hu_87 hu_87 komentáře u knih

Mám to o sobě říct?: Jak se vypořádat se stigmatem duševní nemoci Mám to o sobě říct?: Jak se vypořádat se stigmatem duševní nemoci Anita Hubner

Knížka pojednává o celkem - na naše poměry - netradičním tématu, autorka zmiňuje i různé praktické tipy, což mi přišlo velmi užitečné. Hezky zde skloubuje teoretickou i praktickou část věci, což určitě není samozřejmostí, nýbrž ve většině knihách se vyskytuje mnohem více teorie oproti praxi nebo příkladům.

Kybernemoc! Kybernemoc! Manfred Spitzer

(SPOILER) Celkem hezky zpracované, témata jsou široká: např. google efekt, kyberšikana, nadměrné používání technologií a mnoho dalších. Kniha "digitální demence" mi přesto přišla o něco lepší a přehlednější. Tady to mi přišlo až moc taková všehochuť, což však není chyba autora: jde o tzv. kybernemoc, což je samo o sobě dost široké téma. V té digitální demenci jde více o vliv technologií na naše potomky.

18.09.2022 4 z 5

Zajímavě podané téma, určitě stojí k zamyšlení. Digitální technologie nám zkrátka - a dětem - pomáhají v jistém smyslu hloupnout, zlenivět a následky to má dalekosáhlejší, než jsme si jako lidstvo schopni připustit.
Prostě a jednoduše - nedávejte zbytečně malým prckům tablety, když se můžou prodírat normální papírovou knížkou...

Deprese není depka Deprese není depka Aleš Cibulka

(SPOILER) 4 hvězdy dávám jen proto, že tahle knížka se ze všech sérií (o panické poruše a syndromu vyhoření) povedla asi nejvíce. Je zde hodně rozhovorů s osobnostmi, kteří mají s podobnými stavy zkušenost, naproti tomu mi nepřišlo tak úplně profesionální do tohoto "výzkumného souboru" zahrnout i lidi, kteří sami moc přesně neví, jakou diagnózu vlastně mají - ano, mohou si připadat sami tak trochu depresivní, ale byl to opravdu relevantní důvod pro zahrnování takových lidí do tohoto vzorku? Krom toho, rozhovorů zde není málo, naopak a čtenář by si z toho všeho odnesl srovnatelné množství informací a dojmů, i kdyby sem takoví lidé zařazeni tak úplně nebyli.
Za každým rozhovorem je určitý komentář psychiatra, tj. Honzáka. Je zde dokonce případ poporodní deprese u jedné mladé matky 2 synů. Dozvíme se něco málo o antidepresivech, patogenezi deprese (serotonin, tryptofan a Olomoucké syrečky), ale opět - knížka to není odborná, spíše něco na styl hoodně populárně naučná, jsou zde zajímavé ilustrace, které to všechno trochu oživují.
Cíl knihy byl tedy asi naplněn, tj, umožnit nahlédnout do problematiky i naprostého laika, ale z knížky asi příliš nebudou profitovat lidé ,kteří už o depresi něco vědí.

18.09.2022 4 z 5

Zrádná paměť: Proč si pamatujeme i zapomínáme Zrádná paměť: Proč si pamatujeme i zapomínáme Lisa Genova

Velmi zajímavé, hezky a čtenářsky přívětivě napsané.

Mýty o sebevraždě Mýty o sebevraždě Derek de Beurs

(SPOILER) Knížka se mi líbila, byla jasná, výstižná a hodně čtivá. Mohla být klidně o něco delší, ale zajímavostí je tu víc než dost a je to nutnost pro přečtení komukoliv, kdo se v dané problematice pohybuje nebo má dokonce sám s podobnými stavy zkušenost.
Kapitoly jsou členěny přehledně, postupně dle označení tého kterého mýtu, kolem kterého se bude točit dotyčná kapitola. Ať už vás zajímá vliv médií na sebevražednost (Wertherův, ale také Papagenův efekt) nebo o tom, co je pravdy na tom, že více sebevražd se koná pondělky, případně o tom, jaký má vliv ekonomická recese na sebevražednsot (a další věci), klidně si knížku kupte, nebudete litovat. Sice je o něco stručnější, ale stojí to za to.

