JelloBiafra JelloBiafra komentáře u knih

Tma Tma Jozef Karika

Osamelý hrdina, ktorého meno sa za celú knihu nedozvieme sa vydává na horskú chatu v Malej Fatre. Tu sa snaží zabudnúť na nekonečné hádky so svojou partnerkou a chce si užiť vianočné sviatky. Lenže jedna nečakaná udalosť zmení jeho pobyt na nočnú moru plnú paranoie, strachu o život a nočných hrôz. Spisovateľ Jozef Karika je čím ďalej tým zaujímavejší a páči sa mi, ako dobre tu dokázal vytvoriť hororovú atmosféru i reálie oblasti, kde sa kniha odohráva. Na záver samozrejme príde nečakaná pointa a trochu cynický záver, ale vďaka veľmi krátkej stopáži sa nemôžem ubrániť dojmu, že sa v tomto prípade jedná skorej o poviedku než plnohodnotný román.

10.07.2017 3 z 5

Diablova hviezda Diablova hviezda Jo Nesbø

Náš starý známy detektív Hole zasa raz spadol do alkoholickej priepasti a okrem neustáleho popíjania svojej obľúbenej "limonády" Jim Beam sa s ním rozišla jeho milá Ráchel a hrozí mu aj vyhazov z práce. Lenže tajomná vražda mladej dievčiny priamo v jej byte vráti Holeho späť do služby a vzhľadom k tomu, že sa objavujú ďalšie vraždy, bude mať náš detektív zasa plné ruky práce. Modus Operandi vraha spočíva v zanechávaní diamantu v tvare pentagramu u obete. Vzniká teda podozrenie, že vrahom bude nejaký satanista. Lenže možno je všetko úplne inak. Musím povedať, že v tomto piatom diele je z Holeho asi najväčšia troska, pretože pije ako dúha a život sa mu hrúti ako domček z karát. Vždy ale dokáže zmobilizovať svoje sily a dotiahnúť tento veľmi temný prípad do úspešeného konca.

30.06.2017

Bohyňa pomsty Bohyňa pomsty Jo Nesbø

Jeseň 2002. Harry Hole rieši prípad bankovej lúpeže a stopuje tajomného fantóma, ktorý profesionálnym spôsobom vykradol banku v centre Osla a nezanechal po sebe žiadne stopy. K Holemu je pridelená nová mladá policajtka Beate Lønnová, ktorú Hole okamžite vezme pod svoje ochranné krídla a predáva jej cenné skúsenosti. Ale aby toho nebolo málo, Holeho bývala priateľka je nájdená zavraždená za veľmi čudných okolností a tak musí Harry nasadiť všetok svoj dôvtip a vypátrať aj vraha svojej bývalej lásky. Tradične prekombinovaná záležitosť, ktorá v priebehu vedie do toľkých dejových odbočiek, že som sa v tom občas strácal. No a samozrejme že nič nie je tak ako sa na prvý pohľad zdá. Perfektná práca.

30.06.2017 5 z 5

Dievča, ktoré uviazlo v pavúčej sieti Dievča, ktoré uviazlo v pavúčej sieti David Lagercrantz

Vyše 10 rokov po smrti Stiega Larssona sa stal zázrak a jeho knižného diela sa ujal zručný a maximálne schopný Pán, David Lagercrantz. Je až obdivuhodné ako dokonalo si poradil s postavami a ako dokonalo sa adaptoval na celkové prostredie, ktoré Larsson tak pracne budoval. To prepojenie s minulými knihami, prirodzedné nadviazanie na predchádzajúce diela.......za to patrí Pánovi Lagercrantzovi veľký obdiv. Lisbeth Salander a Mikael Blomkvist sa zasa raz zamotajú do prúseru a nebude to opäť prechádzka ružovou záhradou. Opäť sa jedná o zručne napísaný severský thriller bez slabšieho miesta a s veľkým dôrazom na budovanie napätia a prácu s postavami. Za mňa veľká spokojnosť.

