Igor1311 Igor1311 komentáře u knih

Večer a ráno Večer a ráno Ken Follett

Veľmi som sa tešil na túto novinku od môjho obľúbeného autora. Vedel som, čo od knihy očakávať, no musím sa priznať, že som ostal trocha sklamaný. V porovnaní so skôr napísanými časťami série Kingsbridge mi dej prišiel trocha jednoduchý. Rozumiem, že dej sa odohráva v dobách temna, v ktorých sa Anglicko spamätáva z vikingských nájazdov, no ako vravím, dej mi prišiel trocha plytší. Už po pár stranách mi bolo jasné, kto sú kladné postavy a kto záporné, ako sa hlavná lovestory vyvinie. Hlavné postavy opäť šablónovité s veľmi podobnými vlastnosťami ako postavy zvyšných častí série. Keď si však tento nedostatok odmyslím, stále však ostáva veľmi slušný dej s viacerými zvratmi, s množstvom zaujímavých postáv. Možno som trocha očakával nejaké opisy bitiek či nejakej tej stavby. O ne však nešlo a Follett sa pre tentokrát zameral na opis charakteristík postáv. Pre mňa osobne boli najlepšie vystihnuté práve záporné postavy. Keby však Follett odstránil spomínanú šablónovitosť, jednalo by sa o fantastický román. Takto je len veľmi dobrý.

19.06.2021 4 z 5

Denník Mórica A. Beňovského Denník Mórica A. Beňovského Móric August Beňovský

prekvapivo veľmi podobný denník náško kráľa madagaskaru. čakal som však, že v denníku bude opisovať aj svoje pôsobenie v poľských službách, boje s rusmi a jeho následné zajatie. aj napriek tomu ide o veľmi zaujímavé a čítavé spomienky na jeho ruské "pôsobenie", útek z kamčatky a následné putovanie a vládu na madagaskare

16.06.2021 4 z 5

Úpadok a zánik Rímskej ríše Úpadok a zánik Rímskej ríše Edward Gibbon

jednoznacne velmi zaujímavo napísaná kniha, ktorá pojednáva o príčinách upadku a zániku nielen západnej ríše, ale aj jej dediča Byzancie. Pre mna najzaujimavejšie pasáže boli tie o Hunoch a o barbaroch všeobecne, a z pasáží o Východe jednoznačne megalomanská bitka o konštantinopol. Ju samotnu opísal neuveriteľne živo, akoby tam pri nej bol. Neviem si predstaviť, že by toto čital nejaký laik a neznalec rímskych dejín, najma preto, že nie je písaná "dnešným" štýlom. Napriek tomu je vsak super napísana a bol by som zvedavý na cele vydanie tohto monumentálneho diela, ktoré ma v origináli az šesť zvazkov.

15.06.2021 4 z 5

Piľní domajší a poľní hospodár I. Piľní domajší a poľní hospodár I. Juraj Fándly

Veľmi zaujímavá kniha, no celkom ťažká na čítanie. Pochopiteľne preto, lebo je písaná v bernolákovčine. Zohnal som si ju len preto, aby som videl progres vo vývoji nášho jazyka. Obsahuje cenné rady pre gazdov a gazdinky a jej rady sa využívajú dodnes. Miestami je to úsmevné čítanie, no musím povedať, že Fándly úplne detailne opisuje co kedy pestovať, ako pestovať, ako sa o záhradu starať, ako postupovať pri škodcoch v záhrade. Odhliadnuc od toho, že autor bol naháčsky farár, nestratil by sa ani ako autor kníh pre záhradkárov ci domácich kutilov.

10.06.2021 3 z 5

Rímske dejiny Rímske dejiny Ammianus Marcellinus

Perfektne opísaná história súmraku rímskej říše. Pri vyhliadnuti si knihy som si myslel, že dostávam do rúk komplexné dejiny Ríma od vzniku až po jeho zánik. Ammianus však opisuje pomerne dlhé obdobie, akurát prvá časť jeho diela sa nezachovala a tak máme možnosť dočítať sa už len o záverečnej etape existencie západnej ríše. Paradoxne v tomto chaotickom období vládlo pár silných cisárov. Páčilo sa mi, že sa nezameral len na Rím, ale veľa priestoru venoval aj okrajovým častiam ríše.
Najzaujímavejšie sú ale pre mňa opísané práve boje s barbarmi. Opis Hunov, ich spôsob života a bojov je neskutočný, rovnako ako opis vpádu gotskych kmeňov, zrejme preto, že Ammianus bol vojak. Na to, že Ammianus žil kedy žil, jeho spôsob písania je úchvatný a ľahko čitateľný, ako román.

