvídateľná, no presne toto čaká čitateľ s aspoň trochu romantickou dušičkou. Každý iný koniec by bol predsa úplne neprípustný :) . Príbeh sa čítal dobre, hlavní hrdinovia boli sympatickí, tešila som sa na každé vrátenie sa ku knihe. Bavilo ma aj prostredie New Yorku, opis Brooklynu, Manhattanu a života v ňom.

Sophie bola gurmánka a veľmi sa mi páčilo jedno jej motto pri výberoch jedál v reštikách: ,,Nikdy by si nemal prestať skúšať nové veci. Mohol by si prísť o niečo fantastické." Myslím, že sa dá aplikovať na rôzne životné situácie. Som človek, ktorý má radšej istotu a dokonca aj z jedálneho lístka si vyberám to,čo mám overené, no pri prvej návšteve reštiky vyskúšam to,čo som si ešte neobjednávala. Veď život máme len jeden, so správnym prístupom môže byť úžasne pestrý :).

A ešte by som vyzdvihla aj náročné témy, ktorých sa autorka dotýkala v tomto príbehu - nevera počas manželstva (ktorá je v dnešnom svete nejako viac bežná a akceptovaná a pri tom podľa mňa do vzťahu určite nepatrí) a vplyv nešťastného manželstva na osobnosť, názory a správanie detí v rodine (pri tejto knihe som si uvedomovala, aké mám vlastne šťastie, že som žila v rodine, kde medzi mojimi rodičmi nelietali taniere a bola medzi nimi v každej situácii láska, rešpekt a úcta.)

Knižku určite odporúčam a teším sa na ďalšiu knihu zo série.

28.08.2022 5 z 5

Nočný lov Nočný lov Robert Bryndza

Nočný lov sa mi páčil podobne ako Dievča v ľade. Eriku som si obľúbila a tá jej tvrdohlavosť a nerešpektovanie nezmyselných rozkazov autorít sú mi sympatické. Prijala by som ešte viac zo súkromia členov Erikinho tímu. V tejto časti mi asi najviac vyrazilo dych správanie Marshovej manželky...uvidíme, kam bude všetko smerovať ďalej.

Čo sa týka deja, odhaľovanie totožnosti tohto sériového vraha bolo pre mňa trošku prekvapivé, predsa len zo začiatku som si pod vrahovým pseudonymom predstavovala niekoho iného. No záver ma až tak neprekvapil, posledný zvrat som si hneď tipla správne...resp.nejako som tušila, kto bude posledná obeť.
Životný príbeh páchateľa bol veľmi smutný a celkom som chápala Erikine protichodné myšlienky.

Najviac ma štvali jednoznačne Erikini nadriadení, ktorí mi prišli neskutočne hlúpi (držia vo väzbe ,,podozrivého", ktorému chcú všetko prišiť a zabudli na telefonáty, ktoré Erika dostáva?!) a že smotanu zlízli zas nesprávni ľudia...Je jedno, akým spôsobom Erika dosiahla, čo dosiahla, normálne ma tá posledná kapitola nahnevala. Nemám rada nespravodlivosť.

Každopádne sa teším na ďalšiu autorovu knižku. Sú pre mňa príjemným oddychovým čítaním.

02.06.2022 4 z 5

Deväť brestov Deväť brestov Robert Bryndza

Knižka sa mi páčila rovnako ako Dievča v ľade. V tejto sérii je nová vyšetrovateľka Kate Marshallová, ale sadla mi rovnako ako Erika.

Kate je dobrou policajtkou. Vyšetruje prípad Kanibala z Deviatich brestov. Porušila pracovný kódex, pretože si začala so svojim nadriadeným, Petrom. Problém nastane, keď zistí, že on je vrah, ktorého hľadajú. Kate ho síce dostane za mreže, ale médiá jej nič nedarujú a s prácou vyšetrovateľky skončí.
Ubehne 15 rokov a na scéne sa zjaví niekto, kto imutuje vraždy Kanibala z Deviatich brestov a chce dokončiť jeho dielo. Okrem toho Kate dostane žiadosť o to, aby pomohla jednej rodine vypátrať, čo sa stalo s ich dcérou. Budú mať tieto prípady súvis? Podarí sa Kate odhaliť imitátora vrážd? A nebude už neskoro?

