jan7940 jan7940 komentáře u knih

Světlo Země Světlo Země Arthur Charles Clarke

Příjemná oddychovka, byť mi trochu vadila přílišná stručnost a naopak podrobnost některých částí, někdy nezáživnost, nebylo to prostě ideální.

01.03.2019 3 z 5

Češi ve wehrmachtu Češi ve wehrmachtu František Emmert

Lepší, než leckterý válečný film. Za nejvíce strhující příběh považuji ten příslušníka Kriegsmarine, anebo paradoxně Němce, jehož rodina nenáviděla nacismus. Smutné na tom celém je, že po válce komunistický režim pohlížel na všechny z těchto mužů jako na zrádce a spousta těchto mužů byla profesně či jinak perzekuována a nedostala vůbec šanci na hodnotný a svobodný život, který namísto toho prožili někde na šachtě u Karviné.

Kniha také poněkud paradoxně pootevírá málo známou kapitolu toho temného konce 30. let, kdy se Těšínsko dostalo pod správu Poláků, kteří si počínali jako na dobytém nepřátelském území.

A jelikož sám z Těšínska pocházím a moje předky potkal stejný osud jako vypravěče, dávám knize plný počet.

01.03.2019

Obyčejní muži: 101. záložní policejní prapor a "konečné řešení" v Polsku Obyčejní muži: 101. záložní policejní prapor a "konečné řešení" v Polsku Christopher R. Browning

Absurdní, neuvěřitelné a nepochopitelné.

04.11.2018 5 z 5

Vojáci: Protokoly o boji, zabíjení a umírání Vojáci: Protokoly o boji, zabíjení a umírání Sönke Neitzel

Souhlasím s komentářem pode mnou, jedná se skutečně o knihu výjimečnou, propracovanou a průlomovou, který zboří nejeden mýtus o "čistém" Wehrmachtu, elitních padákových myslivcích, či "čestných" letcích od Luftwaffe.
Taktéž napomůže k lepšímu pochopení vnímání vojáků během války, ať už jde o jejich pohled na nepřítele, oběti, nebo povinnosti vojáka jako takové.

Místy je čtení jen pro otrlé. Nutné jsou také ne úplně amatérské znalosti základů psychologie.

25.08.2018 5 z 5

Poslední muž na Měsíci Poslední muž na Měsíci Eugene Cernan

Životní příběh jednoho výjimečného člověka, který chytne a nepustí. Opravdu jsem se těšil každý večer na to, až si ke knize opět zase sednu... v moha ohledech je kniha zajímavá a inspirující, protože když má člověk dostatek odhodlání a vytrvalosti, dosáhne čehokoliv - důkazem je právě Eugene Cernan, potomek českých imigrantů a také poslední muž na Měsíci.

25.08.2018 5 z 5

Katastrofa 1914 Katastrofa 1914 Max Hastings

Epické, velkolepé, vyčerpávající... Jedna z nejlepších prvoválečných knih vůbec.

Jako jedna z mála knih na toto téma se také poměrně obsáhle věnuje rakouskému snažení na východě a Balkáně, za zmínku stojí také kapitola věnovaná snahám Britů na moři, díky níž jsem zjistil, že v první válce na tomto poli nešlo jen o bitvu u Jutska.

Celkové hodnocení z mého hlediska o hvězdu sráží autorova neschopnost, nebo spíše nechuť zdržení se různých soudů a komentářů, které někdy opravdu nejsou zapotřebí, a tak se třeba můžeme dočíst, že naši pradědové byli svými schopnosti a motivací někde na úrovni Indů bojujících pod velením svých britských důstojníků...

Tohle dílo by neměl minout žádný zájemce o historii, kniha je informacemi doslova přecpaná. Škoda jen, že nejsou tímto způsobem zpracovány všechny válečné roky Velké války, ve výsledku by šlo o něco fenomenálního.

29.06.2018 4 z 5

Kapitoly z osvobození Československa 1945 Kapitoly z osvobození Československa 1945 Jan Němeček

Poměrně útlá kniha vydatně a bez zbytečných úvah mapuje všechny důležité události posledního válečného roku v Československu. Mohu ji doporučit všem čtenářům.

