jarmik jarmik komentáře u knih

Mnichovský komplex Mnichovský komplex Jan Tesař

Panu Tesařovi se podařilo ukázat období Mnichovské dohody a Protektorátu v novém a dle mého názoru v zásadě správném světle. Empaticky oceňuje široký rozhled a dobré vedení ze strany p. Beneše. Ukazuje, že většina české elity (natož širší veřejnosti) nebyla dostatečně morálně a intelektuálně vyzrálá, aby byla schopna optimálně sehrát obtížnou pozici, z níž bylo - i přes naši slabost - možno získat více, pokud by naši předci byli houževnatější, systematičtější a měli své konání lépe promyšleno. Působivé je absolutní vyznání, které podává k činům odboje.

28.06.2017 5 z 5

Nebožtík Nebožtík Ondřej Horák

Hlavní hrdina je dost nesympatický. A tématem této současné české beletrie je to první klišé, které vás napadne: psaní současné české beletrie a protagonistou je mladý český spisovatel. Přesto se mi kniha líbila. Už proto, že je zcela současná, takže věrně zobrazuje určitou vrstvu reality, jak ji prožíváme; včetně okamžité dostupnosti všech filmů, fascinace druhou světovou válkou (zejména nevysychajícím proudem stále dokonalejších TV dokumentů o válce) a včetně samozřejmosti, s níž se mnozí průběžně sebeprezentujeme na sociálních sítích.

24.06.2017

Malý Alenáš Malý Alenáš Ivan Vyskočil

Pan Vyskočil má velice osobitý styl: propracovaným hraním se dostává občas k moudrosti. Mouder se však nejraději jen lehce dotkne, že je čtenář jen na chvilku zahlédne při hraní.

07.06.2017 3 z 5

2084: Konec světa 2084: Konec světa Boualem Sansal

Jestli jsem to správně zaregistroval, kniha 2084 - Konec světa vyvolala i určité politické reakce a kontroverzi. Důvodem patrně je, že totalitní náboženství v ní (zvané Gkabul) nese řadu vnějškových rysů islámu a v knize se naznačuje, že se sice jedná o nové náboženství vytvořené vládnoucí kastou Abistánu, ale k jeho vytvoření vedl v historii proces, který započaly některé islámské skupiny.

Pokud by však někdo čekal anti-islámské čtení, bude nejspíš zklamán. Celé ladění knihy je osobní, tlumené a jemné.

03.05.2017 3 z 5

Nástin českých a československých hospodářských dějin do roku 1990 (I. a II. díl) Nástin českých a československých hospodářských dějin do roku 1990 (I. a II. díl) Karel Půlpán

Podle mého názoru nejlepší českou knihou mimo beletrii jsou skripta od p. Karla Půlpána Nástin českých a československých hospodářských dĕjin do roku 1990. Doporučil mi je kamarád v r. 1993, když se z nich učil na FSV, tak jsem si je tam šel tehdy koupit. Od té doby je všude s sebou tahám a koukám do nich.

Skripta p. Půlpána nasadila pro mĕ velice vysoko laťku v požadavcích na psaní o historii, jak by se mi jakožto čtenáři líbilo. Od té doby při každé četbĕ na toto téma v duchu porovnávám s prací p. Půlpána, ale zatím zůstává v mých očích pořád neporažen. Nástin je především učební materiál, ale je napsaný jasným jazykem, který odráží přesné myšlení a vypointované názory. Informace plynou rychle, soustředí se jen na to hlavní. Ale v tom je kouzlo této knihy: to hlavní je rozebráno zase do detailu a především do čísla. Kde má autor volbu, vždy mlčí a nechá místo výkladu hovořit jen tabulku se statistikou. Tabulky zabírají obrovskou část tohoto textu.

Co však cením úplnĕ nejvíce, je důsledné psaní v širokém kontextu. V této knize se vždycky dbá na to, aby určité období nebo jev bylo promptnĕ dáno do souvislostí celých českých dĕjin a současnĕ - a to je dle mého názoru v dĕjepisné produkci vzácné - porovnáno se situací v zahraničí.

