Obránce

od:


KoupitKoupit eknihu

5. kniha série Atevi. Bren Cameron kdysi zprostředkovával kontakty mezi lidmi a rasou atevů, na jejichž planetě se skupinka lidských trosečníků před dvěma staletími usadila. Ta doba však už minula, nyní Bren slouží jen atevskému vládci Tabinimu a zastupuje jeho zájmy na vesmírné stanici, kterou kdysi postavili lidé. Právě sem se vrátila hvězdná loď Phoenix, když utekla před nepřátelskými cizinci, jež zničili stanici Reunion ve vzdáleném vesmíru a zabili celou její posádku. Po náhlé smrti Ramireze, staršího kapitána a nejvyšší autority lodi, vychází najevo něco překvapivého: stanice Reunion nebyla zničena celá a část její posádky přežila. Posádka Phoenixu se rozhodne vydat na cestu zpět k Reunionu a zachránit ty, kdo tam zůstali. Netuší však, že Tabini má pro tuto výpravu své vlastní plány…...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/31_/31843/atevi-obrance-31843.jpg 4.410
Série:

Cyklus Atevi (5.)

Orig. název:

Defender (2001)

Žánr:
Romány, Sci-fi
Vydáno:, Triton
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (4)

Přidat komentář
ludek.n
15.04.2018

Pátá kniha cyklu Atevi zřejmě už definitivně opouští planetu atevů a odehrává se výhradně na vesmírné stanici na oběžné dráze, kde to mezi subjekty tří světů - lidí, kolonistů a atevů - klokotá, tře se, naráží do sebe a jiskří, jak se sluší a patří na dramatické čtení. Obránce si zachovává čtivost předchozího dílu, i když vyprávění už není tak strhující a bohaté na události. Opět se mohutně intrikuje a politikaří, ale na rozdíl od prvních knih cyklu to zase až tolik nesnižuje dynamiku samotného příběhu. Autorka poznovu upletla dostatečně složitou spleť příčin a následků, které je potřeba na vlastní nebezpečí rozplést a uchopit.

yerry
14.03.2018

Po takmer 10. rokoch som sa odhodlal dočítať túto v češtine nedovydanú sériu i keď ma od toho odrádzal práve tento fakt. Autorka pritom píše ďalšie a ďalšie časti z tohoto univerza cudzincov naďalej ako na bežiacom páse.

Ďej psychologicko-sociologickej spaceopery pokračuje pozvolna ďalej. Rozdané karty sú tentokrát medzi Mosfeirou, Atevskou pevninou a pozemskou vesmírnou ľoďou, ktorá sa má vrátiť k neznámymi cudzincami napadnutej vesmírnej základni hlboko v tomto vesmíre. Na to však potrebuje palivo a zdroje. A práve tu vstupujú do komplikovanej mocensko-politickej hry Atevi so svojou komplikovanou diplomaciou, čo je presne situácia, v ktorej autorka nemá konkurenciu. Teda nečakaj ani po piatich zväzkoch nejaké strhujúce odhalenia a konflikt vesmírnych rozmerov. Pekne sa usaď, ukľudni sa trebárs formou dychových cvičení a vstrebávaj dej a jeho plynutie. Určité vyústenie alebo aspoň jeho náznaky očakávaj až niekedy v závere budúceho zväzku. To nie je spoiler, ale môj predpoklad. Jedno ti však môžem prezradiť, v tejto časti vesmírna ľoď určite vyštartuje :)

Text je trochu náročnejší na sústredenie. Pre zrovnanie: ak sa ti zdajú romány takého Stevena Eriksona alebo Roberta Jordana príliš popisné a rozvláčne, o tejto sérii ani neuvažuj a hlavne nie o tomto dieli. Ak ale chceš trochu náročnejšie čítanie, choď do toho. Mne u tejto autorky trochu začínajú vadiť niektoré postoje, inak som ale spokojný…

tsal
15.11.2017

Začnu negativem. Těžko se mi smiřuje s faktem, že se od antropologické sci-fi odkláníme ke space opeře. Že Tabini a Bujavid prakticky zmizeli ze scény, že Atevové přestávají být cizí a že se střet cizorodých kultur pomalu mění ve všednější střet dvou lidských komunit s odlišnými pohledy na věc. Za to ovšem hvězdičku nekradu. Kradu ji za fakt, že již pátý díl sledujeme jednu a tutéž šablonu stavby příběhu. Říkám si, jestli by to vzhledem k délce série nechtělo nějakou změnu? Alespoň jednu maličkou?

Co si ovšem hvězdičky zaslouží, jsou propracované charaktery, skvěle zamotaná a fascinující politická scéna, (Babička 'Sidi), téměř osvětový náhled do duše překladatele/tlumočníka a fakt, že i přes recyklovanou stavbu příběhu, i přesto že jste již na začátku knihy schopni říct, na které stránce začne jít všechno k čertu a přituhovat, vás autorka dokáže strhnout a vyrazit vám dech. A také vás nepřestane fascinovat s jakým klidem dokáže několika poznámkami přeskočit třeba i několik let napínavých a svět měnících událostí, protože je nepovažuje hodné za vlastní román. Trochu ji za to miluji i nenávidím zároveň.

Jarrimund
29.04.2013

Moje oblíbená autorka a výborná série Atevi. Bohužel, komerčně u nás neúspěšná a proto je šestý díl (Průzkumník) u nás poslední. Beletrie v angličtině je pro mne náročná, ale budu se do toho muset pustit, protože chci sérii určitě dočíst...