Bez příčiny

Sarah Langtonová beze stopy zmizela, a když se po šesti týdnech náhle objeví, je napůl šílená a téměř k smrti vyhladovělá. Policie se snaží zjistit, co se stalo, ale nemá jedinou stopu. Teprve když je nalezen další člověk, zdeptaný několikaměsíčním pobytem na samotce, začíná se rýsovat děsivý vzorec: řádí tu zvrhlý únosce, který chce své oběti zbavit rozumu. Vyšetřující seržant Corcoran, pronásledovaný vzpomínkami na předchozí případ, a doktorka Marie Palmerová, přední odbornice na kriminální psychiatrii, musejí spolupracovat, aby zjistili, co oběti spojuje, a rozluštili tragickou tajenku. Když pak zmizí další žena, hraje se o každičkou vteřinu…...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/459002/big_bez-priciny-Rfh-459002.jpg 3.458
Literatura světová, Thrillery

Vydáno: , Kalibr

Senseless, 2020

Kniha Bez příčiny

Metla
24.10.2022

Jmenuji se Ed James, jsem britský autor mnoha kriminálních příběhů a zabrousil jsem tentokrát i do oboru psychologie. Veškeré znalosti jsem nasbíral sledováním televizních seriálů a čtením detektivek jiných tvůrců. Jsem totiž původně ajťák, praktické zkušenosti nemám žádné - o práci psychologů či policajtů vím velké kulové, získal jsem však jasné představy z třetí ruky. A nejsem ani dobrý spisovatel, solidní dějový základ zasypu hromadou nejapných dialogů, které podkopávají sebemenší iluzi o profesionalitě hlavních hrdinů. Zkušenou psycholožku stále mrazí a vůbec je imrvére z něčeho vyplesknutá, detektiv má rovněž daleko do vyrovnané osoby a jeho schopnost účinného zásahu proti padouchům se limitně blíží nule. Zločin samotný je ošklivý, přičemž se chvályhodně obejde bez krve. Jeho odhalování (stejně jako odkrývání soukromí vyšetřovatelů) trpí mdlou neohrabaností, vedlejší postavy (např. všichni policajti s výjimkou Corcorana) jsou absolutně zbytečné a závěr je vytažený ze šuplíku špatných vtipů, bez špetky logiky.
Kdyby nápad zpracoval někdo jiný, třeba Michael Robotham, pravděpodobně by vznikl dobrý (ne-li výborný) psychologický thriller, takhle je to bohužel mělký podprůměr s pramálo sympatickým obsazením. 40-45%

anája
24.09.2022

Nic jsem od knihy nečekala a bylo proto pro mě překvapením, ze se mi líbila. Naopak se divím , ze je tak spatne hodnocena. Mě se četla sama, byla svizna a napinava po celou dobu. Hvězdičku strhavam za pro mě trosku preslazeny konec.Nemuselo byt ani popsáno do detailu a člověk měl husi kůži při prestave jaké trápení těm lidem dělal a za jakých podmínek je držel.

Makůvka
17.12.2021

Po dlouhé době, co se mi knížka vůbec nelibila. Ani jeden vyšetřovatel nebyl sympatický. Téma by bylo i zajímavé, ale nebylo propracované, rozhovory byly zdlouhavé a nudné.

hu_87
28.09.2021

Nepropracované postavy, x zbytečných rozhovorů, prostředí taky odbyté, spíš je to o těch dialozích... nemohu doporučit.

Miškus
10.09.2021

Kniha se mi moc nelíbila. Děj byl až moc rychlý. Postavy nebyly dobře propracovaný.

jahoda444
11.07.2021

Upřímně mě tahle kniha docela zklamala. Příběh byl zajímavý, ale postavy mi nepřišly moc propracované a děj byl někdy moc rychlý, bez pořádného napětí.
Všem, kterým se kniha líbila se omlouvám, ale doktorka Palmerová mi tam přišla úplně k ničemu a stejně tak mi vadila i protivná Thomsonová.
Možná to bude tím, že jsem před touto knihou četla Chrise Cartera, ale tady mi prostě něco chybělo.

TerezaaBaarova
07.07.2021

Ono těžko teď číst něco, co je označeno za nejlepší. Máme očekávání. A ty nás obvykle zklamou.
Tenhle kousek nebyl vůbec špatný, britský, vyšetřovalé typičtí. Avšak. Zločiny drsný a zrůdný! Psychárna to byla, sice nebylo popsáno do detailů, co psychouš svým obětem dělal, ale my, co čtem podobný žánr velmi rádi, si to velmi snadno domyslíme. Takže zklamání nebylo, ale nebyl ani wowefekt.
Sečtenopodtrženo, za mne, doporučuji.

Ophelie
01.07.2021

Nejlepší je asi nemít od knihy žádná očekávání, od této jsem vzhledem k obálce, anotaci a hodnocením čekala více. Za nejlepší thriller roku bych ji určitě neoznačila. Nebyla špatná, ale děj se tak nějak jakoby vlekl, chybělo mi tam pořádné napětí, které u thrillerů bývá, dialogy postav byly takové kolikrát divné, nic neříkající, jakoby nadbytečné. Čte se to dobře, ale musela jsem se do čtení nutit a to se mi u dobrých a kvalitních thrillerů nestává. Oceňuji originální nápad ohledně psychologických nátlaků a mučení obětí, ale zpracování mohlo být o něco lepší. Takový slabší průměr.