hu_87 hu_87 komentáře u knih

Perspektívy psychotroniky Perspektívy psychotroniky Teodor Rosinský

Z hlediska psychotroniky jako takové je opravdu super, že někdo napsal takhle ucelenou publikaci na tohle téma.
Je tu něco málo z obecnějšího rázu, tvarový zářiče a čemu se radši vyvarovat, jaký tvary preferovat (aby nedošlo třeba k přílišnému vyzařování energie; úskalí některých tvarových zářičů, které mohou na lidský organismus působit až destruktivně atp.).
Druhá polovina se mi líbila o něco méně, autoři se snažili nastínit třeba téma psychotroniky a psychiky organismu, ale hodně obecně a je to takový psaní o ničem. Což je škoda, když to porovnáte s tím, že naprostá většina knížky je opravdu mega zajímavá.

Kosmický had Kosmický had Jeremy Narby

Kniha mě nadchla tím, jak se tu propojují poznatky tzv. moderní vědy a šamanismu, stavů rozšířených vědomí a uvažováním nad tím, jak spolu mnohé, zdánlivě nesouvisející věci, ve skutečnosti velmi a reálně souvisejí.

Notnou část zabírá teorie, úvahy, něco z kultury (vyobrazený hada - DNA - na různých místech a v různých kulturách).
Bohužel podstatná část knížky vyjde do "ztracena" - protože se pak jedná už jenom o poznámky, takže do nějaký strany 170-180 je to knížka jako taková, pak už jsou jen rozsáhlé poznámky.

Jak žít s psychózou Jak žít s psychózou Kamil Kalina

Tahle brožurka je (aspoň pro mě) plná rozporů a jakýchsi nedostatků, prostě mi tu něco zásadnějšího chybí. Je to hodně obecné, vhodné spíš pro rodinu a známé pacienta, než pro nemocného člověka jako takového, protože si fakt nejsem jistá, jak by mohl mít nemocný z těchto rad užitek. Samozřejmě je užitečné, že autor třeba zmiňuje a cituje různé rozhovory s rodinami pacienta a pacientů samotných, trošku takovej náhled do problematiky, představit si, co člověka vede třeba k tomu, že vysadí léky a nechce se léčit.
Brožurky zaměřené na schizofrenii jsou na trhu určitě lepší, tahle je taková až moc filozofická a méně využitelná v praxi.
Třeba taková příručka "O nemoci, která se nazývá schizofrenie" splňuje jednoduchost, přehlednost a využitelnost toho, co se tam píše.

09.10.2021 3 z 5

Dětská klinická psychologie Dětská klinická psychologie Pavel Říčan

Celkem bichle, ale opravdu kvalitně zpracovaná a všechny kapitoly jsou poctivě a čtenářsky přívětivě podané. Super je taky část knihy věnovaná speciálně pro různé diagnostické metody, testy, jejich distribuce, vyhodnocování - samozřejmě ten zbytek zaměřený na tu více klinickou a diagnostickou část obecně (pervazivní vývojové poruchy, ADHD, poruchy přizpůsobení...) je tu také.

Interkulturní psychologie Interkulturní psychologie Josef Smolík

Tahle učebnice je pro mě takovou malou záhadou, protože je na jednu stranu poměrně kvalitně zpracovaná a ke studiu se určitě hodí, čte se sama; jenže mi na knížce něco chybí. Těžko říct, co konkrétně. Základní rozsah učiva interkulturní psychologie je zde splněn, jsou některé zajímavější a méně zajímavé kapitoly, jak už to bývá ale u všech učebnicích. Ideální pro ty, kteří zastávají takový ten názor, že všichni lidé jsou stejní atp., však tady jde o rozdílnosti takových věcí, jako je třeba vnímání zrakových iluzí.

Pro případné zájemce bude vhodnější učebnici doplnit s učebnicí od nakladatelství Academia - Mezikulturní psychologie.

