Hygge - Fenomén útulna

Severské země jsou díky tamní kvalitě a úrovni života neustále považovány za nejšťastnější místo na světě. V čem ale spočívá jejich tajemství? Jeden z hlavních faktorů je ,,hygge". Slovo, které by se dalo přeložit jako útulno, znázorňuje teplo, soudržnost a spřízněnost. Hygge je také o hledání útěchy v přírodě, užívání si venkovních aktivit a oslavování prostých okamžiků v našem životě. Je o schopnosti být užitečný a také o každodenních projevech laskavosti k ostatním i k sobě. Známá kuchařka a spisovatelka Signe Johansen v této knize prozkoumává tajemství skandinávského přístupu a ukazuje čtenáři, jak si může kdekoliv na světě hygge osvojit a zakomponovat do každodenního života. S padesáti lahodnými recepty a nádhernými fotografiemi vysvětluje, jak si v severském stylu užít přírodu a samozřejmě i ,,fika", tradiční setkání u kávy a koláče. Dosáhnout hygge můžete kdykoliv a to bez velké námahy nebo výdajů. Tak se do toho pusťte a užívejte si životu stejně jako Seveřané - naplno!...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/344408/hygge-fenomen-utulna-cvI-344408.jpg 3.239
Literatura naučná, Osobní rozvoj a styl
Vydáno, Esence

How to Hygge: The Secrets of Nordic Living, 2016

Kniha Hygge - Fenomén útulna

ipkkk

Takové povídání o ničem. To že mám jít na procházku, jet lyžovat nebo sbírat houby není nic nového. Ani recepty mě nenadchly. Bud tam byly ingredience, které se u nás nedají běžně sehnat (kardamonový lusk/sekaný oves/vanilková sůl/sušené višně/ječný slad...) nebo mi přišly zbytečně složité. Čekala jsem víc zajimavých tipů.

Susan94

Dobrý výběr pro začátečníky hygge. Příjemné čtení, člověk zjistí pár zajímavostí, a pár typů na dobrý oběd nebo moučník. Recepty jsou z celé knihy to nejlepší.

yonda

Vcelku zajímavá kniha o skandinávském způsobu života. Vlastně jsem zjistila,že až na nějaké odchylky, takhle žiji.

BuchtaMaková
06.11.2019

Asi jsem čekala něco jiného takové "feng-šui po skandinávsku" - jak proteplit domov, zklidnit atmosféru, vytvořit příjemná zákoutí... ale je to spíš kuchařka (i když pro našince celkem k ničemu - nevím, kde polovinu z těch věcí sehnat?). Tipy na aktivity venku mě taky moc neoslovily.

Atisa
30.05.2019

Mně se autorčino pojetí hygge velmi zamlouvá, obzvláště ta část o pobytu venku, soběstačnosti, minimalismu. Jen nevím, proč si myslí, že jídlo s chia semínky či avokádem nemůže být dobré.

motokatty
27.05.2019

Není to špatná kniha o hygge (osobě mám nejraději Hygge-cesta ke štěstí), ale rozhodně jí nedoporučuji začátečníkům - protože otravné statistické pasáže autorky by vás mohli odradit.
Ona celkově je ta kniha psaná takových dost složitým/akademickým způsobem.
Část věnovaná receptům je pro českého čtenáře taky tak nějak na nic, jelikož spousty ingrediencí tady "normálně" neseženete.
Dost zásadní věc, kterou jsem v knize postrádala je ujasnění si jak se slovo HYGGE správně vyslovuje - každý ho totiž vyslovuje naprosto jinak :-)

jsemvlastovka
12.02.2019

Skvělá kniha, narozdíl od ostatních na tohle téma nedává důraz na to, kolik mít doma lampiček a svíček, ale jde hlouběji k filosofii - pospolitost, pohyb, zážitky a překonávání sebe sama. To se hůře provede, ale vliv na kvalitu života je mnohem větší, než zapálení aromalampy, ačkoli i to má svá pozitiva :)
Krásné fotky...
Jen mě mrzí, že recepty jsou pro Čecha moc "exotické", polovinu surovin vůbec neznám a neseženu.

mauglie
11.10.2018

Po přečtení téhle knihy teda musím říct, to hygge je ale o pravidlech! To jsem tedy nevěděla a to žiju v Norsku už nějaký ten pátek... Nelíbí se mi jak se autorka píše My skandinávci milujeme pořádek, my Norové nesnášíme koberce, my seveřané máme doma tohle a tamto, jestli to nemáte, nebude ani hygge... Jako by to napsal někdo kdo zná sever jenom z Ikei.

Velmi osobní kniha o zdraví
Velmi osobní kniha o zdraví