Igor1311 Igor1311 komentáře u knih

Hlbina Hlbina Jozef Karika

na Hlbinu som sa veľmi tešil ale toto bolo dosť nepodarené. Neviem, menej je niekdy viac a tu som mal pocit, že to už bolo veľmi prekombinované. Na Trhlinu a Strach sa to nechyta, ani zdaleka.

18.01.2024 2 z 5

Polnoc v Černobyli Polnoc v Černobyli Adam Higginbotham

perfektne spracovaná problematika celej Černobylskej tragédie, kde sa autor k problému stavia veľmi objektívne.

12.12.2023 5 z 5

Duch kráľa Leopolda: Príbeh chamtivosti, utrpenia a odvahy v koloniálnej Afrike Duch kráľa Leopolda: Príbeh chamtivosti, utrpenia a odvahy v koloniálnej Afrike Adam Hochschild

Leopold mal ako koloniu len jednu africkú krajinu - Kongo, aj ked obrovskú a na zdroje bohatu, ale to, ako si tam počínal je neospravedlnitelné. A ešte mu za to všetko v Belgicku stavali sochy.
Kniha je ale napísaná výborne a strhujúco, samozrejme, keď si odmyslíme všetky zverstvá páchané na domorodcoch. Až sa mi pri čítaní natískala otázka, či boli Belgičania (a všetci ostatní kolonizátori) o toľko lepší, ako domorodci, ktorým vládli, lebo ich správanie a spôsob kolonizácie nových území bolo na úrovni pravekých spoločností.

12.12.2023 5 z 5

Na smrť Na smrť Jozef Karika

Pre mňa jednoznačne najlepšia karikova kniha, možno kvôli tomu, že konečne nejde o mysteriózny príbeh. príbeh je brutálny, podrobné opisy ´´života´´ v táboroch, výsluchy väzňov, prepletené životné osudy, jednoducho fantázia, aj ked to s ohľadom na príbeh knihy to nie je najvhodnejšie slovo. Na smrť je jednoznačne jednou z najlepších kníh, ktoré som čital za posledné obdobie a možno jednou z uplne najlepších.

24.10.2023 5 z 5

Generál Lasalle: Napoleonův nejslavnější kavalerista Generál Lasalle: Napoleonův nejslavnější kavalerista Pavel Benedikt Elbl

Jedna z tých lepších, možno najlepších Elblových kníh, ktoré som zatiaľ čital. Možno aj preto, lebo som o Lasallovi až tak veľa toho nevedel /najviac som o ňom vedel od Kovaříka/. Lasalle bol pozoruhodnou osobnosťou, s ničím si nelámal hlavu, vojnu miloval asi rovnako ako ženy. POdobne by som vi vedel predstaviť knihu aj o mojom obľubenom generálovi Rappovi.

17.10.2023 5 z 5

Lovec čertov Lovec čertov Juraj Červenák

Tak konečne sa seržant Jaroš dočkal vlastnej sólovky. A aká jazda to bola. Aj keď mi miestami chýbal kapitán Stein a ten jeho tvrdší humor a miestami aj Barbarič s jeho analýzami o prípadoch, tentokrát ostal Bohdan na všetko sám a celého vyšetrovania sa zhostil výborne.

16.10.2023 5 z 5

Levie srdce Levie srdce Ben Kane

Pri čitaní Levieho srdca ma chytila menšia nostalgia, najmä v pasážach, ked sa dej odohrával vo Francúzsku a ich súperenie s Angličanmi. Veľmi mi to pripomenulo Cornwellovho Lučištníka. Ale fajn, kniha celkom ušla, Kane si nechal zadné dvierka na pokračovanie na celú trilogiu.

12.10.2023 4 z 5

Vlk samotář Vlk samotář Timothy P. Mulligan

Edícia Militaria je jednou z najlepších, aké som čítal. Zameriava sa hlavne na životopisy a spomienky z druhej svetovej či napoleonskeho obdobia. a zaoberá sa menej známymi osobnosťami, čo je veľké plus a tak sa dozvedáme mnohé menej známe informácie. Henkeho životopis je vynikajucim dielom, kde vidíme celý jeho život a pôsobenie na ponorke U-515. O nemeckých tankistoch či polných maršaloch sa už toho popísalo mnoho, preto životopisy Henkeho či Kretschmera a Lutha z rovnakého vydavateľstva sú skvelým rozšírením obzorov o vojne.

29.09.2023

V zajatí geografie V zajatí geografie Tim Marshall

kniha, ktorá neprekvapí ale ani neurazí. nie je písaná veľmi odborným štýlom, čo je dobre a tak si ju môžu prečítať viacerí, neznalí historie a geografie.

29.09.2023 4 z 5

Priepasť Priepasť Jozef Karika

Tak ako sa mi páčila Smršť, tak Priepasť je presný opak, a príde mi, že Karikove knihy sú kvalitou ako na hojdačke. Priepasť je zbytočne zdlhava a pre mňa nezáživná. A zatiaľ asi najslabšia.

