Mussolini

Je známo, že italský diktátor Benito Mussolini se ve své vlasti chopil moci jedenáct let před Hitlerem v Německu, byl původně jeho velkým vzorem, ale za války nepříliš platným spojencem, a nakonec se také odebral na onen svět bez řádného soudu. Kdo ví něco o jeho osobním, nepříliš vzorném životě? Jak se stal z rozhodného odpůrce italských imperiálních výbojů jejich protagonistou? Jak to bylo s jeho socialistickou minulostí? Autor si neklade za cíl sbírání skandálních historek, ale také se žádným podrobnostem nevyhýbá. S pravým britským nadhledem podává objektivní zprávu o této nepochybně záporné, ale i nepochybně významné postavě dějin dvacátého století....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/18_/181387/mussolini-181387.png 53
Originální název:

Mussolini (1997)

Žánr:
Literatura naučná, Biografie a memoáry
Vydáno:, Themis
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (1)

KejmlP
07.04.2017

Výborná kniha o tom "třetím vzadu", o diktátorovi, jehož jméno sice zná skoro každý, ale jen málokdo o něm něco ví, protože stojí ve stínu titánského boje Stalina a Hitlera. A když jsem tuto knihu dočetl, pochopil jsem, jaká je to škoda. Mussolini je nesmírně zajímavou postavou, a jeho život bych shrnul do slov "antická tragédie". Není tak jednoduché se s ním vnitřně vypořádat. Ve dvacátých letech odvážný muž, kterého obdivovala celá Evropa, zářivý vůdce, který chtěl jít vlastní cestou a vrátit Itálii slávu. A potom okolnostmi vynucený spojenec Hitlera, který brzo upadá do jeho temného stínu, a stává se jen figurkou, která napodobuje činy svého Mefistofela, aniž by se s nimi vnitřně ztotožňovala. A nakonec dvojí pád rezignovaného muže, který si uvědomuje, že se zapletl do cizí hry, o které nikdy nesnil, a v které hraje jen nedůstojnou roli všemi opovrhovaného statisty. A přitom nechybělo tak málo, a Mussolini mohl být členem protihitlerovské koalice, fašismus by nebyl synonymem nacismu, a samotný Duce mohl být kontroverzním, leč uznávaným dovršitelem italského resorgimenta. Po přečtení knihy je ho člověku vlastně trochu líto.
Knihu opravdu doporučuji všem, kteří se chtějí o této tragické kontroverzní postavě 20. století dozvědět víc, než jen to, že byl spojencem Hitlera. Nebudete litovat.


Štítky

diktátoři životopisy osobnosti Itálie

Autor a jeho další knihy

Jasper Ridley

Jasper Ridley
britská, 1920 - 2004

Uživatelé mají knihu

v Přečtených3x
v Doporučených1x
v Knihotéce4x
v Chci si koupit4x