JankaK JankaK komentáře u knih

Rozhodnutí porodní báby Rozhodnutí porodní báby Sabine Ebert

Další výborná kniha ze skvělé série o životě v Míšeňské marce ve 12. století. Ke knize jsem se dostala náhodou, první díl jsem si koupila za opravdu směšnou částku a po přečtení jsem prostě musela v příběhu pokračovat dál. První díl mě nadchnul nejvíc. Tak trochu jsem doufala, že všechna Martina příkoří se už nebudou takovou měrou v dalších dílech opakovat, opak byl bohužel pravdou. Zatím všechny díly jsou velmi čtivé, člověk se s hlavními postavami okamžitě sžije, jako kdyby to byla jeho rodina. Velmi oceňuji historické reálie, se kterými příběh úzce souvisí. Navíc se mi líbí i to, že se čtenář úzce seznámí s běžným dnem člověka ve středověku (ať už bezvýznamné děvečky, svobodné šlechtičny, rytíře či markraběnky).
U některých pasáží, které byly opravdu moc kruté (opakované znásilňování Marty, mučení, zkoušky vodou atp.) mi tuhla krev v žilách. Nebudu zastírat, že při Christianově smrti jsem nebrečela jak želva, i když mi bylo jasné, jak to vše dopadne. Ale stejně jsem do poslední chvíle doufala, že vše dobře dopadne, dobro zvítězí a Marta s Christianem spolu budou žít šťastně až do smrti. Přeci jen, jsem "slabšího pohlaví" a nad šťastným koncem by zaplesalo mé romanticky založené já. Ale konec konců jsme ve středověku, kdy svůj osud měli ve svých rukou jen ti nejmocnější (a nikdy ani to ne).
Na závěr bych jen chtěla říct, kniha je opravdu skvělá. Místy mi páchané krutosti přišly až moc, ale velmi pozitivní dojem nad tím převážil.
A teď vzhůru na další dva díly ! :-)

23.10.2015 5 z 5

Život za životem Život za životem Kate Atkinson

Úžasná kniha. Potřebovala jsem něco na odreagování a nemohla jsem si vybrat lépe. Z počátku jsem se nemohla začíst, ale čím dál jsem četla, tím víc jsem se propadala do Ursulina života. Líbilo se mi propojení s historickými událostmi a ta možnost, prožívat svůj život znovu a znovu mi nedávala spát. Nemohu jinak než vřele doporučit. Teď jen najít další knihu stejně skvělou :-)

25.04.2015 5 z 5

Andělská hra Andělská hra Carlos Ruiz Zafón

Z knihy mám stále rozporuplné pocity. Nedělalo mi problém se do ni začíst, v některých pasážích jsem skoro ani nedýchala, ale na druhou stranu části s filozofickými rozhovory s patronem mě už zase tolik nebraly. Doufala jsem v závěru na nějaké velké vyvrcholení. vysvětlení všech událostí, ale nic z toho se nestalo. Tak jako tak knihu doporučuji ke čtení, já sama si pohrávám s myšlenkou znovu přečíst následující volná pokračování v podobě Nebeského vězně a Stínu větru. Ty totiž byly famózní :-)

19.03.2015 4 z 5

Jeden den Jeden den David Nicholls

Perfektní knížka :). I když jsem viděla dřív film, nijak mi to nevadilo. Text krásně plyne, díky dopisům a básním nenudí a místy jsem se opravdu od srdce zasmála :).

24.10.2014 5 z 5

Z letopisů Angrie Z letopisů Angrie Charlotte Brontë

První část knihy s názvem Mina Laurynová mě neskutečně bavila. Autorka má skvělý vyprávěcí talent, a vzhledem k tomu, že povídky z kroniky Angrie psala již od raného mládí, tak klobouk dolů. Bohužel část druhá mě již tolik nezaujala. Velký problém mi dělaly osoby, které se v ději velmi rychle střídaly. Za mě půl na půl.

15.09.2014 3 z 5

Návštěva osobního lékaře Návštěva osobního lékaře Per Olov Enquist

Tato kniha mě naprosto pohltila, přečetla jsem ji jedním dechem během dvou dnů. S některými částmi jsem úplně nesouhlasila, na druhou stranu se mi líbilo, že kniha je psaná z pohledu několika osob. Každopádně moc doporučuji, jedná se o velice zajímavou část dánských dějin a vlastně i celé Evropy :)

10.08.2014 5 z 5

Móda v ulicích protektorátu Móda v ulicích protektorátu Miroslava Burianová

Krásná, přehledně psaná kniha s množstvím fotografií. Zároveň se nejedná o suchý nezajímavý text jak by se mohlo zdát, právě naopak je protkán lidskými osudy,dobovými vtipy a historkami. Za mě pět * :)

10.08.2014 5 z 5