09.10.2021 4 z 5

Učebnice vědecké grafologie pro začátečníky Učebnice vědecké grafologie pro začátečníky Vilém Schönfeld

Tato učebnice grafologie si sice na obálce vysloužila přívětek "pro začátečníky", což ale ovšem nijak nesnižuje její informační hodnotu. Samozřejmostí jsou mnohé ukázky ručně psaných úryvků textu, na konci jsou i vyloženě některé rozbory určitých pisatelů. Když se to doplní s Jeřábkem, je to opravdu fajn kombinace. Hezky napsané.

Egyptské záhady Egyptské záhady Arnošt Vašíček

Skvěle zpracované téma, ve kterých jde zase o nějaké načrtnutí nějakých možných podivností a záhad. Bonusem jsou různé fotky či obrazové přílohy. Mně osobně se knížka líbila, i když samozřejmě by mohla být teoreticky obsáhlejší a nevím co ještě. Jako úvod či stručné načrtnutí problematiky je to dostačující.

09.10.2021 4 z 5

Tajný náčelník: Rozhovory s průkopníkem neoficiálního hnutí psychedelické terapie Tajný náčelník: Rozhovory s průkopníkem neoficiálního hnutí psychedelické terapie Myron J. Stolaroff

Útlá a nenápadná knížečka, možná by se hodilo spíš označení brožurka, která se přečte strašně rychle.
Jak už píše Eldar80 - je to stručné a týká se to spíš rozhovorů a některých zážitků po tomto druhu psychedelické terapie; jako teorie je to ne příliš dostačující a ani případní nadšenci nebudou z knížečky příliš nadšení. Jde tu spíš o ten prožitek, zkušenosti s tou terapií, jak ta sezení probíhaly konkrétně u pana Jákoba a o co tam vlastně jde. A ono taky než se člověk dostane přes všechny ty počáteční úvody a prology, taky to jde znát.
Na konci jsou některé kazuistiky - zkušenosti lidí a jejich životní proměny po tomto druhu terapie.

Roztroušená skleróza pro praxi Roztroušená skleróza pro praxi Martin Vališ

Srozumitelná, čtenářsky velmi přívětivá a přehledná knížečka, ve které je cca všechno podstatné, co by měl pacient (ale i lékař neurolog či lékař jiných oborů, např. psychiatrie, se kterou je neurologie provázaná). Jsou zde jak kapitoly odbornějšího rázu (ukázky snímků MRI a lézí, vývoji léčby), tak rázu obecnějšího (životospráva, vitaminy, negativní vliv stresu na vývoj onemocnění, čeho se vyvarovat a co do svého života spíše zařadit).

07.10.2021 5 z 5

Malá encyklopedie šamanismu Malá encyklopedie šamanismu Mnislav Zelený-Atapana

Odborná a souhrnná publikace. Základní myšlenkou je popis nejrůznějších šamanismů napříč světem a kontinenty. Je to super knížka, protože pro zájemce o šamanismus je to super volba, už hlavně z důvodu všeobecnosti a exaktního popisu různých samanistickych směrů, rituálů a zvyklostí.
Bohužel není k dostání, max. v antikvariátech.

06.10.2021 5 z 5

Totemová zvířata: Duchovní a magická moc zvířat Totemová zvířata: Duchovní a magická moc zvířat Ted Andrews

Na tohle téma je to asi snad nejobsáhlejší knížka, na kterou jsem narazila. O totemovývh zvířatech a nejrůznějším šamanismu se tady dozvíte až až.

06.10.2021 5 z 5

Tradiční medicína Jižní Ameriky a její využití v psychoterapii Tradiční medicína Jižní Ameriky a její využití v psychoterapii Veronika Kavenská

Kniha je spíš vyloženě věnována ayahuasce, ale poctivě a odborě. Samozřejmostí jsou různé účinky na chování, mozek... Zmíněná jsou jednotlivá sezení, jak to probíhá, jak se to vaří, prostě úplně všechno. Na konci jsou i kazuistiky.

