Janka28 Janka28 komentáře u knih

Myš a Krtek, dobří sousedé Myš a Krtek, dobří sousedé Wong Herbert Yee

Milá knižka o tom, ako dvaja veľmi rozdielni susedia môžu spolu dobre vychádzať, keď budú k sebe troška pozorní. Jednoduchý text, jednoduché obrázky a jednoduché, ale dôležité rady do života.

13.03.2015 5 z 5

Společenstvo klíčníků Společenstvo klíčníků Daniela Krolupperová

Príbeh sa mi páčil, pripomínal knihy Zbigniewa Nienackeho, ktoré som kedysi dávno čítala.

Spoiler alert:

Záver môže byť logický, ak si v ňom predstavíte SZOOVBLEF PLNVGF (za použitia anglickej abecedy). Ja naopak oceňujem otvorený koniec, kde záleží na čitateľovi, s akým vysvetlením bude sám pre seba spokojný.

09.05.2015 5 z 5

O klíči O klíči Pavel Čech

malý formát je vhodný do ruky aj najmenším deťom. Dcéru knižka ilustráciami i jednoduchým, ale poetickým textom zaujala už v 18 mesiacoch, a od tej doby ju spolu pravidelne čítame a vytvorila si tak základ pre ďalšie knižné dobrodružstvá

07.01.2015 5 z 5

366 příběhů z přírody a ještě něco navíc 366 příběhů z přírody a ještě něco navíc Anne-Marie Dalmais

Krásna knižka, ktorá by si zaslúžila nové vydanie. Celý rok je rozdelený do krátkych poučných, a pritom pútavých, príbehov o zvieratkách a postupných zmenách v prírode, sem-tam doplnených nápadmi na tvorenie, ktoré sú vhodné aj pre menšie deti. Každé ročné obdobie uvádza dlhší text a uzatvára ho niekoľko charakteristických scén a obrázkov imitujúcich herbár.

12.10.2016 5 z 5

Kamil neumí lítat Kamil neumí lítat Jennifer Berne

Knižka, ktorá poteší najmä rodičov - knihomoľov. Predsa len zameškávať školu kvôli knihám môže mať pre záškoláka i jeho rodinu nepríjemné následky. Nakoniec to ale všetci spolu zvládnu, a tak to má byť :-)

16.06.2015 5 z 5

Dětem Dětem Václav Karel

Reprezentatívny výber básní a rozprávok pre deti s nádhernými ilustráciami. Kniha určite porastie s dieťaťom - zatiaľ čítame len verše pre najmenších (Cvrček houslista, Lesní studánka, ai.), ale sú v nej aj rozprávky pre šesť-sedemročné deti.

15.03.2015 5 z 5

Hrnček, var! Hrnček, var! František Hrubín

Nádherné ilustrácie manželov Dusíkových - popravde, dcére sa páčia viac než Trnkove ilustrácie k Dvakrát sedm pohádek - doprevádzajú jedny z najkrajších českých (F. Hrubín) a slovenských (M. Rúfus) vešovaných rozprávok. První pohádka, Červená karkulka, Perníková chaloupka a Malá pohádka o řepě sú síce prebásnené do slovenčiny, ale kto chce, môže recitovať originál.

28.02.2015 5 z 5

Ti otravní králíci Ti otravní králíci Ciara Flood

Knihu sme dostali ako darček a testovala som ju na dvojročnej dcére: príbeh aj detaelné obrázky dcéru veľmi bavia, ale zameriava sa zatiaľ len na jednotlivosti (čo má medveď v domčeku, prečo králici potrebovali med, pomôct so sekaním dreva a pod.). Rozhodne sa k nej budeme vracať, takže i milé poučenie určite časom pochopí.

19.02.2015 5 z 5

Slavné stavby světa Slavné stavby světa neznámý - neuveden

Kniha na predčítanie deťom prvého stupňa ZŠ, ale možno aj pre samostatné listovanie tým starším. Približuje najznámejšie stavby z rôznych dôb a častí sveta, ktoré sprevádzajú pekné ilustrácie.

25.09.2018 5 z 5

Felix na návštěvě u dětí z celého světa Felix na návštěvě u dětí z celého světa Annette Langen

Veľmi pekná kniha, ktorá hravou formou zoznamuje predškolákov s tým, ako žijú deti v iných končinách Zeme. Staršie deti naviac ocenia hry a nápady na tvorenie. Kniha by si zaslúžila nové vydanie, i v mestskej knižnici (natož v antikvariátoch) sa veľmi ťažko zháňa.

