jarmik jarmik komentáře u knih

O pražské německé literatuře O pražské německé literatuře Kurt Krolop

Přednáška o generaci pražských německých autorů působící od r. 1910 ukazuje pěkně první krůčky k otevření se vůči české kultuře - do té doby bylo něco takového v prostředí pražských německých literátů nemyslitelné.

24.06.2015 4 z 5

Vzdělanost jako živý dialog s minulostí Vzdělanost jako živý dialog s minulostí Dietrich Schwanitz

Cílem knihy je poskytnout stručný přehled znalostí z humanitních oborů, které autor očekává od vzdělaného člověka. To je skvělý nápad; jeden člověk zpracuje komplexní práci lépe než kolektiv, zvlášť, když mu záleží na nadčasových paralelách.

08.06.2015 4 z 5

Opráski sčeskí historje 3 Opráski sčeskí historje 3 Jaz

Kdyby dovedl být anonymní autor vtipný i bez vulgarit, byly by Opráski dokonalé.

31.05.2015 4 z 5

Velký obrazový atlas dopravy Velký obrazový atlas dopravy Jan Tůma

Z dnešního pohledu mě překvapila německá perspektiva knihy - téměř v ní chybějí československé reálie a vůbec se minimálně zabývá východním blokem.

25.03.2015 5 z 5

Karlovarsko včera, dnes a zítra Karlovarsko včera, dnes a zítra kolektiv autorů

Musím ocenit pečlivou práci s fotografiemi z hlediska vojenského, neboť tam není ani jednou nádraží (jenom autobusové, a to jen MHD). Takže nehrozilo vyzrazení nějakých citlivých informací.

22.03.2015 5 z 5

Jak číst romány jako profesor Jak číst romány jako profesor Thomas C. Foster

Zpočátku mě iritoval familiérní tón výkladu a (ne moc vydařené) vtipkování. Někde kolem třetiny textu se můj pocit obrátil k lepšímu a knihu bych doporučil. Mně jakožto laikovi pomohla uvědomit si dva nebo tři postřehy o tom, jak se dělá román. Třeba že typicky v beletrii dostávám jako čtenář naprosté minimum popisu protagonistů a prostředí; přesto si já sám dokreslím všechno do plastického detailu.

14.03.2015 3 z 5

Věk barbarů Věk barbarů Eduard Droberjar

Zajímavá knížka; jen ty fascinující informace by si snad zasloužily trošku záživnější podání.

01.03.2015 4 z 5

Černošský Pán Bůh a páni Izraeliti / Starej zákon a proroci Černošský Pán Bůh a páni Izraeliti / Starej zákon a proroci Roark Bradford

Chvilku mi trvalo, než jsem tón Černošského Pána Boha přijal, ale já bych tu knížku nakonec doporučil, byť s drobnými výhradami.

25.02.2015 3 z 5

Fotbalová horečka Fotbalová horečka Nick Hornby

Knihu bych doporučil. Přinejmenším jako úvod do přemýšlení o fotbalu od autora ze země, která má všechny předpoklady umět psát o fotbalu.

25.02.2015

Otazníky detektiva Štiky Otazníky detektiva Štiky Jiří Kalousek

(SPOILER) Kdo náhodou detektiva Štiku nezná - protože třeba nečetl Ohníček, tak neví, že většinou se jedná o fingované zločiny a p. Štika odhalí, že oběť si vše jen vymyslela. Příběhy dodržují několik modelů, asi šest: vedle fingovaného zločinu to bývá odhalení nevinné lži někoho, kdo se chlubí na večírku, nebo též usvědčení nějakého pana Mojmíra (příp. pana Karla, pana Jaroslava, pana Bedřicha, pana Alfonse apod.), kterého detektiv Štika od počátku podezříval a který si marně připravoval alibi, většinou za pomoci manželky.

24.02.2015 5 z 5

Polibte tu žábu! Polibte tu žábu! Brian Tracy

Knihu určitě doporučuji. Přemýšlel jsem docela, zda by se tyto základní rady do života neměly učit ve školách.

23.02.2015 4 z 5

Enderova hra Enderova hra Orson Scott Card

Necynický, nehumoristický, absolutně vážný a citlivě podaný příběh malého výjimečně nadaného chlapce, kterého v šesti letech odeberou od rodiny do Bitevní školy jako talentovaného potenciálního velitele kosmické lodi, který se má pokusit o zoufalou obranu lidstva proti hmyzákům mimozemšťanům.

23.02.2015 4 z 5

Staří mistři Staří mistři Thomas Bernhard

Starý mistr byl v době psaní téhle knihy i sám autor: používá všechny své osvědčené stylové prostředky suverénně a lehce.

23.02.2015 5 z 5

Tramvaj Tatra T3 Tramvaj Tatra T3 Robert Mara

Kniha má něco do sebe i pro nezaujatého laika, jakým jsem já - konkrétně samozřejmě fotky a též kousek českých industriálních dějin. Výhodou je, že podivné kapitoly o modernizaci elektrického vybavení tramvají lze bezbolestně přeskakovat.

22.02.2015 4 z 5

Spěšný vlak CH.24.12 Spěšný vlak CH.24.12 Jan Poláček

Jak se píše ve všech recenzích (a že jich na tuto práci vyšlo!), kniha je skvělá - jen snad trochu stručná. Přál bych si, abych se pořádně dozvěděl, jak to bylo dál. Když budu upřímný a nebudu se přetvařovat, tak bych si přál, aby hlavní hrdina se pustil do boje, zabil postupně všechny zláky, zachránil svět apod.

Komunistky s fanatismem v srdci Komunistky s fanatismem v srdci Jiří Pernes

Nejzajímavější momenty v celé knížce jsou dle mého záznamy různých schůzí, kde se odhalovali a tepali škůdci. Ty metody jsou skutečně úžasné. Taková schůze začala nevinně a budoucí oběť nic netušila. Postupně se to začalo různě otáčet proti ní a najednou se nestačil funkcionář divit.¨

22.02.2015 3 z 5

Metamorfózy politiky. Pražské pomníky 19. století Metamorfózy politiky. Pražské pomníky 19. století kolektiv autorů

Mé oblíbené téma. Výpravný katalog k pěkné výstavě. Dobře doplňuje klasickou devadesátkovou publikaci Pomínky a zapomínky.

Pomníky a zapomníky Pomníky a zapomníky Zdeněk Hojda

Fantastické téma, krásná kniha. Až si omezím knihovnu na jednu poličku, tato na té jedné poličce bude.

Pražská asanace Pražská asanace Kateřina Bečková

Nevím, zda je to dostatečný test nadčasovosti, když si brožurku prohlížím teprve 17 let, ale zatím se mi pořád líbí.

22.02.2015

Liberecká radnice a Liebiegova vila Liberecká radnice a Liebiegova vila Marek Řeháček

I když nechybí příslušný folklór jako předmluva od primátora města s jeho fotografií, tak bych brožuru takto celkem v kontextu regionálního spisování doporučil.

22.02.2015 4 z 5