kleozpatra kleozpatra komentáře u knih

Sítě Sítě Petra Dvořáková

Kamarádka mi zcela prakticky nabídla k narozeninám třetí díl Aristokratky a já si zcela prakticky řekla místo toho o Sítě. Po neskutečně působivém Já jsem hlad mi první část přišla obsahově i stylem jako čajíček, druhá story už našlápla na Petru, jak ji znám, a třetí vygradovala v nemilosrdný mazec.

22.02.2017 4 z 5

Ženatí milenci Ženatí milenci Jackie Collins

"Marlon se propadl do vrcholně příjemného zhuleného spánku. Snil o tom, že je v harému obklopený nahými kočkami, co mu dělají pomyšlení, zatímco Amy Winehouse pěje "Rehab" a Kate Mossová mu v kutně s levhartím vzorem masíruje chodidla. A sen skončil dost divoce, protože se objevil Kid Rock a střelil Kate Mossovou rovnou mezi oči." Jackie Collins se nedá upřít, že uměla být velice vtipná :).

18.01.2017 3 z 5

Primal Blueprint Primal Blueprint Mark Sisson

Primal Blueprint se staví do role konečného spasení blafy otrávené a vyžrané části lidstva, ale nepřipustí, že stejně tak existují vědecky podložené studie a výzkumy, které za průšvih považují maso. A to řikám jako tu a tam abstinující masožrout. Ano, Mark Sisson, pravda, nabádá, že to má být kvalitní maso a ryby z volné neposkvrněné přírody, vajíčka od slepic, co nezobaly jiné zrní než bio, a podobně ... chvílemi je to skoro pro zasmání. Na druhou stranu, kdo někdy zkusil zvýšit podíl bílkovin a snížit sacharidy, poznal, že na hubnutí to funguje, o tom žádná, ale Mark tvrdí, že nestvořil dietu, nýbrž životní styl. Za tvrzení, že i luštěniny jsou zlo, má ode mne naopak další mínus. Celý Primal program má být uvolněný, cvičení hrou, jídlo není třeba brát tak vážně, ale na každé druhé stránce s hrůzou čteme o inzulínovém katapultu a co v těle udělá. Ve výsledku je to zbytečně natažený další názor, na který bude existovat spoustu protinázorů. Závěr si udělej každý dle svého rozměru v pase, v peněžence a ochotě s tím něco dělat. Nakonec zeleninou a výšlapem do přírody se rozhodně nic nezkazí, v tom jsem s Markem za 3*.

06.01.2017 3 z 5

Katharine Hepburnová & Spencer Tracy Katharine Hepburnová & Spencer Tracy Christopher Peter Andersen

Tuhle dvojici jsem vnímala jako časté partnery ve filmu. Stejně jako veřejnost v jejich době jsem já v té dnešní netušila, že léta tvořili pár v soukromí. Nicméně jsem se nad tím vztahem při čtení zamýšlela. Kate z dobře situované intelektuální rodiny nelpěla na majetku, naopak se zapáleně hnala do projektů srdcem bez ohledu na možné fiasko, nad muže skoro feministicky povznesená, ale Spencerovi zcela podlehla a usadila se pokorně v roli kámošky a postupně ošetřovatelky, zatímco on si tu a tam odběhl nejen od manželky ale i od Kate. Byli na sobě závislí (ona potřebovala pečovat a on potřeboval být opečováván), než aby mezi nimi planula nezvladatelná vášeň, možná i proto ten vztah dělal dojem pracovního přátelství. Tracyho nálepka rebela s křehkou duší a statutem nejlepšího herce na světě, jeho vztah s Kate, jejich zvláštní napojení, odevzdaně (ne)přihlížející manželka, hluchý syn, alkoholické propady ... byl by to určitě námět na poutavý film. Z knihy jsem ale měla pocit, že se autor potřebuje nutně zavděčit, chvílemi jsem se i přes tu pestrou látku a zájem o ty dva nudila.

31.10.2016 3 z 5

Králův generál Králův generál Daphne du Maurier

Velké zklamání a to i přes to, že anglické dějiny mě přitahují a Hospoda Jamajka byla nářez. Tentokrát mne Daphne nesmírně nudila rozvleklými pasážemi a patetickou sladkobolnou romantikou, kdy ani jedno nebylo v popředí, jakoby se nemohla rozhodnout, čemu chce dát přednost a tak kniha vlastně neměla nosný silný příběh. Láska Richarda a jeho přítelkyně Honor (nikoli manželky, jak praví obsah) byla jaksi na vodě, neustálé přesuny nesčetně figur sem a tam děj nerozhýbaly, naopak, k jejich utrpení jsem se stávala víc a víc netečnou. Nicméně přiznávám, že jsem vlivem četby nalistovala odbornou literaturu a porovnávala, paradoxně text historika byl přehlednější a mnohem poutavější.

08.10.2016 2 z 5

Pán přílivu Pán přílivu Pat Conroy

Dluh vůči nádhernému filmu mám srovnaný a klaním se autorovi i překladatelům za tak silný zážitek. Papír, kam jsem si chtěla zapisovat památné věty, zůstal nedotčen, protože bych musela přepsat celou knihu. Chystám se po letech zopáknout film a už teď vím, že v něm tentokrát, možná marně ale přesto, budu hledat Luka a jeho tygra.

