KarlaP KarlaP komentáře u knih

Jeptiška Jeptiška Denis Diderot

Příběh Zuzany je smutným příkladem zacházení s jeptiškami v této době. Zuzana, která si vytrpěla muka v klášterech, která nenašla svobodu ani venku, je pro mě ženou hrdinství. Pro mne je tato kniha jasné doporučení pro ostatní čtenáře. Kritika církve je značně znát a i když tušíte a znáte osudy těchto žen, až teprve přečtením těchto dopisů, které si získají vaše srdce, si uvědomíte, co je skutečné utrpení.

30.12.2011 5 z 5

Obraz Doriana Graye Obraz Doriana Graye Oscar Wilde

Už dlouho jsem si tuto knihu chtěla přečíst, jen jsem se k ní pořád nemohla tak nějak dostat. Těšila jsem se moc. A těšila jsem se oprávněně. Obraz Doriana Graye se čte jedním dechem, čas plyne okolo vás a vy se nemůžete dočkat, jak skončí Dorianův osud. Psychologie postav, zejména Doriana, je neskutečně vypracovaná. Mísí se zde postava oběti i vraha. Už jen ten nápad obrazu, který pohlcuje všechny vaše ohyzdnosti stáří a vaší duše, je jedinečným a originálním. Oscar Wilde s jeho pohádky, dramatickými hry a s touto knihou, která vás dokáže i postrašit, je pro mne jednoznačně jeden z nejlepších spisovatelů Anglie.

30.12.2011 5 z 5

Muži, kteří nenávidí ženy Muži, kteří nenávidí ženy Stieg Larsson

Vůbec mi nevadily dlouhé politické pasáže. Vůbec mi nevadily pro někoho snad až moc přehnané situace. Říkám si a proč ne? Někomu se to jednoduše nelíbilo a někdo to doslova ,,žral". A já se nemohla od té knihy odtrhnout. Naprosto strhující děj.

01.07.2011 5 z 5

Jakub a jeho pán Jakub a jeho pán Milan Kundera

Tato kniha byla v povinné četbě, tak jsem si ji našla v knihovně, slabá knížka, tak jsem si řekla, že to mám přečtené hned a můžeme pokračovat rychle dál. Moc jsem od toho nečekala, ale to jsem se spletla. Je to moc příjemné čtení, u kterého jsem se i zasmála a teď vím, že si určitě přečtu další slavné romány pana Kundery.

01.07.2011 5 z 5

Sonety Sonety William Shakespeare

Když se mi sonety náhodou dostaly do ruky, přečetla jsem je jedním dechem. A pak jsem je neustále otevírala a četla znova a znova, až jsem je přečetla po druhé. A i teď, když cítím potřebu přečíst si skvělé verše, znova otevírám tuto malou knížečku. Sonet 18 už umím nazpaměť. Mé nejoblíbenější sonety jsou 18, 44, 116 a 147.

Výbuch bude v šest Výbuch bude v šest Alena Vostrá

Výbuch bude v šest jsem četla, když jsem byla menší a moc dobře si pamatuji, že jsem z toho byla nadšená. Vtipná knížka o chlapci, který neumí násobilku, ale ve fyzice mu to pálí.

Na Větrné hůrce Na Větrné hůrce Emily Brontë

Jedna z nejlepších knih, které jsem četla. Je neuvěřitelné, jak E.B. dokázala tak výborně vypracovat příběh, který zahrnoval několik generací. Tato kniha je opravdu velmi kvalitní a je obrovská škoda, že se E.B. nedožila déle. Můžeme si jen domyslet, jaké pozoruhodné příběhy mohla ještě napsat. Jediný její román a jak je skvělý!

Pýcha a předsudek Pýcha a předsudek Jane Austen

Každá žena si musí zamilovat inteligentní austenovské hrdinky. Každá žena si musí zamilovat pana Darcyho. Snad každá věta J.A. má hloubku a u každé takové věty máte pocit, že to je přesně ta, která by se měla stát nějakým citátem. Zamilovala jsem se do období 18.-19. století. Krásná forma jazyka, úcta, sympatičtí gentelmani. Představovala jsem si, jak tančím v jednoduchých šatech (typických pro 18. stol.) na jemnou hudbu. Omluvy přes dopisy. Teď si uvědomuji, jak zde píši trochu nenávazně, ale kniha mě okouzlila natolik, že mě napadá spousta pochvalných vět najednou. Kam zmizel ten svět?

Chuť soužení Chuť soužení Jude Morgan

Výborná kniha, která vás vtáhne do těžkého života dospívajících dětí 18. stol. a následně do těžkých chvilek dospělých žen, které se musejí rozhodnout o kvalitě svého psaní. I slzička vám ukápne při smutných koncích životů těchto nadaných spisovatelek a říkáte si, jaké příběhy by mohly ještě napsat, kdyby je nezastavily časté nemoci této doby. Určitě se chystám na další autorova díla.

15.05.2011 5 z 5

Jak mi Jane Austenová zničila život Jak mi Jane Austenová zničila život Beth Pattillo

Když jste obdivovatelkou J.A. a z regálu na vás vykukuje knížka s názvem Jak mi Jane Austenová zničila život, neváháte a knihu si prostě musíte koupit. Kniha je taková oddychovka od těch náročných a spletitých knih, na můj vkus až moc náhod, které vás připravují na velmi předvídatelný konec, ale ten vás nakonec může překvapit. A právě konec hodnotím kladně a těším se na další chystaný román Jak mi pan Darcy zlomil srdce.

15.05.2011 3 z 5