KejmlP KejmlP komentáře u knih

Arabský svet - iná planéta? Arabský svet - iná planéta? Emíre Khidayer

Hezky napsaná kniha, ve které autorka seznamuje se svými osobními zkušenostmi z oblasti blízkého východu. Politice se věnuje jen minimálně, velmi poutavě ale líčí čtenářům arabskou společnost, mentalitu, místní zvyky a chování. Jedná se často o málo známé, leckdy překvapivé informace, které velmi zlidšťují náš pohled na mýty opředenou oblast arabského světa.

08.04.2017 3 z 5

Napoleon Napoleon Paul Johnson

Takhle opravdu ne. Johnson, jakkoliv mu nechci upírat určité schopnosti, působí už svým nepřirozeným záběrem dojmem všeználka, který se pouští tu do životopisu Ježíše, tu do Mozarta, tu do mnoha dalších osobností ze všech období a lidských oborů, pak si odskočí popsat Ameriku, aby se následně vrátil a napsal nám životopis Stalina a Napoleona. Minimálně v tomto posledním jmenovaném ale velice zklamal. Správný historik by měl mít na paměti, že v práci se cení především objektivita a práce s fakty. Johnson místo toho dává hned na prvních stránkách rázně najevo, že Napoleona v podstatě nenávidí, a nenechá na něm nit suchou. Tu ho hodí do koše za Hitlerem, tu rozvíjí naprosto ahistorické myšlenky o válečných zločinech, a na každé páté stránce zdůrazňuje, kterak jde vlastně jen o málo schopného oportunistu zasluhujícího opovržení. Životopis se smrskl vlastně jen do jedné kapitoly, a zbytek tvoří více či méně podepřené úvahy autora. (Aby bylo jasno, jsem pro kritické zkoumání jakékoliv osobnosti, ale nikoli lacině a jednostranně.)
Napoleon je mnohovrstevnatá osobnost a aktér jednoho ze zásadních přelomů evropských dějin, od kterého se dál odvíjí spousty pozitivních i negativních trendů, o jejíchž pozdějších důsledcích on sám nemohl mít ani potuchy. Ve své době dělal jen to, co mu jeho éra umožnila, a dodnes zůstává jedním z otců moderní evropské civilizace.
Mnohem radši si tedy přečtu kvalitní a rozsáhlý životopis od skutečného odborníka, který se životem a dobou Napoleona Bonaparte zabývá dlouhá léta, než abych znovu četl tento ideový spisek člověka, který bez ladu a skladu chrlí do světa haldy kratinkých spisků o všem, co mu zrovna přijde pod ruku.

08.04.2017 1 z 5

Prezident Václav Havel Prezident Václav Havel Daniel Kaiser

Druhý díl biografie prvního českého prezidenta mi přišel poněkud slabší než ten předchozí. Je to určitě i tím, že v 90. letech se oproti disidentskému období nakupí náhle velká řada politických problémů, do jejichž kontextu je třeba postavu prezidenta zasadit, a velkou část knihy tak najednou tvoří spíše obecný popis tehdejších dějů, než líčení samotného Havla, jak tomu bylo ve čtivějším prvním díle. Otázkou je, zda by to šlo postavit jinak. Pořád se nicméně jedná o kvalitní životopis, a když se čtenář prokouše labyrintem porevolučního dění, vyvstane poměrně realistický a vyvíjející se obraz prezidenta. Potěšilo mě, že autor nepropadl zjednodušujícímu pohledu, líčícímu 90. léta jako souboj Klause s Havlem, ale naopak popisuje tento vztah jako velmi složitý a často nejednoznačný. Pouze poslední kapitoly mohly být rozsáhlejší, přišlo mi, jako kdyby už autor spěchal s vydáním knihy, a o hlubším vývoji Havlovy osobnosti v postprezidentském období se tak nedozvíme téměř nic.