03.01.2024 4 z 5

Krvavý sníh Krvavý sníh Helmuth Nowak (p)

Operácia Barbarossa a bojové akcie skupiny Armád Sever z pohľadu radových vojakov Wehrmachtu. Josef Frais tu opäť dodržal presné historické reálie a boje v Pobaltí ukazuje so svojou precíznosťou na akú som zvyknutý z jeho predchádzajúcich kníh. Mal som zo začiatku trochu obavy ako si zvyknem na iného hlavného hrdinu, ale nakoniec mi ryšavý Willi Drotner dokonalo sadol. Kniha pôsobí až mrazivo autenticky, ako keby ju skutočne písal veterán z bojov. Znovu sa mi potvrdilo, že pán Frais bol veľký spisovateľský talent.

26.10.2023 4 z 5

Ozvěny bojů Ozvěny bojů Karel Klapálek

"Ano, poušť! To nejsou jen pevnůstky ve skalách, špatná voda, konzervy, písečné blechy a chamsin, zima a vedro. Je to mnohem více, cosi nedefinovatelného, co si musí zažít každý sám - porvat se s pouští a nepodlehnout!"................Unikátne vojnové pamäti Pána Generála Klapálka približujú jeho osudy za druhej svetovej vojny od dramatického úteku z Protektorátu až po príchodu do Palestíny a neskôr až po formovanie 11. východního československého praporu. Jeho subjektívny pohľad na dejinné križovatky, život a boj v púšti či spomienky na stretnutia s historickými osobnosťami len dotvárajú túto unikátnu mozaiku. V druhom dejstve nám autor približuje boje v duklianskom priesmyku až po oslobodzovanie Slovenska a finálne boje na Morave. Kupodivu mi tu menšie ideologické výlevy ať toľko nevadili aj záverečný doslov, ktorý už však nepísal autor sa dá vydržať. Veľmi hodnotná kniha, ktorá by nemala ujsť žiadnému fanúšikovi vojnovej histórie.

02.04.2023 5 z 5

Čítajte si s nami Čítajte si s nami Jozef Pavlovič

Jedna z mojich najobľúbenejších kníh z mojich detských čias. Ako 8-10 ročný som ju čítal minimálne trikrát. Pán Pavlovič tu hravým a pútavým spôsobom zobrazuje prostredie žiakov prvého stupňa a prostredníctvom jednotlivých krátkych príbehov sa snaží pôsobiť na morálku a výchovu detí. Niektoré príbehy si pamätám dodnes.

08.06.2021 4 z 5

Krycie meno Bežec Krycie meno Bežec Peter Tóth

Pamäti bývalého novinára a dôstojníka SIS Petra Tótha mňa veľmi sugestívnym spôsobom vrátili do časov, kedy na Slovensku vládol mafiánsky klan zvaný HZDS a jeho Boss Vladimír Mečiar. Ten si v spolupráci s Ivanom Lexom a Jaroslavom Svěchotom urobil z SIS súkromnú politickú políciu, ktorá nielenže uniesla prezidentovho syna Michala Kováča ml., ale v spolupráci s mafiou mlátila a zastrašovala akýchkoľvek Mečiarových oponentov. Tóth tu približuje vtedajšiu atmosféru strachu a zároveň aj snahu "paralelnej" tajnej služby vzdorovať proti vtedajšej garnitúre. Veľmi na mňa zapôsobila pasáž, kde je rozoberaná vražda Róberta Remiáša a otázniky okolo nej. Autor tu však pripúšťa, že v jeho vražde nemusí mať nutne prsty iba SIS. Je tu rozoberaná aj autorova kariéra v SIS a prekvapivo až v poslednej časti sa autor rozpíše o svojich začiatkoch novinára. Každopádne sa jedná o veľmi významné knižné memento, ktoré stojí za pozornosť.

