ijcro Online ijcro komentáře u knih

Krev pro rusalku Krev pro rusalku Kristýna Sněgoňová

Moc přemítání a psychického drásání na hrdinu-závisláka. Ale čte se to dobře a některé reálie i vyznívají uvěřitelně. Chce to ale ponořit se do onoho světa nadpřirozena a nechat se jen tak vláčet příběhem. Za mě dobrý ;)

20.07.2021 4 z 5

Periklovo Řecko Periklovo Řecko Jan Bouzek

Dějepis v kostce aneb jak to tehdá za Perikla v onom Řecku bylo.
Je to průřezová knížka, zabývající se všemi aspekty tehdejšího života v relativně krátkém údobí. Ale je už víc jak třicet let stará a vyžadovala by jistou revizi podle nejnovějších archeologických výzkumů a nových historických souvislostí. Ale jako úvod do antiky je každopádně více než dobrá. Doporučuji.

24.06.2021 4 z 5

Rabbitdogs / Regerent Rabbitdogs / Regerent Pavel Šimík

Rabbitdogs na mě zapůsobilo jako zjevení. Dýchlo na mě jako Ikárie z devadesátek. Kdyby dílko vyšlo pod anglicky znějícím jménem, klidně bych to mohl považovat na klasickou americkou sci-fi se silným filosofickým přesahem.
Chybí tomu jen to americky optimistické zakončení, jelikož na konci je víc otázek než na začátku každé příběhové linky.
Text ale vyžaduje pečlivé čtení. I tak doporučuji.
Je to dobrý, dost dobrý! ++

21.06.2021 5 z 5

Vladař Vladař Niccolò Machiavelli

Část díla je určitě poplatná době svého vzniku, době rozdrobených států Svaté říše římské a satelitů papežského státu. Machiavelli shrnul v hutném textu podstatnou část jako politik, jelikož některá doporučení jsou vysloveně politického rázu a určitě jsou nadčasová, ale i vojenského, kde se uplatnil coby vojenský teoretik. Díky svým znalostem historie dokázal souputníkům udělat exkurz pomocí odstrašujících anebo naopak příkladných událostí od starého Říma, Řecka, Osmanské říše až k počinům Argonského vladaře.
Domnívám se že některá doporučení (například v osobním příkladu) jsou platná v jakékoliv době a nelze jinak než doporučit toto dílo ke studiu každému zájemci.

Z hlediska účelu, rozhodně nebylo určeno širokým masám. Každopádně dílo volá po morální i jazykové modernizaci a historické příměry by možná snesly posunutí o pět století ;)

09.05.2021 3 z 5

Martyho frky 2 Martyho frky 2 Martin Pohl

Jak napsal předřečník... pokud vám nevadí...
Je to k nakoukání jen pro určité, silné, možná i sjeté osoby;
každopádně se jedná o jinou (hrubší) výseč témat, než která obhospodařuje Petr Urban se svým Pivrncem...
(bohužel, nejsou tu záporná hodnocení)

27.04.2021

Učebnice jazyka Java Učebnice jazyka Java Pavel Herout

Když napíšu, že je to v češtině jedna ze základních příruček pro jazyk Java, tak nebudu daleko od pravdy. Spousta mých vrstevníků s touto učebnicí zvládala své první kroky programování v jazyce odlišném třeba od PL/SQL, Basicu, 4GL nebo C#.

Zvládnout jazyk bohužel nestačí. Sama Java má kvanta vlastních knihoven a nad nimi je vystavěno nepřeberné množství frameworků, programovacích kompletů, zvládajících v podstatě jakýkoliv problém či zařízení.

A v tom bývá problém. Je jich mnoho a z hlediska názvosloví, ač používají jako základ angličtinu, se v podstatě jedná o další dialekty. Existují i různá vývojová prostředí, která sice ukazují "jak" konstrukty používat, ale už nic neříkají o tom "proč" - to je možná největší úskalí většiny podobných příruček.

Rovnováha mezi jednoduchostí jazyka a komplexností knihoven se mnohdy hledá velmi těžko, pokud není na začátku nějaké jednoznačné zadání (např. ovládání výtahu). Navíc, i jazyk Java se za těch pár dekád taky vyvinul a stal se (hlavně díky novým a novým knihovnám) složitějším.