18.09.2022 5 z 5

Dívka na kusy Dívka na kusy Kathleen Glasgow

(SPOILER) Knížka je napsaná čtivě a autenticky - občas se vyskytnou sprostá slova, ale to asi čtenáře nemá překvapit.
Jako příběh hodnotím průměr až nadprůměr, přesto mi to celé nepřijde zase tak mega super.
Překvapuje mě, že někdy lidi vystihují to, že jde o téma sebepoškozování.
Nejde jen o to.
Jde o psychické problémy obecně, nadměrné prožívání emocí, nedůvěra k lidem, trochu sociální diskomfort, depresivní tendence, posttraumatická stresová porucha apod. Dle mého jde i o osobnostní problém, tzn. porucha osobnosti, nejspíše hraničního typu.

01.08.2022 3 z 5

Mágové promlouvají Mágové promlouvají Dario Salas Sommer

Ač může kniha na první pohled působit jako příliš ezověc, je to opravdu zajímavé.
Každý, kdo o rosenkruciánech toho příliš neví, by si měl tuhle knížku přečíst. Jsou zde zajímavé souvislosti i s jinými směry a různými náboženstvími.

24.04.2022 4 z 5

Duševní a behaviorální poruchy Duševní a behaviorální poruchy Petr Smolík

Průměrná kniha zaměřená na klasifikaci duševních nemocí. Nenadchla mě, protože zmínit pouze diagnostická kritéria mi nepřijde dostačující.

24.04.2022 3 z 5

Vnitřní cesty do vnějšího vesmíru Vnitřní cesty do vnějšího vesmíru Rick Strassman

Nazvala bych to jako takovej sborník jednotlivých kapitol, od úvodu do psychedelik, po houbičky, DMT, zážitky s ayahuascou po nejrůznější kapitoly o tom, že realita není čím se zdá, o šamanismu nebo o tom, jak moc se podobají únosy UFO s nadměrnou dávkou DMT. Nadšence mimozemských civilizací určitě potěší kapitoly o tomhle téma, ať už po inteligentní mimozemské civilizace, Nephilim či Annunaki.
Kapitoly jsou víceméně hezky zpracované, některé zajímavěji než jiné, ale asi si v tom každý najde své.
Dobré také je, že kapitoly o různých psychedelicích jsou samozřejmě doplněny vyčerpávajícími zážitky s těmito látkami.

24.04.2022 5 z 5

Výchova k psychické odolnosti dítěte Výchova k psychické odolnosti dítěte Simona Horáková Hoskovcová

Užitečná kniha s mnoha praktickými typy.

10.04.2022 4 z 5

Děti potřebují hranice Děti potřebují hranice Jan-Uwe Rogge

Pravdivé a poučné. Užitečné pro vychovatele, učitele, psychology a všechny, kteří přicházejí do styku s dětmi s různými výchovnými problémy. Je zde mnoho příkladů z praxe, takže to místy nabírá jakoby příběhovskou formu, což usnadňuje čtení a vštípit si takový ty základní principy. Za mě určitě super. Klidně by to mohlo mít víc stránek.

09.04.2022 5 z 5

Knihy mrtvých - Příručky pro žití i umírání Knihy mrtvých - Příručky pro žití i umírání Stanislav Grof

Je to skvost, co si budem povídat. Spoustu krásných fotografií a k tomu super teoretický výklad. Tohle je opravdu Dílo s velkým D. Doporučuji všem zájemcům o danou problematiku.

09.04.2022 5 z 5

Diagnostika syndromu týraného, zneužívaného a zanedbávaného dítěte Diagnostika syndromu týraného, zneužívaného a zanedbávaného dítěte Jaroslav Slaný

Jedinečná publikace na trhu. Oceňuji "obrázkovou" část, ve které jsou vyobrazeny některé projektivní (většinou kresba postavy) metody u dětí se syndromem CAN, ale i tu část, která srozumitelně, bez zbytečných zdlouhavostí popisuje typické chování takových dětí, jejich projevy apod.