Čaroděj z horní Amazonie Čaroděj z horní Amazonie Frank Bruce Lamb

(SPOILER) Tohle byla neskutečná jízda plná barevných vizí, ayahuascových rituálů a charakteristik života indiánů. Těch lidí, kteří mají neskutečné znalosti o životě v džungli a těch lidí, pro které znamená každý zvuk důležitou informaci. Když mladého Manuela tento kmen unesl, postupně se zde naučil léčivým bylinám a rituálům, jak pochopit vize navozené liánou smrti, ale také jak tyto vize ovlivňovat jakýmsi zpěvem.

Tito a určitě mnoha další lidé z pralesa nás mohou hodně naučit. O přírodě kolem nás, o přístupu k životu. O respektování vizí jako plnohodnotných vjemů.
Podle nejrůznějších legend jsme my lidé dříve rozuměli zvířatům a smrt jako taková nebyla, pouze převtělování. Psaná a mluvená slova jsou mnohdy nadbytečná. Jak zmínil Manuel:

"Příteli, musíš si uvědomit, že čím hlouběji se do toho noříme, tím méně jsou vhodými výrazovými prostředky psaná i mluvená slova běžného jazyka. Kdybych to mohl zařídit, udělali bychom si spolu seanci s vizemi a pak bys pochopil. (...) Zatím se budeme muset spokojit s nepřesnými slovy a nepružným způsobem vyjadřování." (s. 84)

Když si uvědomíme, že pro tyto indiány znamená každý zvuk něco, z čeho vychází při lovu, při vyhodnocování pohybu kořisti, při lokalizaci zvěře a jejího chování. Indiáni mají velmi vytříbené smysly a zaregistrují v pralese to, co běžný člověk ne. Znají perfektně jednotlivé zvukové projevy různých zvířat a propojují je do souvislostí. Manuel se tomuto učení pomocí náčelníka naučil - resp. pomocí náčelníka a ayahuascy, během kterého usměrňoval náčelník pomocí zpěvu směr vizí a vedl Manuela k hlubšímu pochopení.

Jak si jinak vysvětlit ty nejrůznější vize, které dokonale předvídaly tok následujících událostí? Nebo co znamenaly vize spojené se smrtí, přičemž v té samé době Manuelova matka zemřela?
"Indiáni popsaní v této knize považují svět vizí za stejně skutečný jako ten obyčejný; jsou schopní se do něj odebrat a učit se, jak si lépe počínat v každodenním životě." (s. 9) - k tomuto bych ještě ráda podotkla a zopakovala, že je zde zmíněno to zajímavé propojení těchto vizí se zvukem, který může šaman využít k vyvolání "logicky se odvíjejícího sledu obrazů".

02.10.2021 4 z 5

Duše zvířat Duše zvířat Jeanne Ruland

Nádherná publikace, kde je hodně informací o mytologických zvířatech, jejich symbolice, ale i šamanismu obecně, samozřejmostí je hezky zpracovaná grafická stránka věci. Mnoho informací, ale také fotografií. Knížka je těžká a nabytá zajímavostmi.

02.10.2021 5 z 5

(Bude) vaše dítě vrah? (Bude) vaše dítě vrah? Cyril Valšík

(SPOILER) Stejně jako u předchozí knihy se autor rozhodl nastínit problematiku nějakých problémových rodin a dětí s problematickým vývojem. Hlavní postava Roland je typický představitel chlapce, který se setkal s mnoha ztrátami a křivdami, které se posléze rozhodl vyřešit po svém - pomstít se a zabít, v dětském domově potkal Brejka (Milana), který mu "to dával sežrat", kterého se nejprve rozhodl otrávit pesticidem a následně, po tomto nezdařeném pokusu, ho nakonec zvrhl z velké výšky. Rolandovi už navíc před dlouhou dobou zemřela maminka, kterou chodí často navštěvovat na hřbitov.

To téma jako takové mohlo být zpracované o dost lépe, ale zase je tu vyobrazená taková ta krutá realita, jak to někde chodí a co se obvykle skrývá u mladých za takovou tou maskou drsňáka a šikanátora. Přílišné zaobírání se vzpomínkami Rolanda knize taky ubíralo na čtivosti, čekala jsem nějakou větší akci, případně zase více zřetelně ohraničených příběhů nějakých dětí/adolescentů, jako v předchozí knize o prostituci, které by prostě něco spojovalo.

