kapllu kapllu komentáře u knih

Báječná léta pod psa Báječná léta pod psa Michal Viewegh

Super oddychová knížka, Kvido bere život s nadhledem. Přesto ji nepovažuji za nějak výjimečnou, zkrátka takové oddechové čtení.

13.02.2012 3 z 5

Adresát neznámý Adresát neznámý Kathrine Kressmann Taylor

Nejvíce mě na téhle knížce překvapil rok napsání - 1938. Většina knih s tematikou z druhé světové války pochází až z dob po válce. Tohle dílko ukazuje na nesmírnou sílu slova a na to, jak lehce jde ovlivňovat lidi. "Adresáta" mám ráda také proto, že ho lze přečíst za chvilku, přesto vyjádří hrůzy nacistického Německa přesvědčivě.

08.02.2012 5 z 5

Hovno sapiens Hovno sapiens Zdeněk Durek

Já jen nechápu, jak jsem si kdy mohla vůbec myslet, že toto by se dalo číst. Vtipné to není, historky jsou přitažené za vlasy a nedávají moc smyslu. Ke koupi či vypůjčení vás možná přiměje mírně provokativní obálka, ale ten obsah nestojí za nic.

21.01.2012 odpad!

Už nikdy  dlužníkem Už nikdy dlužníkem Lucie Vrbková

Celkem "obyčejný" příběh. Nedělá si ambice na dokonalou knížku, ale má za cíl informovat o možnostech co dělat, když vás zasáhnou dluhy. Není to jednoduché, někdy si to zaviníte sami, jindy ne. Paní Vrbková to nevzdala a vypořádává se se svým osudem se ctí a jak nejlépe umí. Klobouk dolů.

21.01.2012 3 z 5

Stín Stín George Owen Baxter (p)

Svěží, bez zbytečných průtahů vyprávějící kniha představuje ukázkovou dobrodružnou literaturu. Najdete tu napětí, akci, lásku, odvahu, vztah s nejkrásnějším zvířetem.. Jen doporučuji.

21.01.2012 5 z 5

Dokonalý dvojník Dokonalý dvojník Andreas Eschbach

Celkem neotřelý a záživný příběh, nechybí mu napětí ani originalita. Je to ale pořád jen celkem jednoduchý příběh, nesnaží se o nic víc, což je u tohoto tématu docela škoda. Hezká oddechovka.

21.01.2012 3 z 5

Kronos Kronos Jeremy Robinson

Já nevím... Začátek byl ještě zajímavý, ale po chvíli se to začalo opakovat a omílat stejné věci několikrát dokola. Už na obálce knihy se vlastně dozvíte, jak to celé dopadne, a tak závěr ani není překvapivý. Chybí tomu řádná dávka napětí, násilí by zase mohlo být trochu méně (nevím nevím, jestli by Attikus vůbec mohl pohnout očním víčkem po tom, kolikrát byl sražen..) A nakonec božská intervence? Děkuji, asi ne.

20.01.2012 2 z 5

Lexikon ohrožených druhů strašidel lesních, lučních a domácích - 1. díl Lexikon ohrožených druhů strašidel lesních, lučních a domácích - 1. díl Vítězslava Klimtová

Paní Klimtová oplývá neuvěřitelnou fantazií! Tahle knížka se skvěle hodí jako dárek pro všechny, i dospělí mají rádi pohádky :). Znali jste třeba Zášupšáka? Ne? Tak to nikdy nepochopíte, proč se vám ztrácí věci.

10.01.2012 5 z 5

Some Basic Facts about the English Speaking Countries Some Basic Facts about the English Speaking Countries Tomáš Chudý

Skvělá knížka k všeobecnému přehledu, informací obsahuje tak akorát, nic přeplácaného ani příliš málo.

09.01.2012 4 z 5

Ekonomika (Ekonomická a finanční gramotnost pro střední školy) Ekonomika (Ekonomická a finanční gramotnost pro střední školy) Petr Klínský

Učebnice obsahuje spoustu praktických příkladů. I když jsme ji používali na průmce, informace v ní nestačily (alespoň ne naší učitelce), a tak jsme tuto učebnici měli pouze jako doplňkovou. Je celkem přehledná, obsahuje i vtípky na odlehčení, ale zpracování moc nevydrží.

09.01.2012 3 z 5

Došel jsem daleko... Došel jsem daleko... Ishmael Beah

Nehodí se pro ni obvyklé superlativy dobrých knížek. Nemá vám ukrátit volný čas a posloužit k pobavení. Má vám být špatně z nechutné krutosti lidí a z odporného egocentrismu při využívání dětí. Jsou to děti, mají být obklopeny láskou a láskou a láskou, místo toho se z nich stávají "dospělí" a zabíjejí ostatní. Nakonec jim to pak přijde i celkem normální. Oni za to ale nemůžou, to ti ohavní mocnáři toužící po ještě větším koláči...

