kivera

Řeka bohůŘeka bohůWilbur Smith

Zhltla jsem za tři dny. Skvěle a poutavě napsané.

19.06.2012

Jak žít s neurotickou kočkouJak žít s neurotickou kočkouStephen Baker

Tato humorná knížka by neměla chybět v knihovně žádného kočkomila. Jedna z mých nejoblíbenějších knížek. Vše dokonale odpozorované a popsané. Jako spolubydlící (nedovoluji si napsat majitelka) tří kočičáků, vím, o čem mluvím. :-)

Zde malá ochutnávka:
„Test na pohotovost vám prozradí, je-li vaše kočka bystrá.
Bystrá kočka otevře jedno oko, jestliže na ni dostatečně hlasitě zařvete. A nechá je otevřené několik vteřin.
Výjimečně bystrá kočka, když s ní mluvíte, otevře oči obě. A počká na vás, až domluvíte, co jste chtěli říct, než je zase zavře.
Průměrná kočka neotvírá oči vůbec.“

28.05.2012

Hlasy pro němou tvářHlasy pro němou tvářAlice Oppová

Tato malá útlá knížečka nutí k zamyšlení jak se lidé chovají ke zvířatům. Vybírám jen pár výroků slavných osobností, které mi mluví z duše.

Aristoteles: Zvíře má duši.

Charles Darwin: Zvířata mají stejné pocity jako člověk: radost a bolest, štěstí a neštěstí. Tato hnutí mysli je postihují ve stejné míře jako nás.

Henry Fielding: Nic nečiní člověka lidštějším, než láska ke zvířatům.

Christian Morgenstern: Bude třeba celých věků lásky, abychom zvířatům splatili služby, které nám poskytují.

Francois Rabelais: Věda bez svědomí je zhouba duše.

Henrik Ibsen: Je nepřípustné, aby vědci týrali zvířata k smrti.

28.05.2012

Zpěvy staré a nové ČínyZpěvy staré a nové ČínyBohumil Mathesius

Má oblíbená od Li Poa:

Tři kumpáni

Jasmínu loubí. Sedím u vína,
zve dobré druhy dobrá hodina —
a já jsem sám. Vtom náhle nad strání
kulatý měsíc se mi uklání, já jemu.
Se mnou v modrý nebes klín můj kývá stín.
Společnost poklonami nešetří —
tak byl jsem sám, a teď jsme tři.

Chce měsíc pít. Jak mám ti podat číš?!
Stín zdvíhá pohár. Copak nevidíš,
že dneska za vás za oba
pít musí moje hříšná nádoba?

Co je to ale, chlapci rozmilí?
Já piju — vy jste z toho opilí!
Měsíc se motá, žvatlá ke stínu,
ten se snítkou zas tančí jasmínu,
jen já tu sedím klidně při víně,
jim připíjím a dobré hodině.

Tož loutnu sem — a píseň se mnou noťte,
pak na kutě mě, chlapci, doprovoďte,
vždyť do jedné se vejdou postele
kumpáni světlé noci veselé.

A zejtra navečer, až první hvězdy vzplanou,
u vína v loubí, chlapci, na shledanou!

24.05.2012

Bahasa Indonesia / Učebnice indonéštiny / Indonesian languageBahasa Indonesia / Učebnice indonéštiny / Indonesian languageMiroslav Oplt

Po dlouhou dobu to byla jediná učebnice tohoto zdánlivě jednoduchého jazyka. Výborná učebnice, i když transkripce již je zastaralá, což může být poněkud matoucí.

24.05.2012

Čuk a GekČuk a GekA. Gajdar (pseudonym)

Pokud si pamatuju, byla to první knížka, kterou jsem přečetla. Takže k ní mám trochu sentimentální vztah.

11.04.2012

Slovenské rozprávky 1Slovenské rozprávky 1Pavol Dobšinský

Na tuhle knížku ráda vzpomínám. Když jsem byla malá, táta mi z ní četl a překládal před spaním.

Boříkovy lapálie. Druhý sešitBoříkovy lapálie. Druhý sešitVojtěch Steklač

Tuhle úžasnou partu rošťáků mám moc ráda. V dětství jsem knížku přečetla nejméně 10x.

09.04.2012

Potulný lovec. Román z lišákova životaPotulný lovec. Román z lišákova životaK. Nový (pseudonym)

MIrko Hanák patří k mým nejoblíbenějším ilustrátorům. Pár tahy štětce dokáže vytvořit nádherné obrázky.

