Iki1 Iki1 komentáře u knih

Skvělé fotografie přímo z fotoaparátu Skvělé fotografie přímo z fotoaparátu Gordon Laing

Pro fotografy, kteří se chtějí zlepšovat, je tohle výborná kniha. U každé autorovy fotografie jsou uvedena EZIP data, popis snímku i povídání o volbě správného záběru. Navíc je tu spousta praktických rad (tipů) pro vlastní focení.

07.09.2018 5 z 5

Robot na konci tunelu Robot na konci tunelu Vladimír Pikora

Perfektní ekonomická analýza naší společnosti a velmi fundovaný odhad budoucího vývoje s nástinem možných řešení a důsledků. Opravdu dobré a poučné čtení je třeba rozložit do většího časového celku. Občas sice rozvleklejší, nicméně velmi potřebná kniha.

06.09.2018 5 z 5

Slepé okno Slepé okno Michal Fieber (p)

Karel Houdek téměř mimo policejní složky odhaluje nepravosti, které posléze ústí ve smrt tří lidí a následně málem i jeho vlastní. Mimoděk ještě přispěje k objasnění smrti dvou lidí na rybářských závodech a v solné jeskyni. Tím se stává jakýmsi Supermanem či James Bondem. Prostě všeho moc škodí. Přitom dějová linka je vcelku dobře zpracovaná včetně poměrně nečekaného rozuzlení. Osobně mě navíc v této detektivce štvou všudypřítomné narážky na českou politiku a politiky všeho ražení. Prostě koho si zvolíme, toho máme, a dobře nám tak. Proč by na různé machinace a šmejdy měl obecně upozorňovat zrovna autor detektivek?

22.08.2018 2 z 5

Já, špion Já, špion Tom Marcus

Nejedná se o v pravém slova smyslu o thriller, spíše je zde otevřeně popsáno množství situací, kterým musí MI5 věnovat pozornost, aby ochránila britské spoluobčany. Člověk si ani neuvědomí, co vše nás díky vyhrocenému islamismu může potkat, a jak moc je snadné cokoliv z toho zorganizovat.

30.06.2018 3 z 5

Smrt malé blondýnky Smrt malé blondýnky Stanislav Češka

Případ pedofilního vraha je v knize popsán hodně obsáhle a hodně dopodrobna, což odebírá příběhu napětí a detektivku drolí. Možná, kdyby měl autor k dispozici polovinu stran, odpadly by i gramatické chyby a překlepy. Ale rozsah kolem 220 stran je pro tuto edici charakteristický, takže autoři příběhy spíš uměle natahují. Což je asi i tento případ. Ale jako odpočinek někde u vody dobrý.

07.05.2018 2 z 5

Písecká spojka Krále Šumavy Písecká spojka Krále Šumavy Jan Měšťan

Autor využil vyšetřovacích spisů StB, místního tisku i obecních kronik a podal hodně čtivý a plastický obrázek komunistické vlády po převzetí moci. Je dobře, že takovéto knihy vznikají a je následujícím generacím předestřen hrůzný život a mnohdy i smrt konkrétních lidí postižených komunisty kvůli jiným názorům.

02.04.2018 3 z 5

Odpusť, Natašo! Odpusť, Natašo! Sergej K. Dakov (p)

V knize je velmi dobře vylíčeno komunistické vymývání mozků i autorova spolupráce s KGB při likvidaci nábožensky založených občanů. Jedná se o jednoduše stylizované, ale vskutku drsné čtení. Ovšem stále je hodně potřebné takovéto zpovědi šířit.

08.02.2018 3 z 5

Dobře mrtvý dědeček Dobře mrtvý dědeček Karel Hvížďala

Ve fejetonech zaznívá moudrost a poučenost člověka, který o světě kolem ví své. Vcelku dobré a srozumitelné počtení, zvláště o tom, co se týkalo autorových předků a přátel.

28.11.2017 3 z 5

Sláva a pád přemyslovských králů Sláva a pád přemyslovských králů Jan Bauer

Kniha přináší nástin důležitých událostí vlády Přemyslovců. Nejde příliš do hloubky, takže téměř vše v ní obsažené je všeobecně známo.  Reprodukce obrázků by měly být umístěny přímo k textu, ke kterému se vztahují. A na to, že se jedná o vázanou knihu, je v ní přespříliš gramatických chyb.

18.11.2017 2 z 5

Poslední pirát - Otec, syn a zlatý věk marihuany Poslední pirát - Otec, syn a zlatý věk marihuany Tony Dokoupil

Autor popisuje, jaká situace panovala za dob marihuanové prohibice v USA v 70. a polovině 80. let. Jeho otec byl spolu se svými přáteli velkým distributorem této drogy, velmi na ní zbohatl a poté dosedl až na úplné dno jako feťák a v podstatě bezdomovec. Syn k němu hledá roky cestu a nakonec dal do téhle knihy vše, co sehnal v archivech a co vyposlechl z vyprávění svého otce a jeho kolegů, kteří mu pomáhali dostat do země kvalitní marihuanu ze střední Ameriky (většinou z Kolumbie). Čtení by to bylo zajímavé, kdyby zde bylo více soukromých drbů a popisu zcela konkrétních akcí. Toho je v knize málo, takže se jedná spíš o nudnější snůšku nekonkrétních faktů.

