Hrefna Hrefna komentáře u knih

Něžná náruč rodičů Něžná náruč rodičů Eva Kiedroňová

Zatím přečteno, v praxi vyzkouším za měsíc. Kniha je přehledná a srozumitelná, oceňuji množství fotografií a obrázků, bez kterých by nebylo možné se úchopům samostatně naučit. Souhlasím, že zakoupení není nutné, půjčila jsem si jí z knihovny a až se budu cítit zručnou, tak jí vrátím a na druhé dítě budu již vybavená.

18.07.2015 4 z 5

Král ve žlutém Král ve žlutém Robert W. Chambers

Jsem z této knihy dosti zmatená, o hororových povídkách lze hovořit maximálně do půlky knihy, poté se mění v knihu romantických povídek. Ty nejsou sami o sobě špatné, jen je nečekáte. Líbí se mi, že v knize není vše řečeno, člověk si musí domýšlet, což přidává na tajemnu. Nejlepší jsou povídky spojené s Králem ve žlutém a šílenstvím jenž tato kniha způsobuje. Předloha True Detective je opravdu velmi volná.

18.07.2015 3 z 5

Mont-Oriol Mont-Oriol Guy de Maupassant

Pro mne jsou jeho knihy oddechovou literaturou mezi "těžšími" kusy a tak mě kniha nezklamala. Jednou za čas ta přemíra citů a vášní neuškodí, ale číst za sebou se to nedá :) Už dokážu předem přesně odhadnout jak kniha skončí, takže se více zajímám o jiné detaily knihy - panebože, co ti bohatí celý den dělali a jaktože neumřeli nudou????? Funguje na mě vlastně i jako kniha humorná. Co mi na knize vadilo a popuzovalo mě, je tehdejší a hlavně hrdinčin přístup k mateřství a rodičovství, běhal mi z toho mráz po zádech (ale uvědomuji si, že je to mým vlastním změněným stavem). Po delší odmlce si dám ráda další.
Má krásné popisné pasáže, procítěné a jsem mu vděčná za linku s lázněmi, protože jinak by to snad nemělo děj :)

13.07.2015 3 z 5

Helimadoe Helimadoe Jaroslav Havlíček

Moje první setkání s panem Havlíčkem a asi ne poslední (dosti jsem ignorovala povinnou literaturu...). Milá a velmi čtivá kniha, která hladila po duši, vyluzovala úsměv a uměla dojmout. Připoměla mi vlastní dětství a mnoho krásných filmů o strastech dětství a dospívání, nejvíce Bylo nás pět. Když budu mít syna, tak mu ji doporučím :) Kromě této linky, kniha skvěle popisuje lidskou povahu v mnoha méně lichotivých podobách, hlavně zarputilost, pokrytectví, ale i krásu a čistotu lidské duše.

06.07.2015 4 z 5

Čachtická paní Čachtická paní Jožo Nižnánsky

Skvělá kniha, strhující, napínavá a hlavně s překrásným slohem. Ač je kniha plná drsných věcía nedopadne zcela happy endem, tak ji pro sebe řadím do žánru pohádek, protože je celá protchnutá láskou, ideály o tom, jak by měl život vypadat a neúnavným a spravedlivým bojem za ně.

06.07.2015 5 z 5

Král v žlutém rouše / The King in Yellow Král v žlutém rouše / The King in Yellow Raymond Chandler

Knihu jsem dostala do rukou umylem, ale přečtení nelituji. Je to takové příjemné a oddechové čtení, což ale od detektivky neočekávám. Povídkám chybí napětí a jakákoliv gradace. Příběh si plyne od začátku do konce stejným tempem a nerozechvějě ani jeden chlup po těle.

05.06.2015 3 z 5

Aeneas Aeneas Vojtech Zamarovský

Čtivý a ucelený výňatek z řecké mytologie, který oprášil mé vědomosti.