07.04.2017 3 z 5

Disident Václav Havel Disident Václav Havel Daniel Kaiser

Musím říct, že ač jsem s Václavem Havlem spíše nesouhlasil než souhlasil, knihu jsme přečetl s chutí, a našel v ní spoustu zajímavých informací, které mi umožnily s Havlem sice dále nesouhlasit, ale mnohem více ho chápat a respektovat. Kniha umí být i kritická, byť si myslím, že až pomine pár let a bude možné mít nadhled, bude kritiky pravděpodobně ještě více (tedy hlavně v druhém díle). To ale nic nemění na tom, že kniha je psaná poměrně objektivně, zachycuje řadu zajímavých faktů a momentů, a život elitního disidenta postihuje celkem věrně, i včetně souvisejících kontroverzí.

07.04.2017 4 z 5

Republikáni - šokující odhalení Republikáni - šokující odhalení Markéta Matoušková (Zítková)

Není nad to, když se veřejně pere špinavé prádlo politických stran, a zvláště těch radikálních. Čtivo je to velmi zajímavé, a ukazuje řadu směšných figurek, z nichž mnohé jsou na zapšklých okrajích naší politické scény dodnes aktivní v neonacistických uskupeních, a jak autorka uvádí, již tehdy se svými postoji mezi straníky netajili. Nedal bych ruku do ohně za to, že si i autorka některé události nepřikrášluje, nic to ale nemění na tom, že umožnila veřejnosti nahlédnout pod střeženou pokličku relativně úspěšné populistické strany vedené despotickým vůdcem, a za to si zaslouží určitě alespoň malé uznání.

07.04.2017 4 z 5

Hry o Moravu: Separatisté, iredentisté a kolaboranti 1938-1945 Hry o Moravu: Separatisté, iredentisté a kolaboranti 1938-1945 František Mezihorák

Kdo u nás dnes ví, že v době Druhé republiky a Protektorátu působilo na Moravě hnutí, které si vytklo za cíl odtržení Moravy, či alespoň její části, od Čech, a její připojení ke Slovensku? Tato kniha vás do této zapomenuté kapitoly vydatně zasvětí. Dozvíte se, jakou roli v něm hrál jeden z nejslavnějších moravských malířů, i o postoji Německa k těmto separatistickým snahám. Skvělý doplněk ke známějším československým dějinám.

07.04.2017 5 z 5

Příběh o Marobudovi a jeho říši Příběh o Marobudovi a jeho říši Eduard Droberjar

Skvělá kniha o době, která u nás vůbec není známá. Vždyť kolik lidí ví, že před Sámovou říší už na našem území ležela Marobudova říše? Čtenář se dozví spoustu věcí o životě v dávném germánském království, o kontaktech našeho území s Římskou říší, i o tom, že chybělo možná jen několik dní, a a naše území by se také stalo její součástí. Doporučuji!

Fašismus v českých zemích Fašismus v českých zemích Ivo Pejčoch

Vyčerpávající přehled i těch nejmenších fašistických a nacionálně socialistických skupin, které se u nás do roku 1945 objevily. Čtení je to zajímavé, byť vzhledem k obsahu nemohu říci, že poutavé. Velká část popisovaných stran a skupin je totiž tvořená různými spíše směšnými figurkami, a často se jedná o jednu velkou řadu neúspěchů, proher, žabomyších válek a zoufalých pokusů o vetření se do přízně mocných, a to skutečně není povzbudivé čtení. Autorovi musím skutečně vyseknout poklonu za svědomitou práci, se kterou zmapoval všechny fašistické hospodské spolky, z nichž některé se stihly rozpadnout ještě před zakládající schůzí. Nikde jinde se nedočtete o historii takových hnutí, jako například "Svaz árijských mlynářů". Zájemcům o historii českého fašismu kniha by kniha neměla chybět.