Ale kdo se chce ponořit do studia od jednoduchých konstrukcí, s touto knihou má šanci :)

A není Java jako Jawa :D

05.04.2021 5 z 5

Zbouchnul jsem Satanovu dceru Zbouchnul jsem Satanovu dceru Carlton Mellick III

Tahle knížka se mi dostala do ruky nějak omylem.
Odhlédnu-li od bizáru jako gró příběhu, musím konstatovat, že Mellick píše velice čtivě a přitom jednoduše. On už domeček z lega je bizár sám. A v jednu chvíli jsem měl pocit, jako bych viděl scénář na nějakou italskou komedii. Zbouchneš a nechceš si ji vzít? Tumáš čerte krumpáč... i když se taky říká, že potvory mívají svoje vlastní plány a sex s démonem bude lepší než se saní, aspoň tak nebolí. Ale není to klasické multi-kulti přes dva pulty.

Každopádně, číst se to dá a myslím, že docela dobře. A supr je kouzlo zapomnění, v reálu tím byla určitě uhranutá velká spousta lidí, kteří to pak svádějí na sklerózu... :)

22.03.2021 3 z 5

Dobrodružství Mořských vlků Dobrodružství Mořských vlků Vojtěch Steklač

Koupil jsem si tu knížku v podstatě z nostalgie, proto abych ji měl, a třeba proto, abych překlenul ta chybějící "prázdninová" čísla v pokračováních nebo abych se vrátil do doby, kdy, coby žáčkovi třetí třídy, se dostaly do ruky první žluté stránky komiksu.

Čtení je to i po letech zábava. Ale jen pro mě, mým dětem se tento styl už ani nelíbí.

Samozřejmě, s pokémony by se to nedalo porovnat před dvaceti lety a se South parkem dneska už vůbec ne. Ale to je možná jen tím, že komiksy v češtině už ani nečtou. Škoda.

Ale já dávám plus :)

04.03.2021 5 z 5

Na Río de la Plata Na Río de la Plata Karel May

Knížku jsem dostal kdysi za vysvědčení, na kterém nebylo k oslavování vůbec nic. Ale knížka byla fajn čtení na prázdniny. Ještě párkrát jsem se k ní vrátil, zvlášť když jsem dostal i druhý díl. Jo, to mě štvalo, proč nemohli v Olympii vydat oba díly naráz. A s obrázky Gustava Kruma fakt super!

Příběh sám začíná zajímavě. Základní zápletkou je zvědavost a záměna osob, aspoň z počátku. Dneska se mi zdá příběh trochu úsměvný, jednoduchý a Mayovsky předvídatelný, je to tím, že jsem ho četl mnohokrát a dívám se na něj už jinýma očima, než když mi bylo dvanáct či třináct a hltal jsem ho po odstavcích poprvé.

Série z Gran Chaca je podle mého názoru o dost lepší než ostatní Mayovy příběhy z prérií. Není to úplně bezduché a samoúčelné dobrodružství, i když se hlavní hrdina může jevit tak jako velmi zvláštní turista, cestující po pampách až někam do suchého Gran Chaca. Ač skoro superman a nadaný věšteckými schopnostmi, je vykreslen reálněji (chová se už jako starší, zkušenější muž po čtyřicítce), i když stále jako dobrotivý lidumil s IQ 200, kterému občas vypadne kolečko (to je ale určitě daň za velkodušnost), který je ochoten ztrestat tvrdým úderem každou zlotřilost (a je až s podivem, jak to mohli někteří jedinci přežít bez zlomeniny čelistí anebo spodiny lebeční), případně nechat uspat zloducha ranou do hlavy, což bylo o dost ošklivý otřes mozku. Nezbytný exhibicionismus obstarávali jiní, ale to na čtivosti nic neubírá, dokonce se dostane i na nějaké soudobé reálie a na trochu místopisu.

Vím, že to vyšlo ještě pod jiným názvem a více dílech a možná i v jiném překladu, ale ona verse se mi do ruky nedostala.

03.03.2021

Rahan Rahan Roger Lécureux

S Rah-hanem, statečným synem Hanů jsem se poprvé potkal na zadní straně Sedmičky pionýrů, tuším, že to snad bylo roku 72 nebo 73, nepamatuji si to už přesně. Příběh byl velice zajímavý, dostatečně jednoduchý a dětsky názorný a dokázal zaujmout snad všechny moje spolužáky ve třídě, jelikož se během týdne stal časopisem putovním.

Prostě parádní čtení pro díťata v tom správném věku, kdy už umí číst, a ještě v nich zůstalo okouzlení z objevování neznámých příběhů.

