Ostrovy v bouři - Každodenní život československých legií v ruské občanské válce (1918-1920)

Uprostřed válkou a revolucí rozvráceného Ruska se odehrává další dějství dramatického příběhu československých dobrovolníků, který otevřela kniha Bratrstvo. Po téměř čtyřech válečných letech se jejich řady rozrostly v celý armádní sbor, který měl podle Masarykova plánu zamířit na rozhodující frontu do Francie. Události se však začaly ubírat zcela jiným směrem. Tehdy, na jaře 1918, si nikdo nedokázal představit, jak velké dobrodružství na legionáře v Rusku ještě čeká… Kniha detailně vykresluje složitý obraz legendární sibiřské anabáze, během níž muži pod červenobílou vlajkou dosud neexistujícího státu dokázali vojensky ovládnout značnou část Sibiře. Podrobně analyzuje, jak toto dvouleté období prožívali ve dnech všedních i nevšedních. Zahrnuje dobu nejprudších bojů proti bolševikům, ukazuje krutost ruské občanské války i notná zklamaní, s nimiž se legionáři museli vyrovnávat. Nezapomíná ani na týdny plavby po světových oceánech během cesty domů....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/28_/288420/ostrovy-v-bouri-kazdodenni-zivot-ce-OM0-288420.jpg 3.73
Literatura faktu, Vojenství
Vydáno:, Epocha (ČR, od r. 1989)

Lenka4
30.04.2017

Nečetla jsem knihu Bratrstvo, takže mi unikají některé souvislosti a celkový přehled o situaci, která předcházela odjezdu legionářů z Ruska. Jejich každodenní život na cestě je popsán velice detailně. Námětové rozdělení do jednotlivých kapitol umožňuje podrobný rozbor, ale trochu mi chybí ucelená dějová linie. Oceňuji uvedení bohatého výběru z vydaných pramenů.

jakub87
21.01.2017

Přečetl jsem jedním dechem. Autor pracuje s mnoha prameny o ruských legiích. Oceňuji autorovu snahu o vyzdvižení čechoslováků v boji za svobodný ještě neexistující stát. Popisuje strasti, útrapy války, jak první světové, tak ruské občanské. Velmi podrobně popsaný život vojáků v ťepluškách. V souvislosti s knihou doporučuji navštívit Legiovlak.

Finn123
26.06.2016

Dokončení knihy Bratrstvo.I když se některá témata opakují(hlavně ta o volném čase) a první díl se čte tedy o něco lépe,pořád stojí za to dočíst do konce.Čtenář tak získá podrobný,ucelený přehled o působení československých legií v Rusku.A odkazy na další prameny,některé citace z nich i skvělá fotografická příloha jsou další plusy.Literatura faktu na úrovni a záslužná v tom,že se tématikou našich legií zas tak moc nikdo nezabýval.