01.10.2021 3 z 5

Můj život se schizofrenií II. - začátek konce Můj život se schizofrenií II. - začátek konce Jiřina Koudelová

Podobně jako u prvního dílu jde o zpověď ženy, která si prošla mnoha hospitalizacemi a obdržela mnohé diagnózy. Jedná se spíš o takovou deníkovou formu, takže opět hraje prim upřímnost, sem tam nějaký vulgarismus.
Tentokrát co se týče počtu stran - je to poněkud střízlivější, vzhledem k pevné vazbě a tužšímu papíru stránek.

01.10.2021 4 z 5

Ayahuasca aneb tanec s Bohy Ayahuasca aneb tanec s Bohy Jiří Kuchař

Putování světem ayahuascy - co k tomu dodat, prostě perfektní. Líbí se mi i ta trocha teorie, zážitky a stavy vyvolané touto liánou smrti, ale i povídání o některých zvláštních rostlinách či keřích a jejich využití (a o tom, jak některými z nich autor dokonce mluvil). Není to ani úplně cestopis, spíš něco na pomezí, plus něco málo ze zážitků z Amazonie (třeba jak je chybně zatkli kvůli údajnému držení drog). Otevřeně a bez okolků. Prostě jak nějak zhruba autor napsal, k té očistě se většinou prostě problijete.
A obrázky na konci jsou samozřejmě nádherné :)

01.10.2021 4 z 5

Můj život se schizofrenií Můj život se schizofrenií Jiřina Koudelová

Nějakou dobu trvá, než se příběh "rozjede", ale o to je to upřímnější. Paní Koudelová se zde otevřeně vyznává ze svého v mnohých ohledech smutného dětství a špatných zážitků ve škole (což jí dovedlo k některým zoufalým činům, ale zoufalí lidé dělají zoufalá rozhodnutí); načež začala slýchat jistý hlas, se kterým se dlouho nikomu nesvěřila (přikazoval jí mj. to, že ho nemá prozradit). Hodně pádů, ale mnoho chvil, kdy vstala a bojovala.
V průběhu čtení se zde vyskytují některé fotky, např. pejska (žel černobílé), nebo citáty.

Co je velká škoda: dotyčné nakladatelství osobně neznám a myslím si, že byla velká chyba knihu vydávat v pevné vazbě; vzhledem k většímu počtu stran a poměrně hutnějšímu papíru stránek dává docela záhul držet knížku tak, aby listy držely při čtení. Myslím si, že tohle byla velká škoda a samozřejmě se mohlo trochu víc zapracovat na obálce, ale neznám okolnosti, za jakých kniha vyšla (nebo knihy, když jsou dvě), finance apod. Každopádně, dokážu si tyhle knížky představit třeba dejme tomu v přijatelnější vazbě, lépe volené obálce a větší propagaci a mohla by se dostat k mnohem více lidem, kteří hledají literaturu zaměřenou na poruchy schizofrenního okruhu. Tak aspoň doufám, že se kniha postupně dostane k víc lidem.

30.09.2021 4 z 5

Bez příčiny Bez příčiny Ed James

Nepropracované postavy, x zbytečných rozhovorů, prostředí taky odbyté, spíš je to o těch dialozích... nemohu doporučit.

28.09.2021 1 z 5

Psychofarmakoterapie dětského a dorostového věku Psychofarmakoterapie dětského a dorostového věku Ivo Paclt

Na to, že se jedná o poměrně starou publikaci je podivuhodně přehledná a poučná. Kapitoly jsou řazeny podle odpovídajících problémů (či poruch) - např. terapie neuroleptiky (výčet různých druhů léčiv a jejich benefity a rizika), nebo terapie poruch chování či farmakoterapie při mentálním postižení.

27.09.2021 5 z 5