23.03.2017 5 z 5

Jan Zrzavý vzpomíná Jan Zrzavý vzpomíná Jan Zrzavý

Kniha je celkově krásná, každému ji vřele doporučuji. Škoda, že neznáme přesný příběh jejího vydání, patrně by byl též zajímavý. V každém případě si dnes těžko představíme, že podobná publikace by vyšla v nákladu 130 000 výtisků, jako tomu bylo v r. 1971.

18.03.2017 5 z 5

Kafkova zpráva o světě Kafkova zpráva o světě Marek Nekula

Knihu doporučuji. Vedle výborného čtení pro fanoušky dr. Kafky sborník myslím (hlavně ve stati o znalosti češtiny jeho a jeho spolužáků) poskytuje na malém prostoru další plastický obrázek poslední fáze monarchie, který mi běžný dějepis v této podobě zatím nezprostředkoval.

09.03.2017 5 z 5

Dvě máchovské studie Dvě máchovské studie Jan Patočka

Četba studií p. Patočky vyžaduje od čtenáře uvedení se do stavu, který mi dosti připomíná meditaci: musel jsem se aktivně zdržet zabíhání myšlenek mimo čtení. Bylo potřeba maximálně soustředit veškerou pozornost právě jen na aktuální slovo a aktuální větu, a s touto aktuální větou pokud možno splynout.

Jako laik si z nich odnáším spíše okrajové postřehy, samotné filozofické rozbory jsou pro mě převážně průtokové. Hlavně jsem si zapamatoval poznatek, že p. Patočka vysoce cenil dílo p. Máchy. Zejména ve starší studii z doby protektorátu je cítit vzpruha, kterou p. Patočka čerpal od starého národního velikána.

05.03.2017 5 z 5

Obrázky z Bretaně podruhé Obrázky z Bretaně podruhé Jan Šmíd

Nejvíce mě zaujala patrně kapitola o tom, kdo je největším fotografem bretaňské krajiny: komerčním králem je evidentně p. Philip Plisson, který organizuje velkolepé fotografování z vrtulníku a jeho dramatické snímky majáků a pobřežních skalisek jsou prý všudypřítomné v kavárnách celého světa. P. Šmíd zvolil jeden takový snímek p. Plissona i pro obálku této své knihy. Výrazným soupeřem a protipólem p. Plissona byl již zesnulý p. Thersiquel, lokální matador, který zemřel v chudobě a celý život se zaměřoval na zachycení všednější (a možná realističtější) tváře bretaňského regionu.

Kniha se mi nakonec líbila. K naladění před dovolenou v Bretani ji mohu doporučit.

26.02.2017 3 z 5

Cesta končí pod Huascaránem Cesta končí pod Huascaránem Jan Suchl

Náhodou se u mĕ ocitla kniha z rodičovské knihovny od p. Jana Suchla s názvem Cesta končí pod Huascaránem z roku 1970. Popisuje tragický osud československé horolezecké výpravy do Peru konané téhož roku.

26.02.2017 4 z 5

Ar-Men Ar-Men Jean-Pierre Abraham

Kniha Ar-Men je krásný čtenářský zážitek, určitě ji doporučuji. Knížka je tenká - má 117 stránek řídkého textu, který je členěn do krátkých kapitol dle jednotlivých dnů. Jde o deníkové zápisky autora, který se v rámci hledání sama sebe zapsal kolem r. 1960 do práce na nejnáročnějším mořském majáku na skále u bretaňských ostrovů v Atlantiku. Zápisky pokrývají jednu zimu, od listopadu do počátku května.

Nedovedu styl Ar-Menu nějak stručně charakterizovat. Předně vypravěč popisuje, co přesně dělal v rámci pracovních povinností při provozu majáku; dále pak sepisuje úvahy o životě, které jsou poezií v próze.

26.02.2017 5 z 5

Cesta k charakteru Cesta k charakteru David Brooks

Přes dílčí výhrady je pro mě hlavním důvodem, proč číst Cestu k charakteru, hlavně to, že p. Brooks píše o tématu, kterým se zabývám. A neméně je mi blízký i jeho způsob myšlení a podání problému. Když jsem knihu otevřel, cítil jsem se jedním rázem jako doma.