Musím povedať, že mne táto knižka sadla. Bola napínavá a čítala sa rýchlo. Dej bol trošku predvídateľný, keďže sa striedali kapitoly z pohľadov viacerých osôb, dalo sa vytušiť, ako sa ktorá bude uberať, ale neprekážalo mi to, pretože tie najdôležitejšie zvraty boli naozaj tak vygradované, že ma držali v napätí. Okrem toho, veľa scén bolo doslova nechutných a zvrátených, zrejme to nie je úplne vhodná kniha pre niekoho s citlivejším žalúdkom.

Určite si zaobstarám aj ďalšie knižky a čo najskôr sa do nich pustím.

17.05.2022 5 z 5

Vrkoč Vrkoč Lætitia Colombani

3 rôzne ženy, 3 rôzne krajiny, 3 rôzne životy...a predsa majú toľko spoločného. Spája ich odvaha, statočnosť, vnútorná sila a vlasy. Jedna si ich dá vziať kvôli svojej viere, dúfajúc v lepší život, ďalšia s nimi pracuje a vytvára parochne a príčesky a posledná ich potrebuje, pre svoju zákernú chorobu prichádza o tie svoje.
Smitá je silná žena ktorá žije v Indii. Osud k nej nebol veľmi naklonený. V spoločnosti má veľmi nízke postavenie a nechce, aby rovnako skončila aj jej dcérka. Smitá chce, aby sa jej dcérka naučila čítať, písať a vymanila sa ťažkému osudu. Vyberie sa s ňou na dlhú cestu za lepšou budúcnosťou.
Giulia žije v Taliansku. Pracuje v rodinnom podniku svojho otca. Vyrábajú parochne a príčesky, sú hrdí na svoje sicílske tradície. No životom jej zalomcuje niekoľko udalostí, najskôr otcova nehoda, potom stretnutie cudzinca, ku ktorému Giulia prechováva náklonnosť a nakoniec odhalenie, že ich rodinný podnik je na tom veľmi zle. Podarí sa jej ho zachrániť?
Sarah žije v Kanade, je veľmi dobrou právničkou. Seba, aj svoje deti v podstate vždy odkladá na druhú koľaj a snaží sa byť kariérne úspešná. Do jej života ale vstúpi zákerná choroba - rakovina. Sarah na vlastnej koži zažije, ako sa z úspešnej právničky a váženej kolegyne, stane niekto, o kom si všetci myslia, že je hodný ľútosti, že nie je schopný pracovať a že ho treba nahradiť. Sarah sa rúca celý jej život pred očami, dokáže sa znovu postaviť svojmu osudu čelom a bojovať zaň?

Knižka Vrkoč je útla, ale neprečítala som ju na jedno posedenie. Núti k neustálemu premýšľaniu nad spoločnosťou, nad životom.
Za mňa veľmi hodnotné čítanie.

17.03.2022 5 z 5

Slavík Slavík Kristin Hannah

Silná kniha, emotívny príbeh o odvážnych ľuďoch - najmä o silných ženách....slza v oku sa objaví aj tomu, koho len tak niečo nerozplače.

Začiatok príbehu sa odohráva v roku 1939, kedy Nemci obsadia Francúzsko a život v ňom sa zmení zo dňa na deň. Hlavnými postavami sú dve sestry, každá z nich je iná, no sú si podobné viac ako si myslia.

Vianne a Isabelle nemali ľahké detstvo, otec sa nevedel spamätať z hrôz, ktoré zažil počas 1.svetovej vojny. Zmenil sa na nepoznanie a keď zomrela ich mama, prestal sa o svoje dcéry zaujímať a prepadol alkoholu. Vianne našla svoje šťastie po boku svojho manžela. Pracuje ako učiteľka, s manželom má dcéru a žije celkom normálny život, kým jej manžela nepovolajú do vojny. Vtedy sa všetko obráti naruby.
Isabelle je pravý opak Vianne, žije impulzívne, často koná bez toho, aby si všetko najskôr premyslela. Je temperamentná a odvážna, v kútiku srdca ale veľmi túži byť niekým skutočne ľúbená.