Už je tady zas Už je tady zas Timur Vermes

Ke knize jsem přistupoval trochu s nedůvěrou, nejsme zrovna typ člověka, který by se bavil při laciném zesměšňování vážných věcí, a bál jsem se, že zrovna o to půjde. Velmi brzy si mě ale kniha získala. Mohu říci, že některým narážkám na Třetí říši jsem se skutečně zasmál, ale myslím si, že běžnému čtenáři, který není blíže zasvěcen do historie Třetí říše, velká část narážek a vtipů ani nedojde. Tak či tak, hlavní kouzlo knihy pro mě vůbec nespočívalo ve vtipu, ale naopak ve vážných tématech. Knihu jsem vnímal převážně jako povedenou kritiku společnosti, a mohu říct, že v tomto ohledu je to dílo skutečně geniální. Pod rouškou vtipu popisuje Hitlerovým jazykem celou řadu problémů moderní společnosti, s kterými se denně potýkáme, a které se nám mohou v budoucnu velmi vymstít. Skvělé dílo, lepší, než jinak též povedený film. A například Hitlerovo zúčtování s NPD je asi nezapomenutelné.

Do posledního okamžiku Do posledního okamžiku Traudl Junge

Asi nejlepší z memoárové literatury od Hitlerových nepolitických spolupracovníků. Neskutečně poutavé čtení, chvílemi i silně působící na emoce. Stejně jako jiní autoři z této oblasti, autorka se nezabývá politikou, válčením či dokazováním zločinů, ale popisuje "obyčejného" Hitlera, jak ho znala z práce i ze soukromí. "Šéf" s běžnými lidskými vrtochy, s galantním chováním k ženám, tolerující lidské chyby a přešlapy, kterého má celé okolí rádo, a vnímá ho jako dobrého muže, kterého okolnosti přinutily vést největší světový konflikt.
Myslím, že tyhle knihy dokáží člověka přimět pochopit tehdejší realitu mnohem více, než černobílé portréty o strašlivém tyranovi a ztělesnění zla, které nám tím vlastně ukazují, že svět je v pořádku, my jsme bez viny, a případných zločinů se může dopustit zas jen nenormální zlostný zvrhlík, kterého všichni poznáme, protože je znetvořený, úchylný, agresivní, a ve volném čase trhá včeličkám křidýlka. Nikoliv, přátelé, tyhle knihy ukazují, že i on byl jeden z nás, a že svět se nedělí na démony a světce, ale v každém je část obou.
Opravdu doporučuji. Mimo jiné, kniha byla hlavním podkladem pro film Pád Třetí říše.

07.04.2017 5 z 5

Morava v době knížecí: 906 - 1197 Morava v době knížecí: 906 - 1197 Martin Wihoda

Pozitivní na knize je, že opravdu obsahuje obrovské množství nových informací, kterými se dosud historie příliš nezabývala, a které by měl moravský historik alespoň rámcově znát. Popisy "stýkání a potýkání se" Moravy a Čech jsou velmi poutavé. Poněkud na horší úrovni se mi jevila čitelnost. Autor nepostupuje klasickým chronologickým stylem, ale v každé kapitole se vrací o kus zpět, a čtenář, už tak zahlcený velkým množstvím jmen, která se navíc v dané době často opakují, musí znovu přemýšlet do jakého období že se autor vrací, kterou že z postav tedy už pochoval, která je (opět) naživu, a která se zas vrátila do pozice nemluvněte. Klasický chronologický přístup by přehlednosti prospěl lépe.