Kde dneska dostanete na každé stránce nálož sentencí jako třeba: --Život je v podstatě morální událost, nikoliv hédonistická. --

02.02.2017 5 z 5

60' / 70' Věra a Vladimír Machoninovi 60' / 70' Věra a Vladimír Machoninovi Klára Pučerová

Katalog bych každému vřele doporučil. Je krásně provedený, nádherně se čte. Mapuje dílo slavného architektonického páru. Jejich realizace patří k nejznámějším českým stavbám z doby 60. a 70. let. Jsou autory čtyř hlavních staveb: hotelu Thermal v K. Varech, obchodního domu Kotva, Domu bytové kultury na Budějovické a československého velvyslanectví v Berlíně.

05.01.2017 5 z 5

Česká krajina a baroko Česká krajina a baroko Pavel Hájek

Skvělá publikace, nabitá krásnými formulacemi, ke kterým se už nyní vracím a budu se k nim vracet dál. Česká krajina a baroko je přesně jedna z těch malých, ale fajnových knížek, které mám doma na speciální poličce, aby byly vždy po ruce.

10.12.2016 5 z 5

Proměna českých zemí ve středověku Proměna českých zemí ve středověku Jan Klápště

Velkolepé dílo. Autor popisuje podrobně vybrané jednotlivé lokality, kde proběhl archeologický výzkum. Pro laika - jako já - jsou pak nejpoutavější ty pasáže, když dílčí poznatky p. Klápště rozvádí do obecných souvislostí: kde jsou kořeny našeho životního prostředí, na čem se zakládá náš blahobyt a jakou roli v jeho vytvoření hrála podnikavost a právní řád. Zvláštní přínos pro mě byl též v evropské perspektivě, kterou kniha poskytuje.

30.10.2016 5 z 5

Dům z papíru Dům z papíru Carlos María Domínguez

Vypravěč potkává na své cestě lidi, pro které kniha není především zdrojem potěšení, jakým je pro nás, prosté spotřebitele. Profesionální literární provoz s sebou přináší mnohé problémy, které se příliš neliší od jiných odvětví hospodářství.

26.10.2016 4 z 5

V jako Vendeta V jako Vendeta Alan Moore

Anglie, totalita, propaganda, tísnivá atmosféra, chudoba, násilí - to je stejné. Co se liší? Namísto 1984 je 1997, namísto socialismu je fašismus, namísto Winstona S. je superhrdina V a namísto rezignace je revoluce.

09.10.2016 5 z 5

Láska jako z pohádky Láska jako z pohádky Bill Willingham

Jsem zřídkavý čtenář komiksů a hledám v nich spíše únikovou zábavu. Mýty jsou pro mě skvělou volbou: vtahují mě do děje, mají zajímavé postavy, neurážejí mou inteligenci, ale přitom mě ze čtení nebolí hlavinka.

09.10.2016 4 z 5

Vyprávění Vyprávění Ursula K. Le Guin

Velice se mi líbil hlavní motiv knihy, a sice příchod hlavní protagonistky (kterou je pozemšťanka, která přichází na Aku jako pozorovatel, v zastoupení mezihvězdné organizace Ekumen) do tradičního podhorského městečka. Tam se hrdinka setkává s přežívajícími exotickými duchovními a kulturními tradicemi. V poklidném tempu sledujeme vyprávění, jak si kupuje si v zašlých krámcích léčivé bylinky, čte staré nápisy na zdech domů, chodí na meditační cvičení, která vedou místní duchovní učitelé (nazývají se "máz"), kteří jsou hlavním povoláním třeba prodavači v železářství apod. To vše se odehrává pod tlakem totalitní komerční nadvlády všemocné Korporace, což je organizace, která se snaží na planetě Aka dohnat ostatní civilizace a ve jménu tohoto pokroku ničí usilovně všechno, co připomíná staré místní tradice a vzdělanost. Stará moudrost na Ace dost připomíná duchovní nauky východní Asie.

Tato setkání se zašlou nenápadnou exotikou mi silně připomínají podobné motivy například z literatury kolem r. 1900, která se zabývala kouzlem staré Prahy.

28.09.2016 5 z 5

Česká Kamenice na starých pohlednicích Česká Kamenice na starých pohlednicích Jaroslav Polák

Útlá kniha obsahuje na prvních padesáti stranách stručný popis dějin českých pohlednic a následně vývoj pošty (potažmo i veřejné dopravy, kterou zpočátku zajišťovali poštmistři) v České Kamenici během doby pohlednicové.

24.08.2016 5 z 5