jsemvlastovka Online jsemvlastovka komentáře u knih

Hygge - Tajemství spokojeného života Hygge - Tajemství spokojeného života Louisa Thomsen Brits

Jako všechny knihy o hygge - nejspíš se v ní nedozvíme moc nového, od toho tyhle knihy nejsou. Ale inspiruje, zahřeje. Když na ni máte náladu a uvaříte si k ní horkou čokoládu, čeká vás krásná hygge chvíle. :-)
Četla jsem všechny české hygge knihy a tahle je snad nejlepší. Skvělé myšlenky a citáty, důraz více na filosofii (pospolitost, charita, zážitky) než na zapalování svíček a pití kakaa, což má taky svůj význam, ale základ hygge to není.
Moc krásná knížka, ale musí se k ní přistupovat jinak než k naučné literatuře.

12.02.2019 5 z 5

Hygge - Fenomén útulna Hygge - Fenomén útulna Signe Johansen

Skvělá kniha, narozdíl od ostatních na tohle téma nedává důraz na to, kolik mít doma lampiček a svíček, ale jde hlouběji k filosofii - pospolitost, pohyb, zážitky a překonávání sebe sama. To se hůře provede, ale vliv na kvalitu života je mnohem větší, než zapálení aromalampy, ačkoli i to má svá pozitiva :)
Krásné fotky...
Jen mě mrzí, že recepty jsou pro Čecha moc "exotické", polovinu surovin vůbec neznám a neseženu.

12.02.2019 4 z 5

Zázračná otázka Zázračná otázka Steve De Shazer

Úžasná kniha, kterou by si rozhodně měl přečíst každý terapeut a dost možná i někteří pacienti. Hlavní zásady jsou velice přínosné, především samotná myšlenky hledání řešení a ne příčiny, přičemž tyhle dvě věci spolu nemusí vůbec souviset (dveře odemkneme, když najdeme klíč, ne když důkladně prozkoumáme, kdo kdy zamkl).
Poslední kapitoly na mě byly až moc filosofické, ale to nemůžu hodnotit negativně, je vidět, že to má hluboký základ. Akorát jsem se jím nedokázala prokousat.:-)

12.02.2019 4 z 5

Jedna želva za druhou Jedna želva za druhou John Green

Svělá kniha, pro mě ještě lepší, než Hvězdy nám nepřály (ale ne tak dobrá, jako Hledání Aljašky :)
Hlavně zpracování duševní nemoci bylo výborné.

12.02.2019

Nenávidím tě, neopouštěj mě! Nenávidím tě, neopouštěj mě! Jerold J. Kreisman

Kniha užitečná pro laiky, kteří se o to jen zajímají a pro lidi, kteří mají hraničáře v okolí a chtějí mu porozumět a pomoci. Já sama HPO a trpím a nic mi nedala. Většina knihy je o tom, jak se žije s HPO, což nepotřebuji číst, protože to žije, zbytek se věnuje farmakoterapii, psychoterapii... Což je zase spíše pro odborníky. Nic mi nedala.

09.02.2019 5 z 5

Můžeš žít, jak chceš Můžeš žít, jak chceš Katy Yaksha (p)

Kniha nenabízí víc, než myšlenku obsaženou už v názvu. Čekala jsem nějaké metody, techniky, nebo aspoň originální myšlenky, ale kniha je jen příběh autorky (ne tak zajímavý, že byste o něm chtěli číst) a spousta prázdných řečí.

05.01.2019 odpad!

Záhada hlavolamu Záhada hlavolamu Jaroslav Foglar

Bála jsem se, že ve svém věku si to už neužiju jako když jsem četla ve dvanácti letech.

