horkosladka horkosladka komentáře u knih

Návrat do neznáma Návrat do neznáma Tomáš Lukavec

Čekala jsem oduševnělý literární jazyk, filosofický příběh. Jsem zklamaná. Číst knihu pro mě bylo sebepřemáháním. Názor ať si udělá každý sám. Styl psaní na mě působil vulgárně, tvrdě a úsečně, celkově mi číst knihu bylo nepříjemné a pořád jsem si během čtení kladla otázku, tohle opravdu napsal ten Lukavec, co se prezentuje jako slušný a jemný člověk ve videích na zákonech bohatství? Používání vulgarismů mi do příběhu nezapadalo a nechápala jsem, v jaké souvislosti je autor používá. Kniha na mě působila jako totální chaos. Ani líbivý konec celkový dojem z knihy nezachránil.

21.05.2023

Hugo Haas. Život je pes Hugo Haas. Život je pes Jolana Matějková

Hugo Haas mi přirostl k srdci. Je to miláček, který mi umí svými filmy zvednout náladu. Jeho životní příběh mě dojímá k slzám. Muselo to pro něj být strašné žít s tím, že jeho židovskou rodinu poslali fašisti na smrt... Žít v emigraci a bát se vrátit do rodného Brna, bát se vzpomínek... Osud jeho syna Ivana, osamění ve stáří, astma...Kniha se četla sama, ale nebudu hodnotit kvůli zkresleným informacím. Na internetu jsem dohledala, že se Hugo narodil 19. února, v knize se píše 18. února a dokonce se rozebírá horoskop. Tohle mě na knize zklamalo. Ale jinak doporučuji dozvědět se o tomto skvělém českém herci a komikovi více. Pro mě je to krásná lidská bytost. Jeho filmy jsou pohlazením na duši.

12.02.2023

Hormony v harmonii Hormony v harmonii Caroline Fibæk

Praktická knížka, která pomůže ženám pochopit, jak ovlivňují hormony psychosomatiku člověka. Kniha obsahuje odborné informace, ale také rady jak se stravovat, co pomáhá při zvýšené produkci nebo naopak nedostatku určitého hormonu a také v ní najdete pár receptů.

26.07.2022

Scum manifesto čili Šlem manifest Scum manifesto čili Šlem manifest Valerie Solanas

Manifest začíná extrémně: "Život v této společnosti je přinejlepším příšerně nudný a žádná z jeho stránek se nijak podstatně nevztahuje k ženám, takže je na občansky probuzených, odpovědných a odvážných ženách, aby vzaly věc do rukou, svrhly vládu, zrušily finanční systém, zavedly úplnou automatizaci a zlikvidovaly mužské pohlaví." Autorka je považována za radikální feministku. I když jsou výroky v téhle malé knížečce značně kontroverzní, jsou zde i zajímavé myšlenky a podněty k zamyšlení.
Překladatelka manifestu dává na konci textu vysvětlení: "Feminismus je dnes názor - asi jako vegetariánství - je reakcí na přemrštěný kolektivismus a mocenský model, který v životě civila nemá co dělat. SCUM Manifesto musíme vnímat ne jako ideologii, ale jako bolestný výkřik Valerie Solanas, děvčátka znásilněného vlastním otcem, jako hypercitlivou reakci na odosobněný, centrálně řízený svět. Takže po vypořádání se (doufejme) s rasismem je feminismus dalším krokem na cestě k důstojnému soužití všech lidských bytostí - k humanismu - a jako takový bude (doufejme) za pár let zbytečný."

29.03.2021 4 z 5

Sebevýchova a duševní zdraví Sebevýchova a duševní zdraví Libor Míček

I když kniha vyšla v 80. letech, je stále aktuální a myslím, že shrnuje vše podstatné na toto téma. Základem duševní pohody a "čistoty" je schopnost koncentrace.