08.06.2021 4 z 5

Tajomná láska Tajomná láska Anton Ottmayer

prvá poviedka bola veľmi dobrá, dobrá na zamyslenie o tom, kedy žijeme šťastný život, zvyšne dve klasicke príbehy o láske

03.06.2021 2 z 5

Dejiny Dejiny Hérodotos

Jedna z najlepších odborných kníh, aké som čítal. A pritom sa tvári ako román, nie ako náučná literatúra či historický prameň. Hérodotov štýl písania je veľmi ľahký, pri čítaní som mal pocit, že čítam román z antického Grécka. Jeho Dejiny sú prvou ucelenou publikáciou dejín sveta - teda vtedy známeho sveta. Veľkú časť venuje Perzii a vzťahu Grécko vs. Perzská ríša. Neopomína ani starý Egypt v čase Perzskej expanzie.
Hérodotos nerozpráva len o historických faktoch, ale aj o zvykoch, tradíciách, náboženstve, pohrebných rítoch, ale aj o politike, spôsobu vedenia vojen.
Najzaujímavejšou čaťou pre mňa bol jednoznačne odveký spor Grékov a Peržanov. Spôsob, akým opísal boj pri Maratóne až po Mardionove výboje a bitku pri Platajach je famózny. Jeho dejiny a Zamarovského Grécky zázrak sú zrejme jedni z najlepších publikácii pojednávajúce o starom Grécku.

03.06.2021 5 z 5

Dobrodružný Simplicius Simplicissimus Dobrodružný Simplicius Simplicissimus Hans Jakob Christoffel von Grimmelshausen

Neuveriteľne košatý, rozvetvený, zábavný a neuveriteľný príbeh prosťáčika Simplicia. Podľa jeho slov pochádzal z pomerne bohatej rodiny, no rozumu veľa nepobral. Životné udalosti a najmä vojna z neho urobili človeka tisícich tvári, pustovníka, vojaka umelca a kadečo iné. Odvoláva sa na Bibliu a antiku.
Prišiel mi to omnoho menej uveritelne ako Uhorský simplicissimus, dokonca až neuveriteľné, no je to jeden z najznámejších pikareskných románov, ktoré majú nezastupiteľné miesto v dejinách nemeckej literatúry.

26.05.2021 3 z 5

Rozhovory učiteľa so sedliakmi o škodlivosti povier panujúcich medzi pospolitým ľudom Rozhovory učiteľa so sedliakmi o škodlivosti povier panujúcich medzi pospolitým ľudom Pavel Michalko

Boj proti hoaxom prebiehal už v minulosti. Michalko prostredníctvom miestneho učiteľa v rozhovoroch s miestnymi sefliakmi úspešne bojuje so zaužívanými zvyklosťami, s rôznymi ľudovými povedačkami a zaručenými pravdami. Vzdelaný učiteľ objasňuje ľudu neveriť všetkému, čo sa traduje, nabáda ich na kritické myslenie.
Dobové "hoaxy" však mali svoje čaro. Ľudia sa báli čarodejníc, černokňažníkov, čiernych mačiek, vedeli kedy nesadiť, kedy nepásť dobytok, riadiť sa podľa slnka či mesiaca, pretože jedna babka povedala.
Kniha je aktuálna aj dodnes. Hlavným posolstvom je to kritické myslenie, ktoré mnohým chýba. Určite si treba uchovávať nejaké tie ľudové povery, no treba ich brať s rezervou.

22.05.2021 5 z 5

Cesta Maximiliána Hella do Vardö pri Laponsku a jeho pozorovanie prechodu Venuše v roku 1769 Cesta Maximiliána Hella do Vardö pri Laponsku a jeho pozorovanie prechodu Venuše v roku 1769 Ján Sajnovics

Útla knižočka a krátke, no zaujímavé spomienky o putovaní Maximiliána Hella a jeho druha a zároveň autora knihy. Sajnovics na základe Hellovho denníka urobil len akési zhrnutie ich cesty na ďaleký sever za astronomický pozorovaním. Pozorovanie Venuše však nebolo jediným cieľom, na výprave skúmali podobnosť maďarského a laponskeho jazyka, ale spoznávali aj nové kultúry a zvyky.

11.05.2021 3 z 5

Uhorský Simplicissimus Uhorský Simplicissimus Daniel Georg Speer

Zaujímavé a vtipne napísané putovanie mladého Speera a.k.a. Simplicissima, ktorý putoval po monarchii v pohnutych časoch tureckých vojen a stavovských povstaní. Zažil mnohé veci, precestoval viaceré krajiny, kde spoznával domácich a ich zvyky. Z jeho spomienok spoznávame život najmä pospolitého ľudu, ich problémy a radosti. Nie je to dielo, ktoré by sa nám vrylo do pamäti, koniec koncov je to písané rukou obyčajného človeka, no stále je to vzácny prameň uhorských dejín.

08.05.2021 4 z 5

Život a boje na slovensko-tureckom pohraničí Život a boje na slovensko-tureckom pohraničí Michal Matunák

Vynikajúca a vzácna publikácia zaoberajúca sa prítomnosťou Turkov na našom území. Obsahuje mnohé listiny, korešpondenciu to strany ako uhrov tak aj Turkov. Podrobne opisuje počty vojakov v bojoch, život na slovensko tureckom pohraničí. Nielen samotný opis bojov a znovudobytie pevnosti Nové Zámky, ale aj sociálny a hospodársky život je opísaný excelentne.

