javaznenevim javaznenevim komentáře u knih

Hudba ticha Hudba ticha Patrick Rothfuss

Je těžké objektivně zhodnotit Hudbu ticha, z toho prostého důvodu, že zkrátka naprosto vybočuje z běžné literatury. Po celou délku nás provází pouze jedna postava, není tu žádný konflikt, nejsou tu žádné dialogy. Hodnocení této knihy zcela spočívá v tom, do jaké míry je vám Auri sympatická a jak moc se dokážete vžít do jejího naprosto odlišného světa. Ale pro mě je Hudba ticha lepší než oba díly Kroniky Královraha dohromady, a řadím jí mezi své top knihy. Proč? Protože Auri je prostě dokonalá.

23.09.2015 5 z 5

Měsíční zahrady Měsíční zahrady Steven Erikson (p)

Úvodní díl do světa Malazu je pro čtenáře, který nemá s tímto stylem zkušenosti, velice náročný. Extrémní množství postav, velký prostor pro představivost, a komplikovaný děj. Navíc je na knize vidět, že byla napsána (ne vydána, pouze napsána) celých deset let před zbytkem knih a jsou tu oproti zbytku série vidět dějové nesrovnalosti. Podle mého názoru druhý nejslabší díl v sérii, a ne zrovna vhodný jako úvod, protože hodně čtenářů předem odradí.

23.09.2015 4 z 5

Prach snů Prach snů Steven Erikson (p)

Po epickém osmém díle pokračuje šílená temná jízda Prachem snů, který je první částí finále. Přesouváme se zpátky za Tavore a celý děj se pomalu začíná uzavírat. Zoufalství Lovců kostí na vás z knihy téměř čiší a zbytek postav na tom není o moc lépe. Už zhruba v půlce knihy jde snadno odhadnout, že tohle rozhodně nebude pohádkový konec. A taky že ne. Nicméně co mi vadilo je extrémně rostoucí melodramatičnost a megalomanství. Takže šesté místo.

04.10.2015 5 z 5

Daň pro ohaře Daň pro ohaře Steven Erikson (p)

V osmém díle Malazu se opět vracíme ke starým známým - Anomanderovi, Kallorovi, Kruppemu, a objeví se i sama Paní Závist. Přibylo filosofie, ale na druhou stranu v osmém díle se schyluje k takové řeži, že posledních dvě stě stran knihy všechno vynahradí. Krásných pět hvězdiček a po lince Tiste Edur skvělý návrat a celkově páté místo.

01.10.2015 5 z 5

Vichr smrti Vichr smrti Steven Erikson (p)

7. díl Malazské knihy padlých má několik výhod i nevýhod. Konečně se dořeší linka Edurů, dokončí se hlavní část děje z dílu šestého, a zjistíme několik velice zajímavých věcí o fungování světa. Nicméně se připravte na tlupu zbytečných a otravných postav (ahoj Trulle a Seren Pedack) které vás budou štvát co pár set stránek. Nicméně se to dá přežít a Karsovo finále je prostě skvělé. "Já nejsem ničí vyvolený. To právo jsem nikomu nedal." Takže u mě zaujímá stejnou pozici jaké je její číslo v sérii - 7.

25.09.2015 4 z 5

Lovci kostí Lovci kostí Steven Erikson (p)

Po naprostém propadu v nudném pátém díle, přichází díl šestý, mnohem lepší, nabitý událostmi i známými postavami a hlavně se vrací Ganoes Paran a Leoman s Cepy. Za mě 4. místo v sérii a rozhodně stojí za to přečíst znovu.

25.09.2015 5 z 5

Půlnoční vlny Půlnoční vlny Steven Erikson (p)

Pátý díl jsem četl nejdéle ze všech, a dlouho jsem nevěděl co si o tom myslet. Jelikož konec známe už z předchozího dílu (vyprávění Trulla Sengara), nemůže čtenáře u nic moc překvapit. Edurové jsou vyloženě nudní, celá jejich kultura je dost zvláštní a založená na lžích. Vážně jsem jim přál rychlý a pokud možno bolestný konec. Každopádně pro mě naprosto nejslabší díl celé série, obzvláště po skvělé čtyřce.

25.09.2015 3 z 5

Dóm řetězů Dóm řetězů Steven Erikson (p)

2. nejlepší kniha v sérii, tak přísahám! Nevěříte? Buďte svědky!

25.09.2015 5 z 5

Vzpomínky ledu Vzpomínky ledu Steven Erikson (p)

3. kniha v sérii Malazu u mě zabírá první místo. Děj zapadá do sebe, rychle ubíhá i první třetina knihy, a dozvíme se mnoho nových informací z historie Malazského světa. Skvělá Paní Závist, celá linka s Věštcem a konečně pořádné projevení se Kallora. Tohle je vrcholné dílo temné fantasy literatury.

24.09.2015 5 z 5

Dům mrtvých Dům mrtvých Steven Erikson (p)

Druhý díl Malazské knihy padlých se se přesouvá na zcela jiný kontinent, přináší většinou nové - a výrazně propracovanější - postavy než díl první, a nabízí temnější, propracovanější děj. Začátek je, ostatně jako u všech Eriksonových knih velice pomalý, ale už zhruba od druhé třetiny začíná děj silně gradovat, a finálních sto stran je naprosto epických. Hodnotím jako třetí nejlepší díl série.

23.09.2015 5 z 5