,,V láske zistíme, kým sme chceli byť, vo vojne, kým naozaj sme."
Som rada, že sa aj v takej ťažkej dobe našli ľudia, ktorí chceli pomôcť a pomáhali. V tomto príbehu sa takých našlo niekoľko.

Isabelle sa nechce nečinne prizerať zverstvám, ktoré sa jej dejú pred očami. Chce sa aktívne podieľať na záchrane ľudí a postaviť sa nemeckému teroru.
Vianne zo začiatku dbá najmä o bezpečnosť svojej dcéry, snaží sa žiť tak, aby ju nijako neohrozila. No po mnohých strašných udalostiach, ktoré jej vojna prinesie, sa rozhodne tiež aktívne zapojiť do záchrany ľudských životov.

Vojna postupne mení obe sestry, mení ich názory aj konanie. Čo všetko budú ochotné spraviť, aby ochránili svojich najbližších? A čo všetko dokážu spraviť, aby pomohli iným?

Isabelle mi bola veľmi sympatická. Obdivovala som jej silu, odvahu, ale aj to, koľko toho dokázala vydržať bez toho, aby potopila svojich najbližších a koľko bola ochotná riskovať pre druhých. Veľmi som jej, Gaetanovi a aj jej ďalším priateľom držala palce.
Vianne sa postupne zmenila na nepoznanie. Na začiatku by som neverila, čoho všetkého bude schopná. Jej dcéra vojnou prišla o bezstarostné detstvo a hoci sa v nej prejavovali aj Isabelline črty, správala sa veľmi rozumne a Vianne pomohla, s čím sa dalo.
Za postavu kapitána Becka som veľmi vďačná. Je to jedna z mála nemeckých postáv, ktorá mala také názory, aké mala. Ukazuje nám, že niektorí Nemci šli do vojny ako hrdí vojaci bojujúci za svoju vlasť a tiež ich zasiahlo, čo sa napokon dialo a neboli stotožnení s tým, čo od nich bolo vyžadované.

Príbeh nám ukazuje aj to, že ľudia napriek víťazstvu nevedeli po ukončení vojny hneď žiť ako predtým, niektorým sa to ani nepodarilo. Vzťahy, city, aj myslenie ľudí sa zmenilo... oni sa zmenili. Vojna zanechá mnoho jaziev na ľudských dušiach.

V knihe nastalo veľa momentov, pri ktorých som bola nahnevaná, smutná, dojatá, ale aj veľa takých pri ktorých som mala chuť zakričať, že takto to predsa nemôže byť, toto malo dopadnúť inak,nemôže to skončiť takto....A keď už bol príbeh relatívne uzavretý, prišla záverečná kapitola a potoky sĺz. Koniec, pri ktorom naozaj žiadne oči neostanú suché. Prídu dojemné stretnutia, rozhovory, poďakovania, spomienky a uctenie si pamiatky tých, ktorí neprežili.
Silná kniha, ku ktorej sa určite ešte niekoľkokrát vrátim. Zlomila mi srdce niekoľkokrát. Slávik je fiktívnym príbehom zasadeným do obdobia 2.svetovej vojny, ale väčšina hrôz, ktoré sa tam diali, mala reálny základ a zrejme sa v takých situáciách ocitlo v tej dobe veľmi veľa ľudí. A tak ako pri ostatných knihách z holokaustu, treba si všetko pripomínať, nezabudnúť a nedopustiť, aby sa niečo podobné zopakovalo.

