jakub87 jakub87 komentáře u knih

Slavkov 1805 Slavkov 1805 Jiří Kovařík

Naprosto podrobné vylíčení tažení roku 1805 včetně toho, co mu předcházelo. Vyvrací některé mýty, které byly napsány v Slunci nad Slavkovem od Dušana Uhlíře, ačkoliv tuto knihu nikterak nesnižuje. Spousta map, které dávají knize další rozměr. Tematické vsunuté kapitoly, kde jsou zahrnuty stručné životní generality, popisy jednotlivých druhů zbraní, jednotek a jejich taktiky. Dosud nejlepší, co bylo o tomto tažení napsáno.

Válečná štěstěna Válečná štěstěna Patrick O'Brian

Další vynikající román z této obdivuhodné a dosud nepřekonané série, troufám si říct! Jak jsem před pár dny zjistil, tak nakladatelství Talpress chystá na začátek května-června 2013 vydání dalšího dílu z anglického originálu Surgeon's Mate (Na vlnách Baltu). Kniha by měla mít originální obálku od Geoffa Hunta, jako předchozí díl. Není už léto? :-D

18.03.2013 5 z 5

Velitel šalupy Velitel šalupy Patrick O'Brian

Poutavý příběh. Pěkně se čte. Film Master & Commander byl taky vynikající, ale na knihy od Patricka O'Briana nemá. Řekl bych i, kam se hrabe Hornblower.

Stíhači nad Kanálem Stíhači nad Kanálem Jiří Rajlich

Pokud se chcete dozvědět více o československém wingu v RAF, tak jednoznačně jedna z nejlépe napsaných knih. Předčí snad již jen Na nebi hrdého Albionu.

24.02.2013 4 z 5

Bitva v Otrantské úžině Bitva v Otrantské úžině kolektiv autorů

Tato kniha velmi podrobně popisuje střet lehkých hladinových lodí Rakouska-Uherska, který se odehrál v r. 1917 a ze kterého vyšli vítězně Rakušani (chcete-li naši). Kniha popisuje události před i po střetu, včetně organizace rakousko-uherské flotily.

Slunce nad Slavkovem Slunce nad Slavkovem Dušan Uhlíř

Jedna z mých oblíbených knih a to už kvůli Slavkovu. Při dnešních nových informacích již asi nebude tolik dokonalá. Nicméně pořád se v knize najde dostatek zajímavých informací. Uvidíme jestli J. Kovaříkovo chystaný Slavkov bude lepší.

24.02.2013 4 z 5

1809: Orel proti orlu 1809: Orel proti orlu Jiří Kovařík

Jedna z mých prvních knih. Moc pěkně a do detailů psaná. Shltnul jsem jí během týdne.

24.02.2013 5 z 5

1. československá samostatná tanková brigáda v SSSR 1. československá samostatná tanková brigáda v SSSR Milan Kopecký

Velice podrobný deník československé tankové brigády vzniklé v SSSR. Řekl bych, že je to zatím nejlepší dílo, zabývající se touto bojovou jednotkou. Jednotlivé operace jsou zde popsány den po dni. Nechybí autentické fotografie a v závěru i barevné bokorysy tanků brigády. Jednou jsem již tuto knihu přečetl a rád se k ní budu zas vracet.

24.02.2013 5 z 5

Anna a Karel Knězovi: Příběh českého četníka a sudetské Němky Anna a Karel Knězovi: Příběh českého četníka a sudetské Němky Alena Mergl Kučerová

Autorka vylíčila doslova úchvatným stylem zejména životní příběh svých prarodičů a jejich čestné místo ve společnosti. Díky tomuto příběhu plného radostí a strastí na pana "vrchního" ale i jeho paní "Vrchní" budoucí generace jen tak nezapomenou... Ač je toto dílo literaturou faktu, neskutečně Vás vtáhne do jejich rodinného příběhu. Čest jejich památce a díky autorce za tak skvělý počin!

