kapllu kapllu komentáře u knih

Všichni lidé bratry jsou Všichni lidé bratry jsou Johannes Mario Simmel

Parádní knížka, postupně se nám odkrývají motivy a činy jednotlivých postav... Líbí se mi, jak jsou postavy zajímavě a reálně vykresleny. Že majitel strip klubu nemusí být pasák, že striptérka nemusí být děvka... Každý člvoěk je velice ovlivněn svou minulostí, to řídí jeho současné činy. Samotný čin v přítomnosti nemusí dávat žádný smysl, až když známe motiv, můžeme soudit.
Další knížka, v které se mi potvrddilo, že krevní pouto sice nějaký význam má, ale přátelství může být mnohem opravdovější, silnější, pravdivější. A takových přátel je třeba si velmi vážit.

22.04.2013

Šampaňské s příchutí pelyňku Šampaňské s příchutí pelyňku Pavel Kovář

Moc hezky zpracovaná publikace z dostihového prostředí. Příběhy jsou podány citlivě a zajímavě. Dobové fotografie vše hezky obohacují. Nemám co vytknout.

13.04.2013 4 z 5

Dudáci a vlčí hlavy Dudáci a vlčí hlavy Zdeněk Šmíd

Samotné příběhy se mi docela zamlouvaly, ale autorovy mezivstupy mě rušily a nepřišla jsem jim na chuť.

05.04.2013

Královský souboj Královský souboj Václav Kaplický

Nedávno jsem dočetla říhovsoku trilogii, takže to má vliv i na moje hodnocení Královského souboje. Ze začátku se tam vyskytuje spoustu jmen a orientace mezi jednotlivými pány není zrovna nejsnadnější, jsem ráda, že jsem měla v paměti už zmíněnou trilogii. Taky si myslím, že příběh Otíka už je jaksi nadbytečný, na tak malém prostoru by bylo lepší věnovat se více Jiříkovi. Celkově se mi knížka líbila, na stručné seznámení s trochou té historie stačí.

01.04.2013 2 z 5

A zbyl jen meč A zbyl jen meč Bohumil Říha

Parádní zakončení trilogie. Člověk jen lituje, že Jiříkovi se nenaplnily všechny jeho idey. Místy už mi přišlo rozebírání Markových pocitů až příliš podrobné a zhusta opakované, ale to se dá přehlédnout celkem lehce. Mně celá trilogie přinesla lepší poznání pohusitské doby a tehdejší nálady. Také oceňuji pěkné ilustrace.

29.03.2013 4 z 5

Čekání na krále Čekání na krále Bohumil Říha

Náchodské vězení Marka nezlomilo, naopak ho vnitřně posílilo a upevnilo v něm čestnost a věrnost. Román si stále zachovává vyváženost mezi osobní a historickou rovinou, což je velké plus. Za další klad považuji i velmi krátce popsané nedůležité epizody (sblížení s Anežkou), protože tím Říha hezky ukázal, jak se asi ve středověku na vztahy dívali.

29.03.2013 4 z 5

Jak se jmenuje tahle knížka? Jak se jmenuje tahle knížka? Raymond Merrill Smullyan

Některé hádanky jsou hodně profláklé, ale tady jich je spoustu neznámých. Jako plus vnímám zpracování, autor neservíruje suché otázky a odpovědi, ale promlouvá ke čtenářovi a udržuje s ním kontakt. Pokud se nudíte a chcete si trochu zapřemýšlet, je tahle kniha tou pravou volbou. A nezáleží na tom, jste-li poctivec, padouch nebo normální člověk :-).

21.03.2013 3 z 5

Čisté radosti mého života Čisté radosti mého života Jan Šmíd

Už dlouho mě žádná knížka nerozesmála nahlas, této se to podařilo. Od první do poslední stránky jsem se opravdu skvěle bavila, ideální čtení na pošmourné chvíle. Volba jmen byla skvělá! Až někdy potkám lvici a ona mě nesežere, taky ji pojmenuju Eileen :-). A jelikož je mi Natovo smýšlení o klidu v horách blízké, nemůžu než dát plné hodnocení.

21.03.2013 5 z 5

Přede mnou poklekni Přede mnou poklekni Bohumil Říha

Kdyby kniha neobsahovala příběh Marka a Anděly, šlo by o hodně suché vyprávění historie. Kdyby zase neměla historické pozadí, šlo by o plytký romantický příběh. Naštěstí se obojí spojilo a vznikla krásná knížka nahlížející do české historie z pohledu neobyčejně obyčejného Marka. Bohumil Říha tu přesně vyvážil historii a romantiku.