05.02.2022 5 z 5

Spolubývajúca Spolubývajúca Beth O’Leary

Kniha Spolubývajúca sa mi veľmi páčila, nemala som veľké očakávania a asi aj preto ma príjemne prekvapila. Mala originálny námet, svojský štýl písania, ktorý mi ale hneď sadol, veľmi sympatické postavy...a tie ich hlášky naozaj stáli zato. Už dávno som sa toľkokrát pri knihe nezasmiala. Už pri prvej strane a prehliadke, resp.opise bytu, som vedela, že táto kniha ma ešte pobaví a tak aj bolo. Odkazy spolubývajúcich, ktorí síce spia v jednej posteli, ale nikdy sa nevideli, boli milé, originálne, vtipné...záver je jasný už z anotácie, žiadne prekvapenie, ale tá cesta k nemu bola super :) . Tiež sa mi páčilo, že sa striedali kapitoly z pohľadu oboch hlavných hrdinov, čo vlastne čitateľovi ,,dovolí" ich oboch viac spoznať. Príbeh, resp. prípad Richieho ma zaujímal tiež a bola som zvedavá ako to s ním dopadne. Tyffiní priatelia boli super, presne ten typ priateľov, ktorých by chcel mať každý. Leonova práca bola smutno-krásna obľúbila som si aj jeho pacientov, hoci boli vedľajšími postavami. Pán Prior, ktorý v živote veľa zažil a vždy vedel poradiť...držala som palce, aby stihol nájsť, čo hľadal. A malá Holly - jedno úžasné a bystré dievčatko, ktoré malo napriek všetkému neskutočnú silu a elán do života.
Čo sa týka Leona a Tiffy, boli skvelá dvojka, Tiffy musela najmä nájsť samú seba, aby sa jej otvorili nové cesty a možnosti. Zaujímavé bolo aj nadškrtnutie témy manipulátorstva...a ako obeť ani nevidí, že je skutočne obeťou niečoho takého. No a k záveru...záver bol výborný, úplne typický pre Leona. Spolubývajúca je milá romantická oddychovka, zaručene zdvihne náladu a číta sa sama :)

09.10.2021 5 z 5

Návrh Návrh Elle Kennedy

Super kniha, teším sa na ďalšiu časť zo série :) Prečítaná bola za 1 deň, ja som sa od nej nevedela odlepiť :) Dobrý začiatok, veľa veľa naozaj vtipných momentov, oproti iným knihám s týmto žánrom tam bol sex naozaj v primeranom množstve, nič prehnané :) A okrem toho milujem hokej, takže celkovo nápad s hokejistami vážne oceňujem :) . Pekný príbeh o mladých inteligentných ľuďoch, každý so svojím problémom...toho Garrettovho otca by som doslova nakopala. Ale nakoniec všetko dobre dopadlo :) a teším sa na príbehy ostatných chalanov.

30.09.2019 5 z 5

Osudné svědectví Osudné svědectví Robert Bryndza

Erika pri prechádzke v okolí svojho nového domu počuje žensky výkrik. Ide sa pozrieť, čo sa deje a ocitne sa rovno na mieste činu. Obeť je brutálne zavraždená. Ide o Vicky Clarkeovú, ktorá natáčala krimi podcasty a pravdepodobne odhalila niečo, čo jej bolo osudné.
No v prípade nastane nečakaný zvrat a Erika je úplne na začiatku. Nemá žiadne indície, ani dôkazy a odhalenie páchateľa je v nedohľadne.

Tejto knihe som dala 5*. Najradšej by som ale dala 4,5*....prípad nebol zlý, dej bol napínavý a kniha má všetko na čo sme pri Robertovi Bryndzovi zvyknutí. No min.pol hviezdičky by som dala dole pre ten záver, ktorý sa mi zdal neskutočne uponáhľaný a zdal sa mi aj úplne nedovysvetlený, mala som pár nezodpovedaných otázok. Čo sa týka súkromia hlavných vyšetrovateľov, hlavne teda Eriky, to ma celkom bavilo a som zvedavá ako sa jej súkromný život bude uberať ďalej.
Trošku viac ma baví séria s Kate a teším sa na ďalšie časti.

18.12.2022 5 z 5