06.05.2021 5 z 5

Caesarovy legie Caesarovy legie Jiří Kovařík

Podľa mňa sa jedná o zatiaľ najlepšiu knihu zo série /posledný diel som zatiaľ nečítal/. Celá sa venuje krátkemu obdobiu republiky, no bohatému na udalosti. Ústrednou postavou je samozrejme Caesar, ktorý viedol dlhé a úspešné vojny najmä voči Galom. Bezpochyby je jednou z najväčších postáv nielen rímskych dejín, ale aj staroveku. Na svoju dobu bol Caesar rozhodne vojenským géniom, ktorý celé vojenstvo posunul na vyššiu úroveň.

29.04.2021 5 z 5

Svatyně Svatyně Bernard Cornwell

Je ťažké napísať pútavý príbeh s dejom o úseku ľudských dejín, z ktorých máme len málo informácií. Autor však so svojim rozprávačským talentom napísal vcelku čitateľný príbeh o stavbe jednej z najúžasnejších stavieb dejín. Všetko iné si samozrejme musel vymýšľať, no myslím, že vtedajšiu spoločnosť zachytil naozaj dobre, opísal staré božstvá a rituály, boje medzi kmeňmi a priblížil, ako asi mihla stavba Stonehengu prebiehať.

29.04.2021 4 z 5

Východopruský denník: Zápisky lekára z rokov 1945-1947 Východopruský denník: Zápisky lekára z rokov 1945-1947 Hans Graf von Lehndorff

Veľké množstvo spomienok na vojnu je venovaných predovšetkým opisom bojov. Tieto sú spomienky nemeckého lekára, ktorý na konci vojny slúžil vo Východnom Prusku. Opisuje svoje zážitky na mnohé operácie a choroby, s ktorými sa stretol. Opisuje zúfalstva civilného obyvateľstva, svoju perepúť na ceste do Nemecka. Sam si prežil mnohé strasti v zajatí, niekoľko útekov, ako lekár pomohol mnohým a mnohí pomohli jemu.

22.04.2021 3 z 5

Rekonštrukcia slovenských dejín: Formovanie slovenskej identity Rekonštrukcia slovenských dejín: Formovanie slovenskej identity Eduard Chmelár

Od vydania knihy neubehlo mnoho času a už bola viackrát vypredaná. Hovorí to aj o dobrom marketingu autora, ktorý si ju veľmi propagoval, čo je samozrejme pochopiteľne. V knihe sa píše o všeobecne známych veciach, samozrejme som si tu aj ja našiel nejaké novinky. Pre človeka, ktorý pozná naše dejiny (aspoň tie najznámejšie udalosti) však mnoho nového neponúka. Povedal by som, že kniha bola písaná pre širšiu verejnosť pre získanie základných informácií. Siahnuť by po nej mohli /mali študenti stredných škôl, aby na niečo vyše dvesto stranách ziskali základný prehľad o dejinách Slovenska a Slovákov od najstarších čias po modernú dobu.

22.04.2021 3 z 5

Nezapomenutelné: 1945-1956 Nezapomenutelné: 1945-1956 Nikolaj Nikolajevič Krasnov

Smutné spomienky kozáckeho dôstojníka na násilný odsun späť do Ruska. Najmä kozáci, ktorí sa postavili Stalinovi si toho odtrpeli najviac. Tieto smutné spomienky na nabádajú prečítať si Súostrovie gulag. Mimochodom, každý, kto prečítal Krasnovove spomienky by si určite mal prečítať aj Obeti Jalty, aby pochopil kontext celej repatriácie.

15.04.2021 4 z 5

Oběti Jalty Oběti Jalty Nikolaj Tolstoj-Miloslavský

Mnoho nových informácii, o ktorých sa veľmi nehovorí a v o ktorých sa v školách dupľom neučí. Násilná repatriácia sovietskeho obyvateľstva je jednou z veľkých škvŕn na svedomí západných spojencov.

15.04.2021 5 z 5

Dobrovolníkem v SS divizi Charlemagne Dobrovolníkem v SS divizi Charlemagne Christian De La Maziére

Čakal som, že to bude podobne čítanie ako u Kurta Meyera ci Leona Degrellea. Tie boli zaujímavé kvôli opisu bojov z prvej ruky. La Maziére ich síce tiež opisuje, len len veľmi málo. Zrejme preto, že do bojov bol nasadený na konci vojny, ale stále mi to čítanie prišlo malo zaživné. Samozrejme ze opis v Pomoransku bol celkom fajn, dokonca opis toho, ako sa premenili na lúpeživych partizánov bol super. Nemenej zaujímavý bol opis krátkeho zajatia Rusmi. Celkovo mi tieto spomienky prišli aako slabý priemer, kým Degrellove a Meyerove boli vynakajuce.

30.03.2021 2 z 5

Císařův stín Císařův stín Johannes K. Soyener

pohľad na boje z druhej strany barikády, kde hrdinami nie sú obyčajní vojaci, ale lekári a chirurgovia armády. Larreyho podrobný opis zranení je miestami až brutálny, ale podrobný. Je až ťažko uveriteľné, pri akých podmienkach bol nútený vykonávať amputácie, ktoré vykonával po stovkách.

21.03.2021 5 z 5