jakub87 jakub87 komentáře u knih

Kriminální případy 92. policejního revíru Kriminální případy 92. policejního revíru Ladislav Beran

Další kniha z řady o četnících z četnický pátračky. Autor těží ze znalosti Prácheňska. Dokáže navodit prvorepublikovou atmosféru. Jen mě dost irituje několik věcí, jako např. Autor v jedné kapitole velitele pátračky uvádí jako nadporučíka, v další, štábního kapitána, nebo některé ze členů strážmistra, posléze, štábního strážmistra a v následující kapitole je to zas strážmistr. Zkrátka autor si četníky povyšuje a degraduje, jak se mu zachce. Nehledě na to, že velitel pátračky nikdy nebyl v hodnosti štábního kapitána, ale nanejvýš vrchní strážmistr. Z četníků dělá alkoholiky, kteří chlastají na stanici. Neříkám, že by se někteří nenašli, ale přijde mi to přehnané... A poslední vadou na kráse je u některých případů závěr, ten tu postrádám. Každého přece zajímá, jak ten či onen zločinec dopadl a nemá rád otevřený konec.

04.10.2018 3 z 5

Generál Laudon Generál Laudon Pavel Bělina

Výborný životopis generalisima. Zasloužil by doplněné vydání s lepšími mapovými podklady, které by knihu pozvedly výše.

Olomouc - Domašov 1758 Olomouc - Domašov 1758 Pavel Bělina

Stručné, jasné, výstižné.

24.01.2017 4 z 5

Příběh Ostrostřelce Příběh Ostrostřelce Jiří Novák

Bojové nasazení rakousko-uherského torpédoborce za velké války. Výborně popsáno. Jen víc takových knih o R-U námořnictvu, kde sloužilo spousty našich dědů a pradědů. Není co vytknout.

24.01.2017 5 z 5

Spitfire nad Evropou - Československý stíhač Otto Smik a jeho doba Spitfire nad Evropou - Československý stíhač Otto Smik a jeho doba Jiří Rajlich

Prvotřídní válečný příběh pilota, který byl původem Gruzínec, národností Slováka a bojujícím za Československo. Detailně popsané souboje včetně protivníků.

Armáda starého Říma Armáda starého Říma Adrian Goldsworthy

Moc dobře napsaná kniha. Přečteno jedním dechem. Pro ty co se zajímají o válečné dějiny starověkého Říma, řekl bych nutnost.

23.01.2017 5 z 5

Četnické povídky ze starého kufru Četnické povídky ze starého kufru Ladislav Beran

Když pominu některé nepřesnosti, co se týče četnictva (laik nepozná), které to trošku degradují, tak jako kriminální povídky moc pěkně napsáno. Je to na odreagování.

23.01.2017 5 z 5

Po zapadlých stopách českých vojáků: z Julských Alp k Jadranu Po zapadlých stopách českých vojáků: z Julských Alp k Jadranu Jozef Vričan

Tahle kniha mě doslova nadchla. Při každoročních cestách na dovolenou k moři si občas zajedu do slovinského krasu. Při pohledu na ty vrcholy ve spojení s touto výbornou knihou mi tuhne krev v žilách. Nic lepšího o našich císařských vojácích na italské frontě napsáno nebylo a naši dědové a pradědové si to zaslouží. Dokonce mě mile překvapilo české vydání knihy v Kobaridském muzeu.

23.01.2017 5 z 5

Ostrovy v bouři - Každodenní život československých legií v ruské občanské válce (1918-1920) Ostrovy v bouři - Každodenní život československých legií v ruské občanské válce (1918-1920) Dalibor Vácha

Přečetl jsem jedním dechem. Autor pracuje s mnoha prameny o ruských legiích. Oceňuji autorovu snahu o vyzdvižení čechoslováků v boji za svobodný ještě neexistující stát. Popisuje strasti, útrapy války, jak první světové, tak ruské občanské. Velmi podrobně popsaný život vojáků v ťepluškách. V souvislosti s knihou doporučuji navštívit Legiovlak.

21.01.2017 4 z 5

Na vlnách Baltu Na vlnách Baltu Patrick O'Brian

Další perfektní díl ze série Pana s velkým "P", O'Briana. Jakmile se začtu, nemůžu přestat.

Pochmurný ostrov Pochmurný ostrov Patrick O'Brian

Všechny doposud vydané knihy dobrodružství kapitána Jacka Aubreye a Stephena Maturina Vás prostě vtáhnou do děje. Jednotlivé situace jsou bravurně a terminologicky popsány.

Výprava na Mauritius Výprava na Mauritius Patrick O'Brian

Naprosto perfektně napsané. Poutavé, živé. Bezkonkurenční.

Bratrstvo neohrožených Bratrstvo neohrožených Stephen Edward Ambrose

Výborná kniha o hrdinství. Viděl jsem i seriál. Kniha rozhodně lepší.

Do temnoty Do temnoty Pavel Stehlík

Je vidět, že to napsal normální člověk a život. Poutavě napsáno, bez servítek. Je to úplně jiný příběh hrdiny, kterými vojáci bezpochyby jsou, ač si jich společnost a stát neváží... Přečteno jedním dechem.

Četnická pátračka hlásí ... Četnická pátračka hlásí ... Ladislav Beran

Poutavě a humorně psané kriminální případy. Autor použitým psaným jazykem dokáže navodit atmosféru první republiky. Kniha Vás naprosto vcucne do děje.

Trafalgar Trafalgar Jiří Kovařík

Vysoký standart pana Kovaříka. Dobře napsáno. Škoda že se pan Kovařík nevěnuje více námořnické tematice jako třeba Napoleonovi. Je rozhodně vidět, že se v této tematice neztrácí. Určitě bych si rád přečet i o slavných érách francouzského válečného loďstva 18. stol.

21.01.2017 4 z 5

Slavkov 1805 Slavkov 1805 Jiří Kovařík

Naprosto podrobné vylíčení tažení roku 1805 včetně toho, co mu předcházelo. Vyvrací některé mýty, které byly napsány v Slunci nad Slavkovem od Dušana Uhlíře, ačkoliv tuto knihu nikterak nesnižuje. Spousta map, které dávají knize další rozměr. Tematické vsunuté kapitoly, kde jsou zahrnuty stručné životní generality, popisy jednotlivých druhů zbraní, jednotek a jejich taktiky. Dosud nejlepší, co bylo o tomto tažení napsáno.

Maršálové Napoleonových orlů Maršálové Napoleonových orlů Jiří Kovařík

Krásně napsané, čtivé. Poutavé životní osudy nejen obyčejných synků obchodníků, kteří vstoupili do francouzské armády, ať to bylo ještě za krále, nebo republiky a kteří byli pozvednuti do výše.

21.01.2017 5 z 5

Století četnické kriminalistiky: Historie kriminalistiky u četnictva na území České republiky Století četnické kriminalistiky: Historie kriminalistiky u četnictva na území České republiky Michal Dlouhý

Perfektně zpracovaná kniha, navíc tematicky prolnutá skutečnými případy k jednotlivým kapitolám. Ten kdo četl knihy JUDr. Michala Dlouhého si tyto případy již jen osvěží.

21.01.2017 5 z 5

Kutnohorská pátračka opět zasahuje Kutnohorská pátračka opět zasahuje Michal Dlouhý

Další zajímavé případy pátračky z Kutné Hory. Hezky popsané delikty. Dává představu o každodenním chlebu četníků. Škoda jen, že se autor zatím v některé z knih s touto tématikou víc nerozepsal. Hoši z pátraček by si to jistě zasloužili. Třeba ale ještě na to dojde.