katka920 katka920 komentáře u knih

Kirinyaga – Bajka o Utopii Kirinyaga – Bajka o Utopii Mike Resnick

Příběh je skvělý, podle mě perfektní sonda do fungování uzavřených komunit, které se snaží zuby nehty držet svých zvyklostí času a globalizaci navzdory. Ať už je to o uzavřených vesnických komunitách v Africe, Amišové v Americe nebo ortodoxní Židi v Izraeli. Kontrast mezi tím, co je v souladu s tradicemi, a co je v souladu s moderní vědou a vzděláním. Na druhou stranu s opuštěním Kirinyagy mě příběh trochu přestal bavit. A zapšklý hrdina čal štvát. Ale jinak celkově skvělá kniha.

04.02.2019 4 z 5

Střet civilizací Střet civilizací Samuel Phillips Huntington

Velmi dobrá kniha, tématicky v dnešní době docela aktuální, řekla bych. K vytvoření názoru na ni je ale podle mě zapotřebí přečíst i Fukuyamův Konec dějin. Za mě velmi inspirativní a k zamyšlení hodné dílo.

Růže pro Algernon Růže pro Algernon Daniel Keyes

Úžasný silný příběh, skvěle napsaný. Co více dodat.

Inheritance Inheritance Christopher Paolini

Na Inheritance jsem se moc těšila. Čekala jsem velké završení velmi propracovaného příběhu. Celá kniha byla čtivá, jako tři předchozí díly. Ovšem závěr mě vyloženě zklamal. Čekala jsem bitvu dvou úhlavních nepřátel na život a na smrt, abych se dočkala toho, že nepřítel se dá ovládnout něčím banálním. Čekala jsem skutečně víc.

03.09.2017 3 z 5

Brisingr Brisingr Christopher Paolini

Třetí díl byl oproti prvnímu a druhému slabší. Opět skvělé vykreslení postav, prostředí, skvělý závěr.

03.09.2017 3 z 5

Eldest Eldest Christopher Paolini

Bohužel oproti Eragonovi Eldest sklouzl k až únavné popisnosti. Ta je vyčerpávající a díky ní se člověk ocitá ve světě, který se mu daří perfektně poznat. To vše ale na úkor ději. Líbí se mi ale, že jsou tu dvě dějové linie - Eragonova a Roranova. Za vytvoření naprosto strhujícího fantazijního světa dávám čtyři hvězdy. Místy to na mě ale bylo až moc popisné a například Elfy jsem začala pro jejich morálnost a povýšenost nenávidět.

03.09.2017 4 z 5

Eragon Eragon Christopher Paolini

Z celé tetralogie se mi první díl líbil asi nejvíce. Navodil ve mně velkou zvědavost na pokračování a bohužel i zažehnul i ve výsledku neukojenou natěšenost. Nicméně Eragon se dobře čte, v popisech postav a prostředí je vyčerpávající, jen nemám moc ráda černobílost postav. Přijde mi, že Paolini vytvořil postavy buď zlé anebo dobré. Nic mezi není.

Valhala Valhala František Novotný

Naprosto strhující. Nejsem fanouškem válek, zato mám ráda severskou mytologii. Kniha mě naprosto nadchla příbehem, zpracováním a hlavně obrazotvorností. Vše, co se stane, má svůj důvod a svou příčinu. Něco, čemu nepřikládáte váhu ve chvíli, kdy to čtete, se za pár desítek stránek ukáže jako důležitá věc a to mám na knihách ráda. Vše má svůj důvod. Nic se nestane jen tak. Opravdu nejlepší fantasy, jaké jsem kdy četla.

Eragon Eragon Christopher Paolini

Pro mě osobně to byla láska na první pohled. Rozjezd je pomalejší, což může být pro některé nedočkavce celkem problém. Jsou tam úžasně vystižené detaily a lecčemu se můžete při čtení přiučit. Kniha rozhodně není napsaná povrchně, vše je do hloubky. To je velké plus proti jiným autorům. Místy je to předvídatelné a místy opravdu zdlouhavé. Na druhou stranu jsou tu perfektní popisy postav a kultur. Trochu mě mrzí, že v Alagaesii se dá vše vyřešit kouzlem - kouzlo je nadevše. Toho moc zastáncem nejsem, ale jde o osobní názor.
PS: Dnes už ve fantasy není moc co vymýšlet, to si prosím uvědomte a zkuste si něco napsat sami. A děj rozhodně opsaný není.

22.09.2013 5 z 5