14.01.2018 5 z 5

Stojí město Nepovězto Stojí město Nepovězto Ljuba Štíplová

Zošitok (A6), ktorý sa ľahko zmestí do batôžku na cesty a vykúzli veľa úsmevov

09.08.2017 5 z 5

Tedovo velké dobrodružství Tedovo velké dobrodružství Jo De Ruiter

Tenká knižka-zošit o medvedíkovi, ktorý cestoval okolo sveta. Málo textu, veselé ilustrácie, každá dvojstrana venovaná pár typickým obrázkom z vybraného štátu (napr. Španielsko, Francúzsko, Egypt, Veľká Británia, USA, Čína, Austrália). Pekné na rozvíjanie fantázie najmenších cestovateľov.

19.02.2017 5 z 5

Pohádkové příběhy z celého světa Pohádkové příběhy z celého světa Peter Holeinone

Deväťdesiatdva známych aj (pre mňa doposiaľ) neznámych rozprávok a bájok z celého sveta upravených tak, aby ani s bohatými ilustráciami nepresiahli pár stránok. U niektorých mi to vadilo viac (najmä osekaná Andersenova Snehová kráľovná), u iných menej (Pinocchio). Tiež je, myslím, škoda, že u jednotlivých príbehov ani inde v knihe nie sú uvedení pôvodní autori: napr. Andersen, Collodi, La Fontaine, bratia Grimmovci, Swift, Perrault, alebo aspoň krajiny, z ktorých pochádzajú. To je ale pohľad "dospeláka". Štvorročnej dcére sa kniha veľmi páči a rada jej z nej predčítam.

12.02.2017 5 z 5

Podívej, jak roste strom Podívej, jak roste strom Helena Haraštová

Krásne priestorové leporelo o tom, ako zo žaluďa vyrastie dub a ako sa strom mení v priebehu ročných období. K tomu na každej dvojstránke jedna-dve milé vety. Len na najmenšie deti treba dávať pozor, aby z knižky rastúci strom nevytrhli.

16.09.2016 5 z 5

Prohlížej si - hledej - směj se Prohlížej si - hledej - směj se Wilfried Gebhard

Trojročná dcéra má obrázkové knihy tohoto typu veľmi rada - zaujímajú ju rôzne detaily a môže si k obrázkom sama vymýšľať príbehy. Bod dolu je za lepenú brožovanú väzbu, pri ktorej sa človek bojí knihu poriadne otvoriť, natož ju nechať dieťaťu bez dozoru, aby sa nerozpadla.

17.02.2016 4 z 5

Jak to chodí na světě Jak to chodí na světě kolektiv autorů

Vizuálne aj obsahovo nádherne spracovaná knižka o našej planéte. Okrem množstva klasických "okienok" obsahuje aj rozkladacie stránky a výrezy, takže môžete sledovať, ako sa mení more od hladiny až do najväčších hĺbok alebo hádať, čo sa skrýva v dažďovom pralese. Ďalšie stránky obsahujú napr. pohľad dovnútra Zeme, kolobeh vody, informácie o púšťach a arktických oblastiach, jednoduchú mapu sveta, význam prírody pre človeka.

01.10.2015 5 z 5

Říkadla a hry pro nejmenší Říkadla a hry pro nejmenší Vladimíra Gebhartová

Hore uvedený popis knihu presne vystihuje - okrem veľkého množstva riekaniek a básničiek uprostred, obsahuje kniha na začiatku tipy na jednoduché hry s najmenšími deťmi a na konci úlohy pre tie už trocha väčšie. Používame už skoro tri roky a dcéru stále baví.

02.08.2015 5 z 5

Příšerky, s.r.o. Příšerky, s.r.o. Walt Disney

Knižku čítame s dvaapolročnou dcérou pred spaním, aby vedela, že príšeriek sa nemusí báť a že je lepšie sa smiať, než kričať. Text má s filmom pravda spoločné len základné dejové body, ale nijak nám to neprekáža, menší rozsah sa na predčítanie naopak veľmi hodí.

16.06.2015 5 z 5

Psi, psi, psi Psi, psi, psi Ivona Březinová

Pekné leporelo, hoci dcéra sa viac sústredila na prírodné katastrofy a zdravotné postihnutia, ktoré postavám na obrázkoch spôsobili. Ale aj o týchto veciach je treba hovoriť.

28.05.2015 4 z 5

Obrázky vynálezů Obrázky vynálezů Janine Boudineau

Úžasná knižka - jednoduchým spôsobom s prepracovanými ilustráciami vysvetľuje základné princípy fungovania vecí okolo nás - nielen vynález kolesa, vlaku, auta, lietajúcich strojov, lodí a pod., ale tiež napr. vecí používaných k hygiene alebo k liečeniu. Jediným nedostatkom je, že sa už nedá nikde zohnať a v mestskej knižnici je stále nedostupná.

28.05.2015 5 z 5