Pýcha a předsudek

Není pochyb o tom, že hrdinkou románu Pýcha a předsudek, Lízinkou, je sama Jane Austenová (1775–1817). Přestože prožila tak typicky nekonfliktní život (nikdy se neprovdala a jediné nabídnutí k sňatku prý během hodiny odmítla), neodráží se v jejím díle žádná osudová hořkost. Zdá se, že se ze své pozice dcery bez věna, a tudíž dívky bez zvláštních šancí na lepší sňatek, spíš nesmírně bavila – asi jako člověk, který v divadle sleduje zábavnou komedii. Přidáním ironického podtextu posunula románovou tvorbu ze sfér naivního realismu o několik generací dopředu. Víc než půldruhého století je doba, která dovedla pohltit stovky literárních děl, jimž se při zrodu prorokovala nesmrtelnost; a byla to díla s daleko efektnějšími a vzrušivějšími náměty než Pýcha a předsudek. Jemné kouzlo Jane Austenové má svůj stálý vděčný okruh čtenářů a každá nová generace autorčin odkaz objevuje po svém, v nových barevných odstínech a v novém lesku....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/44614/pycha-a-predsudek-44614.jpg 4.65538
Literatura světová, Historické romány
Vydáno, Levné knihy

Pride and Prejudice, 1813

Kniha Pýcha a předsudek

Readerlady

Tak tohle byla moje první Austenová. Musím říct že se mi neskutečně moc líbila.
Moji spolužáci nečtou vůbec a do klasiky by se nepustili ani náhodou!
Já jsem ale v tomhle ohledu úplně jiná než oni, čtení je pro mě vším a klasiku jsem si strašně moc přála vyzkoušet. A protože miluju romantiku, Austenová byla ta nejlepší volba. Styl psaní Jane Austenové je jedinečný. Je takový lehký, milý a kouzelný. Není to kniha napínavá u které byste si nehty kousali, ale i přesto čtete dál. Jane Austenová mě svým čtením úplně paralizovala. Nechala jsem se unášet, bylo mi jedno co se děje, chtěla jsem jen být v Longbournu, Pemberlei nebo na plese. Protože byla škola tak jsem si knihu kouskovala ale to vůbec nevadilo. Odpoledne a před spaním jsem si četla, v noci jsem usínala s nádhernými pocity z knihy. Na konci knihy jsem hodně pištěla nadšením a měla spoustu motýlů v břiše. Pýcha a předsudek je nádherná klasika kterou si musíte přečíst!!!! ♥️♥️♥️♥️♥️

Jana1722

Nadčasová kniha vystihuje svůj název "pýcha a předsudek", ve které jde hlavně o neustálé tvarování vlastního názoru a chování.

osman111

Nádherná kniha! Je to ten typ knihy, která Vás nutí k pomalé četbě, protože nechcete, aby skončila.

VeruMalfoy

U téhle knihy jsem se hned zamilovala do její autorky, Austenové. Její styl psaní a vyprávění je na dobu, ve které žila, prostě geniální!

lost.in.books

Hodnocení: rozhodla jsem se tedy začít filmovou adaptací Pýchy a předsudku,tu jsem si moc užila ,poté jsem navázala samotnou knihou ,jenž mě velice příjemně překvapila kromě pár drobností.
Začnu dle mého velice podstatným bodem,což je styl psaní autorky. Styl psaní se mi moc zamlouval, já osobně vždy ocením,pokud je kniha napsána spisovným a vznešeným jazykem ,tato kniha moje očekávání co se jazyka týče maximálně naplnila a až na pár zastaralejších výrazů bych jazyku nic nevytknula ,ke knize se mi strašně moc hodil- spisovnou ,vznešenou a zdvořilou češtinu mám moc ráda a upřednostňuji ji před tou hovorovou a nespisovnou.
Děj ze začátku nebyl tolik napínavý a plný zvratů,ale to mi vůbec nevadilo ,protože mě strašně bavilo pročítat hovory mezi postavami,je pro mě strašně zajímavé se dozvědět,o čem lidé v té době rozmlouvali a musím též vyzdvihnout velice zajímavé a inspirativní myšlenky ,jenž někdy postavy pronesly. Ke 2.půlce už byl děj o poznání akčnější a zvratů zde bylo na můj vkus dost .
Pro mě byla kniha čtivá již od začátku a i přes méně počáteční akce jsem si užívala všechny myšlenky obsažené v knize.
Co se postav týče ,tak jako skoro každá dívka,která si tuto knihu přečte jsem si oblíbila a zamilovala pana Darcyho a našla jsem mezi ním a mnou celkem dost podobností . Poté mi byla sympatická Elizabeth ,která uvažovala velice logicky a byla chytrá ,bystrá a takové postavy já prostě mohu ,poté jsem si ještě oblíbila Jane a pana Benetta . Celkově postavy byly moc pěkně vykresleny a jsem ráda,že se v každém díle od autorky vyskytují velice rozumné a inteligentní postavy ,které mám o poznání raději.
Jediné v čem jsem měla chaos byly rodinné vztahy v knize ,někdy jsem nevěděla kdo ke komu patří.

Sabinasig

Klasika. Můj oblíbený román, který bych mohla číst pořád dokola.

Gambettka

Kniha se pekne cetla, ale v mych top knihach a si nezustane. Za me moc dlouho se tam rozebiraji pocity a spad kniha dostava az ke konci.

bílárůže
30.12.2020

Pýcha a předsudek je milovanou knihou mnoha žen a i já se do této skupiny řadím. Lehkost, s jakou je napsána, mě stále fascinuje i po druhém přečtení. Nejsem zvyklá číst knihy vícekrát, jen když se mi kniha nějakým způsobem zalíbila, nebo k ní mám z jiného důvodu blízko. Téma popisované v tomto díle je pro mne inspirativní a oddechové. Je příjemné si čas od času přečíst o opravdové lásce, jež nalezla naplnění tím nejjednodušším způsobem. S Elizabeth Bennet jsme si, myslím, podobné, obě jsme stejně tvrdohlavé, proto mi byla jako hrdinka nejsympatičtější, zato její matku a sestry, kromě Jane, jsem nemohla vystát. Pan Darcy je pro mne stále idolem pravého muže, kterého není rovno. Všem dalším odhodlaným čtenářům a čtenářkám přeji, aby i pro ně byla Pýcha a předsudek nezapomenutelnou knihou, která nese mnoho morálního ponaučení a realistického pohledu na svět, jako pro mne.