13.03.2022 5 z 5

Poradenská psychologická diagnostika dětí a dospívajících Poradenská psychologická diagnostika dětí a dospívajících Marie Vágnerová

(SPOILER) Marie Vágnerová opět prokázala, že její publikace opravdu stojí za to.
Kdybych měla knížku přirovnat k nějaké jiné publikaci, určitě stojí za zmínku "Psychodiagnostika dětí a dospívajících", ačkoliv kniha od p. Vágnerové je mnohem více zaměřená na příklady testů, různé kazuistiky a jejich výklad + zdůvodnění, a hlavně více zaměřená klinicky.
Opravdu oceňuji více zaměření na klinickou část obecně, včetně propojování do souvislostí, zmiňování velkého množství kazuistik a jejich aplikaci do praxe. Najdete zde nejenom zmínky o testech typu Test čtenářských dovedností či Bender-Gestalt test.

Pokud vás zajímá psychodiagnostika dětí a mládeže, vyplatí se mít doma obě knížky, protože obě jsou něčím jedinečné a navzájem se doplňují. Co postrádá jedna, má zase navíc ta druhá (a naopak).

13.03.2022 5 z 5

Základy biodromální psychologie Základy biodromální psychologie Maria Vašutová

Velmi vydařené a zajímavé.

06.03.2022 5 z 5

Arteterapie v souvislostech Arteterapie v souvislostech Marie Lhotová

Jedinečná publikace, která shrnuje všechno podstatné z oblasti arteterapie. Jako cenné vnímám mnohé příklady přímo na některých vybraných dílech a případnou psychopatologií.

07.02.2022 5 z 5

Hlasy Hlasy Ursula Poznanski

(SPOILER) Kniha mě víceméně (o tom níže) bavila a proto jsem jí přečetla celkem rychle.
3 hvězdy dávám z toho důvodu, že bych to hodnotila zkrátka "dobře", ale nic víc. Prostředí léčebny bylo jistě zajímavé, ovšem to co tvrdí obálka je trochu zcestné; určitě se zde nejdná o mumlající si pacienty pro sebe, ano, je tam jeden schizofrenik, který trošku víc vyčnívá, ale to je asi tak všechno. Jasmine ta spíš vůbec nemluví a ta, na jejíž jméno si teď nevzpomenu, má prostě přehnaně sexualizované chování.
Zkrátka a dobře, pacienti zde nejsou tak mimo, jak tvrdí obálka.
Ten konec, kdy se dozvíte, kdo všechno za tím byl, mi přišel hodně málo uvěřitelný (když už se přemůžu a čtu detektivky, tak chci aby to bylo aspoň trochu uvěřitelný), ale během čtení mě napadlo, kdo by za tím mohl být.
Zkrátka a dobře, průměrná detektivka, která mě osobně nenadchla, ale ani neurazila.

05.02.2022 3 z 5

Opravdové zločiny Opravdové zločiny Lucie Bechynková

Zajímavě podaná knížka o ne tak známých vrazích typu Bundy nebo Dahmer (asi krom toho Ramireze), pro mě byla určitě zajímavá a na konci jsou rozhovory např. s kriminalistou nebo studentkou práv ohledně zločinu. Je teda pravda, že některé kapitoly jsou v porovnání s jinými co do informací celkem nerovnoměrné.
Ohledně těch podcastů, které tu jsou zmiňovány - asi bych těmto uživatelům vzkázala fakt, že kniha je kniha a podcast je podcast. Jestliže posloucháte tyto podcasty a přečtete si knížku od stejné autorky, lze tak nějak logicky čekat, že tam bude velká shoda. Spoustu lidí ty podcasty třeba nezná a hodnotit jednou hvězdou jen z tohoto důvodu mi přijde krajně neobjektivní...

03.02.2022 4 z 5

Uzdravení vývojového traumatu Uzdravení vývojového traumatu Laurence Heller

Komplexně a hezky podané téma traumatu. Líbilo se mi, že se autoři v některých kapitolách zaměřili i na tělo v kontextu traumatu, takže já jakožto milovník bioenergetiky a Lowena jsem byla spokojená :)

01.02.2022 5 z 5