Jarrimund Jarrimund komentáře u knih

Prahou krok za krokem Prahou krok za krokem Emanuel Poche

Pro milovníka Prahy neopominutelná publikace.

05.05.2013 5 z 5

Černá kniha komunismu 1. Černá kniha komunismu 1. Nicolas Werth

Ale ta myšlenka (lze-li to tak zjednodušit) opravdu není obsahově nedestruktivní, to ani náhodou. Při četbě Uljanovových spisů (možná s překvapením) zjistíte, že jde o soubor teroristických pokynů a příruček. Vůbec nešlo o to, že by Džugašvili něco překroutil, on to jen zdokonalil.

05.05.2013 5 z 5

Dusno Dusno Jaroslav Zýka

Kniha byla zakoupena spíše náhodou. O to milejší pak bylo překvapení.

01.05.2013 5 z 5

Sluneční poutník Sluneční poutník David Brin

Jedním slovem, zklamání.

Spasitel Duny Spasitel Duny Frank Herbert

V případě série Duny jdu evidentně proti proudu. První knihu jsem asi do poloviny chtěl odložit nedočtenou, ale druhá polovina, s úžasně propracovanou pouštní ekologií a dokonalým způsobem přežití fremenů, stála za to. Tento díl je však již jen pohádková fantasy ve sci-fi kulisách a další pokračování jsem tak jednoznačně odpískal. Zkrátka to není můj šálek čaje (propracovanost, mapy a slovníček však oceňuji).

Míšenci Míšenci Robert J. Sawyer

Celá série má, dle mého názoru, silně se snižující kvalitu. Navíc se stále více mění na jakýsi autorův světonázorový manifest. Téma a jednotlivé nápady zajímavé a nosné. Škoda, že nenapadly lepšího autora.

Obránce Obránce Carolyn Janice Cherryh

Moje oblíbená autorka a výborná série Atevi. Bohužel, komerčně u nás neúspěšná a proto je šestý díl (Průzkumník) u nás poslední. Beletrie v angličtině je pro mne náročná, ale budu se do toho muset pustit, protože chci sérii určitě dočíst...

29.04.2013 5 z 5

Skleník Skleník Brian Wilson Aldiss

Po vynikajícím Nonstopu jsem se na každého dalšího Aldisse těšil. Nikdy už jsem však nebyl tak nadšený a tato kniha je pro mne autorovou nejslabší (z těch, co jsem četl).

20.04.2013

Skrytá říše Skrytá říše Kevin J. Anderson

Pro mne osobně velké zklamání. Jsem milovníkem space opery, ale tento vesmír je pro mne absolutně nestravitelný. Autor umí fabulovat (za což jsem dal oněch 60%), ale není to pro mne uvěřitelné. Logiku to dílem postrádá a dílem je až humorná. Teprve později jsem postřehl Andersonovo autorství Hvězdných válek a Akt X. Takže už se svému zklamání tolik nedivím.

17.04.2013 3 z 5

Prehistorický atlas - Vývoj planety Země Prehistorický atlas - Vývoj planety Země Douglas Palmer

Všem zájemcům o historickou geologii a paleontologii vřele doporučuji. Kvalitní popularizace.

16.04.2013 5 z 5

Něžný barbar Něžný barbar Bohumil Hrabal

Nemohu si odpustit zveřejnění dávné vzpomínky. V sedmdesátých letech jsem měl, díky naší skvělé paní profesorce Ludmile Freiové, příležitost číst jednu z rukopisných verzí Něžného barbara. Nikdy už jsem nečetl od pana Hrabala nic tak úžasného. Publikovaná (autocenzurovaná) verze je výborná, ale té rukopisné se vůbec nevyrovná. Škoda, ale asi to tak muselo být...

13.04.2013 5 z 5

Kolíbka Kolíbka Kurt Vonnegut Jr.

Pro mne nejlepší Vonnegut (a že jich mám doma devět...). Inu, tak praví Knihy Bokononovy, Amen.

13.04.2013 5 z 5

Dobrodružství Toma Sawyera Dobrodružství Toma Sawyera Mark Twain (p)

Knížka mého dětství číslo jedna. Již navždy udrží můj rekord v počtu přečtení. Četl jsem ji tolikrát, že jsem uměl celé pasáže zpaměti.
Pro mne srdeční záležitost.

Mistr Ma Mistr Ma Willy Kyrklund

Prostřední novela Mistr Ma je fantastická. Kdybych hodnotil jen ji, bylo by to jasných 100%.

13.04.2013 4 z 5

Slovník autorů anglo-americké fantastiky. Díl 1. A–K Slovník autorů anglo-americké fantastiky. Díl 1. A–K Martin Šust

Vyjde někdy 2. díl?

Rozmarné léto Rozmarné léto Vladislav Vančura

Je až zarážející kolik, zejména mladších, čtenářů zoufale hledá (a nenachází) příběh a jeho smysl. Ale tato knížka není a nechce být uspěchanou akční záležitostí. Je to poetická "tichá síla" (slovy někdejšího politického sloganu) napsaná překrásnou češtinou. Knížka, stejně jako film, patří k mým top zážitkům. A ještě poznámka na závěr - opětovným čtením lze objevovat další a další dimenze textu.

Kosti Kosti Ivan Vyskočil

Ivan Vyskočil - jako vždy - skvělý zážitek.

09.03.2013 5 z 5

Pravdomluvní nelžou Pravdomluvní nelžou Ivo Marek

Pro zainteresovaného pamětníka z Prahy (tehdejší máničku, milovníka bigbítu, nemilovníka bolševika) vlastně nutnost. Některé události znám z vlastní zkušenosti (jen z jiného úhlu pohledu). Některé věci mi do sebe zpětně zacvakly...

09.03.2013 4 z 5