30.11.2020 4 z 5

Korene zla Korene zla Dominik Dán

Korene zla priamo nadväzujú na dej knihy Smrť na druhom brehu a odohrávajú sa len cca pár dní po konci tejto knihy. V podsvetí to vrie a bossovia si začnú navzájom škodiť. Čoskoro príde doba výbuchov áut, divokých prestreliek a vybavovania si účtov. Je to ale aj doba, kedy si samozvaní vládci podsvetia vyberali výpalné kde sa im zachcelo a podnikatelia sa pred nimi triasli od strachu, pretože vedeli, že fízlovia ich neochránia. Neschopná polícia Mečiarovej éry mala totiž mafiánske praktiky ťažko na háku. Hlavný dej sa však sústreďuje na vraždu mladej predávačky v sexshope, ktorá bola nájdená s dierou v lebke. Rozbieha sa pátranie, na aké sme u Dánových kníh zvyknutí, ale tentoraz to nejako nebolo to "pravé ořechové". Niektoré pasáže korunované podivnými náhodami tu občas pôsobia ako päsť na oko a narúšajú tú miestami veľmi hustú atmosféru "divokého východu" 90. rokov.

07.08.2019 3 z 5

100 nejlepších hororů 100 nejlepších hororů Miloslav Švandrlík

Kompilácia hororových poviedok pána Švandrlíka je obsiahlou zmesou čierno-humorných príbehov. Niektoré z nich boli v roku 1996 zadaptované v seriály "Draculův švagr" či neskôr v nevydarenom seriále "Okno do hřbitova". Autor nešetrí cynizmom ani vtipnými hláškami a zároveň dokáže čitateľa spoľahlivo zamraziť. Prekvapí tu typické české prostredie i ukážka nátury priemerného českého človeka. Ale nechýbajú tu ani vtipy na adresu jednej nemenovanej menšiny (hlavne poviedka "Výrobce rachejtlí" je v tomto prípade excelentná). Potešia kresby pána Wintera-Nepraktu, pretože jeho výtvarnícky štýl bol nezameniteľný. Priznám sa, že som knihu dostal pred mnohými rokmi k svojim 12 narodeninám a v priebehu niekoľkých mesiacov som prečítal veľa poviedok. Takže sa jedná o jednu z mojich prvých kníh vôbec. A má svoje pevné miesto v mojej knižnici.

24.04.2018 5 z 5

Poison Heart. Přežil jsem Ramones Poison Heart. Přežil jsem Ramones Dee Dee Ramone

(SPOILER) Ramones - jedna z vôbec prvých punkových kapiel, ktorá definovala punkový sound a módu ešte pred nástupom britskej vlny na čele so Sex Pistols. Kapela, ktorá začínala v špinavom newyorskom klube CBGB a pomaly sa čoraz viac stávala slávnou. V rokoch 1974 až 1989 v nej hral na basu spoluzakladateľ Douglas Colvin alias Dee Dee Ramone. Táto kniha však nie je príbehom kapely Ramones a je veľmi prekvapivé že autor sa v knihe venuje samotnej kapele tak sotva v pár kapitolách, ale zato nezabudne na záver spomenúť že svoje pôsobenie v kapele vníma veľmi rozpačito. Absolútna väčšina knihy je totiž jeho osobnou spoveďou a spomienkou na ťažký život od zmareného detstva v povojnovom Nemecku až po jeho presťahovanie do New Yorku či pobyty v Londýne a Amsterdame v neskoršom období. Nech tento človek robil čo chcel, nikdy nebol šťastný a balansoval na okraji priepasti v neustálom drogovom rauši. Jeho popis boja s absťákmi a halucináciami je tu veľmi pôsobivý a zanecháva horkastú pachuť. Už predhovor knihy plný zloby a depresie napovedá že kniha nebude zrovna veselé čítanie a je tomu skutočne tak. V knihe je občas až priveľa sebaľútosti, čo dokazuje že autor mal veľmi ťažký život. Dee Dee tu ale spomína aj na svojich starých kamarátov-feťákov, ale aj na kolegov z hudobnej brandže ako Debbie Harry, Iggy Pop, Johnny Thunders, Stiv Bators či Jerry Nolan a historky s nimi stoja za pozornosť. Ale celá punková pasáž je tu popísaná len okrajovo, a možno preto dávam nižšie hodnotenie.