20.09.2023 5 z 5

Kadet Hornblower Kadet Hornblower C.S. Forester (p)

Perfektní počin vydavatele. Jako kluk jsem dychtivě hltal seriálové zpracování Hornblowera, vysílané na televizních obrazovkách a chtěl si přečíst o Hornblowerovi na stránkách knih. C. S. Forester však píše mojí osobě nepříliš vhodným stylem. Chvílemi přijde, že skáče z místa na místo. Kapitolám chybí hlubší napojení a nejsou úplně vyvážené. Máme jednu kapitolu, která je pěkně rozvinutá a pak přijde další, která je přinejmenším lehce odfláknutá. Možná je to tím, že psal i jednotlivé díly napřeskáčku a vracel se k jednotlivým etapám služby a života Hornblowera... Mám možnost porovnat na jedné straně romány od Patricka O'Briana a na druhé Foresterovo a je to jako nebe a dudy... Nicméně neházím pomyslnou flintu do žita a budu se těšit na další díly.

08.01.2023 3 z 5

Četnická abeceda Četnická abeceda Michal Dlouhý

Kniha obsahuje abecedně tématicky řazené dvojpovídky, týkající se např. ohledání, žhářství, trestního řádu atd., které jsou aplikovány na jednotlivé případy, které se udály v minulém století.

20.09.2021 5 z 5

Četnické erfolgy Četnické erfolgy Michal Dlouhý

Další z řady četnických povídek. Ano anotace knihy je výstižná. Za "erfolg" byl opravdu někdy četník schopen vypustit i duši. Obsahuje moc pěkné povídky z celé ČSR. Nemůže chybět v řadě již vydaných povídek.

20.09.2021 5 z 5

Jónská mise Jónská mise Patrick O'Brian

Námořní dobrodružství Jacka a Stephena prostě nemá chybu ani v tomto dílu. Nečetl jsem na toto téma nic lepšího. Každý díl je naprosto vyvážený a originální a vtahuje přímo do děje. Čte se se skoro sám. Bude mě hodně mrzet, až vyjde v češtině úplně poslední díl... Pak mi asi nezbyde než číst znovu, anebo to zkusit v originále. :-D

22.05.2020 5 z 5

Z mého četnického života Z mého četnického života Jaroslav Beneš

Řadím mezi výborné memoáry z první republiky. Břetislav Bečka zde nepopisuje jen svoji službu, ale i prostředí ve kterém sloužil s nezbytnými historickými souvislostmi. Zahrnuje i životní osudy některých osob z Bečkova okolí. Ač z větší části popisuje dobu mnichovskou a období protektorátu, je psaná ve všech částech velmi čtivě a nepostrádá napínavost.

23.12.2019 5 z 5

Hoši jako květ. Příběh pluku a města 1683–2010 Hoši jako květ. Příběh pluku a města 1683–2010 Jan Drnek

Kompletní historie plzeňského 35. pěšího pluku, která dlouho na knižních pultech chyběla. Zasloužila by si ale lepší tisk a mapové podklady.

06.10.2019 4 z 5

Spitfire nad Evropou - Československý stíhač Otto Smik a jeho doba Spitfire nad Evropou - Československý stíhač Otto Smik a jeho doba Jiří Rajlich

Prvotřídní válečný příběh pilota, který byl původem Gruzínec, národností Slováka a bojujícím za Československo. Detailně popsané souboje včetně protivníků.

24.01.2017 5 z 5

Pochmurný ostrov Pochmurný ostrov Patrick O'Brian

Všechny doposud vydané knihy dobrodružství kapitána Jacka Aubreye a Stephena Maturina Vás prostě vtáhnou do děje. Jednotlivé situace jsou bravurně a terminologicky popsány.

Četnická pátračka hlásí ... Četnická pátračka hlásí ... Ladislav Beran

Poutavě a humorně psané kriminální případy. Autor použitým psaným jazykem dokáže navodit atmosféru první republiky. Kniha Vás naprosto vcucne do děje.

21.01.2017 5 z 5

Století četnické kriminalistiky: Historie kriminalistiky u četnictva na území České republiky Století četnické kriminalistiky: Historie kriminalistiky u četnictva na území České republiky Michal Dlouhý

Perfektně zpracovaná kniha, navíc tematicky prolnutá skutečnými případy k jednotlivým kapitolám. Ten kdo četl knihy JUDr. Michala Dlouhého si tyto případy již jen osvěží.

21.01.2017 5 z 5

Waterloo. 1. díl, Směr Brusel: bitvy u Quatre Bras a Ligny Waterloo. 1. díl, Směr Brusel: bitvy u Quatre Bras a Ligny Jiří Kovařík

Velmi čtivá kniha. Autor dopodrobna líčí tažení roku 1815. Knihu obohacují výňatky z vojenských pamětí účastníků. Škoda již komentovaných častých překlepů.

26.04.2013 4 z 5