k009 k009 komentáře u knih

O smrti O smrti Arthur Schopenhauer

Tenký, ale duševně silný spis, odvolávající se na východní myšlení. Líbí se mi, jak Schopenhauer vysvětluje svoji koncepci reinkarnace. Tvrdí, že "bráhmanismus a buddhismus učí nahlížet sebe sama jako prapodstatu, jako bráhma, jemuž je veškeré vznikání a zanikání cizí. Tato náboženství dokázala svým učením o znovuzrození zřejmě mnohem více než náboženské či filosofické směry" . Podle něj vznikly veškeré filozofické koncepce a náboženství díky bázni ze smrti. Vyzdvihuje buddhistické učení, které zcela důsledně zastává existenci před narozením i po smrti a život na zemi je pouze odpykáváním provinění z této doby. Reinkarnaci vysvětluje tak, že se netýká celé duše, ale jen vůle, a proto si nově narozený člověk nevzpomíná na své dřívější bytí.

28.06.2014 3 z 5

Fyzika Fyzika Michael Brooks

Hezká kniha, ale občas mně také vadila její mírná dramatičnost. Pro laika, který si chce více rozšířit svoje obzory je ale perfektní. Nabízí srozumitlně vysvětlená témata a problémy současné fyziky a zároveň dokazuje, že jsme stále na počátku vědeckého poznání. Také dokazuje, že v současnosti stále přibývá nezodpovězených otázek, což před publikováním speciální teorie relativity bylo takřtka nemyslitelné a už se zdálo, že ve fyzice není co objevovat, protože vše mělo dle tehdejších poznatků svůj "řád". Realitou je ale chaos. A co je vlastně ta realita? Je to to, co vnímáme smysly? Pro ty, které kniha zaujala bych doporučoval pokračovat s další literaturou, a to s knihou Nové teorie všeho od J. D. Barrowa a nebo sáhnout po starší, ale skvělé Stručné historii času od S. Hawkinga.

28.06.2014 4 z 5

Timaios / Kritias Timaios / Kritias Platón

Krásný dialog, v tomto případě spíše monolog. Při čtení je třeba brát v úvahu dobu, kdy text vznikl, jinak jej snad ani nemá smysl začínat číst. Pokud se však čtenář vžije do tohoto paradigmatu, objeví tak sílu platónových myšlenek. Mně se nejvíce líbily popisy funkcí orgánů v těle. Také nesmím opomenout zmínku o Atlantidě.

22.02.2014 5 z 5

Alchymista Alchymista Paulo Coelho

Po dlouhé době jsem četl pohádku :) Musím přiznat, že na základě recenzí a mediální chvály jsem od téhle knihy čekal mnohem více, než jsem si z ní odnesl. Na jednu stranu je to poutavý příběh, který v sobě nese určitě poselství. Každý by měl jít svému stěstí naproti, protože na něj rozhodně nečeká. Na druhou stranu mně připadalo, že různých znamení a mouder bylo v knihe až moc. Pěkný byl závěr. Jednou se ke knize vrátím a třeba ji pojmu jinak. Zatím je to na tři hvězdy.

22.02.2014 3 z 5

Konec civilizace Konec civilizace Aldous Huxley

Musím se přiznat, že jsem první 2/3 knihy chápal spíše jako mírně nadčasové sci-fi s temnou vizí lidské společnosti a dobrým odhadem autora. Ale poslední kapitoly, které jsou protkané citáty ze Shakespeara, plné polemiky s vědou a Bohem, jsou sondou do lidské mysli, která je držena v neviditelném vězení, které zautomatizovaná společnost nazývá štěstí. Moc pěkné.

09.02.2014 5 z 5