08.01.2012 5 z 5

Kdo chce být miliardářem (Milionář z chatrče) Kdo chce být miliardářem (Milionář z chatrče) Vikas Swarup

Tento příběh mě neobyčejně zaujal. Hlavní hrdina to rozhodně nemá v životě lehké, ale dokáže se s tím poprat s vtipem, prací, láskou, důstojností a nesmírnou dávkou odvahy a charakternosti. A také inteligence, neboť Ráma Muhammad Thomas je hlava chytrá a nikdy nespí. Aniž by chtěl zbohatnout, podaří se mu to a navrch tak může zachránit to nejdražší, co přišel pomstít. Mnohokrát už jsem přečetla jednotlivé kapitoly a mnohokrát se k tomu ještě chystám. Pokaždé objevím něco nového a povznášejícího, něco hluboce lidského.

Thomas je ukázkovým příkladem, že jaké si to uděláme, takové to máme, žádný "osud" či něco podobného nás neřídí. Ani jednorupka pro štěstí za nás nemůže rozhodovat.

Děkuji autorovi za skvostné počtení!

08.01.2012 5 z 5

Chobotnice Chobotnice Lubomír Černík

Vtáhne vás do děje, ani nevíte jak. Skvělá kniha, prach na ni určitě padat nebude.

08.01.2012 4 z 5

Koně: Původ a vlastnosti 100 plemen koní z celého světa Koně: Původ a vlastnosti 100 plemen koní z celého světa Moira C. Harris

Kniha obsahuje krásné fotky, takže po té stránce si není nač stěžovat. Ale s textovou částí je to horší. Kniha by byla vhodná pro někoho, kdo se teprve s koňmi seznamuje. Poskytuje totiž pouze základní informace o jenotlivých plemenech. To mi už nestačí, chtěla bych se dozvědět něco podrobnějšího. Místo by se na text našlo (na každé dvojstránce je na celé jedné straně fotka a na druhé straně foto s popisem, které by mohlo být několikrát menší). Toť můj názor. Neberte moje hodnocení příliš vážně, je subjektivní, pro někoho jiného tato kniha může být zdrojem mnoha a mnoha nových věcí!

08.01.2012 2 z 5

Odysseus, jeden životní příběh Odysseus, jeden životní příběh Charles Beye

Nevšední pojetí Odyssea. Nezáleží přece až tak na dokonale přesných faktech, spíše na zprostředkování Odysseova příběhu širší čtenářské obci. A to se autorovi podařilo celkem vtipnou a nevtíravou formou. Rozhodně jsem neměla pocit, že čtu bibliografickou knihu, to ani není jejím účelem, více se soustředí na samotného hrdinu. Jistě, nikdo neví, zda-li Odysseus byl přesně takový, jak je zde popisován, stačí když vás ten příběh zaujme. Protože osobně se mi tento přepis zamlouvá mnohem více než původní Homérovo dílo.

04.01.2012 3 z 5

Quo Vadis Quo Vadis Henryk Sienkiewicz

Četla jsem vícekrát a za čas se k ní určitě vrátím. Každé knížce se nepodaří člověka rozplakat, ale tahle to dokázala. Není ale jen o milostném příběhu nebo propagaci křesťanství, spíše ukazuje zkaženou společnost a její touhu po krvi a násilí, nalezení obětního beránka a jeho likvidaci. A přece, i když beránka obřadně popravili, beránek se stačil seznámit se spoustou oveček a ty nesou jeho poselství dál. Ani k tomu není nutné být křesťan, stačí být hodný a dobrý člověk.

Lampionový průvod Lampionový průvod Jiří Slavíček

Tahle kniha mi dala nahlédnout do časů složitých. Jsem tomu vděčná, neboť jsem je nezažila, a když kolem sebe slyším narážky na minulý režim, možná si alespoň částečně představím, jak se lidé tehdy měli. Dobře? Špatně? Já bych spíš řekla - jaké si to uděláme, takové to máme.

04.01.2012 4 z 5

Není čas ztrácet čas Není čas ztrácet čas Michael Hoeye

Hermux potřetí a ve stejné formě. Ani jeden díl neoplývá originálním příběhem (krom toho že jsou zasazeny do originálního pozadí, což oceňuji velice), takových je tisíce, ale ta mluva! To je lahoda! Velmi úsměvná, milá, vtipná, zkrátka dokonalá. U všech koček, dejte se do čtení - nebudete litovat! :)

V písku času V písku času Michael Hoeye

Skvělé pokračování. Hermux opět válí. Pohled z myší perspektivy je tak okouzlující, alespoň v podání M. Hoeye.

Čas ani myš nezastaví Čas ani myš nezastaví Michael Hoeye

Hermux je naprosto úžasný, sýružel jen vymyšlený...