KKlara KKlara komentáře u knih

Svolení Svolení Vanessa Springora

Tezko se takova kniha hodnoti (jak ohodnotit dost ohavne vypraveni? Literarni forma sama neni nic uzasneho, ale o tom ta kniha opravdu neni). Podle anotace to vypada jako beletrie o pedofilovi a jeho obeti. Je to spis vypovidani se obeti ze strasne zkusenosti s pedofilem, jehoz ciny byly spolecnosti prijimany. Pribeh se zaklada na pravde a Gabriel Matzneff (v knize jako G.) byl nakonec obvinen z pedofilie a soud nyni (2021) probiha (vice viz https://www.nytimes.com/2020/02/12/world/europe/gabriel-matzneff-pedophilia-charge.html)

06.03.2021 3 z 5

Purpurový ibišek Purpurový ibišek Chimamanda Ngozi Adichie

Příběh je to hezký, ale cítím nějaké ale. Možná se mi vyprávění zdá neukotvené, jako by bylo vytržené bez začátku a konce. Je to velmi zajímavá kniha kvůli reáliím a popisu života, ale samotný příběh se najednou odehraje až v druhé části knihy a rychle a nijak do hloubky. Oproti Amerikáně to prostě není takový "pageturner", přesto se mi kniha četla dobře a líbila se mi.

21.12.2020 4 z 5

Jmenuji se Maryte Jmenuji se Maryte Alvydas Šlepikas

Tak smutny. Trochu mi to pripominalo Nabarvene ptace

10.10.2020 5 z 5

Slaboch Slaboch Michael Enggard

Neni to zadny trhak, ktery by vas nutil cist a cist. Pribeh plyne poklidne, tak nejak uveritelne a lidsky. Hezke cteni.

29.09.2020 5 z 5

Jak se milovat s černochem a neunavit se Jak se milovat s černochem a neunavit se Dany Laferrière

Mozna jsem prilis barvoslepa, ale za me knihu vystihuje otazka polozena autorovi / hlavnimu hrdinovi (s. 142): “Neprehanite to trochu s cernou barvou, abych tak rekla?”. Jinak dobry :) Precteno za vecer.

27.08.2020 3 z 5

Než slehne rudý prach Než slehne rudý prach Süe-cchun Mu-žung (p)

Drsna knizka. Dobra, ctiva. Neprisla mi zas tak sprosta, melo to logiku v pribehu. A klidne si takhle predstavuju i nase nektery pravniky..

11.08.2020 4 z 5

Akvarelové barvy Akvarelové barvy Kristin Van Leuven

Krásně zpracovaná kniha s užitečnými radami pro začátečníky. Vysvětluje základní techniky, míchání barev, vybavení, vše je okomentováno a doplněno příklady. Nejlepší kniha, kterou jsem k akvarelu na trhu našla.

19.07.2020 5 z 5

Kluk odnikud Kluk odnikud Katherine Marsh

Detsky jazyk, detsky pribeh a pritom dospelacke tema. Trochu prvoplanove, ale otevreně. Moc hezka knizka.

03.05.2020 4 z 5

Velká samota Velká samota Kristin Hannah

Tak ja nevim... Bylo to dobry, precetla jsem to, byl by to pekny film. Ale neco mi v tom vypraveni chybelo. Prilis epiky, malo lyriky, nevim, jak jinak to vyjadrit. Mozna mi prisel i prekombinovany dej a prilis prvoplanovy. Asi jsem zklamana :(

20.04.2020 3 z 5

Ostrov Ostrov Sigríður Hagalín Björnsdóttir

To, ze nevime, co se stalo, my vubec nevadilo a pribehu to nechybelo (i kdyz by to bylo samozrejme zajimave). Politiky tam taky moc nebylo - obojim reaguju na starsi komentare. Mne se kniha libila, bylo to desive, bohuzel to vypadalo i dost realne, zaver mi pripominal nacisty. Proste strasny.

01.02.2020 4 z 5

Slast Slast Marta Dzido

Popsala bych to jako rozhovor beze slov rekapitulujici nenaplnenou lasku. Bolave, velmi intimni. S pocitem, ze se malem tolikrat uz uz v rozpolozeni sesli, a nakonec se vzdycky tesne minuli...
A krome toho mi to pripomnelo obdobi po revoluci - zminene filmy i ruzne propriety, prvni cesty po padu zelezne opony, za Polaky i zminene vydelavani v Anglii.

29.01.2020 4 z 5

Kdopak se baví Kdopak se baví Liou Čen-jün

Dost absurdni pribeh, nejak mi to k Cine ale fakt sedlo. Ctive, silene, a pritom uveritelne..

29.01.2020 4 z 5

Mořská panna a paní Hancocková Mořská panna a paní Hancocková Imogen Hermes Gowar

Tak ja pujdu na rozdil od magickeho realismu ostatnich vic “na placato”: knizka o bordelu v Londyne. Ctiva, zajimava, velmi pekne napsana, ne vulgarni a presto to je proste o prostitutkach. Tu morskou pannu bych v pribehu klidne vynechala :) Cetlo se to skvele. Spis nez k Nestvure z Essexu bych to pripodobnila ke Karminovemu kvitku.