21.03.2013 5 z 5

Povstalec Povstalec Jules Vallès

První dvě části, Dítě a Student, se od poslední, Povstalec, docela zřetelně odlišují. Povstalec je na mě napsán až příliš deníkovým stylem, lehce jsem ztrácela souvislosti a taky neustálé otáčení na stránku s časovým přehledem mu na atraktivitě nepřidalo. Naštěstí to je jen poslední třetina, ty první dvě se čtou téměř samy.

15.03.2013 3 z 5

Z kroniky města Jaropolu Z kroniky města Jaropolu Jurij Ščerbak

No, abych se přiznala, moc nevím, co napsat. Po prvních dvou kapitolách jsem se s Kronikou chtěla rozloučit, ale zbytek mě naopak nadchl. Mísí se tam smyšlenka a snaha o zdání realismu v takovém zvláštním poměru, že člověk občas tápe, co si vybrat. Jako plus vidím povedené ilustrace, a vlastně celé grafické zpracování.

08.03.2013 3 z 5

Klapzubova jedenáctka Klapzubova jedenáctka Eduard Bass (p)

Nemyslím si, že Klapzubova jedenáctka je primárně o fotbale; je o soudružnosti, kamarádství, vůli něco dokázat a hlavně o důležitosti rodiny. Bez starého Klapzuby by totiž z kluků vyrostlo kdovíco.

01.03.2013 4 z 5

Tři kamarádi Tři kamarádi Erich Maria Remarque (p)

Po přečtení Třech kamarádů nechápu, proč jsem vůči Remarqovi měla předsudky a vůbec se mi do něj nechtělo. Knížka se mi četla parádně, nenapadají mě ani žádná negativa. Několikrát jsem se zastavila a pomyslela si, že by to byl perfektní citát. Jelikož jsem ale na takovéhle věci moc pohodlná, nezaznamenala jsem si je. A tak to vypadá, že si Kamarády jednou přečtu znovu :)

01.03.2013 5 z 5

Fasáda Fasáda Karel Ptáčník

Neumím si reálně představit to Oldovo šerifování, Jirkovo pámbíčkářství a proutnictví pana spisovatele. Je to napsáno moc přímočaře, moc nadšeně.

31.01.2013 1 z 5

Úsvit nad slatinami Úsvit nad slatinami Halldór Kiljan Laxness

Moc se mi líbil krásný a přitažlivý jazyk. Nebýt narážek na socialismus a dělnickou třídu, hodnotila bych určitě výš.

31.01.2013 3 z 5

Případ nebožtíka Hrocha Případ nebožtíka Hrocha Margery Allingham

Moc pěkná a čtivá knížka, která čtenáře udržuje v napětí až do posledních řádků. Na druhou stranu si nemyslím, že by nějak extra vynikala mezi ostatními svého žánru. Podtrženo a sečteno: doporučuji, kvalitně strávený čas, nudit se nebudete.

18.01.2013 3 z 5

Pan Buřtík a pan Špejlička Pan Buřtík a pan Špejlička Zdeněk Svěrák

Kouzelná knížka :) Hned bych si dokázala představit i večerníček s těmito dvěma pány. A až někdy někde uvidím lekárnu, hned do ní zamířím ;-). Taky musím pochválit ilustrace Jiřího Votruby, báječně knížce sednou.

19.12.2012 4 z 5

Rajský ostrov Rajský ostrov Bengt Danielsson

Moc mě tahle knížka bavila. Není to klasický cestopis, nýbrž vyprávění lehce plyne a člověk se jen tak mimochodem dozví podrobnosti z života Raroiranů. Největší škoda je, že vlivem komerčního myšlení se ztrácí kulturní bohatství původních obyvatel.

03.12.2012 4 z 5

Já Baryk Já Baryk František Nepil

Kouzlená knížka, kterou jsem v dětství vůbec neznala! Což mě mrzí, protože je inteligentní, vtipná, poučná i poutavá, zkrátka ideální kombinace pro dětské čtenáře a přitom i dospělí se při ní nebudou nudit. Já jsem třeba spoustu informací o zvířatech v knížce v nejmenším netušila.

24.11.2012 4 z 5

Doktor Meluzin Doktor Meluzin Bohumil Říha

Nejdříve jsem zhlédla film a knížku jsem četla až potom, ale i tak se mi líbila víc než film. Je to příjemné čtení s příjemným doktorem, který ze sebe potřebuje shodit obrannou městskou vrstvu necitelnosti a nezájmu. Přestože místy je dost znát vliv socialismu a budovatelského nadšení, celkový dojem to příliš nekazí.

24.11.2012 3 z 5