14.05.2015 4 z 5

Městečko u vody Městečko u vody Bohumil Hrabal

Postřižiny - jsou úžasné, plné milého humoru, přečetla jsem je jedním dechem. Nejlepší díl trilogie.
Krasosmutnění - ukazuje dospěláky z Postřižin v celku nelichotivém světle dětských očí. Neznat je z filmu, tak je vidím jako ještě větší bandu bláznivých pošetilých lidiček neschopných výchovy potomka. Kniha si stále zachovává humor a nadsázku a její čtení bylo příjemně stráveným časem.
Harlekýnovy miliony - poslední díl trilogii byl pro mě utrpením, přečetla jsem ho skoro se sebezapřením. Hrabal se v něm snaží předat tolik myšlenek, pocitů, vjemů, že je jimi čtenář úplně zahlcen. Je patrné, že tento díl psal v pozdějším věku. Cený pro mě byl náhled do myšlení starého člověka, který čeká jen na svůj konec. Vzpomíná, rekapituluje a přemýšlí o světě tehdejším i nynějším.

14.05.2015 4 z 5

Panoptikum hříšných lidí Panoptikum hříšných lidí Jiří Marek (p)

Líbezná kniha...pohladila mě po duši. Je vtipná, napínavá, uvěřitelná...

22.04.2015 5 z 5

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Strhující, plné napětí, tajemna, magie a něco o lidské povaze, která se nemění, jen přizpůsobuje době. Pro mne nejsilnější kniha za poslední dobu. Líbilo se mi, že kniha vystihovala svým slohem tamnější lid, který jsem díky jejímu přečtení poznala. Drsné místo k žití, drsní lidé. Z knihy na mě dýchal smutek, křivda, osamění a velké nepochopení. Prostě mě vtáhla a nepustila. Asi se do těch míst pojedu podívat.

15.04.2015 5 z 5

Vyhnání Gerty Schnirch Vyhnání Gerty Schnirch Kateřina Tučková

Silný příběh, který ukazuje, že pomsta nikdy nepřinese zadostiučinění, a že násilí plodí jen násilí. Je mi z této části naší historie nevolno. Ale nechci nikoho soudit, protože nevím, jak bych se sama v dané situaci zachovala. Obecně čtu velmi nerada knihy z období novodobých válek a z období komunismu, protože zvěrstva v nich napáchaná jsou ještě nějak blízko a živá a nedělá mi to dobře. Takže mě velice překvapilo, že ač tato kniha byla plná zla, tak se mě moc nedotýkalo. Což pro mne není výtka, ale velký klad, mohla jsem se ponořit do příběhu a necítit se špatně.
Pokud bych srovnávala, tak čtivější pro mne byly Žítkovské bohyně. Oslovilo mě víc téma, cítila jsem v knize tajemství, energii, měla větší spád. Něco se odkrývalo a já musela být plně s tím, jinak by mi to uteklo. Ve Vyhnání bylo vše řečeno, v Bohyních musel člověk více hledat mezi řádky.

15.04.2015 5 z 5

Krasosmutnění Krasosmutnění Bohumil Hrabal

Milá kniha, ale musím přiznat, že mě nijak neuchvátila. Těžce jsem se k ní vracela, až konec mě strhnul. Asi jsem nebyla naladěná na příjemné smutnění. Každopádně je krásné kouknout se na svět dětskýma očima, vypadá to, jako by všichni dospělí byli trochu blázni :) Oceňuji pošetilost postav, která mě velice oslovila a umožnila mi si knihu užít.

19.02.2015 3 z 5

Herodias Herodias Gustave Flaubert

Povídka je to hezká, ale velké množství postav (některé mají dokonce více jmen, dle rozličných národů) mě odvádělo od samotného příběhu. Vlastně je to velký příběh na malý formát, nelze zde vylíčet vše důležité a dát tomu náboj.

27.01.2015 3 z 5

Doma lidé umírají Doma lidé umírají Jarmila Loukotková

Její knihy prostě miluji!!! Líbí se mi reálný pohled na tehdejší dobu bez příkras. Umí brilantně vykreslit charaktery postav, jejich vzhled i místa kde se pohybují. Kniha je napínavá, silná, prosycena morálním poselstvím, které je aktuální v každé době. Při čtení jsme mnohokrát porovnávala s dnešní dobou a našla jsem nespočet podobností. Kniha však není černobílá, neříká jaké chování je zlé, jaké dobré, nechává na každém ať se rozhodne co by sám sobě či druhým ospravedlnil a co už by odsoudil. Jak by jsme se sami zachovali v krajní situaci, v nouzi, která může potkat každého z nás? Vřele doporučuji.