07.04.2017 3 z 5

Temné charisma Adolfa Hitlera Temné charisma Adolfa Hitlera Laurence Rees

Knihu nemůžu hodnotit příliš pozitivně. Podle názvu jsem po ní sáhl s nadšením, doufaje v profesionální rozbor Hitlerova charismatu, rétorických schopností a práce s lidmi. Místo toho jsem dostal osekaný životopis, který se sice občas věnuje i charismatu, celkově ale neobsahuje téměř nic, co by se nebylo možné dočíst v kvalitnějších a všeobecně uznávaných Hitlerových životopisech (např. od J. Festa či I. Kershawa), které navíc dokáží diktátorovu osobnost lépe vystihnout ve více vrstvách, zasadit do kontextu, dát jí hlubší rozměr, a tím umožňují mnohem lépe pochopit právě i jeho charisma, bez toho, aby ho museli zdůrazňovat v samostatné studii. Pokud se tedy o Hitlerovu osobnost a jeho charisma hlouběji zajímáte, doporučuji přečíst si spíše některé klasické dílo, získáte tím mnohem více.

07.04.2017 2 z 5

Kocour Bob Kocour Bob James Bowen

Kniha mi byla doporučena jako odpočinkové čtení, a v tomto ohledu nezklamala. Jako příběh o naději, věrnosti a změně k lepšímu bych ji určitě doporučil. Jen mi trochu dělala problém adaptace na děj, který do značné míry postrádá vyvrcholení, které jsem neustále očekával. Nicméně jelikož má být příběh podle skutečnosti, nelze tento fakt autorovi nijak vyčítat.

Operace 9/11 Operace 9/11 Gerhard Wisnewski

Asi nejpovedenější kniha předkládající alternativní teorii k průběhu 11. září, která se po přečtení zdaleka nejeví tak nemožná, jak si část lidí myslí. Nicméně ať je tomu tak či tak, myslím, že velký klad knihy je ještě někde jinde. Naprosto výstižně totiž popisuje fungování a provázanost ekonomiky se zbrojním průmyslem, a důvody, proč jsou pro ekonomiku války požehnáním. Možná bych jen volil střízlivější název, onen podtitul "Útok na planetu Země" působí zbytečně výstředně, a navozuje dojem jakési šílené konspirační teorie spjaté div ne s mimozemšťany, když přitom je kniha psaná poměrně racionálně.

07.04.2017 5 z 5

Vademecum pomocných věd historických Vademecum pomocných věd historických Ivan Hlaváček

Kniha, která musí povinně projít rukama každého začínajícího historika. Naštěstí je velmi dobře napsaná, a tak se dá "PVH" zvládnout překvapivě snadno. Za tu spoustu informací stojí za to věnovat jí pár večerů.

07.04.2017

Demagog ve službách strany: portrét komunistického politika a ideologa Václava Kopeckého Demagog ve službách strany: portrét komunistického politika a ideologa Václava Kopeckého Jana Pávová

Kniha mě nezaujala. Celé to působí velmi silně jen jako studentská práce, která sice popisuje tehdejšího ministra informací, ale naprosto postrádá jakýkoliv hlubší rozměr, zaměřený například na pochopení Kopeckého osobnosti, soukromí, či vnitřní motivace, stejně jako chybí i nadhled a schopnost vnímat osobnost objektivně a ve všech odstínech. Postavě tím pádem v knize úplně chybí život. Dojem kazí i naprosto nesmyslný formát knihy. Chválím alespoň to, že se autorka do práce vůbec pustila, jelikož životopisy komunistických pohlavárů jsou u nás trestuhodně nedostatkové zboží.

07.04.2017 2 z 5

Arabské jaro Arabské jaro Miloš Mendel

Velmi potřebná kniha. Doc. Mendel v první části nekompromisně účtuje s různými mýty a stereotypy, které se nahromadily ve společnosti během uprchlické krize, což by mohlo být nazváno i jako "islámská společnost v kostce", a následně přechází k velmi čtivému popisu jednotlivých zemí v době tzv. Arabského jara, a průběhu tamních revolucí. Poctivě prezentuje východiska v každé zemi, ukazuje její hlavní problémy, a proč tam revoluce probíhala tak, jak probíhala. Byť se mi chvílemi zdálo, že v pozadí mírně prosvítají sympatie či naopak antipatie k jednotlivým diktátorům, většinou se autor drží objektivního výkladu, a aniž by šířil katastrofické vize, zdaleka nesdílí ani optimistické iluze části veřejnosti, která pokládala arabské jaro za vítězství liberální demokracie. Je velká škoda, že naši novináři a politici nečtou podobné knihy, mohli by se pak vyvarovat spousty hloupostí, zjednodušení, chyb a problémů, které svou neznalostí vyvolávají a podporují.

