Jana_Z Jana_Z komentáře u knih

Marťanská kronika Marťanská kronika Ray Bradbury (p)

Samotná kniha mě zprvu moc nezaujala, asi to nebude můj šálek čaje. Tak ve třetině už to bylo lepší a začalo mě zajímat, jak se příběh vyvine. Nicméně z mého pohledu je to slabší kniha, na které ale oceňuji tu všude vzpomínanou Bradburyho poezii. Ještě musím zmínit doslov od Františka Vrby (ve vydání z roku 1963), který byl snad zajímavější než celá kronika. Je to velmi dobře napsaný text o tom, jak je ta Amerika špatná a CCCP nejlepší. Prostě dobový doslov, na kterém můžeme krásně vidět, co to tenkrát bylo za dobu. Trochu mě z toho mrazí.

13.06.2021

Revolver na prodej Revolver na prodej Graham Greene

U téhle knihy jsem se ani nenudila, ale ani zvlášť nebavila. Příběh je spíš plochý a vcelku předvídatelný. A autorův soudobý pohled na ženy jako na přihlouplé girls... No, prostě taková detektivka k vodě.

03.05.2021 3 z 5

Roviny života Roviny života Julian Barnes

Texty Juliana Barnese jsou prostě dokonalé. Je to radost číst.

03.03.2021 5 z 5

Cirkadiánní kód Cirkadiánní kód Satchin Panda

Americká kniha s klasickým americkým neduhem. Všechny informace, které jsou rozhodně přínosné, se v každém dalším odstavci opakují pořád dokola a to je k uzoufání.

02.03.2021 3 z 5

Nahá opice Nahá opice Desmond Morris

Je to starší dílo, ale i tak jsem v něm našla spoustu zajímavých (a pro mě nových) myšlenek.

23.01.2021 4 z 5

Itinerario: cesta a plavba na východ neboli do Portugalských Indií (1579-1592) Itinerario: cesta a plavba na východ neboli do Portugalských Indií (1579-1592) Jan Huygen van Linschoten

Přes některé těžší popisné pasáže je to úžasná kniha. Přečíst si dnešním jazykem vyprávění přes 400 let staré je prostě skvělé.

21.10.2020 5 z 5

Mrtvá zóna: Tam, kde žily divočiny Mrtvá zóna: Tam, kde žily divočiny Philip Lymbery

Velmi čtivá i když neveselá kniha. S jakous takous nadějí na konci. Opravdu se máme nad čím zamýšlet a hlavně potom s dobře podloženým rozhodnutím jednat.

18.10.2020 5 z 5

Poutnice – Tři cesty do Santiaga Poutnice – Tři cesty do Santiaga Alena Ježková

Velmi čtivé a inspirativní. A k tomu spousta krásných fotografií. To jako doporučení stačí, ne?

03.09.2020 5 z 5

Van life - Život na kolech Van life - Život na kolech Foster Huntington

Několik instagramových fotek a pár krátkých a dost povrchích rozhovorů. Přečteno tak za hodinku. Doporučuji prolistovat v knihovně, doporučenou cenu 499 Kč bych za to opravdu nedala.

04.07.2020 1 z 5

Zdravá střeva Zdravá střeva Justin Sonnenburg

Je to zajímavá kniha a její téma lze jen doporučit. I se dobře čte. Ale proč se stejné informace v knize několikrát opakují? Právě to je důvod mého nižšího hodnocení, protože neustále opakování jednou řečeného je únavné.

29.06.2020 3 z 5

Lovci mikrobů Lovci mikrobů Paul de Kruif

Je to kniha pro mládež, takže vás velmi přijatelnou formou seznámí s objevy prvních lovců mikrobů. Jejich představivost, píle a mnohdy i odvaha jsou vskutku obdivuhodné. Za sebe bych doporučila nečíst knihu naráz, ale po kapitolách s odstupem času, aby se vám objevitelé a jejich objevy pomíchali jako mně ;)

23.05.2020 4 z 5

Blackout – Zítra bude pozdě Blackout – Zítra bude pozdě Marc Elsberg (p)

Skvělé téma. Moc jsem se těšila, až si tenhle román konečně přečtu, ale - bylo to, jako číst noviny. Zajímavé zprávy, ale postavy poněkud ploché - nedokázala jsem si k nim vytvořit nějaký vztah.

09.03.2020 3 z 5

Životní úklid Životní úklid Margareta Magnusson

Milá knížka na jedno odpoledne. Ráda si občas něco takového přečtu, abych si utřídila svoje myšlenky a nenechala se zlákat k nákupu nových věcí, které stejně nepotřebuji.

18.01.2020 3 z 5

Mé první léto v Sieře Nevadě Mé první léto v Sieře Nevadě John Muir

Mňam. Co věta, to perla. A protože jsem knihu nečetla v originále, musím zmínit překladatele Jana Hokeše, který mi svou prací umožnil vychutnat si tak skvělý čtenářský zážitek. Víc než příběh tu najdeme lyrické popisy krajiny, oblohy i místní flóry - to podotýkám pro ty z vás, kteří vyhledávají trochu akčnější čtivo.

04.12.2019 5 z 5

Cukr: Zkažený svět aneb od otroctví k obezitě Cukr: Zkažený svět aneb od otroctví k obezitě James Walvin

O cukru v souvislostech, které by vás ani nenapadly. Jedinou výtku mám ke zpracování textu - mám dojem, že autor knihu poskládal z různých poznámek, které si udělal v průběhu delšího času a tak se docela často části textů opakují (i když ne úplně doslova).

26.11.2019 3 z 5

Odpady:  odpad ve světě nechtěných vedlejších účinků Odpady: odpad ve světě nechtěných vedlejších účinků Thomas Hylland Eriksen

Stejně jako v-andrea jsem čekala něco jiného, ale nakonec jsem si knihu docela užila.

19.09.2019 4 z 5

Kamenný žabák Kamenný žabák György Spiró

Z četby téhle knížky mám rozporuplné pocity. Na jednu stranu se mi líbilo, jak je napsaná (a přeložená), na druhou stranu mně některé pasáže přišly nesrozumitelné. Jenže to je nejspíš můj problém, protože nemám moc znalostí o maďarské historii. Umím si představit, že kdyby se děj odehrával u nás, tenhle problém bych neměla.

03.09.2019 3 z 5

Tohle je opravdu zajímavá kniha. Některé věci už znáte, ale tady se na ně podíváte z nečekaného úhlu. Doporučuji.

27.05.2019 5 z 5

Symbiotický vesmír. Biologický horizont událostí Symbiotický vesmír. Biologický horizont událostí Josef Lhotský

Zajímavá kniha, ke které jsem ovšem potřebovala slovník cizích slov a také strýčka Googla. Myslím, že mohla být napsaná víc "česky".

25.04.2019 3 z 5

Vynález přírody: Dobrodružství zapomenutého objevitele Alexandera von Humboldta Vynález přírody: Dobrodružství zapomenutého objevitele Alexandera von Humboldta Andrea Wulf

Naprosto úžasná kniha. Příběh života A.H. zasazený do souvislostí - takových by mělo být víc.

24.04.2019 5 z 5