Exodus : osud vyhnanců

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Historik a publicista interpretuje poválečné "vyhnání" německých civilistů z tzv. východních území. Vylíčení utrpení německého civilního obyvatelstva během postupu Rudé armády na konci 2.světové války a poválečných deportací především z Východního Pruska, Slezska, Pomořan a Sudet. Publikace vysvětluje poválečné osudy německého etnika....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/13733/exodus-osud-vyhnancu-13733.jpg 4.327
Žánr
Literatura naučná, Historie
Vydáno, Ikar (ČR)
Orig. název

Die große Flucht

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (8)

Kniha Exodus : osud vyhnanců

Přidat komentář
KLADIK
16.12.2018

Od autora si jistě ještě něco přečtu. Takže knihu doporučuji!

jan7940
17.03.2018

Strhující kniha, plná utrpení, beznaděje, znásilňování a smrti.


Y2T
17.08.2016

Myslím, že jsem celkem otrlý čtenář, ale z téhle knihy mi bylo opravdu na nic.

Kniha je plná autentických svědectví o utrpení civilistů, a to od pamětníků ze všech stran konfliktu. Kniha rozhodně stojí za přečtění, i když vás asi na několik dní připraví o klidné spaní. Zjistíte, jak se lidé chovají v mezních situacích a co všechno je lidské. Kniha popisuje utrpení civilistů od Východního Pruska, přes Pomořany, Slezsko až po Sudety. Líčí zločiny nejen rudé armády, ale i polských partizánů, českých gardistů a funkcionářů NSDAP. Musím říct, že jsem si o české národní gardě paradoxně celkem vylepšíl mínění, protože z uváděných popisů plyne, že narozdíl od bezmezného krvelačného řádění rudé armády a polských partizánů, cílili ve velké většině na aktivní nacisty a jiné osoby spřízněné s nacionálně socialistickým režimem, byť jen regionálního významu. Ani ty popisy mučení už po přečtění předchozích svědectví o řádění rudé armády a poslkých partizánů nezní nijak extréme.

Kniha je celkově k rudé armádě dost tolerantní a neustále připomíná, že tomu předcházelo dění na východní frontě. Naopak nulovou toleranci má vůči funkcionářům NSDAP, kteří zakázali pod trestem smrti evakuaci civilního obyvatelstva a přitom sami měli k útěku připraveny soukromé lodě a letadla. K tématu vlčích dětí vyšla i samostatná kniha jiné autorky "Vlčí dítě".

Belbo
29.08.2015

Jedno z těch lepších Knoppových děl... Jinak Češi rozhodně z pohraničí utíkat nemuseli, jen by na ně platily Říšské zákony a vše s tím spojené. Výjimku tvořila státní správa, často násilně z Prahy dosazená do německy mluvícího území... což jejich obyvatele docela prudilo.

achilles
18.08.2015

Smutné čtení. Vždy jsem si myslel, že největší zvěrstva dělali Rudoarmějci, ale v této knížce je chování Čechů vůči Sudetským Němcům vykreslováno jako mnohem horší.
Vždycky se ptám sám sebe, proč je tématika 2.sv.války má oblíbená?Proč, když z 90% je děsivá a hrozná. Ale čtu ji stále. Asi proto, abych si stále mohl přes ten současný marasmus říkat, že žijeme v dobré době a musíme si toho vážit.

Pablo Kral
27.06.2014

Jako zdravotník si často kladu otázku, co všechno ještě člověk musí zkusit, než konečně umře. Když jsem si myslel, že žádná Knoppova kniha mne už nemůže nijak překvapit, tak z "Exodu-osudu vyhnanců" mne opravdu nebylo dobře. I kdyby tahle práce byla jen smyšlenou fikcí - přesto by na mne asi udělala mohutný dojem. Slovy humanisticky smýšlejícího filozofa: Je mnoho způsobů jak lze "zakoušet bezvýchodnou existenci". Uprchlictví je jedním z nich. Studie mnou otřásla. Na druhé straně řekli-li jsme A, řekněme i B. Pokud jde o světskou spravedlnost - musím souhlasit s tím, že bylo správné vyhnat Němce z území, jež okupovali. Koneckonců to byl přímý důsledek "jejich" světové války a museli za expanzivní agresi zaplatit. Bohužel i (zdánlivě) nevinní civilisté. Tak to vidím. Otevřená výpověď o válečných a poválečných hrůzách si zaslouží jasných 5*

maryzka
01.05.2012

souhlas s Ulou. Češi museli utect před Hitlerem v pohraničí po válce se tam na nich vyřádili ČešI. Ale závěr knihy je usmiřující .

Ula

Pro obyvatele Slezska - povinná četba !

Doporučujeme

Hanin kufřík
Hanin kufřík
Krvavé země: Evropa mezi Hitlerem a Stalinem
Krvavé země: Evropa mezi Hitlerem a Stalinem
Vladař
Vladař
Totální rauš – Drogy ve třetí říši
Totální rauš – Drogy ve třetí říši

Autor a jeho další knihy

Guido Knopp
německá, 1948

všech 23 knih autora

Kniha Exodus : osud vyhnanců je v

Přečtených36x
Čtenářské výzvě2x
Doporučených4x
Knihotéce24x
Chystám se číst19x
Chci si koupit6x
dalších seznamech1x