07.12.2020 3 z 5

Dvadsaťtisíc míľ pod morom (zkráceno) Dvadsaťtisíc míľ pod morom (zkráceno) Ron Miller

Jedna z prvých kníh, ktoré som si ako 8 ročný kúpil z kapesného v dnes už neexistujúcom kníhkupectve v našom malom mestečku. Kniha je oproti pôvodnému románu osekaná o mnoho častí, ale základná dejová línia zostala zachovaná a príbeh je na každej strane doplnený zaujímavosťami a obrázkami. V podstate je to román krížený s encyklopédiou.

06.12.2020 4 z 5

Novoveké Slovensko Novoveké Slovensko Matúš Kučera

Pán profesor Kučera v diele Novoveké Slovensko nadväzuje na svoju predchádzajúcu publikáciu "Stredoveké Slovensko". Tentoraz sa zameral na naše dejiny od tragickej bitky pri Moháči v roku 1526 až po národné obrodenie vedené Štúrovcami v druhej polovici 19. storočia. Dozvieme sa tu ako sa vlastne z vtedajšej Hornej Zeme stala argárna uhorská provincia, rovnako tak sú tu popísané nekonečné boje proti Tureckým okupantom, Kurucké vojny, ale v neposlednom rade tu autor venoval veľkú pozornosť nevoľníctvu a ako som sa z knihy dozvedel, bola to veľmi tragická éra našich dejín. Poddaní museli už od stredoveku až do 18. storočia otročiť na "pánskom" a nemohli sa odsťahovať ani rozhodnúť o budúcnosti svojich detí. Rovnako tak museli vyznávať takú vieru, akú vyznával ich pán. Práve tým sa dostávam k ďalšej, pomerne obsiahlej téme, ktorú tu autor rozoberá a síce dlhé zápolenie Katolíkov a Protestantov na našom území i to ako Protestanti podporovali vzdelanosť a šírili knižné publikácie. Zaujala ma aj kapitola o tradícii baníctva na našom území, i to ako baníci viedli niekoľko neúspešných vzbúr proti pánom a bili sa za svoje sociálne práva a vyššie mzdy. Veľmi hodnotná publikácia od nášho popredného historika.

13.11.2019 4 z 5

Kelti Kelti Gerhard Herm

Nemecký historik Gerhard Herm v tejto knihe mapuje históriu keltských kmeňov od starovekých časov kedy sa vojvodcovi Brennusovi podarilo dobyť Rím, až po ich násilné vytlačenie do Británie a Írska v rannom stredoveku. Autor nezabúda na dôležité medzníky v histórii Keltov a detailne tu popisuje dôležité kultúrne epochy ako Halštatská a Laténska kultúra, ale niektoré kapitoly mi tu predsa len prišli až príliš špekulatívne. Nachádza sa tu jedna kapitola, kde sa autor zamýšľa odkiaľ prišla pôvodná civilizácia a nakoniec ju situuje do oblasti medzi Volgou a Donom. Vzhľadom k tomu že kniha je o Keltoch, tak mi to pripadalo nemiestne. Je tu aj mnoho iných kapitol, ktoré som len tak narýchlo prelistoval, pretože boli skutočne nezáživné. Zato kapitola o boji Julia Caesara proti Galom stojí za to a je precízne zavŕšená opisom zúfalého boja Vercingetorixa pri Alesii, kde boli Gali na hlavu porazení a ich kultúra dostala v Európe mat. Následne bola Európa "romanizovaná" do takej podoby, ako ju poznáme dnes. V poslednej časti sa dozvedáme ako rímske légie bojovali s keltskými kmeňami na britských ostrovoch a ako dodnes starobylá keltská kultúra a čiastočne aj ich jazyk prežívajú hlavne v Írsku, Škótsku, Walese a v Bretónsku. Aj napriek niektorým nudnejším častiam kniha stojí za pozornosť.