18.08.2016 5 z 5

Šance Šance Jackie Collins

Knihy Jackie Collins jsem obcházela jako něco pokleslého, co není pro můj fajnový vkus, ale ona si mne zkrátka našla a nandala mi to. Slupla jsem Šance jako malinu a nestačila se divit stylu týhle nádherný ženský, nechť je jí země lehká, psala jako motorová pila řeže. Prvotřídní odpočinkové počtení.

22.05.2016 5 z 5

Mé šťastné hvězdy  - Paměti z Hollywoodu Mé šťastné hvězdy - Paměti z Hollywoodu Shirley MacLaine

Shirley MacLaine je má oblíbená herečka a na její vzpomínky jsem byla moc zvědavá, ale ač se považuji za velkého filmového fandu, nudila mne množstvím neznámých jmén (i přes množství známých - Sinatra, Mitchum, Lemmon, Taylorová, Streisandová, Hopkins, Nicholson, Montand ... ) a tak si říkám, že člověk, který zná jen Cenu za něžnost nebo Byt, bude velice brzo se čtením hotov. Shirley totiž o svých lidech od filmu píše s přesvědčením, že je musí znát každý. Na druhé straně vidím plus v zajímavém úseku o politické angažovanosti, to jsem o ní netušila (je velkou fanynkou ezoteriky, ale to je asi zase v jiné knize), setkání s Fidelem Castrem a nadšení pro bratry Kennedyovy. Závěr věnuje úsměvnému zamyšlení nad celou tou hollywoodskou přecitlivělou čeládkou. K slabšímu hodnocení přispívá nepříliš fundovaný překlad.

03.01.2016 3 z 5

Žena v bílém Žena v bílém Wilkie Collins

Koho nadchla napínavá Žena v bílém knižní, může se sklouznout na vlně a prodloužit si zážitek ještě s tou filmovou http://www.csfd.cz/film/22286-zena-v-bilem/galerie/?type=2. Měla jsem to obráceně a bylo prima se vrátit do té nádherně ponuré a skvěle popsané atmosféry.

10.09.2015 4 z 5

Král z Luxoru Král z Luxoru Philipp Vandenberg

Moje první setkání s Vandenbergem a hned láska jako trám, co na tom, že už jsme žádnou další knihou spolu víc nevstoupili do téže řeky, Král z Luxoru bude navždy spojen s Howardem Carterem a velkou vášní a nezlomnou touhou hledat. Přepis jeho telegramu o tom, že našel, odstartoval mocné dojetí a můj zájem o jeho osobu. A to je přece krásný, když se odstartuje zájem, no ne? :)

02.07.2015 5 z 5

Koně se přece střílejí Koně se přece střílejí Horace McCoy

Nudí mě hláška, že kniha je vždycky lepší než film, protože je milion osm výjimek, které potvrzují pravidlo a tohle je jedna z nich. I tak si ale při čtení McCoyovy malé velké knížky uvědomíte tu bolest, tíhu a beznaděj holky tančící o život a o smrt.

26.06.2015 5 z 5

Zmizelá Zmizelá Gillian Flynn

Nakopnuta filmem jsem šla do knihy pro mne dosud neznámé spisovatelky v obavách, že to bude jedna z kvanta aktuálně oblíbených superděl rychlokvašené literatury, ale žasla jsem, jak mistrně Flynnová buduje napětí, jak nutí hltat stránky a neustále obracet "tu poslední a pak už jdu fakt ale spát" a přehazovat naše vnitřní morální kyvadélko tu tam tu onde, klást si i soukromé otázky a nechat se zaskakovat náhlými odpověďmi. Rozhodně podnět mrknout se i po dalších knihách Gillian Flynnové.

25.06.2015 5 z 5

Slavné příběhy anglických dějin Slavné příběhy anglických dějin Robert Lacey

Kdykoli někde zavadím o zajímavost z Anglie, zalistuji v této knize a znovu si hledám spřízněnou pasáž. Četla jsem ji jak sbírku pohádek, je fantasticky napsaná, milá, přitom nezrazuje historii a nepodbízí se, působí naprosto fundovaně a mám ji pořád po ruce. Díky tomuhle čtení jsem poznala královnu Boudicu a spoustu dalších postav a událostí, které nejsou obecně provařené, přitom zaujmou tak, že po nich musíte jít dál.

19.06.2015 5 z 5

Vražedné léto Vražedné léto Sébastien Japrisot (p)

Trochu nešťastně zařazena tato psychologická lahůdka do šuplíku detektivek a ve zde uvedeném obsahu trestuhodně vyzrazeno to, k čemu se celý děj napínavou formou plíží, kromě toho dívka nehledá vraha svého otce, ale muže, kteří před lety znásilnili její matku. Eliana je svá, k tomu krásná dívka, na okolí působí jako magnet. Zda je manipulant nebo oběť, si stránku za stránkou můžeme myslet, chvíli vypráví ona, chvíli její manžel a domněnky, jak to vlastně je, se střídají sem tam. Dostala jsem se k tomu přes film Vražedné léto s Isabelle Adjani. Obojí mohu vřele doporučit.

19.06.2015 5 z 5