Mussolini Mussolini Jasper Ridley

Výborná kniha o tom "třetím vzadu", o diktátorovi, jehož jméno sice zná skoro každý, ale jen málokdo o něm něco ví, protože stojí ve stínu titánského boje Stalina a Hitlera. A když jsem tuto knihu dočetl, pochopil jsem, jaká je to škoda. Mussolini je nesmírně zajímavou postavou, a jeho život bych shrnul do slov "antická tragédie". Není tak jednoduché se s ním vnitřně vypořádat. Ve dvacátých letech odvážný muž, kterého obdivovala celá Evropa, zářivý vůdce, který chtěl jít vlastní cestou a vrátit Itálii slávu. A potom okolnostmi vynucený spojenec Hitlera, který brzo upadá do jeho temného stínu, a stává se jen figurkou, která napodobuje činy svého Mefistofela, aniž by se s nimi vnitřně ztotožňovala. A nakonec dvojí pád rezignovaného muže, který si uvědomuje, že se zapletl do cizí hry, o které nikdy nesnil, a v které hraje jen nedůstojnou roli všemi opovrhovaného statisty. A přitom nechybělo tak málo, a Mussolini mohl být členem protihitlerovské koalice, fašismus by nebyl synonymem nacismu, a samotný Duce mohl být kontroverzním, leč uznávaným dovršitelem italského resorgimenta. Po přečtení knihy je ho člověku vlastně trochu líto.
Knihu opravdu doporučuji všem, kteří se chtějí o této tragické kontroverzní postavě 20. století dozvědět víc, než jen to, že byl spojencem Hitlera. Nebudete litovat.

Spálil jsem Adolfa Hitlera Spálil jsem Adolfa Hitlera Erich Kempka

Poměrně typický zástupce memoárové literatury z okruhu nepolitických spolupracovníků Adolfa Hitlera. Stejně jako ve vzpomínkách dalších sekretářek, kuchařek či pokojských tady nejde o politiku, ale o vzpomínání na "šéfa", který byl vlastně docela fajn. Autor neřeší válečné plány ani osudy Židů, ale popisuje svoje zážitky a dojmy z cest, které s Vůdcem absolvoval. Velká část knihy je pak věnována posledním dnům v Berlínském bunkru, a Kempkově roli v nich. Je to pěkné, odpočinkové čtení, ostatně - autor je řidič, a nesnaží se na to naroubovat nějaké politicko-filosofické hloubání.
Někdy se podobným memoárům plných vzpomínek na "fajn šéfa" vyčítá, že Adolfa Hitlera zlidšťují, a tím zlehčují jeho činy. Nemyslím si, že by to tak bylo. Tyhle paměti ukazují, že i sebestrašnější diktátor bývá v jádru často obyčejný, někdy svým způsobem i docela hodný člověk. Ukazují nám tím, že schopnost páchat zlo není monopolem nenávistných zvrhlíků se zjizvenou tváří a kopytem pod pláštěm, ale obyčejných, často i přátelských lidí, které potkáváme na ulici. A to je třeba mít na vědomí.

Francouzská revoluce Francouzská revoluce Daniela Tinková

Čtivé shrnutí dějin VFBR. Pro velmi dobrou základní orientaci v průběhu a příčinách děje tohoto "prototypu všech revolucí" je kniha dostačující. Jako její velkou výhodu vnímám i to, že nekončí pádem Jakobínů, jak je tomu u řady jiných děl o Francouzské revoluci, ale je skutečně dovedena i přes méně známé kapitoly až do Napoleonova Brumairového převratu roku 1799.