28.07.2020

Dobro v tobě Dobro v tobě Linda Olsson

(SPOILER) Meditativní a melancholický příběh osamělé ženy, o jejím vyrovnávání se s bolestí z minulosti a snahou navázat vztahy v přítomnosti. Napsáno pěkně, niterně, ale konec mě trochu zklamal, nudilo mě to.

27.07.2020

Monroe Monroe F. X. Feeney

"Peníze mě nezajímají, chci být jen skvělá." (Marilyn Monroe)

05.02.2019 4 z 5

Síla stylu Síla stylu Barbara Nesvadbová

Nelze být řeč o knize. Jedná se spíše o módní katalog a to ještě jen dle vkusu autorky s pár citáty a postřehy na téma krásy.

25.01.2019

Levandulový pokoj Levandulový pokoj Nina George

Knihu jsem do konce nedočetla. Začátek vypadal velmi slibně - líbila se mi myšlenka knižní lékárny, ale asi od poloviny mi to přišlo naprosto nereálné a zařaditelné do červené knihovny.

12.11.2018

Magie v historii, teorii a praxi Magie v historii, teorii a praxi Milan Nakonečný

Přehledná a hodně informující kniha o dějinách a základech magie, vhodná spíše pro znalce. Trochu mi chyběly ilustrace.

03.08.2018 4 z 5

Výkřik do tmy Výkřik do tmy Irena Topinková

Básně psané srdcem, životem.

09.07.2018 4 z 5

Kocour Bob Kocour Bob James Bowen

Milý a životně motivační příběh o ztroskotanci, kterého k životu přivedl kocouří kamarád.

09.07.2018 5 z 5

Dušemrdi Dušemrdi Natascha

Surové, ale ze života.

31.05.2018 4 z 5

25 let Depeche Mode 25 let Depeche Mode Béatrice Nouveau

Úžasné fotky z koncertů, zajímavé výroky členů skupiny a info o kapele. Pro fanoušky lahůdka.

12.04.2018 5 z 5

Sylogismy hořkosti Sylogismy hořkosti Émile Michel Cioran

Čím více je už duch odvrácen ode všeho, tím více riskuje, že zasažen láskou, bude se chovat jako naivní midinetka.

15.11.2017

Úvod do současné trapnosti Úvod do současné trapnosti Pavel Šplíchal

Ze začátku jsem se neskutečně bavila nad naprosto výstižným popisem každodenní trapnosti současné české (brněnské) společnosti. Ale ke konci se mi zdálo, že už se, mně jinak velmi blízký humor, začíná zvrhávat v prachsprosté hanění všeho a všech.

26.10.2017

Večírek s Kantem Večírek s Kantem Nicolas Mahler

Blbinka. Nicolas Mahler je mistr bagatelizace.

26.10.2017

Návod k obsluze života Návod k obsluze života Tom Shadyac

...A co je tím jedem? Je to lidský postoj, který vytváří náš současný systém.
Naše skutečná krize nepramení z nedostatku peněz, ale z nedostatku soucitu a sounáležitosti.
Snaha všechno definovat je zabijákem pro objevování nového.

20.10.2017 4 z 5

Uzdravení vývojového traumatu Uzdravení vývojového traumatu Laurence Heller

Velmi dobře napsaná kniha pojednávající o příčinách traumatu. Autoři analyzují lidi s nízkým sebevědomím, úzkostností, jejich depresivními stavy a problematické prožívání emocí. Přicházejí s vysvětlením, že za raná traumata může zanedbaná péče a výchova rodičů, týrání. Prvotní vazby s rodiči, pokud jsou narušeny, způsobují špatnou seberegulaci emocí, komplikované vztahy s okolím, nízkou sebeúctu, sociální fobii a různá psychosomatická onemocnění. Kniha je doplněna i záznamy z terapií, je tak vhodná jak pro laickou veřejnost, tak pro odborníky z oblasti psychoterapie.

25.04.2017 4 z 5

Baba Jaga Baba Jaga An Leysen

Opravdu nádherné ilustrace a pohádka se šťastným a vtipným koncem.

04.03.2017 4 z 5