Lampionový průvod

Lampionový průvod

Zajímavý románový debut autora se odehrává ve složité době padesátých let. Čtivě a vtipně napsaná kniha nám dává nahlédnout do komplikovaného času a to očima školáka Theodora, zvaného Téda. Jeho prostřednictvím se přeneseme na pražskou Letnou do obyčejné rodiny s obyčejnými starostmi, do školní třídy i na letenský dvorek, kde Téda tráví své volno. Do tohoto běžného soužití však zasahuje politická atmosféra doby a s tím spojené události, které často odhalují slabý, zneužitelný lidský charakter. ...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/31_/31637/lampionovy-pruvod-31637.jpg 3.815
Romány, Literatura česká
Vydáno:, Albatros

los

skvělá vzpomínková oddechovka, 50. léta očima 11letého chlapce z Letné
autor mne potěšil, že vypráví bez zaujatosti a ublížené nenávisti (na rozdíl od většiny ostatních, kteří píší na podobný námět)
jen bych mu příště přál lepšího redaktora, v textu zůstalo zbytečně moc redundantních popisů a opakování - škrtat, škrtat

hrona
29.05.2017

Mám velice rád povídky z minulého století. Zejména padesátá a šedesátá léta a stejně jako Dejvice mají svého Šabacha Letenští mají svého Slavíčka. Z této čtvrti pocházím a je velice příjemné si dané lokace z povídek zakomponovat do příběhu, buď z dob, kdy ještě stály, bo alespoň představou jak a kde vlastně které lokace byli umístěny. S hlavním hrdinou Tédou jsem se již nesetkal poprvé, již se obevil v několika dětských knížkách a povídkách z Letné. Jsem moc rád, že k Šakalím létum a Svěrákovým příběhům přibyly do mých top další povídky které zachovávají podobného ducha, které vyloženě potěší a pobaví zároveň.

Merlinit
03.08.2014

Dny dětství hlavního hrdiny prožité na nedaleké Letné utěšeně naplněné běžnými slastmi a strastmi, jak těmi klukovskými, tak těmi přerůstajícími svět dospělých a já jsem upřímně ráda, že někomu stálo za to je všechny zaznamenat. Všichni časem zapomínáme, jak pěkné je na něco se těšit, jak úžasné byly všechny tajné plány, které jsme s kamarády spřádali v naší oblíbené "schovce" a také že skupinový smích je ta nejsenzačnější věc za všech.

hadak
21.06.2013

Prima čtení typu "bylo nás pět" z padesátých let 20. století. Je z toho vidět, že děti i v té době mohly prožívat celkem normální dětství, ačkoli kolem nich se děly absurdní věci, kterým byly vystaveny i ony. Ve vyprávění ústy dítěte ta absurdita doby opravdu vynikne. Je to oddechové čtení, které pobaví, ale také přiměje k zamyšlení.

kapllu
04.01.2012

Tahle kniha mi dala nahlédnout do časů složitých. Jsem tomu vděčná, neboť jsem je nezažila, a když kolem sebe slyším narážky na minulý režim, možná si alespoň částečně představím, jak se lidé tehdy měli. Dobře? Špatně? Já bych spíš řekla - jaké si to uděláme, takové to máme.