KaLiBi KaLiBi komentáře u knih

Petr a Lucie Petr a Lucie Romain Rolland

Znovu po více než deseti letech. Taková kratičká klasika, která nikdy neurazí.

10.11.2021 3 z 5

O divadle a tak podobně O divadle a tak podobně Karel Čapek

Čapek si opět krásně pohrál se slovíčky, bylo to svižné, příjemné a veselé. Scheinpflugová není asi úplně můj styl, ale i přesto se četla dobře a chvílemi jsem se celkem nasmála.

02.11.2021 3 z 5

Boss Babiš Boss Babiš Jaroslav Kmenta

Jedna z knih, kterou by si měl přečíst každý. Ač se může zdát investigativní žurnalistika ne tak poutavá jako jiné žánry, spolehlivě to vynahradí obsaženými informacemi. Jestli jsem zhnusená, tím co se v české politice děje/dělo? No minimálně mám zase o něco otevřenější oči. První třetina knihy mě totálně pohltila. Později jsem se chvílemi trošku ztrácela, protože co si budeme, názvů firem i důležitých osob je v knize opravdu mnoho. I tak mi ale přišla skvělá a Kmenta odvedl dobrou práci.

28.10.2021 4 z 5

Knoflíková válka Knoflíková válka Louis Pergaud

Buď jsem knihu četla ve špatném věku, nebo je to možná použitím dost zvláštních slov a výrazů, ale kniha mi moc nesedla. Příběh mi nepřijde nijak strhující a ze začátku jsem se poněkud ztrácela i v postavách. Téměř každý z hrdinů má jméno a hned několik přezdívek. Na druhou stranu ve mě kniha nenechala nepříjemné pocity.

21.10.2021 2 z 5

Krysař Krysař Viktor Dyk

Příběh skvělý, kniha mě vtáhla do děje i přesto, že jsem předem věděla, jak skončí. Jazyk chvílemi krkolomný, ale moc mě baví vykreslení povah jednotlivých osob.

14.10.2021 3 z 5

Přežil jsem to Přežil jsem to Hanuš Bader

Přečtené téměř jedním dechem. Je až neuvěřitelné jak silný dokáže být pud sebezáchovy i ve chvílích, kdy má člověk pocit, že už není důvod žít.

09.10.2021 4 z 5

Věc Makropulos Věc Makropulos Karel Čapek

Člověk, který pracuje, hledá a realizuje, není a nemůže býti pesimistou. Každá snažná činnost znamená důvěru, třeba bez verbálního zdůvodňování.

Čtivé dílo, které je (především v závěru) plné zamyšlení. Čapek opět nezklamal a to i navzdory tomu, že se k dílu vrátil, jak sám v předmluvě říká, jaksi z pořádkumilovnosti.

08.10.2021 4 z 5

Zkrocení zlé ženy Zkrocení zlé ženy William Shakespeare

Krátké a humorné. Za mě osobně se postavy mírně pletou (navíc se jmenují dost podobně). Zároveň při mnoha dialozích je přítomno několik osob a čtenář se trošku ztratí v tom, ke komu daná postava zrovna hovoří. Divadelní hru (když se text spojí s vizuálním obrazem) bych asi hodnotila o něco lépe, protože by tyto výtky odpadly.

07.10.2021 3 z 5

Dva roky prázdnin Dva roky prázdnin Jules Verne

Příjemná a oddechová literatura, psaná pěkným čtivým jazykem. Nejsem asi zrovna cílová skupina této knihy, ale i tak na mě udělala dobrý dojem. Jediné co bych osobně vynechala a trošku mi to narušovalo kompaktnost textu, byly návodné otázky vypravěče. Vyvolávají pocit, že je kniha vyprávěna ústně a snaží se mladé čtenáře vtáhnout do budoucího děje. Mně však přišly spíše nadbytečné.

29.09.2021 3 z 5

Navštěvuj mě v snu Navštěvuj mě v snu Orlando Figes

„Člověk musí dokázat… žít v tomto světě, který zřejmě vždycky zůstane krutý.”
Knize vytknu 2 věci:
1. Je velmi těžké orientovat se ve jménech a osudech lidí, se kterými se Lev během života seznámil a které v dopisech popisuje.
2. Uvedené datumy zmiňované v dopisech jsou mírně zmatečné (především ve chvílích, kdy si Lev a Světlana domlouvají datumy schůzek)
Příběh je velmi silný a autentický.

16.08.2021 3 z 5

Žert Žert Milan Kundera

Kniha mi zase o něco rozšířila obzory. Dobu, o které autor píše znám už jen z vyprávění a uměleckých děl a možná právě z tohoto důvodu pro mě bylo čtení Žertu chvílemi obtížné. Jsem ráda, že jsem jednu z Kunderových knih okusila, jestli ale sáhnu v budoucnu po dalším jeho díle, to zatím říct nedokážu.

16.07.2021 3 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Jedním slovem výjimečné. Skvěle popsané postavy, děj i pocity hned z několika různých úhlů pohledu. Autorka velmi přirozeně propletla i ty nejmenší detaily a spojila tak tři části knihy v naprosto dokonalý celek. Kniha ve mě zanechala silný dojem a v budoucnu určitě bez váhání sáhnu po nějakém dalším díle této autorky.

03.07.2021 5 z 5

Život s kočkou není psina... Život s kočkou není psina... Martina Hřebíková

Velice příjemné čtení. Útlá knížka, která popisuje rok dvou lidských životů z pohledu domácích mazlíčků. Pojetí tak vtipné, jak jen soužití kočky a psa může nabídnout. Pohodová oddychovka.

29.06.2021 4 z 5

Fanny Hillová - memoáry kurtizány Fanny Hillová - memoáry kurtizány John Cleland

Velmi čtivé dílo. Přes všechna očekávání nikterak vulgární a příjemná kniha.

25.06.2021 3 z 5

Povídky o nelásce Povídky o nelásce Michal Viewegh

Lehké, odpočinkové, nenáročné, ale příjemné.

08.06.2021 2 z 5

Anglické listy Anglické listy Karel Čapek

Opět bravurní hra se slovy, jakou snad uměl jen Čapek. Příjemná krátká knížka se skvělými ilustracemi.

05.06.2021 4 z 5

Pravdivý příběh nevinného muže, odsouzeného na smrt Pravdivý příběh nevinného muže, odsouzeného na smrt Andrew Klavan

Velmi milé překvapení. Kniha mě naprosto pohltila a nedočkavostí jsem nemohla spát. Opravdu silný příběh.

11.10.2020 4 z 5

Jeden z nás lže Jeden z nás lže Karen M. McManus

Velice čtivé dílo se zajímavými zvraty a nečekaným koncem. Nejspíš nepatřím k cílové skupině, ale i tak mě kniha mile překvapila.

07.10.2020 3 z 5

Kytice Kytice Karel Jaromír Erben

Kniha, ke které se vždy ráda vracím.

03.10.2020 4 z 5

Dopis Černému městu Dopis Černému městu Soňa Záchová

Velmi lidské, chvílemi teskné.. náhled do duše, tak plný osamění a mladistvé zbrklosti

24.09.2020 2 z 5