29.09.2023 2 z 5

Smršť Smršť Jozef Karika

Akože klobúk dole pred týmto dielom ktoré bolo pre mňa napínavejšie ako Trhlina. Myšlienka mysteriozneho halného vetra mi prišla ako super nápad a celá tá ponurná atmosféra pridala knihe na napätí. A to nie som žiadnym fanušíkom hororov ani mystery kníh, ale toto sa ozaj podarilo.

28.09.2023 5 z 5

S Napoleonem i proti němu: Válečné vzpomínky 1806–1818 S Napoleonem i proti němu: Válečné vzpomínky 1806–1818 Jiří Kovařík

Opäť ďalšie vynikajúce spomienky na napoleonské vojny. Tentokrát z pohľadu jazdca, ktorý sa zúčastnil na Napoleonových ťaženiach, ale aj na bitkách vedených proti nemu. Najzaujímavejší aspekt takýchto memoárov ani nie sú samotné reálie, ale pohľad obyčajného človeka na život počas ťažení a na ich samostatný priebeh.

25.09.2023 5 z 5

Dějiny Iráku Dějiny Iráku Eduard Gombár

Na tieto iracké dejiny som sa prenáramne tešil. Dejiny Iraku su pre mna jednoznačne možno najzaujimavejšie, rovnako ako dejiny iných blizkovýchodných štatov (ako Dejiny Iranu či Saudskej Arabie z tejto edicie). Vždy sa najviac teším na staroveke a stredoveke dejiny ,ale pri Iraku je to presne naopak. Tu mi prišli najzaujimavejšie práve moderné dejiny. Neviem či je to tým, že kniha bola nabitá informáciami a samymi novými menami no rozhodne Dejiny Iraku patria medzi tie najlepšie, ktoré vrámci edície Dejiny statu vyšli. A preto dufam, že nové Gombárove dejiny Sýrie budu rovnake!

22.09.2023 4 z 5

Tma Tma Jozef Karika

V porovnaní so Strachom ide rozhodne o dejovo slabšiu knihu, aj keď námet nebol vôbec zlý.

22.09.2023 4 z 5

Strach Strach Jozef Karika

Po Trhline ide o moje druhe stretnutie s Karikom a musím priznať, že ma to bavilo rovnako. Aj ked podobné hororové žánre vôbec nečítam, myslím, že vďaka karikovi ich začnem a začnem hned dalšou jeho knihou.

22.09.2023 5 z 5

Velká siouxská válka: Nejen Sedící Býk, generál Custer a bitva u Little Bighornu 1876 Velká siouxská válka: Nejen Sedící Býk, generál Custer a bitva u Little Bighornu 1876 Josef Opatrný

skvelá práca, ktorá opisuje nielen jednu za najznámejšich americko-indiánskych bitiek, ale aj fungovanie a život na divokom západe, spôsob život indiánov a prerod prérií na americkú spoločnsoť

27.07.2023 5 z 5

Legendárny husár Ladislav Škultéty-Gabriš a jeho doba Legendárny husár Ladislav Škultéty-Gabriš a jeho doba Vladimír Segeš

O živote Gabriša je tam toho dosť malo, čo ma sklamalo, kedže podľa názvu som očakával jeho životné osudy a dobrodružstvá. Kniha sa však viac zameriavala za zloženie rakúskej armády a na opis doby. Nič veľmi nové však neprináša.

27.06.2023 2 z 5

Rabovali Turci : Výber z kroník a listov zo 16. a 17. storočia Rabovali Turci : Výber z kroník a listov zo 16. a 17. storočia kolektiv autorů

jedna z najlepších kníh s tematikou Turkov na území dnešného Slovenska

27.06.2023 5 z 5

Bitva o Prahu v roce 1648 Bitva o Prahu v roce 1648 Jan Kilián

Königsmarck lost - stopped him at Karlův Most. Áno, tak spieva aj Sabaton.

Ide o dôstojné ukončenie edície o hrôzach útrapách tridsaťročnej vojny a možno o jednu z najlepších knih edície. Veľmi živo a farbisto opisuje boj o Prahu a Karluv most, kde silného Konigsmarcka zastavilo pár stoviek mešťanov a študentov. Aj keď by sa o tejto bitke mohla napísať omnoho rozsiahlejšia kniha (a verím, že taká existuje) Kilianova Bitva o Prahu je velmi podareným dielom o v podstate záverečnej bitke veľkej vojny.

22.06.2023 5 z 5

Bitva u Lützenu 16. 11. 1632 Bitva u Lützenu 16. 11. 1632 Radek Fukala

Skvelé, jednoducho skvelé. Pán Fukala je veľký odborník a táto tenučká kniha to len potvrdzuje. Z celej edície ide o jednu z najlepších častí a kto by mal zaujem dozvedieť sa o tridsaťročnej vojne viac, tak odporočam dalšie jeho knihy ako Sen o odplate a najmä Války Lva severu, kde podrobne rozoberá život Gustáva II. Adolfa.

21.06.2023 5 z 5