Knížka se mi dostala do ruky úplně náhodou a oživila tak některé obrazy, které mi utkvěly v paměti a musím říct, že za ta léta to neztratilo nic ze svého kouzla.

Mám na tu dobu časopisovou, jako druháček, velmi hezké vzpomínky. V té době jsem chodil do staré školy na „směny“ a ob týden pěkně na střídačku, jedna třída měla vyučování dopoledne a druhá odpoledne.

Vzhledem k tomu, že časopis stál korunu, byl docela nedostatkovým zbožím a tehdejší trafikant pan Petrák, bývalý horník a invalida, mi vždycky každý týden jedno číslo schoval takzvaně "pod pultem" a já si ho vyzvedl buď ráno cestou do školy anebo odpoledne, cestou domů. Největší potíž nastávala samozřejmě o prázdninách, to mi sem tam nějaké to číslo uteklo.

Vždycky, když jsme měli odpolední vyučování a končili ve čtyři hodiny, zašel jsem do krámku se dvěma dveřmi k paní Žebrakovské, cukrářce odvedle, na zmrzlinu (ale jenom na jeden kopeček, aby mi zůstalo na časopis), a ona mi dala pro pana Petráka tu a tam nějakou sladkost. Udělalo mu to opravdovou radost, a já mu občas pomohl s rozbalováním takových těch trafikantských drobností (prodával krom jiného i odznaky, pohlednice a turistické známky), jelikož se mu i s holí velice špatně chodilo mezi regály.

Dneska už ani nedokážu najít dům „U Zelenků“ s tehdejší trafikou a ani určit místo cukrárničky Žebrakovských, je to prostě už dávno, ještě za starých časů :)

26.02.2021 5 z 5

Odysea kapitána Blooda Odysea kapitána Blooda Rafael Sabatini

Dobrodružství, romantika i kavalírství, láska i vášeň, čest i lest, pokora i krutost, moře i exotické ostrovy, to vše ve mně vyvolávalo pocity světa, který už zmizel a po němž zůstal jen ten neuchopitelný pocit pro snílka o těch dálavách někde tam, daleko, na druhém konci světa. Četl jsem knihu ve škole, tajně a pod lavicí, a zanedbával tak ruštinu a někdy i přírodopis, za což se paní učitelce Borovičkové hluboce omlouvám.

Na pozadí dneska pořádně profláknuté scenérie Karibských ostrovů se odehrává pád i vzestup člověka, který ač lékař, prošel nejrůznějšími životními peripetiemi, než se stal pirátem. Příběh je zasazen alespoň v pár momentech do skutečného historického rámce, a dál se odvíjí vlastní cestou.

Jazykem přívětivým je nastíněn děj s mnoha charaktery, zlotřilými, šlechetnými, milujícími i nenávidějícími... Je to svým způsobem jinak pojatý Černý korzár se srdcem Sandokana a zápalem pravověrného husity, i když ukazuje trochu idealizovanou tvář kruté doby pomalu končící konquisty před stabilizací nového světového řádu, lze-li to tak v kostce bez veškeré ironie nazvat.

Rozhodně doporučuji, je to opravdu milé čtení, byť někdy ukazuje pár slovy i tu odvrácenou tvář života, plnou zoufalství, strachu a smrti.

14.02.2021 5 z 5

1001 tipů a triků pro Delphi 1001 tipů a triků pro Delphi Luděk Svoboda

Naprosto nezbytná příručka každého programátora v Delphi. Pokud nepoužije rovnou uvedené konstrukce, může se prostě jen poučit, jak to instantně dělají jiní. A o to jde především, proč taky znovu vynalézat kolo?

Samozřejmě, nedá se to číst jako detektivka :D

09.02.2021 5 z 5

Mistrovství v Delphi 6 Mistrovství v Delphi 6 Xavier Pacheco

Tohle není knížka pro každého, ale jen pro opravdové zájemce o programování v Delphi a některé pasáže jsou vpravdě nadčasové. Vyplatí se už jenom kvůli jediné kapitole - "Tvorba komponent". Výklad ocení každý vývojář komponentového software; přístupným jazykem a se spoustou praktických doporučení projde uživatel těmi nejtemnějšími zákoutími výroby komponenty dle nejrůznějších požadavků, jak na spolupráci s IDE, tak na co nejsnadnější instalaci v rámci balíčku. Bonusem plus je spousta kapitol pojednávajících o formálně správném návrhu robusní aplikace, ale též o práci se SOAP, XML, datasnap, websnap či návod, jak vytvořit vlastní serverovou aplikaci. + mnoho příkladů je i na přikládaném CD (vč. anglického originálu knihy).
Poměrně obsáhlá je i část věnující se modelu COM a programování nad jádrem Windows.