29.06.2018 5 z 5

Vesmír Vesmír Zdeněk Horský

Ve své době smělý čin vědecké literatury. Bohužel, v dnešní době se jedná o obsahově velmi zastaralou knihu, i tak je ovšem zajímavé v současnosti studovat pohled na vesmír optikou minulého století, kdy bylo pozorování kosmu víceméně ještě v plenkách.

02.05.2018

Po stopách stoleté dámy Po stopách stoleté dámy Lenka Pecharová

Navzdory své cílové skupině je nová kniha Lenky Pecharové překvapivě komplexní, plná nejrůznějších informací.

Každé z událostí uplynulého století, ať už se jedná o událost státnickou, společenskou, kulturní, či sportovní, je věnován krátký, avšak výstižný a srozumitelný popis. Události jednotlivých let doplňují krásné ilustrace Lukáše Fibricha, známého například z časopisu ABC. Nedílnou součástí knihy jsou také hlavolamy a za obzvlášť vydařené rozhodnutí považují její doplnění dobovými anekdotami.

Knihu mohu doporučit také starším čtenářům, kteří si mohou chtít při čtení připomenout významné události ve stoleté historii naší samostatné země, zároveň však i těm, kteří chtějí své potomky uvést do historie našeho samostatného československého a později českého národa.

02.05.2018 5 z 5

Polní pošta ze Stalingradu Polní pošta ze Stalingradu Jens Ebert

Ten, kdo od knihy čeká nějaké dramatické líčení stalingradské bitvy očima příslušníků německé 6. armády, bude zklamán, protože tohle není cílem této knihy.

Mnoho z těch, kteří ve Stalingradu bojovali, nemá své hroby. Mnozí spočinuli pod troskami města, jiní zahynuli v nekonečné ledové stepi při pochodu do zajetí. Zůstaly po nich často jen dopisy, které posílali svým rodinám a přátelům. V nich různorodí muži píší o každodenním životě vojáka, o svých starostech, ale také o plánech do budoucna. Dopisy také v rámci cenzury reflektují vývoj situace v kotli, naděje na prolomení obklíčení, oslavu Vánoc, nedostatek jídla, nedostatek všeho, apatii, smíření, v některých případech i neutuchající pozitivní vyhlídky až do hořkého konce. Všichni pisatelé však mají jedno společné, a tím je stesk po domově a svých blízkých, od nichž často po celou dobu obklíčení nedostali ani jeden dopis, a i přesto to s psaním nevzdávají. O to víc při čtení zamrazí, když u jména autora dopisu vidíme poznámky typu nezvěstný, padl, zemřel v zajetí...

O nacistickém Německu si můžeme myslet co chceme, ale to, co vojáci a důstojníci 6. armády vydrželi a protrpěli, je dnes pro mnoho lidí zcela jistě nepochopitelné, nepředstavitelné. Tato kniha je jejich malým pomníkem, byť se jedná o pomník z papíru.

23.04.2018 5 z 5

Možná že odcházíme Možná že odcházíme Jan Balabán

Některé povídky se mi líbily více, jiné zase méně. Bylo to však mé první setkání s Balabánem a jelikož stejně jako autor pocházím ze Slezska, knížka si mě získala. Čím přesně? Těžko říct... má v sobě něco z lidí tady, skvělým příkladem je povídka "Do chodníčka", protože místo jejího hlavního hrdiny Vladka si můžu představit spoustu lidí, kteří žijí na tom našem malinkém okraji republiky.

14.04.2018 4 z 5

Blitzkrieg v tanku Tiger Blitzkrieg v tanku Tiger Richard Freiherr von Rosen

Je skvělé, že kniha vyšla v češtině, protože se jedná o opravdový unikát. Autor, velitel 3. roty legendárního 503. praporu těžkých tanků Wehrmachtu, se ve svých vzpomínkách zaměřil nejen na bojové akce, ale i na každodenní starosti člena osádky tanku, k nimž později přibudou i starosti velitele roty.

