Mona ekniha

Eric Söderquist, stockholmský profesor informatiky, vymyslel systém, který za pomoci přenosu myšlenek umožňuje handicapovaným lidem používat internet. Jeho žena Hanna upadá do kómatu poté, co vynález svého manžela testovala. I když se to všem jeví jako šílený nápad, Eric je přesvědčený, že se nakazila počítačovým virem známým pod názvem Mona, který pustoší ekonomiku celého světa, především Izraele. A že jediný způsob, jak ji vyléčit, je vystopovat jeho tvůrce, Libanonce Samíra Mustafu, který býval předním odborníkem na počítačové viry v MIT Cambridge a jehož rodinu zabili právě agenti Izraele. Pátrání ho za dramatických a čím dál nebezpečnějších okolností zavádí na Blízký východ a izraelská rozvědka Mosad, FBI i Hizballáh střeží každý jeho krok na cestě vedoucí přes Francii a Izrael do pásma Gazy....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/224980/big_mona-224980.jpg 4.272

Kniha Mona

Malarkey

Během čtení Mony jsem si vlastně uvědomil (jako již několikrát), že Skandinávci jsou spisovatelští velmistři. Já jsem od nich totiž nečetl nic špatného. A uvědomil jsem si to v době, kdy jsem se od Mony nedokázal odtrhnout. Debut a rovnou taková akční pecka? Proč ne. Dan Torsten Sehlberg se totiž námětem zamyslel nad počítačovým virem a dostal ho do mozku člověka, čímž zásadně onemocněl. Tak, a to by bylo k zápletce. Napsáno je to ale velice zajímavě, nápaditě, občas i se zajímavými myšlenkami, o kterých jsem netušil, a navíc má kniha něco málo přes 400 stran a Vy si to uvědomíte až v momentě, kdy dočtete poslední stránku a promnete si oči, protože pohled kamkoliv jinam máte v tu chvíli značně rozmlžený. Pět hvězd nedávám jenom proto, že mě ta příběhová linka z Blízkého Východu nebavila tolik, jako hlavní linie s Ericem. Závěr knihy mě pak okamžitě nahlodal k volnému pokračování Sinón, protože už v roce 2013 autor popisoval koronavir...a pochybuji, že tušil, že to téma bude za pár let tak aktuální.

Lusa
04.12.2020

Knihu jsem dostala jako dárek, nic podobného jsem zatím nečetla. Akční kniha zabývající se současnou situací a náboženskou problematikou v Izraely se scionfiction podnětem. Bylo to napínavé a čtivé, ale nějak nevím zda se mám pustit i do pokračování.

Fulleren
17.12.2019

Veľmi dobre napísaná kniha. Pútavý dej s rýchlym spádom. Radím ju medzi tie pohodové knihy,kedy je čítanie pre oddych čitateľovej duše. Žiadne komplikované postranné témy k zamýšľaniu sa, centrálna téma je dostatočne rozvitá a mne sadla. Niečo podobné ako keď si chce človek oddýchnuť pred televízorom a nájde si nejakú béčkovú klasiku, ktorá nedonúti hýkať, ale poteší a nesklame.
Mne vyhovovalo delenie kapitol, ktoré boli kratšie a prelínali sa v nich rôzne dejové línie i zameranie na osoby.
A všetko rýchlo ubiehalo ako aj prečítaná strana za stranou. Až do konca.
Nebolo to nič epického, ale sám posúvam na miesto niekde k najlepším dielam komerčných klasikov ako Cook, Grisham a spol.
Hodnotenie by som ešte rád uzavrel popisom tak ako to povedal pri debate kolega z práce a mne sa to zapáčilo: "táto kniha sa na nič nehrá a pritom v nej všetko funguje a niektoré situácie nie sú ani tak plne prediktívne."

AjťačkaTýnka
28.10.2019

... nic se nešíří tak jako počítačový virus...
Po prvních několika nudných stránkách jsem plně nasedla do děje a vezla jsem se až do konce. Těžko se mi odtrhávalo, příběh skvěle utíkal.
Naneštěstí jsem válkou a islámem naprosto nepolíbená, některé věci jsem si musela googlit. Nicméně tuto mou neznalost skvěle vybalancovala znalost IT. To je v knize podáno a popisováno opravdu moc hezky. Místy mi naskakovala husí kůže, když jsem si uvědomila, jak blízko realitě doopravdy může být počítačový vir v hlavě člověka.
Nejvíce jsem se zamilovala do Ráchel Papové a fakt jsem natěšená na další díl, kde bychom se s ní měli opět shledat.

Sandalkar
21.07.2019

Velmi příjemná kniha, která se čte rychle a nabízí zajímavý pohled do naší (blízké?) budoucnosti. Opravdu oceňuji části o Izraeli, Mosadu a Hizballáhu, autor se dobře připravil a něco důležitého nám předal. Těším se na druhý díl.

PS.: Kdo vymyslel tu odpornou barvu obálky?

hannah2000
18.11.2017

Napínavé, čtivé, zajímavé. Pospojováním zajímavého vynálezu, zneužití IT technologie teroristy, reality problémů a války na Blízkém východě a osudů hlavních hrdinů vznikl skutečně napínavý příběh. Už dlouho se mi nestalo, že bych vydržela číst až do rána, protože jsem knihu jednoduše nedokázala odložit. Ačkoliv je děj zčásti předvídatelný a v některých bodech trochu nadnesený, neubírá to na celkovém dojmu. Připomnělo mi to zpracováním knížky od D.Browna. Obyčejný hrdina se nechtěně připlete do cesty zločincům a aby přežil, musí dělat možné i nemožné, k tomu se připletou tajné služby, a celé je to okořeněné nějakým tragickým i romantickým příběhem. Trochu mi ke knížce nesedí obálka českého vydání, na tu dramatičnost je taková fádní a nevýrazná, a díky ní jsem čtení dlouho odkládala (slovenské vydání vypadá zajímavěji). Kniha ale stojí za přečtení a díky zčásti otevřenému konci budete určitě okamžitě shánět druhý díl, stejně jako já.

Ninie
25.07.2017

Počítačový virus v lidském mozku? Tohle sakra vidí do budoucnosti, co si budeme nalhávat. Na knihu jsem narazila náhodou, ale přesto nelituju přečtení, je to k zamyšlení a docela čtivě napsáno.
Taková oddychovka, dá se přečíst za chvíli :)

markuc
01.06.2017

dobra kniha, velmi ctiva, zajimavy pribeh (i kdyz misty mi pripada trochu pritazeny za vlasy a předvídatelny)