19.01.2015 5 z 5

Červený koníček Červený koníček John Steinbeck

Moje první setkání se Steinbeckem a ač neholduji prostředí o kterém píše, tak mě kniha velice oslovila. Připomněla mi mé dětství na vesnici, můj dětský pohled na okolní svět, na vztah ke zvířatům smísený z obdivu, respektu, strachu a lásky. Kniha je v podstatě smutná, na první pohled plná krutosti, ale přitom plná radosti a přirozenosti, kterou mnoho lidí nevidí, nebo nechce vidět.
Z celé knihy mi vystupuje poselství o tom, že smrt a stáří, je stejně jako zrození a mládí, neodmyslitelnou a přirozenou součástí života a ani před jednou by se neměli zavírat dveře ani oči.

19.01.2015 4 z 5

Zapomenuté dítě Zapomenuté dítě Charlotte Link

Kniha předčila má očekávání. Napínavý příběh s přesahem do minulosti a to rovnou do několika časových linií. Líbí se mi, jak je zde vykreslen příběh jednoho života, se všemi jeho stránkami (smutné, veselé, tragické,...) a jeho dopad na životy mnoha dalších osob. Mám pocit, že ústředním tématem knihy je zbabělost a na druhé straně přemrštěné hrdinství, jako dvě slepé uličky. Autorka si umí skvěle hrát s napětím a se správným dávkováním informací. Dále oceňuji náhled z mnoha pohledů, ne jen očima ústřední postavy. A výběr krajiny...

17.12.2014 5 z 5

Bílej kůň, žlutej drak Bílej kůň, žlutej drak Lan Pham Thi (p)

Nenáročná povídka, která poodhalila střípek život vietnamské komunity v Česku, ale radši bych ji četla z jejich osobního autentického pohledu. V podstatě o nich totiž zase tolik nevypovídá, spíš se dotýká rasismu a hlavně smýšlení mladé holky, která může být z jakékoliv minority i majority, což je možná dobře, protože si můžeme uvědomit, že v podstatě řešíme všichni to samé. Nic nedala, nic nevzala.

31.10.2014 3 z 5

Zmizelé hasičské auto Zmizelé hasičské auto Per Wahlöö

Kniha je to dobrá, ale nějak v ní chybí napětí, které od detektivek očekávám. Děj je zdlouhavý, ale zase se tím kniha blíží realitě policejní práce, kterou popisuje. Chybí mi v ní vhled do situace i z jiné strany, nežli policejní. Taky mám pocit, že všichni vyšetřovatelé jsou podivíni :) Ale přesto si ráda přečtu další díly, tentokrát již v logickém sledu.

20.10.2014 3 z 5

Rodina Horvatova Rodina Horvatova Vladislav Vančura

Velké zklamání, jedna z mála knih, kterou jsem nedočetla. Děj se nikam nevyvíjel, velké množství postav, mezi kterými jsem se ztrácela. Častokrát nešlo poznat kdo s kým mluví a zda vůbec s někým mluví, nebo jen přemýšlí, protože vlastní myšlenkový pochod postav byl také označen jako přímá řeč.

07.10.2014 2 z 5

Nakonec přijde smrt Nakonec přijde smrt Agatha Christie

Agáta mě uchvátila! Neuvěřitelně napínavé. Cením reálný náhled do života starého Egypta a ač jsem dělal co jsem mohla, tak jsem na toho vraha nepřišla (včas). Dokáže věrohodně vykreslit atmosféru strachu a paranoie, čímž je přenáší na samotného čtenáře. Zatím první kniha od ní,ale rozhodně ne poslední. Jak jsme jí jen mohla tak dlouho přehlížet?

07.10.2014 5 z 5