Bála jsem se zbytečně. :)

26.07.2016 5 z 5

Bible Svatá Bible Svatá neznámý - neuveden

Je hrozně důležité, jaký překlad si kdo vybere. Nejpoužívanější ekumenický překlad není vůbec dobrý, natožpak Bible 21. století. Ten první není ani srozumitelný, ani přesný, ten druhý je aspoň srozumitelný, ale...
Podle mnoha lidí je nejlepší Hejčl/Sýkora. Ten je vskutku krásný, velmi přesný, srozumitelný i přes to, že vznikal na sklonku 18. století. Bohužel není fyzicky moc k sehnání, nemluvíme-li o lidovém vydání. A má bezesporu nejlepší komentář. Naštěstí ho najdete na libri nostri ke stažení.
Bible kralická je velmi přesná, navíc psána magicky krásným jazykem, na který si ale člověk musí nějakou dobu zvykat. Pro mě je zatím dost nesrozumitelná.
Český studijní překlad je přesný, opět se skvělým komentářem a je srozumitelný, ale bohužel neobsahuje deuterokanonické knihy a je pro katolíka neúplný.
Já používám Jeruzalémskou Bibli spolu s elektronickým Sýkorou a Hejčlem a mohu jen doporučit. Jeruzalémská Bible je srozumitelná, přesná, obsahuje deuterokanonické knihy a má skvělé poznámky. Žel Bohu, Hejčlovi a Sýkorovi se určitě nevyrovná.

Mohu jen doporučit tento odkaz: http://www.obohu.cz/bible/index.php?styl=PR&k=1Kr&kap=1 kde si můžete číst několik překladů najednou.

Pak bych ještě dodala, že Bible určitě není kniha, která by se měla číst od začátku do konce. Není k tomu určená a určitě je lepší začít Novým Zákonem, tedy evangelii, než přečíst nejdřív celý SZ, který kdekoho odradí. Například někoho, koho urazí Leviticus 15, aniž by věděl, že v Pavlových listech jsou tahle "pravidla" zrušená (především pravidla o tělesné čistotě a obětech), s čímž se setkávám často....

Bibli je ale vážně složité číst a správně pochopit. Vždy si při četbě zůstaňme vědomi, že je tam toho jistě mnohem více, než si uvědomujeme. Církevní Otcové soudí, že každá část Písma má minimálně pět významů. Svatý Tomáš Akvinský napsal ke každé větě Evangelia pětistránkový komentář. Kabalisté dokonce soudí, že počet významů Tóry odpovídá počtu permutací jejích písmen, což je číslo, které si většina lidí ani nedokáže představit. Četla Bible je celoživotní...

Pro mě opravdu Kniha knih.

17.01.2015 5 z 5

Kurs latiny pro samouky Kurs latiny pro samouky Antonín Ludvík Stříž

Téměř dokonalá učebnice latiny. Jen mě mrzí, že Stříž nebere v úvahu délku hlásek, které pro církevní latinu sice nejsou úplně podstatné, ale mé filologické snobství by na nich rádo trvalo...

10.01.2015 5 z 5

My děti ze stanice ZOO My děti ze stanice ZOO Christiane Vera Felscherinow

Knihu jsem četla mnohokrát, protože mě drogová problematika baví, zajímá a fascinuje. Je to ve svém oboru klasika, kterou zná každý a téměř každý také četl, nebo alespoň viděl film (který je mimochodem skvělý také). Je zajímavé, že na mě kniha - a hlavně samá Christiane - po každém přečtení působí úplně jinak, než předtím.

Je to silný příběh, který mě naprosto vtáhl do děje. Nezřídka se mi vstává, že se do děje vžiju tak, že si ráno po probuzení neuvědomím, že to není můj příběh a mé problémy a jsem za to najednou hrozně vděčná :)

Také mi přijde, že tato kniha (a jí podobné) alespoň trochu vrací lidem lidskost a empatii... Protože většiina čtenářů knihy s hlavní hrdinkou soucítí, je jí spíš líto a fandí jí, aby se z problémů dostala, než aby si říkal "je to hnusná fetka a může si za to sama". Jenže přesně ten druhý postoj máme dodnes ke všem lidem na ulici s podobnými problémy, které tam potkáme. Jen proto, že Christiane nám dala možnost znát celý její příběh, ale lidé na ulici, na které se podíváme a okamžitě je odsoudímě, to udělat nemůžou... Jakto, že se na knižní a filmové "feťáky" díváme jinak, než na skutečné?

17.05.2014 5 z 5