kadgam kadgam komentáře u knih

Verejné práce Verejné práce Thomas Rosenboom

Kniha obsahuje viac príbehov ľudí z Holandska niekedy okolo roku 1900, v dobe rozmachu a budovania Amsterdamu a osídľovania Ameriky. Hlavné postavy, Bratranci Vedder - husliar v Amsterdame a Anijs - lekárnik na vidieku a menšie postavičky okolo nich, chudobní kopáči rašeliny, aj drobní ľudkovia z mesta a vidieka.
Kniha je obrazom doby, archaický jazyk som nezaznamenala, asi zanikol v preklade

27.11.2015 4 z 5

Temný ako moja duša Temný ako moja duša Antti Tuomainen

Zo severských krimi si pamätám aj lepšie

Mona Mona Dan Torsten Sehlberg

Nedala som do konca

Tělo Tělo Paolo Giordano

Nečakala som, že ma príbeh vojakov v Afganistane tak zaujme, ako sa stalo. Nebolo to o vojne, ale o jej prežívaní jednotlivými vojakmi a hlavne o jej dozvukoch v ich neskorších životoch.

Posledný pútnik Posledný pútnik Gard Sveen

Nedala som.

Stehlík Stehlík Donna Tartt

Prvý dojem po prečítaní bol, že kniha nemusela byť až taká objemná a že som nepotrebovala všetky detaily závislosti protagonistov, či už na alkohole, liekoch či drogách iného typu. Pomohlo by to deju.

Život po arabsky Život po arabsky Emíre Khidayer

Na základné oboznámenie sa s arabskou kultúrou stačí knihu prečítať. Najviac som ocenila, že kniha je napísaná z pohľadu našej kultúry čo dosť pomáha pri chápaní zvykov a života.

Zapletení Zapletení Zygmunt Miłoszewski

Viac ma zaujala spoločenská časť knihy ako detektívna. Nejako zvlášť sa pátraním ani nezaoberal, skôr ho nechal prebiehať v časti mozgu a zbytkom sa zapodieval svojim životom. Tak to ľudsky chodí. Koniec je trochu viac zamotaný, aby rozuzlenie bolo napínavejšie a to sa podarilo. Opisy miest sa daria, ako v druhom dieli Sandomierz (najkrajšie mesto v Poľsku) aj Varšavu by som podľa jeho odporúčania rada prešla.

12.11.2015 4 z 5

Zrnko pravdy Zrnko pravdy Zygmunt Miłoszewski

Zaujímavá zápletka, napínavý dej a aj uvedenie do histórie aj reálií najkrajšieho poľského mestečka, to sú tromfy tejto knihy. Prečítala som ju na jeden hlt, aj keď v niektorých pasážach bol spád deja brzdený vzletným vnorom do duše prokurátora. Rada by som si prečítala jeho ďalšie diela. Po severskej detektívke je toto ďaším oživením žánru.

22.10.2015 4 z 5

Program Ano NO Program Ano NO Louis Ignarro

No comment

27.07.2015

Šťastie prišlo v sobotu Šťastie prišlo v sobotu Silvia Bystričanová

Slabší príbeh ako prvá kniha "Každý deň..." Jedna bez druhej nedáva zmysle

23.07.2015

Každý deň má niekto narodeniny Každý deň má niekto narodeniny Silvia Bystričanová

Má to zaujímavý príbeh, atmosféru veľkomesta, už iba kvôli taxíkom, našla som aj niekoľko podnetných myšlienok, no knihe chýba viac života.
Pri každej kapitole som mala dojem, že je to iba skica, potom príde to ozajstné, nestalo sa.

23.07.2015

Ještě mě nezabíjej / Pytlákův syn / Klikařka / Pahorek mrtvých Ještě mě nezabíjej / Pytlákův syn / Klikařka / Pahorek mrtvých Joy Fielding

Príjemné optimistické čítanie o možnostiach života ak je človek pripravený chopiť sa každej príležitosti.

25.06.2015

Ještě mě nezabíjej Ještě mě nezabíjej Joy Fielding

Dobrá zápletka aj zaujímavé rozuzlenie. Oplatí sa prečítať

21.06.2015

Ako som sa stal starostom Reykjavíku a chcel zmeniť svet Ako som sa stal starostom Reykjavíku a chcel zmeniť svet Jón Gnarr

Zaujala ma prvá časť knihy o zmenách spoločnosti - dosť podobná našim.

09.06.2015

Kdo je bez viny Kdo je bez viny Benjamin Black (p)

Zaujímavé čítanie, trošku neprehľadné okolnosti.

09.06.2015

Matčino pokání Matčino pokání Edith Wharton

Iné časy, iné mravy.
Kniha začína na Fancúzskej riviére, kde žije komunita amerických expatriantov.
Matkine pokánie rozpráva príbeh Kate Clephantovej a jej neochotnéhu návratu do New Yorku a jeho spoločnosti po 20 ročnom exile. Kate opustila manžela a 3 ročné dieťa pretože manželský život ju príliš zväzoval.
Po smrti manžela a neskôr jeho matky, dospelá dcéra pozvala matku späť. Konflikt nastáva znovu, keď sa dcéra rozhodne vydať za majora Chris Fenna, vojnového veterána, spoločenského oportunistu a diletanta. Kate, ktorá ho poznala počas svojho života v Európe a stále ho miluje, sa obáva, že jej dcéra zažije rovnaké sklamanie ako ona.

02.06.2015

Idioti v politike Idioti v politike Jozef Banáš

štatistický prehľad všetkého okolo politiky a politikov a k tomu písaný zábavnou formou. Na konci knihy fotoreportáž autora z čias jeho pôsobenia v slovenskej politike zachytáva nevšedné situácie z ich každodenného pracovného života.

07.05.2015

Neúprosná láska Neúprosná láska Ian McEwan

Výborné.
Každá ďalšia jeho kniha, ktorú prečítam je iná, ale zaujímavá.

06.05.2015

Bezfarebný Cukuru Tazaki a roky jeho putovania Bezfarebný Cukuru Tazaki a roky jeho putovania Haruki Murakami

Toto som vzdala. Možno nabudúce.
Jeho Norske drevo je neprekonateĺne

29.04.2015