Děj je místy dramatický, dozvíme se z něj nejen autorovy zážitky z bitev a také z každodenního života tankisty a později velitele, prožijeme útok nepřátelských "hloubkařů" na vlakový transport, letecké bombardování pozic, logistické martyrium nutné k vyproštění nepojízdného tanku dříve, než se ocitne za frontovou linií a samozřejmě se dozvíme i pár zajímavostí o tancích, v nichž autor za války sloužil. Poznáme starost velitele o své muže.

Kniha samotná se čte dobře, občas jsem však měl problém s názvy měst a míst, kterých bylo občas trochu příliš a člověk se pak těžko zorientoval. Nějaká ta mapka u každé kapitoly by byla fajn. Hlavní výtku však mám k přílišnému používání slova "jsem" - těžko říct, jestli je takový i originál, nebo se jedná o zlozvyk překladatele.

28.03.2018 5 z 5

Tajný závod o Měsíc Tajný závod o Měsíc Karel Pacner

Výjimečná kniha, plná vyčerpávajícího vyprávění a informací o nejambicióznějším plánu v historii lidstva. A musím říct, že toto vyprávění v podání Karla Pacnera je velmi strhující, neboť se nezabývá jen samotnými lety k měsíci, ale i zdlouhavým a často problémovým vývojem kosmonautiky a techniky, které bylo k vylodění člověka na Měsíci velmi důležité. Závod o Měsíc byl rovněž soupeřením dvou ideologií, jejichž přístupem k závodu se autor také zabývá.

Druhé vydání je také doplněno plány do budoucna a popisem možností, které se člověku při možném návratu na naši přirozenou družici nabízí. Změna je také v členění textu, neboť je tady sovětské a americké soupeření porovnáno chronologicky vedle sebe, což může být místy chaotické a matoucí, ovšem není to nic hrozného - spíše je to způsobeno tím, jak málo jsem o tomto tématu věděl.

Abych to shrnul, čtení knihy stálo rozhodně za to a můžu ji doporučit každému, kdo se o kosmonautiku nebo vesmír alespoň trochu zajímá. Je jako stroj času - umožní vám znovu zažít ty heroické doby, kdy člověk kráčel po hvězdách.

25.03.2018 5 z 5

Exodus: Osud vyhnanců Exodus: Osud vyhnanců Guido Knopp

Strhující kniha, plná utrpení, beznaděje, znásilňování a smrti.

17.03.2018 4 z 5

R.U.R. R.U.R. Karel Čapek

Taková příjemná oddychovka na odpoledne.

17.03.2018 5 z 5

Ratajský les Ratajský les Aleš Palán

Začátek vypadal slibně - vesnická tancovačka 50. let, stará křivda, hlavní padouch. Poté přišla další časová rovina, po ní zase přítomnost, minulost, čím dál tím víc mi začala vadit absence přímé řeči, použitý hovorový jazyk... a tak jsem knihu po přibližně pětadvaceti stranách zavřel.
Je to škoda, protože kniha vypadala dějově zajímavě a hodně jsem si od ní sliboval.

17.03.2018

Miloš Zeman - Cesta k vítězství Miloš Zeman - Cesta k vítězství Radim Panenka

Nevím, ale na té obálce vidím cosi nepřirozeného. Pokud jde o knihu, tak... Škoda těch stromů, které na ni padly. Jedná se však o kvalitní knihu na kvalitním křídovém papíře, plnou "uměleckých" fotografií stojícího Zemana, sedícího Zemana, s někým mluvícího Zemana, to vše doplněné o doprovodný text popisující prezidentovu nekampaň a další střípky z prezidentování.
Bylo by lepší, kdyby se tak kvalitní papír použil na knihu o přírodě, na knihu o ohrožených zvířatech... protože takhle by mi těch stromů líto nebylo.

13.03.2018

Podsvětí Podsvětí Michal Šefara

Chytlavá, lehce napsaná, napínavá a tajemná kniha z temného prostředí pražského metra. Zvlášť konec byl velmi překvapivý :)

09.03.2018 5 z 5

Killer.exe Killer.exe Ronald M. Hahn

Čteno v dětství, mám na ni však dobré vzpomínky.

09.03.2018 4 z 5

Ostrov Duma Key Ostrov Duma Key Stephen King

Skončil jsem v polovině. Na můj vkus byla až příliš rozvláčná.

09.03.2018