28.09.2019 4 z 5

Bojoval jsem u Kursku Bojoval jsem u Kursku Josef Frais

Narozdiel od ostatných čitateľov som ja z tejto knihy veľmi nadšený. Zobrazuje totiž veľmi realisticky vojnové útrapy radového nemeckého vojaka na východnej fronte. Bitka u Kursku zostáva dodnes jednou z najväčších bitiek histórie. V tomto gigantickom stretnutí proti sebe bojovali desiatky tisíc nemeckých a sovietskych vojakov a tisíce kusov obrnenej techniky. Bitku nakoniec rozhodol tankový stret u dediny menom Prochorovka, kde sa do seba pustili stovky obrnencov. Autor tu na postave Helmutha Nowaka verne ukazuje pohľad na prípravy i následný priebeh tejto bitky. Pravé prekvapenie, ktoré nakoniec ovplyvnilo moje výsledné hodnotenie, prichádza až na záver. Práve tu totiž autor na hlavnej postave rozohráva emocionálne inferno, ktoré mňa dostalo do kolien. Ja ako zarytý fanúšik bojovej techniky a 2. svetovej vojny som bol z tejto knihy unesený, a aj keď som ju čítal pred viac než dvomi rokmi, stále mi leží v hlave.

26.09.2018 5 z 5

Slávne osobnosti filmu Slávne osobnosti filmu Ladislav Volko

Na dobu normalizácie asi jeden z mála knižných zdrojov o oblasti filmového sveta. Autor rozpráva vývoj filmového remesla od úplných počiatkov od bratov Lumiérovcov až po novodobých režisérov ako Woody Allen. Značný priestor je tu samozrejme venovaný sovietským režisérom a kameramanom, čo však rozhodne nie je na škodu. Objavujú sa tu také zvučné mená ako Sergej Ejzenštejn, Dziga Vertov, Nikita Michalkov či Sergej Urusevskij. Zamrzí ale, že tu autor (zrejme zámerne) vynechal sovietskeho velikána menom Andrej Tarkovskij. Je to dané snáď tým, že v dobe kedy kniha vznikala Tarkovskij emigroval na západ. Nechýbajú tu však ani režiséri ako Federico Fellini či Walt Disney. Ako celok kniha funguje na výbornú a osobne som veľmi rád, že jeden zachovaný a nepoškodený exemplár zdobí moju súkromnú knižnicu.

06.06.2018 4 z 5

Mucha Mucha Dominik Dán

Naši starí známí "vraždári" sa etablujú v čerstvo porevolučných podmienkach. Na Železnej Studničke na okraji Bratislavy sa objaví mŕtvola neznámej ženy. Všetko nasvedčuje tomu, že bola brutálne zavraždená a jediná možnosť ako určiť čas uplynulý od úmrtia, spočíva v metódach entomológie, ktorá ale nemá v kriminalistike oporu. Autor veľmi verne zobrazuje porevolučný chaos i radikálnu zmenu pomerov či už v polícii a štátnej správe, ale aj v spoločnosti ako takej. Mimo iné sú tu naznačné počiatky vzostupu privatizérských darmožráčov.

