Pýcha a předsudek

Není pochyb o tom, že hrdinkou románu Pýcha a předsudek, Lízinkou, je sama Jane Austenová (1775–1817). Přestože prožila tak typicky nekonfliktní život (nikdy se neprovdala a jediné nabídnutí k sňatku prý během hodiny odmítla), neodráží se v jejím díle žádná osudová hořkost. Zdá se, že se ze své pozice dcery bez věna, a tudíž dívky bez zvláštních šancí na lepší sňatek, spíš nesmírně bavila – asi jako člověk, který v divadle sleduje zábavnou komedii. Přidáním ironického podtextu posunula románovou tvorbu ze sfér naivního realismu o několik generací dopředu. Víc než půldruhého století je doba, která dovedla pohltit stovky literárních děl, jimž se při zrodu prorokovala nesmrtelnost; a byla to díla s daleko efektnějšími a vzrušivějšími náměty než Pýcha a předsudek. Jemné kouzlo Jane Austenové má svůj stálý vděčný okruh čtenářů a každá nová generace autorčin odkaz objevuje po svém, v nových barevných odstínech a v novém lesku....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/44614/big_pycha-a-predsudek-ZGi-44614.png 4.66081

Vydáno: , Levné knihy

Pride and Prejudice, 1813

Kniha Pýcha a předsudek

Sanny_happ

Krásná kniha. Po přečtení chápu, proč se všem tak líbí už po staletí. Nádherný příběh, který mi utkvěl v paměti.

Mrshodan

"Přečetla" jsem jako audioknihu, namluvenou Danou Černou. A bylo to poslouchání příjemné a milé.

Jana K
30.12.2021

Klasika :-)

Terezkasaccount
29.12.2021

Nejoblíbenější kniha od Austenové

Firstovka
26.12.2021

Ke knize se pravidelně vracím kdykoli je mi smutno, příběh miluju a četla jsem taky zajímavé pokračování příběhu od P.J.Jamesove. Líbí se mi i film ale mnohem radši mám starší seriál BBC s Colinem Firthem ...

Gordonlord
26.12.2021

Ona ta Kochanská v seriálu Červený Trpaslík měla v podstatě pravdu. Svět Pýchy a předsudku je skutečně plný "kultůry a nyáncí". Kulturou se rozumí krásné vyobrazení strojeně šosácké doby, svázané přísnými dogmaty, bez kterých by se lepší střední třída neobešla, a bez kterých by byl nejen život zbohatlických dcerušek mnohokráte lehčí.

Nyáncemi se poté rozumí dovedně zašitý humor a sarkasmus, který je možno při méně pozorné četbě často minout a také detailní, zřejmě dobře promyšlený a velmi čitelný spisovatelský styl. Nevím, do jaké míry je tohle dílem moderního překladu, ale na to, že se jedná o 200 let starou knihu, čte se velmi lehce, poutavě a nenudí ani přesto, že se většinu času prakticky nic neděje.

Vše se točí kolem rodiny Bennetových, kteří potřebují výhodně provdat svých pět dcerušek a vyzískat věno, aby zabezpečili rodinu, které hrozní vystěhování z vlastního domu kvůli nevýhodné smlouvě. Nikde není sebemenší vzruch či napětí, Jane Austinová neumí napsat dobrý dramatický oblouk, zvrat, či gradaci děje, na které je čtenář u moderních, nebo alespoň současných románů zvyklý. Píše přesto kulturní, nonšalantní a poutavou formou, kterou dokáže podat šosáckou zbohatlickou nudu jako nejpoutavější literární ovoce.

Nebýt z dnešního pohledu trestuhodných nedostatků v budování dramatu, byla by to fakt pecka. Ale takhle je to aspoň dobré, lepší a kulturnější čtení v podání červené knihovny.

Termaap
11.12.2021

(+ SPOILER) Přečteno v rámci čtenářské výzvy… jsem rada, že mě výzvy občas donutí přečíst něco, co bych nejspíš donekonečna odkládala. Já mám s klasikou všeobecně problém; myslím, ze mi to trochu zkazila škola. Snad krom Orwella mě bohužel z povinné četby nic moc nenadchlo. Rozhodně si teď dokážu představit jiné knížky, které by mě jako nactiletou bavily více, které by se možná zaobíraly tématy mne v té době bližší a aktuálnější a které by ve mne probudily lásku ke knihám a čtení obecně. Troufám si tvrdit, ze pokud by se poslední zmíněné podařilo uskutečnit u většiny studentů, do budoucna by ze zvídavosti po klasice přece jen sáhli. Jako třeba já právě teď. Cítím, ze klasická literatura je něco, o čem bych měla (a chci) mít alespoň základní povědomí a hlavně myslím, že jí v tomto pozdějším věku dokážu lépe porozumět.
Knihu jsem četla poměrně delší dobu, potřebovala jsem se na text více soustředit. Bůh ví proč jsem si myslela, že příběh skončí nešťastně, takže přišlo příjemné prekvapeni v podobě happyendu.
Zhlédla jsem krátce po přečtení i film a nedokážu se ubránit srovnání. Film se mě dotkl trochu více, především závěr mi přišel v knize tak nějak okleštěný a nepřenesl na mě příliš emocí. Je to asi první film, který se mi zdál o fous lepší než kniha.
Příběh mě ale nejspíš zasáhl víc než bych si byla myslela. Je pravda, že se mi už pár dní drží v myšlenkách.

JointlieKat94
09.12.2021

Bože! Nesnášim, když se mi vymaže komentář! Pak se už nedokážu stejně vyjádřit.

Knihu jsem tedy dlouho odkládala, ačkoliv nevím proč.. hvězdičku jsem ubrala proto, že jsem se zachytila při občasným přeskakování slov a neúplné soustředěnosti..

Kniha je prostě skvělá, romantická a se spoustou nepochopených slov a záludností. Kdyby Elizabeth více mluvila s panem Darcym, byli by spolu už mnohem dřív. On je charakter teda! :) moc se mi to líbilo a ráda vyzkouším i jinou knihu autorky.

P.S. Dodávám, že jsem včera skoukla i film, který se mi libil asi o něco více. Tomu bych dala 5*. Nejkrásnější byl konec, který byl v knize naprosto jinak, a tak mě neokouzlil. Pan Darcy byl i ve filmu úžasný, a skvěle vystihnutý. Obsazení taky dobré. :)