Závěrem mohu tuto knihu jenom doporučit nejen začátečníkům (i když pro ně bude asi příliš složitá) ale i pokročilejším programátorům, kteří by chtěli namísto aplikací tvořit třeba komponenty pro databázový svět či distribuované balíčky.

09.02.2021 5 z 5

Tři kroky do tmy Tři kroky do tmy Stanislav Šusta

Skála pláče! Ano, to byl ústřední motiv jednoho příběhu, který si dodneška pamatuju. Zvratů je tam hodně, ale nemůžu měřit dnešníma očima, v dnešní době. Byl to prostě příběh, který pádil jako divý a jako děcka nás bavil.
Gró příběhu je originální a zasloužilo by si přinejmenším převyprávět, i když si myslím, že autor by už k tomu díky svému vidění světa ani neměl sil...

05.02.2021 4 z 5

Střela z Elamu Střela z Elamu Jerzy Edigey (p)

Je to skvělá detektivka, zasazená do srdce Akkadské říše do samotného Babylonu a blízkého okolí Borsippy. Dostal jsem ji před mnoha a mnoha lety v nemocnici na ukrácení dlouhého času, ale tam jsem ji vůbec nečetl. Jednak to mělo nevhodný sešitový formát a taky, neměl jsem na čtení ani pomyšlení. Přelouskal jsem ji až doma, když už jsem konečně mohl trochu chodit. Ale bylo to pohlazení, už jen kvůli ilustracím a přívětivému jazyku. Jediné, co mi vadilo a pletlo se, bylo zvláštní uvození přímé řeči...
Rozhodně doporučuji!

05.02.2021 5 z 5

Aztékové - Původ, vzestup a pád národa Aztéků Aztékové - Původ, vzestup a pád národa Aztéků George Clapp Vaillant

Knihu jsem dostal snad za trest.
Tedy, byla to odměna k jakémusi diplomu ve výtvarné soutěži.
A já se nedokázal prokousat hutným textem po několik let, jelikož je to strašně těžké čtení. Dneska už je to snadné; člověk nastuduje o Aztécích cokoli s nejnovějšími poznatky o jejich civilizaci, stačí otevřít wiki.
Ale upřímně, je to text, zoufale volající po modernizaci a nových faktech. Takže jediným přínosem jsou fotografie z doby, kdy o turistovi slyšel maximálně šaman ze sousedství na Yucatánu...

05.02.2021 2 z 5

Flétnové hodiny Flétnové hodiny Hans Christian Andersen

Je to sice poutavá klasika, ale rozhodně není určena menším dětem. Pohádky jsou svým způsobem smutné a ta nostalgie není vetknuta jen v osudu malé mořské víly nebo cínového vojáčka. Ale v tom je skryto ono kouzlo...

Jako děti jsme se vždycky marně ptali tetičky, která nám je četla - a jak (by) to bylo dál?

Bílý Den Bílý Den Jack London

Dalo by se říct, že je to příběh silné vůle, vytrvalosti, odolnosti a umu na cestě k vrcholu a sebeuvědomnění sebe sama, jak jen žil a co dělal... akorát byl trochu geroj s neobyčejně vyvinutým šestým smyslem.
Poprvé jsem to přečetl s chutí, ale podruhé s odstupem let už to takové nebylo. I tak je to dobré čtení a pro Londona typické dílo.

Žerty krále Matyáše Žerty krále Matyáše Milan Navrátil

Jako děcku mě to přišlo trošku zvláštní kratochvilné čtení, ale nevím proč. Možná za to může film Pekařův císař, který mi pokřivil pohled na tohoto vladaře.

05.02.2021 2 z 5

Zavátý život Zavátý život Josef Augusta

Nedávno jsem našel doma založenou původní knihu s nádhernými ilustracemi o světě, který už není. V kontextu doby, přihlédnu-li k roku vzniku, se zdá být dost ponurá, což dokreslují fotograficky vyvedené ilustrace. Poprvé jsem ji měl v ruce, když mi bylo tak deset. Nu, a dneska ji mám založenou v knihovně na čelném místě. Zaslouží si to. Nejen kvůli ilustracím.

05.02.2021 5 z 5