26.12.2017 3 z 5

Vrahovia bez tváre Vrahovia bez tváre Henning Mankell

Prípady komisára Wallandera sú v našich končinách notoricky známe hlavne vďaka rovnomenému seriálu, kde titulného detektíva bravúrne stvárnil Kenneth Branagh. Prvý knižný prípad s názvom "Vrahovia bez tváre" sa odohráva v januári 1990. Wallander tu rieši záhadný prípad vraždy dvoch seniorov, ktorých niekto beštiálne umučil na odľahlej farme. Podľa všetkých indícií sa ukazuje, že páchatelia sú utečenci, ktorí prišli do Švédska hľadať azyl. Wallander sa tak dostáva do prostredia utečeneckých táborov a snaží sa vypátrať kto za tým všetkým stojí a čo je v pozadí. Kniha síce je v mnohých momentoch mimoriadne napínavá, ale až príliš často tu autor zachádza do dejových odbočiek, ktoré nikam nevedú a pripadali mi ako zbytočné naťahovanie deja. Pôsobivé sú ale predovšetkým pasáže, kde sa Wallander zamýšľa nad tým, kam až môže raz Švédsko dostať jeho bezhraničná prisťahovalecká politika. Práve v tomto bode si myslím ,že je táto kniha výnimočná a je nutné uznať, že pán Mankell už v roku 1990, kedy táto kniha vznikala videl či aspoň tušil, že sa Švédsko pod extrémným nánosom utečencov raz prepadne do chaosu a táto jeho predtucha sa do bodky splnila. Dnes je bohužiaľ Švédsko doslova zaplavené čvargou z Afriky a Arábie a ocitá sa na pokraji občianskej vojny.

03.07.2017 4 z 5

Stredoveké Slovensko Stredoveké Slovensko Matúš Kučera

S precíznosťou ale aj s vtipom napísaná história nášho územia od príchodu slovanských kmeňov v 5. storočí nášho letopočtu, cez vznik Veľkej Moravy, neskoršie začlenenie do Uhorska až po tragickú bitku pri Moháči v roku 1526, ktorá na dlhých 150 rokov poznamenala naše dejiny. Pán Kučera tu do podrobnosti rozoberá ako sa žilo v neľahkých stredovekých časoch, ako sa rozvíjala vzdelanosť či ako vyzeral bežný život v stredovekom meste. Nezabúda ani na opis významných objavov a budovaní dôležitých miest ako napríklad Kremnica, kde sa na okolí dlhé stáročia ťažilo zlato a v meste sa razili zlaté mince. Za vôbec najprecíznejšie články, ktoré mňa najviac zaujali, považujem ten o tatárskom vpáde a druhý o Husitoch. Autor tu pomerne často používa metafory a vtip jemu vlastný. Keď sa povie "slovenský historik", vždy si odteraz spomeniem na meno Matúš Kučera. Teším sa na ďalšie knihy od tohto významného autora.

24.07.2019 5 z 5

Šarha Šarha Jørn Lier Horst

Som veľký fanúšik severskej literatúry. Kniha s názvom Šarha je pre mňa úplne prvý román, ktorý som čítal od Horsta a musím povedať že mám vo výsledku zmiešané pocity. Hlavný hrdina, inšpektor William Wisting tu vyšetruje záhadnú vraždu mladej Afghánky, ktorú niekto dekapitoval a jej hlavu narazil na kôl. Stoja za tým neonacisti alebo je treba hľadať vraha medzi ďalšími utečencami? Do pátrania sa zapojí aj dcéra hlavného hrdinu, ktorá je novinárka a následne sledujeme paralelne dvojaký príbeh vyšetrovania. Bohužiaľ atmosféra i jednotlivé zvraty sú v tomto prípade polovičné oproti tomu na čo som zvyknutý u severských románov. Očakával som tradičnú temnú atmosféru, ale jednoducho sa nedostavila. Vadila mi tu aj dejová odbočka smerujúca do Afghánistánu, pretože to trochu vyzeralo jak Indiana Jones. Ale na druhú stranu musím uznať, že autor tu názorne ukazuje ako sa medzi utečencov smerujúcich do Škandinávie ľahko dokážu infiltrovať islamisti a podobná verbež. Vo výsledku sa jedná o "spotrebnú" detektívku na jedno prečítanie.

10.07.2017 3 z 5