23.01.2020 4 z 5

Kniha zvláštních nových věcí Kniha zvláštních nových věcí Michel Faber

Byla to moc zvláštní kniha. Nebylo to: rychle číst, ať vím, jak to dopadne, naopak, četla se mi pomalu, a přesto jsem neváhala, že bych ji třeba odložila. Těžko se mi někomu říká, o čem to bylo (Mars? mimozemšťani, pastor, vztah muže a ženy? konec světa? - dost šílená kombinace) - pro mě to bylo o vztahu na dálku (byla jsem sama s tebou po boku...), o postupném odcizení, o tom, co s lidmi udělá prožívání zcela odlišných a nepřenositelných zkušeností...
Nevím, jestli bych to někdy četla znovu, to asi ne, a přesto bych knížku doporučila. Líbila se mi.

28.12.2019 4 z 5

Poslušná manželka Poslušná manželka Samra Zafar

I kdyz je to samozrejme smutny a pro nasi kulturu tezko pochopitelny pribeh, jako knizka je to v ramci zanru naprosty prumer, proste jedna z mnoha knih na toto tema. Mela jsem si ji pujcit v knihovne, ne ji kupovat. Napsane to bylo vcelku ctive, ale rozhodne to neni nejaka vyssi beletrie.

11.12.2019 3 z 5

Úplně jiný příběh Úplně jiný příběh Håkan Nesser

Super detektivka! Libil se mi hlavne samotny dej pred odhalenim vraha (tj. asi se mi prave libilo presne to, co ostatni kritizuji: jeho soukromy zivot, laska, deti...) - hlavni hrdina byl sympatak. Rozuzleni uz bylo takove normalni, i kdyz necekane (poslednich asi 30 stran jsem cetla 2x, jestli mi neco neuteklo - neuteklo). Suma sumarum: Bezva cteni. V ramci detektivek bych dala dokonce plny pocet hvezd, jen si plny pocet setrim na jiny typ knizek..

25.11.2019 4 z 5

Erotické příběhy pro indické vdovy Erotické příběhy pro indické vdovy Balli Kaur Jaswal

Ani erotika, ani společenský román, tak nějak splácané dohromady. Za mě promarněná šance. Přitom život Sikhů by byl tak zajímavý, jejich komunita v Londýně také, (ne)naplněné sny indických žen také, domluvené sňatky také. Ale tady bylo od všeho něco a vlastně nic. Dočetla jsem, ale jsem zklamaná, moc jsem se na knihu těšila.

28.10.2019 2 z 5

Kluk spolkne vesmír Kluk spolkne vesmír Trent Dalton

Prodej heroinu v Austrálii. Dítě dealerů. Podle anotace kluk chůvovaný kriminálníkem. - tak nic z toho tam tak nějak skoro není. Není to kniha o drogách. Není to kniha o násilí, dealerství. Je to kniha tak nějak o normální rodině, i když s trochu jinými zážitky (sem tam i nějakou tou možná vraždou). Až asi do dvou třetin. To se to totiž najednou přesype tak nějak jinak, příběh je pořád stejný, hrdina stejný. A přesto je všechno dost jinak.
Byla to dobrá kniha. Ty první třetiny byly za mě trochu nedotažený (nic nebylo pořádně, od všeho bylo trochu - jak jsem psala na začátku - ani teda o drogách, ani o výchově dětí v rodině dealerů, ani svět očima dítěte...), přesto to bylo dobrý (ne špatný). Závěr dal knize ale úplně jiné vyznění a vytáhl ji na hodně dobrý (což ale pořád není na plný počet hvězd).

28.10.2019 4 z 5

Napůl žena Napůl žena Perumál Murugan

Vydání díla bylo v Indii doprovázeno protesty, a to kvůli kontroverznímu obsahu. Pro nás dílo asi tak pobuřující není, rozhodně nejde o žádný erotický román, ani si kvůli dílu asi nebudeme myslet, že všichni, kdo nemohli mít děti a najednou mají, že nezávazně souložili na hoře.
Pro mě bylo dílo psychologickým románem o vztahu mezi mužem a ženou, o důvěře, hloubce lásky, snaze neublížit druhému, touze učinit druhého šťastným. Je to smutná knížka. A hezká.

21.10.2019 4 z 5

Tichá srdce Tichá srdce Gwen Florio

Tak nějak nevím. Téma zajímavé, ale celé to bylo nějak moc po povrchu, ploché. Chybělo mi větší sžití s postavami - bylo to takové o ději, ale ne o pocitech, pohnutkách. Takže pro mě takové nedotažené, i když někomu takové knihy třeba naopak vyhovují. Suma sumárum: přečetla jsem to, bylo to fajn, ale vracet se ke knize nebudu a jdu hledat, co číst nového.

26.08.2019 3 z 5