jaro999 jaro999 komentáře u knih

Všecky krásy světa Všecky krásy světa Jaroslav Seifert

Krásná laskavá kniha, próza napsaná básnickým, a přece zcela přirozeným jazykem. Pohladí po duši.

05.10.2017 5 z 5

Smrt v Benátkách Smrt v Benátkách Thomas Mann

Nádherná kniha, překrásný jazyk, skvěle zachycená atmosféra Benátek. Zamyšlení nad tvůrčími schopnostmi umělce, nad mládím i prchavostí života. Zatím jsem ji četla jen jednou, určitě se k ní vrátím a věřím, že v ní opět objevím něco nového.

05.10.2017 5 z 5

Ve stínu tvých křídel ... : Habsburkové v českých dějinách Ve stínu tvých křídel ... : Habsburkové v českých dějinách Jiří Rak

Kniha se mi moc líbila. Obsahuje velké množství informací a poskytuje objektivní pohled na úlohu Habsburků v českých dějinách. Doprovází ji zajímavý obrazový materiál.

04.10.2017 5 z 5

Příběh nového jména Příběh nového jména Elena Ferrante

Těším se na další díl.

04.10.2017 4 z 5

Geniální přítelkyně Geniální přítelkyně Elena Ferrante

Čtivě napsaná kniha, přečetla jsem ji jedním dechem. Autorka je skvělá vypravěčka, dobře dovede udržet čtenářovu pozornost. Podařilo se jí vystihnout prostředí chudých neapolských čtvrtí.

04.10.2017 4 z 5

Sen v červeném domě I Sen v červeném domě I Süe-čchin Cchao

Knihu jsem četla již před několika lety, takže si již nevybavuji jména jednotlivých postav a detaily děje. Dodnes však pociťuji dojem, který na mě udělala: nádherné vystižení atmosféry v přední šlechtické rodině, barvité popisy, určitá tesknost a předtucha špatného konce. Na jedné straně až přejemnělé prostředí panského domu, na straně druhé obrovská tvrdost a nelítostnost. Není to jednoduché čtení, ale o to je krásnější. Evokuje pocity vyvolávané četbou některých čínských básní v překladu (nebo spíš v adaptaci) B. Mathesia, před zraky čtenáře se objevují scény z čínských obrazů. Určitě doporučuji.

04.10.2017 5 z 5

Paní Dallowayová Paní Dallowayová Virginia Woolf

Má nejoblíbenější kniha, četla jsem ji již 3 x a pokaždé v ní objevila něco nového. Syntéza literárního mistrovství, nádherné popisy, vyvolávají až čichové vjemy. Tok textu svou intenzitou připomíná Bachovu fugu.

27.09.2017 5 z 5