09.04.2012

Toulky ve stínu křídelToulky ve stínu křídelLudvík Mühlstein

Nádherné barevné ilustrace Jiřího Krásla.

V říši obrůV říši obrůJan Leopoldovič Larri

Krásná knížka, za zmínku stojí i celostránkové barevné ilustrace Josefa Kremláčka.

09.04.2012

Chumelí se, chumelíChumelí se, chumelíVáclav Fischer

Krásné básničky pro menší děti, u každé básničky celostránková ilustrace od Jana Karpaše. Velmi půvabná knížka.

09.04.2012

Tábor u tajné jeskyněTábor u tajné jeskyněBranko Ćopić

Jedna z mých oblíbených knížek v dětství.

09.04.2012

Světe, div seSvěte, div seMiloš Macourek

Půvabné básničky. Knížka obsahuje nádherné celostránkové ilustrace Adolfa Borna. Moje oblíbená knížka z dětských let.

06.04.2012

Tibetská kniha mrtvýchTibetská kniha mrtvýchMistr Padmasambhava

Doporučuji předmluvu a fundovaný komentář a poznámky našeho předního tibetologa prof. Josefa Kolmaše.

TibetTibetSven Hedin

Velmi poutavě popsané putování do pro nás stále tajemného Tibetu. Krásné ilustrace autora.

06.04.2012

Házím ti laso, kamarádeHázím ti laso, kamarádeJosef Pecinovský

Když tahle povídka vyšla někdy v polovině 90. let v Ikarii, byla to bomba. Neotřelý nápad, neuvěřitelný spád. Prostě jedním slovem nářez! Považuji ji za nejlepší českou sci-fi povídku, který byla kdy napsána. Ostatní povídky autora už mě tak nebavily.

05.04.2012

Matyáš Sandorf - Nový hrabě Monte ChristoMatyáš Sandorf - Nový hrabě Monte ChristoJules Verne

Moje nejoblíbenější verneovka. Dostala jsem ji na základce pod stromeček k vánocům a přečetla jsem ji během svátků.

Příběhy Artura Gordona PymaPříběhy Artura Gordona PymaEdgar Allan Poe

U mě to bylo naopak. Přes tuto knížku jsem se dostala k verneovce Ledová sfinga.

MravenciMravenciBernard Werber

Po přečtení téhle knížky už se budu na mravence dívat mnohem pozorněji. Originální nápad, poutavě napsáno.

05.04.2012

Věc pro lidiVěc pro lidiDavid Gerrold

Výborně napsané, ale na mě to bylo příliš depresivní. Přečetla jsem jen 1. díl.

05.04.2012

Vražedná atestaceVražedná atestaceJ. Garen (pseudonym)

Tenhle díl se mi líbil asi nejvíc ze všech knížek o Markovi.

05.04.2012

Skleněný pavoukSkleněný pavoukJ. Garen (pseudonym)

Knížky o Marku Stoneovi a androidu Rayovi jsou dobrým oddechovým čtením na cesty. Není to nic světoborného, ale ani to neurazí, a třeba v autobuse pak cesta s takovouto knížkou ubíhá mnohem rychleji. :-)

05.04.2012

Nejen o soběNejen o soběPetr Hořec

Poutavé vyprávění o životních peripetiích mého oblíbeného herce. K této knížce se vždy ráda vracím.

Encyklopedie bohůEncyklopedie bohůMichael Jordan

Přehledné, velmi podrobné, prostě skvělé.

05.04.2012

Strach v hrsti prachuStrach v hrsti prachuJohn Ives

Patří k mým oblíbeným knížkám. Pěkná "drsárna".

Říkali mi LeniŘíkali mi LeniZdeňka Bezděková

Silné téma, poutavě a citlivě napsáno. Poprvé jsem ji četla na základce. Četla jsem ji několikrát, konec vždy obrečím.

MaydayMaydayThomas H. Block

Pamatuju si, jak jsem tuto knížku zoufale sháněla, protože byla všude vyprodaná. Velmi poutavě napsané, přečetla jsem ji na jeden zátah.

Riskantní přistáníRiskantní přistáníJohn J. Nance

Výborný román, skvěle vykreslená atmosféra. Líbil se mi i dvoudílný film Pandořina skříňka s R. D. Andersonem v roli kapitána Hollanda natočený na motivy této knížky.

Nefalšovaná kočkaNefalšovaná kočkaTerry Pratchett

Tuhle útlou knížečku miluju. Dokonale odkoukané a popsané chování kočičích miláčků. Povinná četba pro všechny kočkomily. :-)

04.04.2012