Nebožtík

Nebožtík https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/343895/bmid_neboztik-phQ-343895.jpg 2 26 11

Ze země fjordů, kde jsou děti odebírány rodičům podivným úřadem a kde ve vězení dlí masový vrah Breivik, přes Osvětim až do Budapešti – do města, kde za druhé světové války Raoul Wallenberg svým statečným chováním zachránil tisíce lidských životů. Taková je v novele Nebožtík cesta mladého, znuděného a zhýčkaného literáta Štěpána Hrdiny, jenž marně hledá náhradní náplň svého života.... celý text

Novely , Literatura česká

Vydáno: ekniha , Akropolis

ZÓNA
22.10.2023 1 z 5

Pokud se dokáže literatura utopit v bahně rozplizlých myšlenek, vstupuje touto knihou do své poslední životní fáze. Nepřál bych jí zemřít takovou smrtí.
Marně jsem v krátkém románu postupoval vpřed, aniž bych našel rozuzlení. Nepochopil jsem záměr autora, neudělal na mě dojem svým zanícením pro cestopis, popisováním Osla, Prahy, Krakova. Ani promiskuitou hlavního hrdiny a již vůbec ne jeho svobodou, která spočívala ve stále se monotónně opakujících činnostech.
Návod na zahálku a cynismus mladého zhýralého spisovatele nemohl být popsán ve větším rozsahu. Přitom formát novely dokonale vyhovuje.
K psanému textu jsem po přečtení pocítil odpor.
Uvěříte mi, když napíši, že jsem snad ještě nic horšího nečetl?

stanislav6289
22.03.2023 odpad!

Něco pro zakomplexované misogyny, něco pro znuděné intelektuály, co by rádi byli Oscar Wilde, ale nejsou. Nudný styl, nudný děj. Ztráta času.

SanFrancisco2
26.05.2020 odpad!

To jako vážně? Nedoporučuji, ztráta času.

petrarka72
25.06.2019 4 z 5

Nuda o nudě. Proč ne?

zuzana3884
23.11.2018 5 z 5

Hlavní hrdina vás irituje na začátku, uprostřed i na konci této útlé knížky..pořád si říkáte: proč mám číst o někom, kdo je mi sympatický stejně jako činže za plesnivé 1KK.. Ale stejně vás baví číst o jeho myšlenkových pochodech, protože je prostě "zvláštní"..

Měňavka
12.10.2018 odpad!

Každá kapitola popisuje den hlavního hrdiny - jak vstával, co jedl a co prožil. A protože dělal a prožíval pořád to stejné, musím napsat, že je to totální brak a NUDA!!!!

anilah
13.06.2018 odpad!

Autor by se měl držet kritiky, ta mu ještě jde. Tohle bylo naprosto zoufalé, škoda papíru.

kuruteku
13.04.2018 1 z 5

Nevím, proč jsem to četl, a nevím, proč to autor napsal. Číst to byla asi stejná nuda, jaká je popisována. Tento svět je mi, a doufám bude, utajen.

konvalinka17
16.03.2018 1 z 5

Nuda...hlavní hrdina je idiot, ale vlastně se toho o něm téměř nic nedozvíme, snad jen to, že se rád koupe ve vaně s horkou vodou... minimum přímé řeči ke čtivosti díla taky moc nepomáhá. Absolutně nechápu, jak tato knížka může být nominovaná na Magnesii literu.

Dixinka
26.08.2017 3 z 5

Nejdříve jsme chtěla odložit nedočtené, ale nakonec to přece jen mělo nějaký smysl. Ocenila jsem popisování nudu mladých.

jarmik
24.06.2017 4 z 5

Hlavní hrdina je dost nesympatický. A tématem této současné české beletrie je to první klišé, které vás napadne: psaní současné české beletrie a protagonistou je mladý český spisovatel. Přesto se mi kniha líbila. Už proto, že je zcela současná, takže věrně zobrazuje určitou vrstvu reality, jak ji prožíváme; včetně okamžité dostupnosti všech filmů, fascinace druhou světovou válkou (zejména nevysychajícím proudem stále dokonalejších TV dokumentů o válce) a včetně samozřejmosti, s níž se mnozí průběžně sebeprezentujeme na sociálních sítích.

Magnesia Litera

Ondřej Horák