21.08.2017 1 z 5

Muž, který viděl démona Muž, který viděl démona Jiří Jilík

Dobrá oddechovka, ale příliš poučení v ní nenajdeme, což by ovšem literatura faktu přinést také měla. Osobně pokládám za nejzdařilejší kapitolu o nivnickém zvonu. Zde mě hodně zaujalo putování amatérského nadšence do Bulharska, aby vyluštil nápis na zvonu. Jeho deníkové záznamy jsou krásně naivní.

21.08.2017 3 z 5

Prevít na vysoké Prevít na vysoké Jan Jícha

Postřehy studenta lingvistiky ze studia i života kolem jsou bohužel pouze postřehy. Velkým pozitivem knihy jsou lingvistické hříčky, které mě opravdu pobavily. Záporem je hodně nedotažený děj. Pokud mělo jít o povídky, je to hodně mimo mísu. Škoda.

05.06.2017 2 z 5

Homunkulus Homunkulus Jindřiška Ptáčková

Původní česká detektivka - jako obvykle dost rozvleklé čtení s banální zápletkou a dlouho tušeným vyvrcholením.

23.02.2020 2 z 5

Kyberšpion Kyberšpion David Ignatius

Kniha není vyloženě špatná, ale přišla mi příliš rozvleklá, místy nudná. Jako thriller by měla víc šlapat, děj by neměl být tak snadno předvídatelný. Jedná se spíš o průměrnou oddechovku na léto.

21.08.2019 3 z 5

Doteky smrti Doteky smrti Roman Cílek

Klasická prázdninová oddechovka. Krátké soudničky, u kterých je očekáváno, že čtenář v nich nepotřebuje ukončení, aby se dozvěděl, jak byl příslušný padouch potrestán, protože o rozhodnutí soudu se píše či psalo na titulní straně příslušných novin. Takže snad pro připomenutí starších kriminálních případů.

06.08.2019 4 z 5

České vynálezy a objevy světového formátu: Od druhé poloviny 20. století České vynálezy a objevy světového formátu: Od druhé poloviny 20. století Jan A. Novák

Dobře zpracovaná kniha se spoustou zajímavých a méně známých informací. Leckteré kapitoly by stálo za to rozvinout do většího záběru. Například zmínky o politických zásazích, vynalézání mimo systém... A chybělo mi více obrazového materiálu - kreseb a fotografií, které jsou u tohoto typu knih zásadní.

23.07.2019 4 z 5

Velký pitaval města Písku Velký pitaval města Písku Ladislav Beran

Nápad na zpracování regionálních případů četnické pátračky z první republiky je jistě velmi dobrý. Povídková forma je pro čtenáře také víceméně vhodná. Mnohem horší je vlastní literární zpracování povídek. V nich je obsažen pouhý popis událostí navíc formou odpovídající tak průměrnému žáku osmého ročníku ZŠ. V povídkách chybí právě to, co dělá povídku povídkou: pořádné a poutavé vedení dějové linie, alespoň minimální napětí s nápaditým vrcholem děje a pointou (občas i nečekanou). Knihu jsem četl o dovolené, ale mám pocit, že oddech u ní nebyl to pravé dovolenkové ořechové.

13.07.2019 1 z 5

Smrt v justičním paláci Smrt v justičním paláci Daniela Kovářová

Dobrá prázdninová oddechovka vhodná k vodě díky ději rozděleném do krátkých kapitol. Slušně spisovatelsky vybarvené charakteristiky postav, slušně vystavěný děj, méně uvěřitelný způsob provádění vražd i (doufám) způsob policejního vyšetřování. Zhodnocení a předvedení "rodinné spolupráce" čtenářům mi přišlo dost ploché a odbyté. Stejně i fungování tajemného profesora. Přece jen vztahy mezi lidmi a jejich vazby se časem proměňují.

10.07.2019 3 z 5

Lži století 2 - Odhalte, co vám mělo zůstat utajeno Lži století 2 - Odhalte, co vám mělo zůstat utajeno Heiko Schrang

V dnešní překotně se měnící době plné fake news člověk neví, co si z různých zdrojů valících se na jeho hlavu má vybrat a čemu (ne)uvěřit. Budeme se vracet ke zdravému prostému rozumu? Kniha každopádně přináší dost podnětů k přemýšlení. Na druhou stranu je dobře, že leccos můžeme s čistým svědomím prostě hodit za hlavu a žít dál svůj nekomplikovaný prostý život.

01.05.2019 3 z 5

Kubánská aféra Kubánská aféra Nelson DeMille

Autor v knize velmi dobře zpracoval reálie, výborně vykreslil lidské povahy. Co mne příliš nechytilo, byl děj. Málo uvěřitelný, v poslední třetině mě v podstatě nudil. Ani rozuzlení mu nedodalo potřebnou šťávu. I díky obsazení hlavními postavami kniha připomíná ne moc povedeného Jamese Bonda.

13.02.2019 3 z 5